Barselona Gezi Rehberi

Barselona Gezi Rehberi

Bu aralar çok seyahat edince kredi kartlarındaki miller suyunu çekerken THY'nin Miles and Smiles kartında puanlar birikmekteydi. Bizim de onları harcamamız gerekiyordu 😛 Ne zaman nereye gitsek diye düşünürken spontane bir şekilde 23 nisanı birleştirip Barselona seyahati planladık.

Barselona, Avrupa'da görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Paris gibi, Amsterdam gibi, Türk turistlerin ilk tercihlerinden 🙂 Her zevke hitap edecek özellikte bir şehir. Daracık sokaklarında sokak sanatı, sokakların açıldığı geniş meydanlarda ise heykel sanatı fışkırıyor! Güzel müzeleri, eğlenceli pubları, alışveriş imkanları, futbol takımı, plajları ve kendine özgü yemekleri ile yaşayan bir şehir…

Baharda Barselona, iyi fikir!

Barselona şu an İspanya sınırı içinde olsa da Barselonalılar kendilerine İspanyol değil, Katalan diyorlar. Kendi dilleri Katalanca. Katalonya bölgesi sakinleri, İspanya'ya gerek turizm gerekse futbol takımı ile en çok para kazandıran bölüm iken İspanya'daki krizden yüksek oranda etkilenmiş olmaktan memnuniyetsizler. İşsizliğin en yoğun olduğu Avrupa ülkesi imiş İspanya.

Katalan bayrağı her yerde!

İşsizlik oranı bu denli yüksek, ekonomik kriz ayyuka çıkmışken bu şehre giden turistlere yapılacak en yerinde uyarı "hırsızlara dikkat!" olacaktır. Ben okuduğum her blogda bu uyarıyı gördüm ve Barselona'da bir şeyler çaldırmış arkadaşlarımın hikayelerini dinledim. Tüm kalabalık yerlerde turist rehberlerinin de ekiplerini hırsızlara karşı uyardığına şahit oldum. Lütfen siz de çok korkuntedbirli olun.

Tedbir olarak kendime çok sıkı bir çanta seçmiştim, ben bile içinden paramı telefonumu zor alabiliyordum. Öyle telefonumu masada bırakıp sağıma soluma bakınayım demedim hiç; telefon elimde değilse çantama girdi, fermuar da sıkıca kapandı. Fotoğraf makinemin boyun askısını da kalabalıkta kaybolmaktan korkup annesinin elini sımsıkı kavramış küçük bir çocuk edasıyla tuttum. Ve zafer! Hiç bir şey çaldırmadan işte geldim burdayım!

Barselona'ya nasıl gidilir? Uçak ile Türk Hava Yolları haricinde Pegasus ile de direkt uçmak mümkün. Tabii İstanbul'dan. Biz İzmir civarında yaşayanlar aktarma yapmanın doyumsuz zevkini tatmaya devam ediyoruz 🙂

Havaalanı 2 terminalden oluşuyor. Türk Hava Yolları Terminal 1'e, Pegasus 2.'ye iniyormuş. Barselona Havaalanı'ndan şehre gitmek çok kolay. Metro, Aerobus adı verilen otobüs, N17 adlı gece otobüsü ve taksi gibi seçenekler var. Metro ve N17 veya N16 ucuz seçenekler. Biz Aerobus isimli otobüsü seçtik, 5.90 Euro vererek 20 dakikada şehir merkezinde olduk.

Biz otelimizi booking.com dan ayarladık. 5 gece kalacağımız için La Rambla çevresi çok pahalı tutuyordu ve odalar çok küçüktü. Plaça Espanya'ya çok yakın Ayre Hotel Gran Via adlı otelde kaldık. Oda genişliği ve konforu gayet iyiydi. Ulaşım çok rahattı, metro istasyonuna ve havaalanına giden otobüslere 2 dakikada yürüyorduk. Odanın tek kusuru iç avluya bakıyordu, güneş girmediği için her sabah karanlığa uyandık! Çok şikayet etmeye de hakkım yok, belki resepsiyona söylesek değiştirirlerdi odamızı ama biz üşenip hiç bir şey söylemedik, kadere razı olduk. Oda fiyatı 5 gece için toplamda 450 euro idi.

