Vialand Tema Parkı İzlenimlerİm

Vialand Tema Parkı İzlenimlerİm

Gezmekten yazmaya fırsat bulamadığım bir dönemdeyim. 23 nisan tatilini birleştirip Barselona'ya gittiğimi bilenler yazımı beklerken, ben daha kısa olacağı için Vialand yazısını araya sokuverdim.

Barselona gezisini takip eden haftasonu da İstanbul'a seyahat ettik. Notre Dame de Paris müzikaline aylar öncesinde aldığımız bilet, sebebi ziyaretimizdi. Neticede 18-27 nisan arası 2 gün çalışma molası verilerek bolca gezildi, güzel anılar biriktirildi. Bu süreçten 2 yazı çıkacak. İlki karşınızda, Vialand Tema Parkı!

Vialand Tema Parkı

Olgun ve arkadaşı Okan aylardır birlikte adrenalinli aktiviteler planlıyorlardı. G-max'e binmek isterlerken bizim İstanbul'a gitmemiz nisan ayını buldu ve "Vialand kapılarını" açtı haberi tüm sosyal medyayı sardı. Onlar da Vialand'e gitmeyi tercih ettiler.

Vialand'e dair beklentim düşük olduğu için ilk önce çok hevesli değildim. Sonradan "gitmişken görelim" deyip plana dahil oldum.

Vialand'ın yerini tam olarak kafamda canlandıramasam da Eyüp civarı diyebiliriz. Yurtdışında gittiğim tema parklara göre şehiriçi sayılır. Yine de elinizle koymuş gibi kolay bulabileceğiniz bir yer değil. Ulaşım detayları için bu linke tık tık.

Biz ücretsiz müşteri servislerini kullandık. Servis toplama noktalarından olan Beşiktaş Deniz Müzesi'nin önünde beklemeye koyulduk. Büyük hata! Çünkü Taksim'den kalkan servis dolu olursa Beşiktaş'a uğramadan direk Vialand'e gidiyormuş. Böylece 12.30 servisini kaçırmış olduk. Saat 2'deki servise Taksim'den binmeye karar verdik. Siz siz olun, ana toplama noktalarından şaşmayın.

Derya ve benim içimizdeki korkudan ötürü "inşallah diğer servisi de kaçırırız" moduna girdiğimiz doğrudur. Maalesef kader ağlarını örmüştü ve biz servise binebildik, saat 14.30'da parka ulaştık.

Parkın maskotu "Kaptan Gaga" hoşgeldiniz diyor.

Aslında bu tür parklara erken gelip tüm günü geçirip paranın hakkını vermek lazım. Ama bizim gittiğimiz gün hava puslu olduğundan park çok dolu değildi. Yanımızda çocuk olmadığı için de sadece yetişkinlere yönelik oyuncaklara binip saat 6 servisi ile Taksim'e geri dönmek yeterli geldi.

2014 yılında parka giriş fiyatları yetişkinler için haftaiçi 55 tl iken haftasonu 65 tl imiş. Çocuklar ise haftaiçi 50 tl öderken haftasonu 55 lira ödemek durumunda. Güncel fiyatlar için buraya tık tık .

Daha önce Amerika'da Six Flags, Paris'te Disneyland ve Los Angeles'ta Universal Stüdyoları gibi efsane tema parklar ziyaret etmiş biri olarak Vialand elbet biraz boş ve eksik gibi geldi. Ama İstanbul'un böyle bir tema parka ihtiyacı vardı ve günün sonunda keyifli vakit geçirmiş olarak oradan ayrıldık. O yüzden ben herkese gitmesini tavsiye ederim.

Bizim çocuğumuz olmadığı için çocuklu aktivitelere hiç bulaşmadık. Eminim çocuklar cennete gelmiş hissedeceklerdir. Biz nerede heyecanlı şeyler var onlara koştuk 🙂

Çocuklar için çok keyifli olsa gerek…

Öncelikle, Vialand'in medar-ı iftiharı Nefeskesen karşılıyor sizi. Hava kötü olduğu için mi, bu trenin yeri diğer aktivitelerden uzak olduğu için mi bilmem, çok sıra beklemedik. Nefeskesen çok hızlı bir roller coaster, bindiğiniz vagon ile çok kısa sürede 110 km/s hıza yükseliyorsunuz. Tren ile takla atıyor, burgu şeklinde raylardan dönüyor ve hızlı bir şekilde başlangıç noktasına geri dönüyorsunuz. Evet çok hızlı, evet gayet yüksek… Ama korkan arkadaşlar teselliyi turun çok kısa sürmesinde bulabilirler. Sadece 38 saniye sürüyor bu aktivite! Binmeden dönülmemeli…

Nefeskesen görselini Google'dan aldım

Daha hafif bir roller coaster tecrübesi isteyenleri Maceraperest'e alalım. Bu mavi raylı tren daha yavaş (80 km/s). Biraz daha uzun sürüyor, biraz daha fazla dolanılıyor. Yine de heyecanlı sayılır. Ben çok korkmadan bindiğim için epey keyif aldım. Ama adrenalin isteyenler için Nefeskesen ile kıyaslanamaz.