Tekrar gitsem La Rambla üzerinde olmasa da El Born bölgesinde kalmak isterdim, çünkü en çok orada takıldık. Yazın gidip deniz odaklı bir tatil yapacaksam da Barcelonata veya Bogatell bölgeleri tercih edilebilir. Ama kendi otelimizin havaalanı otobüsünden inince çok az yürüme mesafesinde olması da büyük konfordu. El Born veya Barceloneta için ara sokaklarda bavulla yürüme külfetini göze alacaksınız veya taksiye bineceksiniz.

Barceloneta plajı

Barselona'da toplu taşıma oldukça gelişmiş. Metro biletleri de pahalı değil, tek bilet aldığınızda 2.15 euro fakat biz T-10 adı verilen 10 binişlik birden fazla kişinin kullanabildiği kartlardan aldık. 10 binişlik kart 10.30 euro idi. Olgun ile ikimiz kullanıp gezinin sonunda 10 lulardan 4 tane filan harcamış olduk.

Barselona'da şehir dışına çıkmak isterseniz veya şehir içinde dilediğiniz yeri rahatça gezebilmek için güvenilir bir rent a car firmasından araba kiralayabilirsiniz. Araç kiralama işini son güne bıraktıysanız, İstanbul Atatürk Havalimanı araç kiralama ofisleri imdadınıza yetişecektir.

Barselona'ya ne zaman gitmeli derseniz, hava şartları olarak Avrupa ortalamasının üstünde sıcaklığa sahip olduğunu bilmek gerek. Türkiye'nin batı kesimine benzer bir iklim var. O nedenle her mevsim ziyaret edilebilme potansiyeline sahip. Biz nisanı tercih ettik, üşümeden ve terlemeden gezdik. Yağmur bize teğet geçti.

Barselona'yı yazın ziyaret etmek hem avantaj, hem dezavantaj. Yazın sahillerde vakit geçirip deniz tatili yapabiliyor olacaksınız, etraf cıvıl cıvıl olacak, fakat kültür gezisi kısmında sıcaktan pişeceksiniz! Ayrıca yazın Barselona fena kalabalık oluyormuş. O yüzden en ideal ay Eylül diye düşündüm. Hem eylül sonunda insandan kuleler yaptıkları La Merce adı verilen festival düzenleniyormuş, ona denk gelmek hoş olabilir.

Barselona'da Gezilecek yerler:

Barselona'da gezilecek yerler

Öncelikle bu şehrin başına gelmiş en güzel şeyle tanışalım: Mimar Antoni Gaudi! Gaudi bu şehri muhteşem sanatı ile süslemiş, aykırı bir mimari ile birbirinden güzel binalara imza atmış, şimdi bütün turistler oraları geziyor.

Art Nouveau olarak bilinen sanat akımının amacı, eserleri, eseri saran çevre ile uyumlu hale getirmekmiş. Bu sanatın öncülerinden olan Gaudi de eserlerinde hep doğadan esinlenmiş. İnsan oğlunun leğen kemiği, arı peteği, ağaç dalı ve gövdesi onun ilham kaynağı olmuş. Köşe ve kenarları olmayan kıvrımlı ve dalgalı görünümlere sahip bu farklı binalarda statiği sağlayabilmiş olmasının yanı sıra sanatsal bakış açısı onu bir dahi kılıyor ve Barselona'ya giden herkesi Gaudi hayranı yapıyor.

Gaudi'ye en büyük destek de yaşadığı dönemin en zenginlerinden olan Güel ailesinden geliyor. Güel ailesi için tasarladığı evler, parklar bugün Barselona'nın cazibe noktaları.

Görmeden dönülmemesi gereken Gaudi eserleri şu şekilde:

Sagra da Familia: Burası Barselona'nın simgesi, turizm ikonu, namı değer "bitmeyen kilise". Gaudi bu eserini yarım bırakıp hayata veda ediyor. Şu an kilisenin tadilatı bağışlar ile devam etmekte. 2026 yılında, Gaudi'nin ölümünün 100. yılında bitirilmesi planlanıyormuş. Haydi inşallah…

Sagra da Familia!

Kilisenin silüetine iş makineleri de dahil artık. Görünümü ıslak kum ile yapılmış kale şeklinde. Dışında öyle ayrıntılı figürler var ki; bir yerinde İsa'nın doğuşu anlatılıyor, bir yanda meyveler, öbür yanda gizemli sayılar var…

Sagra da Familia'nın dış cephesindeki figürlerin ayrı hikayeleri var…

Sagra da Famila

Sagra da Familia dış cephe detayları

Sagra da Familia'ya yürüyebileceğiniz gibi metro ile ulaşmanız da mümkün. Sagra da Familia adlı istasyonda tam önünde iniyorsunuz.

Kilisenin içine girmek için biletinizi mutlaka online alın. Yoksa en az 2 saat sıra bekleyeceğiniz garanti. Online biletli bölümde bile sıra var, neyse ki daha hızlı ilerliyor. Biletler kişi başı 20 euro.

İçerisi görmeye değer güzellikte… Binayı ayakta tutan kolonların her biri birer ağaç gövedesi. İçerinin ışıklandırlması ise çok özel, vitraylardaki ışık kırılmaları içeriyi müthiş ışık oyunlarına boğmuş…

Kolonlara dikkat

İçeride doğal bir aydınlatma ve ışık oyunları var

Bizim biletimiz kulelerden birine çıkmayı da içeriyordu. Kuleye asansör ile çıkıp, yürüyerek iniyorsunuz. Benim gibi bir yükseklik korkağının ne işi vardı kulede bilmiyorum, çok zor anlar yaşadım trabzansız daracık merdivende! Ama Olgun'a süper fotoğraflar çekme fırsatı sunduğu için iyi ki çıkmışız diyorum.

Kuleden aşağı bakış

Kuleden indiğimiz merdivenlerin bu güzel fotoğrafı için önce Gaudi'ye sonra Olgun'a teşekkürü borç biliriz

Casa Battlo ve Casa Mila (La Pedrera): Passeig de Gracia isimli lüks mağazaların bulunduğu alışveriş caddesinde Gaudi'nin yaptığı evler. Birbirlerine yürüyerek 5 dakika uzaktalar.

Casa Battlo'ya giriş 21 euro, Casa Mila'ya giriş ise 18 euro idi. Zamanım kıymetli olduğu için biletleri yine online aldım. Pahalı oldukları için ikisinden birini tercih edelim dedim ve hangisinin içine gireyim diye 1 iş günümü ziyan ettiğimi itiraf ediyorum. Sonunda Casa Mila'ya karar verdim. Battlo'da da aklım kaldı ama 🙂

Casa Battlo, çatısı bir balık sırtı olarak tasarlanmış, çok hoş, sıra dışı bir bina. İçinde mobilya yokmuş ama ayrıntılar muazzammış. Bir daha yolum düşerse içine gireceğim. Biz dışardan fotoğrafladık.

Casa Battlo

Casa Battlo'nun balık sırtı şeklindeki çatısı

Casa Mila veya La Pedrera olarak bilinen esere Taş Ocağı da deniliyor. Biz gittiğimizde buranın dış cephesi tadilattaymış. İçine girmeseydik dışarıdan da fotoğraflayamayacaktık, yani doğru seçim yapmışım, ohhh! Buranın çatısındaki bacaları çok efsane. Çatısında bir tur attık.

Dış cephe tadilatta olduğu için görseli Google'dan aldım

Darth Vader değil mi o?

Baca ve havalandırmanın sanatla buluşması

Burayı içinde mobilyalar var diye tercih etmiş olsam da mobilyadan çok duvarlardaki ayrıntılar, kapı pervazları ve pencere kulpları ilgimi çekti. Kapı koluna elinizi koyuyorsunuz, sanki sizin eliniz için tasarlanmış, tam ergonomik!

Mobilyalı alandan bir kare

Casa Mila

Park Güel: Barselona'da görmeden dönülmeyecekler listesinin zirvesinde. Lesseps metro durağında inip 15-20 dakika yürüdük. Bundan sonra gideceklere kötü haber, parkın anıtsal kısmı 2013 ekimden beri paralı ziyarette. Park Güel'in paralı olduğunu hiç bir blogdan okumamıştım, o anlamda bir hayal kırıklığı yaşadım. Biletler kişi başı 8 euro. Üstelik de o bölüme aynı anda en fazla 400 kişiyi alıyorlar. Biz saat 6'da orda olmamıza rağmen saat 19.30 için bilet alabildik. Bir buçuk saat parkın yeşil kısmında vakit geçirdik.

Parkın doğal alanında vakit geçirdik

Paralı bölüme girenleri izledik…

Kıvrımlı bankaların olduğu bölümde oturup fotoğraf çekilmek şart. Bu taştan banklarda Gaudi yine ergonomisini konuşturmuş, oturduğunuzda o kadar rahat ki, sanki sırtınıza yastık dayamışsınız.

Oturdum mu kalkmam artık ben!