Maceraperest

Adalet Kulesi bir başka adrenalin bombası. Sizi 8 saniyede 50 metre yükseğe çıkarıyorlar. Yukarıda 10-12 saniye boyunca manzarayı izliyorsunuz, İstanbul'un parktan görünen kısmına tepeden bakıyorsunuz. Bu arada ne zaman aşağı bırakılacağınızı bilmemenin stresini yaşıyorsunuz. Ve serbest düşüş! 3 saniye içinde yerdesiniz. İndiğimde dizlerim boşalmış, ayaklarım karıncalanmıştı.

Serbest düşüş ile kalbinizi "hoop" ettiren Adalet Kulesi

360 ise bence parkın en heyecanlı ve korkuncu. Olgun'a göre de en eğlencelisi. İnternette bir çok kişi Nefeskesen'i daha korkunç bulmuş ama bence 360 daha feci. Sizi her yöne tüm eksenlerde döndüren ve tepelere çıkaran bu alette 2 dakikadan fazla zaman geçiriyorsunuz. Sizin de benim gibi kolay mideniz bulanıyorsa 360'a ya binmeyin, ya da en sona bırakın.

Korkuyorum yalan değil!

Her eksende 360 derece döndüren adrenalin makinesi

Sulu aktiviteler de eğlence için denenmeli. Viking, zevkli bir aktivite idi fakat binip de ıslanmamanın mümkünatı yok. Biz 4 tl ye satılan naylonlardan alıp giydik. Ona rağmen saçınız ıslanıyor. Fönü bozulacaklara tavsiye etmem 🙂 O naylonlardan giymezseniz pantolonunuzun arkası da ıslanabilir.

Viking için hazırız!

Yılanın ağzına girmeden hemen önce sular altındasınız

Hazır naylon üzerinizdeyken Çılgın Nehir'de raftingimsi bir maceraya katılabilirsiniz. Biz binmedik, nasıldı bilemiyorum o yüzden.

Fatih'in Rüyası bu sene hizmete giren atraksiyonlardan. Tekne ile 1453'e yolculuk yapıyorsunuz. Hareketli insan-robotlar ile İstanbul'un fethi canlandırılmış. Bence hoş bir deneyim.

İstanbul'un keşfi canlandırılıyor

Bizim tecrübe ettiğimiz aktiviteler bunlardı. 3 saat içinde bunların bazıların 1, bazılarına 2'şer kez bindik. Hava puslu olmasa 3 saat asla yetmezdi. Parkta daha uzun kalabilseydik de sıkılmazdık.

Vialand genel görünüm

Parkın teması Osmanlı kültürünü yansıtıyordu, eski İstanbul'un canlandırıldığı hoş bir sokak yapmışlar. Yine de bence parkın peyzajı biraz daha geliştirilebilir. Ortamı, gezdiğim diğer parklara göre sade ve boş geldi bana. Hediyelik eşya dükkanları da biraz daha doldurulabilir.

"Bir zamanlar İstanbul" Sokağı

İçinde bulunduğu kampüste bir de alışveriş merkezi var, olmazsa olmazımız. Gezme fırsatımız olmadı ama şık bir konsepti vardı.

Vialand Tema Parkı'nın İstanbul için önemli bir eksiği gidermiş olduğunu düşünüyorum. Gidiniz, görünüz…

Vialand Hatırası

Son Yazılar
Yorum ( 25 )
 1. Goksel Cetinoz dedi ki...
  6 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  Teşekkürler Melike. Çok bilgilendirici olmuş. Zaten artık senin yazıları okumadan tatile çıkmiyoruz diyebilirim. Ayak izlerinden yürümek hem keyifli hem faydali.

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  6 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  Teşekkür ederim Göksel Abi, böyle yorumlar almak ne kadar mutlu edici bilemezsin…

 3. Emirhan Bişirici dedi ki...
  8 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  Aletlerde boy sıralaması varmı varsa ne kadar metre boy gerekli

  • ebrar
   14 Mayıs 2018 at 14:05

   aletlerde boy 1.30 ile 1.40 olan arkadaşlar için ama genellikle yaşları 6-7 olan kişiler binemiyo

 4. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  9 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  Aletlerde boy kısıtlaması var, çocuklar için özellikle. Ama her aletin kendine has bir sınırı var, internet sitesinde bilgisi veriliyor olabilir. Biz çocuksuz gittiğimiz için pek dikkat etmedik.