Kıvrımlı taş bank kırık seramiklerden oluşuyor

Ağzından su akıtan bir başka Barselona simgesi renkli kertenkele de bu parkta!

Kertenkele ile başbaşa kalıp güzel bir fotoğraf çekilemedik maalesef

Park Güel

Park Güel aslında bir yerleşim projesi olarak tasarlanmış. Şu an İstanbul'da içinde yaşamayı çok sevdiğimiz (!) rezidanslar gibi zenginlerin yaşadığı bir site olacakmış. Ama işler yolunda gitmeyince içinde sadece 3 ev ve etrafındaki yeşil parkla turistik bir nokta olmuş. İçindeki evlerden birinde Gaudi yaşamış, ekstra ücret ödeyerek gezebiliyorsunuz. Zaten yıllardır bedava olan parka para ödeyip girmişiz, bir de Gaudi'nin evine ücretli girmeyi o anki psikolojimiz kaldırmadı, girmedik…

Park Güel içindeki iki sevimli ev: birisi müze, diğeri hediyelik eşya dükkanı

Bir de Palau Guel var, Gaudi'nin Güel ailesi için yaptığı "saray". Biz buna girmedik.

İlk önce duyup da inanmadığım, sonra hediyelik eşyacılardaki çocuk kitaplarında okuyunca inandığım bir ölüm hikayesi var Gaudi'nin. 1926 yılında 74 yaşındayken  Gaudi'ye tramvay çarpıyor. O sırada Sagra da Familia kilisesinin inşaatı devam ediyor ve kendisi de kilisenin inşaatında bilfiil çalıştığı için üzerindeki kıyafetler eski püskü ve kirli. Tramvay kazasında kimliği tespit edilemiyor ve devlet hastanesine kaldırılıyor. Çarpılan kişinin ünlü mimar Gaudi olduğu anlaşılınca şehrin ileri gelenleri onu özel kliniklere taşımayı teklif ediyorlar fakat Gaudi bunu kabul etmiyor, "benim yerim burasıdır" diyor. Maalesef Gaudi kurtarılamıyor ve bu olay Barselona tarihinde kara bir leke olarak kalıyor.

Sanattan bahsetmişken bir de Picasso'ya değinelim. Hayatının belli bir dönemini Barselona'da geçirmiş olan Picasso'nun bir müzesi var El Born bölgesinde. Bileti yine online aldık, 11 euro. Picasso'nun gelişim evrelerini çok rahat izleyebileceğiniz bir müze burası. 14 yaşında çizdiği manzara resimleri yıllar geçtikçe kendini uçuk, sürrealist çizgilere bırakmış.

Sanatı bir yana bırakıp sokaklara dalalım…

Barselona'nın önemli muhitleri

La Rambla caddesi Barselona'nın can damarı… Bizim İstiklal Caddesi gibi, akın akın insan. Ama yaşayan bir cadde burası, üzerinde hediyelik eşya büfeleri, canlı heykeller, sokak sanatçıları var. Gezmesi günün her saati keyifli.

İstiklal'e benzettiysek ağaçsız da demedik canım!

Sokak ressamları

La Rambla

La Rambla'da sokak sanatçıları

Ve La Rambla'nın sonu (veya başı)

La Rambla 1,5 km uzunluğunda bir cadde, bir ucunda Placa De Catalunya adı verilen meydan var. Burayı da Taksim Meydanına benzetebiliriz. Bir çok metro hattının birleşim noktası olan, Katalanların protestolarını gerçekleştirdikleri bu meydan, adeta Barselona'nın merkez noktası. Hard Rock Cafe de burada.

Placa de Catalunya, Katalunya Meydanı

Katalunya Meydanı'ndan La Rambla'nın devamı gibi olan Rambla De Catalunya caddesine ulaşıp gezebilir, yemek molası verebilirsiniz. Veya Barselona'nın en lüks mağazalarının olduğu, Bağdat Caddesine benzetebileceğimiz Passaig De Gracia caddesine bağlanabilirsiniz.

Rambla de Catalunya caddesine de tapas molası verilebilir

La Rambla'nın diğer ucu ise denize yakın bir noktada Christoph Colomb heykelinin olduğu meydana dayanıyor. Buraya yakın metro durağının adı Drassanes.

Colomb Amerika'yı işaret ediyormuş

La Rambla Caddesi üzerinde atlanmaması gereken yerlerden biri resmi adıyla Mercat de Saint Josep ama bilinen popüler ismiyle "La Boqueria" denilen pazar. Yüzünüzü denize döndüğünüzde La Rambla'nın sağ kısmında kalıyor. Pazar günleri kapalı olduğunu hatırlatalım. Burada envai çeşit meyve, sebze, deniz ürünü, et ürünleri satılıyor. İçerisi inanılmaz kalabalık. Meyve veya meyve sularınızı alıp gezmeye devam edin.

Boqueira

Soyulup dilimlenmiş meyvelerden almadan çıkmak yok

Yo yo, Urfa değil, Barselona!

La Rambla'nın ortalarında sol tarafta kalan Carrer de Colom adlı sokaktan içeri girdiğinizde en güzel meydanlardan birine çıkıyorsunuz: Plaça de Reial. Burayı mimari açıdan Küba'ya benzetmiş bir çok kişi. Palmiyelerin ve fıskiyelerin süslediği kalabalık bir meydan burası. Sokak lambalarının da Gaudi tarafından tasarlanmış olduğunu bilmekte fayda var. Meydan etrafında bir çok restoran ve cafe mevcut.

Placa Reial

Gaudi tarafından tasarlanan sokak lambaları

La Rambla'da yüzünüzü denize dönünce solda kalan bölüm "Barri Gotic" yani Gotik Semti. Buradaki sokaklarda kaybolmak büyük zevk. Bir çok hoş dükkan, minik kafe, dar sokak, sevimli ev, sokak sanatı, vintage butikler var. Bir de Katedral var ihtişamlısından… Carrer de Ferran en hareketli caddesi, ama ara sokaklar daha görmeye değer.

Gotik sokaklar

Gotik semt

Barselona Katedrali

La Rambla'nın sağ tarafında ise El Raval denilen bir mahalle var. Ben burada en çok Bonsucces isimli sokağı sevdim.

Barselona'da evler

Gotik mahalleden denize doğru indiğinizde ise El Born muhitine ulaşıyorsunuz. Direk El Born'a gitmek için Jaume I metro istasyonunda inilebilir. Bu bölge de gençlerin bayılacağı kafelerin, barların, gece hayatının, alışveriş imkanının da olduğu hareketli bir yer. Yine dar sokaklar hakim.

Bir gece değil, her gece El Born'a uğradık

La Rambla'nın deniz tarafındaki ucu olan Colomb heykeline ulaştığınızda karşınızda Port Vell de diye adlandırılan Barselona marinası var. Limanda yürüyüp liman üzerindeki Maremagnum alışveriş merkezinin kafelerinde mola verebilirsiniz. Burada çok büyük bir akvaryum varmış, biz gezmedik.

Barselona Limanı

Limanda güneşin tadını çıkaranlar

Maremagnum Alışveriş Merkezi

Maremagnum'un aynalı tabelasında herkes fotoğraf çekiliyordu, biz de eksik kalmadık

Port Vell'den deniz kenarında yürümeye devam ederseniz Barceloneta muhitine ulaşıyorsunuz. Buraya Barceloneta isimli metro durağında inerek de ulaşabilirsiniz. Barceloneta en güzel yerlerden biri, tam yazlık havasında. Deniz kenarında kafelerde oturup bir şeyler içebilir, kaykay veya bisiklet binebilirsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz standlarda ev yapımı Katalan lezzetlerini tadabilirsiniz.

Standlarda ev yapımı yiyecekler, el yapımı objeler, 2. el hoş eşyalar vardı

Barceloneta'da yürür iken

Biz plajı baştan başa yürüdük. Dondurma yedik, eğlenen, kitap okuyan, güneşin keyfini çıkaran Barselonalıları ve turistleri izledik. Buradaki sokak sanatçılarının uzmanlık alanı kumdan heykeller yapmakmış. Kumdan yapılmış işeyen çocuk ile tanıştık…

Kumdan çocuk bildiğin işiyordu!

Yazın bu bölgede denize girilebiliyormuş ama temiz bir deniz hayal etmemeliymişiz.

Plaça Espanya, İspanya Meydanı bizim otelimizin bulunduğu yerdi. Bu meydan da görmeye değer güzellikte ve Montjuic Tepesi'ne çıkış noktası olması açısından önemli.