 5. Adsız dedi ki...
  1 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  18 yaş altı olanlar bütün aletlere binebiliyor mu ?

 6. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  2 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yaşa göre değil boya göre sınırlama getiriliyor diye hatırlıyorum. Ayrıntılı bilgi web sitesinde var sanıyorum. İyi eğlenceler!

 7. erdar Durmaz dedi ki...
  18 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Valla iyi eğlenmişsiniz ne diyeyim 🙂 \r\nBenim merak ettiğim (İstanbul’da oturmadığım için) oyuncaklara binerken tekrar ücret ödeniyor mu? Yoksa girişte alınan biletle her oyuncağa tekrar tekrar binilebiliyor mu?\r\nCevap için teşekkürler.. :)))

  • ebrar
   14 Mayıs 2018 at 14:08

   girişte verdiğin ücretle her şeye binebiliyosun sadece özel izteklerin için ayrı bir ücret veriyosun içerde

 8. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  19 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Serdar Bey selam, girişte ödenen ücret ile içerideki her oyuncağa binebiliyorsunuz, ekstra ücret yok. Sadece içeride yeme içme size ait. Bir de oyuncaklarda sizin fotoğraflarınızı çekip para ile satmaya çalışıyorlar.

 9. Serdar Durmaz dedi ki...
  19 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Öncelikle çok bilgilendirici olmuş, ama istanbul dışından birisi olarak merak ettiğim girişte ödenen ücretle bütün oyuncaklara sınırsız binilebiliyor mu? Bu bilgiyi de verirseniz çok mutlu olacağım. :)\r\n\r\nIyi gezmeler!

 10. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  20 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Evet sınırsız binebilirsiniz.

 11. Adsız dedi ki...
  3 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Aletlere binerken eşyalarımızı nere koyuyoruz

 12. Adsız dedi ki...
  4 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  çanta vb eşyaları nereye bıakıyorsunuz

 13. Adsız dedi ki...
  12 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Ya ben 14 yaşındayım mesela onlara binebilicek miyim boyla biniliyorsa kaç m kac cm boyla biniliyor lütfen açılarsanız.

 14. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  12 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yanınıza az eşya almanızda fayda var ama oyuncaklara binerken ufak tefek eşyalarınızı koyabileceğiniz yerler var. \r\n\r\n14 yas her oyuncağa biner diye tahmin ediyorum

 15. Misafir
  22 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Bana nefeskesenin kemeri biraz güvensiz geldi 360inki gibi degil usttten omuzlardan kavramiyor binerken kötü oluyor mu ya da başınız veya govdenizin ön koltuğa carpma riski var mi

 16. melike kutlay cengiz
  22 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  2 defa bindik, bir sorun yaşamadık. Bahsettiğiniz riskler var mıydı şu an hayal edemiyorum ama riskli olsa birilerinin başına gelirdi çoktan ve önlem alırlardı diye düşünüyorum.

 17. Misafir
  3 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  BEN 12 YAŞIMDAYIM boyu 1.40 HEPSINE BINEBILIRMIYim

 18. Misafir
  26 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Bende 12 yaşımdayım bende yarın gidicem bende nefeskesene bine bilirmiyim

 19. pınar
  17 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  merhaba öncelikle paylaşım mükemmel olmuş 🙂 biz de haftaya gitmeyi düşünüyoruz ama fiyat konusunu anlayamadık sitede 1-3 kişi 89 tl yazıyor kişi başı mı 89 ? 🙂

 20. emre
  22 Kasım 2015 at 22:00
  Cevapla

  ben 11 yaşındatım 4 defa gittim her gittiğimde de nefeskesene bindim 360 a bindim ve adalet kulesine bindim sadece en fazla boy sınırı 140cm onlarda nefeskesen de var adalet kulesinde var bir de 360 da var ama 360 da çok kötü oluyorsunuz aynen nefes kesende de öyle ama nefeskesenden indikten sonra aykklarınız tutuşa bilir ve miydeniz bulana bilir

 21. Rabia
  14 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Çok tşk bence çok bilgilendirici. Bizde vialand’ e okul gezisiyle gitcez, çok Güzel Bir yermiş.

 22. Ayça
  18 Kasım 2016 at 21:00
  Cevapla

  Ben 14 yasindayim tek girer miyim

 23. Eymen
  10 Haziran 2018 at 20:36
  Cevapla

  Evet binersin AYÇA

Bir cevap bırakın