Plaça Espanya. Arkadaki kuleleri Venedik'te de görmemiş miydik? Öğreniyoruz ki oradan esinlerek yapılmış

Plaça Espanya'daki Arena alışveriş merkezi boğa güreşlerinin yapıldığı "arena" olarak tasarlanmış. Belki de eskiden arena idi, bilemiyorum. Alışveriş merkezinin üst katından manzara izlemek iyi fikir. Avm'nin dışında yapılmış bir asansör ile terasa çıkmak için 1 euro vermeniz gerekiyor, oysa avm nin içine girip yürüyen merdivenlerle terasa çıkarsanız para ödemiyorsunuz. Biz yedik o turist kazığını, siz yemeyin aman diyim…

Arena Alışveriş Merkezi

Buradan görünen tepede (Montjuic Tepesi) Museu Nacional D'Art de Catalunya (MNAC),  yani görsel sanatlar müzesine rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Müzenin önündeki Magic Fountains (La Font Magica) isimli havuzda, renkli ışıklı ve müzikli su gösterileri yapılıyor. Sezona göre gösterilerin günleri değişiyormuş. Yaz döneminde akşam 9'dan itibaren yarım saatte bir, kışın ise akşam 7-9 arası yapılıyormuş. Biz Cumartesi ve Pazar günleri otele giderken uzaktan görüp "yarın mutlaka oraya gidelim" dedik, meğer pazartesi ve salı günleri gösteri olmuyormuş. Kaçırdık!

Müze ve önünde Magic Fountains fıskıyeleri

Montjuic tepesinde Montjuic kalesi, olimpiyat köyü, Joan Miro eserlerinin sergilendiği müze diğer görülecek yerlerden. Tepeye Placa Espanya'dan yürüyerek çıkılabildiği gibi teleferikle de çıkılabiliyor. Bence teleferik süper bir opsiyon. 

Her ne kadar Endülüs bölgesine ait bir dans olsa da Barselona'ya gelmişken bir Flamenko şovu da izlenmeli. Araştırmalarım sonucu 2 mekan öne çıkıyordu.

1- Los Tarantos: Plaça Reial'de, giriş 10 euro, içecek dahil değil. Yarım saat süren bir şov.

2- Palau Dalmases: El Born'da, Picasso Müzesi karşısında. Giriş 20 euro, 1 içki dahil. Şov 1 saat sürüyor.

Trip advisor'da daha yüksek puan aldığı için Palau Dalmases'i tercih ettik. Ortamı çok güzeldi, hoş fotoğraflar çektik. Şovlar gecede 2 kere yapılıyordu, 19.30 ve 21.30. Turistlerin yoğun bulunduğu bir tarihte gittiyseniz 1 gün önceden yer ayırtmakta fayda var. Haftaiçi daha müsait oluyor anladığım kadarıyla.

5 kişilik Flamenko ekibi harikaydı!

Barselona'da yapılacak listesinin sonuna da Camp Nou'yu ekleyelim o halde. Bu madde bana göre son, bir çok kişiye göre ilk sırada olabilir. Biz futbolla ilgilenmediğimiz halde merak edip gittik. Biletleri yine internetten almıştık, giriş 23 euro. Son derece pahalı!

Boş stadı geziyorsunuz, tribünlere çıkıyor, basın tribününe oturabiliyorsunuz. Misafir takımların soyunma odasını geziyor, dua ettikleri minik kiliseyi görüyor, tezahuratlar eşliğinde stada iniyorsunuz.

Mes Que un Club – Bir klüpten daha fazlası

Ha güzel mi, güzel… Ama bence futbolla ilginiz yoksa çok da değmez… Ben şahsen Messi'den başka oyuncu bilmeyen biri olarak iyi ki gitmişim diyemedim.

Messi'yi canlı görseydim en havalı blogger ben olabilirdim 🙂

Dünya kupası ile foto çekilmek de var, ama fotoğrafı para ile satıyorlar

Meraklıları için Barselona forma fiyatlarını yazayım, isim yazmayan formalar 85 euro iken, arkasında Messi yazan formalar 105 euro idi.

Barselona'da Yeme İçme:

Barselona'da yemek denince akla tapas ve paella geliyor. Meşhur içkisi ise sangria

Tapas: Atıştırmalık, paylaşımlık küçük mezeler diyebiliriz. Kanepe şeklinde veya meze görünümlü olabiliyorlar. Kendi aralarında alt sınıfları olsa da biz turist olarak tüm minik porisyonlara tapas deyip geçebiliriz. Çoğu yerde ekmek üzerine çeşitli malzemeler konulup kürdan batırılıyor. Ve restoranın barına diziliyor. Ordan seçip yiyorsunuz. Bazı yerlerde menü var fiyatların yazdığı, bazı yerlerde kürdanları sayarak fiyatlandıyorlar. 2-4 euro arası değişiyor tapas fiyatları.

Tapas dedikleri…

Paella: Genelde deniz ürünleri ile bezenmiş, sarı, turuncu veya esmer renkte pilav. Kendine özgü siyah bir tenceresi var. Her yerde yemeyin diyorlar, çok yağlı ve kötü olabilirmiş.

Paella

Sangria: Şarapla yapılan, içinde meyve parçaları olan, tatlı ve lezzetli içecek. Genelde kırmızı şarapla yapılıyor fakat Barselona'ya özgü beyaz köpüklü şarap olan "cava" ile yapılanı da var. Ona da Cava Sangria deniliyor. 1 litresinin fiyatı 10-20 euro arasında değişiyor.

Sangira

Cava Sangria

Ha bir de Patatas Bravas var bu yöreye özgü. Fırında patatese döktükleri sosu çok beğendiğim için her yerde yedim 🙂 Döndüğümde almış olduğum 1 kilonun sorumlusudur.

Bizim yediğimiz yerler şunlardı:

Tapa tapa: Restoranlar zinciri, bir çok yerde görebilirsiniz. Tapasları fena değil, fiyatları süper ucuz olmasa da zincir olduğu için gönül rahatlığı ile oturup yedik. Hesap 2 kişi için toplam 25 euro geldi.

Txirimiri: El Borne bölgesinde tesadüfen bulduğumuz bir restoran. Burada tapaslar 1.5 euroydu. Yediklerimiz de güzeldi genelde. İçecek olarak Cava Sangria istememiz üzerine ikram edilen muhteşem içki neydi bilmiyorum ama gayet etkiliydi. 2 bardak içtik ve otele dönerken şarkılar söylüyorduk. İçki de 2.5 euro filandı. Uygun fiyatlı bir yer olarak notunuzu alınız.

La Mar Salada: Burası Barceloneta'daydı. Turistik bir bölge olmasına rağmen paellasının iyi olduğunu bir yerde okumuştum. Burada içtiğimiz cava sagria daha farklıydı. Paella evet güzeldi belki ama fiyat olarak en yüklü hesabı ödediğimiz yer burası oldu. Paellayı tek porsiyon söyleyemiyorsunuz, 2 porsiyon da 36 euro ediyor. Bir sürahi sangria ve bir başlangıç tabağı ile toplam 65 euro ödedik. Bence gereksiz pahalıydı.

Paella için 7 Portes diye bir yer öneriyorlar. Pazar gecesi tesadüfen önünden geçtik ve yer ayırtmaya çalıştık, pazartesi ve salı günleri için dolularmış. O derece popüler bir yer. Ama akşam 7-8 arası rezervasyonsuz da gidilebilirmiş.

Ciutat Comtal: Burası ve buranın diğer şubesi olan Cerveceria Catalana'yı defalarca yokladık. Her seferinde mi dolu olur, insanlar dışarılara taşar arkadaş! Millet buralarda yemek için yarış halindeydi. En son gün Ciutat Comtal'dan yer bulabildik ve eşsiz tapas tecrübesini yaşayabildik. Gerçekten güzelmiş, kesin gidin, süper! Yeri Rambla de Catalunya caddesi üzerinde. Birer bira ile yediğimiz tapaslar toplam 33 euro tuttu.

Piscolabis: Yine Rambla de Catalunya caddesinde bir mekan. Ciutat Comtal'da yer bulup oturamadığımız günlerden birinde burada yemiştik. Burası da güzeldi. Sanırım ben tapas olayını baya sevdim, beğenmediğim bir yer olmadı. Burada hesap 25 euro geldi.

Milk: Gotik Mahalle'de ünlü bir brunch mekanı, çok popüler bir yer. İç dizaynı çok hoş. Ben içinden domuzu çıkarılmış Monte Cristo yedim, Olgun ise Solmon Eggs Benedict yedi. Burayı da çok sevdik. Hesap 20 euro.

Milk

Pans&Company diye bir fastfood zinciri var. Acelemizin olduğu bir gün öğlen yemeği için uğradık. Yediğimi pek beğenmesem de kişi başı 6 euro ya doyduğumuz için öğrencilere önerebileceğim bir mekan. Belki siz daha başarılı bir sandiviç seçmeyi başarırsınız.

Barceloneta'daki Maka Maka isimli kafe de renkli sandalyeleri ile bana Kaş'taki Mavi Barı hatırlattı. Beğendim!

Otelimize çok yakın olan Arena alışveriş merkezinin alt katında kahvaltımızı yaptık bir kaç gün. Kişi başı 5-6 euroya fazlasıyla doymak mümkün. 

Barcelona'da alışveriş:

Alışveriş La Ramba üzerinde, Gotik mahallesinde, Portal de l'Angel caddesi üzerinde, ara sokaklarda her yerde…

La Rambla'nın sağ tarafındaki Bonsucces caddesi üzerindeki Bonsucces isimli tuhafiye dükkanı çok hoştu. Yine bu caddedeki Ale Hop adlı mağazadan güzel aksesuarlar aldım. Yelpaze, su geçirmeyen iphone kılıfı, gözlük kabı gibi… Meğer Ale Hop bir mağazalar zinciriymiş, siz de görürseniz dalın.

Gotik bölümde Carrer dels Boters sokağındaki Art Montfalcon yine gezmesi çok hoş bir hediyelik eşyacı.

Passaig de Gracia caddesi lüks alışveriş sunduğu için çok ilgimi çekmese de Casa Mila'nın yanındaki Vinçon isimli mağazada her bütçeye uygun tasarım objeler satılıyordu.

Bunlar harici, Zara, Bershka, Stradivarius, Mango, Desigual, H&M gibi markalar her yerdeydi.

Biz 5 gece, 4 tam gün kaldık Barselona'da. İlgi alanınıza göre 3 tam günde şehri bitirip 4. gün şehir dışına çıkabilirsiniz. Biz 4. gün de şehri yaşayalım, alışveriş yapalım istedik. Çok da yorgun olduğumuz için başka yere gitmeye uğraşmadık.

Barselona'da son günümüz 23 Nisandı, St Jordi günü olarak kutlanıyormuş. Zaten bir kaç gün öncesinde de şehirde bir tatil havası hakimdi, dükkanlar kapalıydı. St Jordi gününde herkes birbirine gül veya kitap verirmiş. Biz gül satanları gördük hep. Bir nevi sevgililer günüymüş sanırım. Hikayesini de araştırıp yazarsam bu yazının sonu gelmeyecek diye korkuyorum….

"Abe bir gül verem" diyor kısaca…

Gün gün ne yaptığımızı da yazayım ki size program yaparken kolaylık olsun:

1.gün: La Rambla ve çevresi. Gotik mahalle, katedral. Colomb heykeli, Marina ve Maremagnum avm. Ardından Park Güel. Akşam yemeği sonrasında El Born'da bir şeyler içmece.

2. gün: Hava durumu yağmur gösterdiği için ve pazar günü bir çok yer kapalı olduğu için müze günü olarak planlandı. Tüm biletler önceden internetten alınmıştı, yoksa hepsinin 1 güne sığma ihtimali yok. Güne Picasso müzesi ile başladık, ardından Casa Mila. Sonra da Sagra da Familia. Biraz odada dinlenip El Born'da akşam yemeği, yemek sonrası yürüyüş ve odaya dönüş.

3. gün: Nou Camp sabahtan ziyaret edildi. Placa Espanya civarında gezildi. Barceloneta'ya gidilip sahilde yürüyüş yapıldı, yemek yendi. Yemeğin ardında Flamenko şovu izlendi.

4. gün: La Rambla civarında alışveriş odaklı gezildi, dinlenildi, keyif yapıldı.

Son olarak da, gitmeden önce okuyup yararlı bulduğum blogların bazılarının linkini veriyorum ki siz de faydalanın:

http://www.thebarselona.com/ – Barselona hakkında bir çok şey! Çok yararlandık, restoran tavsiyelerine bizzat uyduk…

http://www.homemadetravels.com/homemadetravels/Barcelona/Barcelona.html Komşumuz Dilek'in harika blogu. Pocket Guide isimli bir uygulama önermiş, biz de onu yükledik ve hiç kaybolmadık. Günübirlik Dali Müzesi ziyareti yapmak isteyenler bu bloga göz atmayı unutmasın.

http://oitheblog.com/2014/03/03/yeni-baslayanlar-icin-barselona/ Okuması çok keyifli, ayrıntılı bir Barselona rehberi.

Son Yazılar
Yorum ( 108 )
 1. Hüseyin Demir dedi ki...
  12 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  Basarili, Barcelona’ya sahsen iki defa gitmis biri olarak kapsamli ve güzel buldum. Basarilar

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  12 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  Yorumunuz icin teşekkür ederim.

 3. BURÇİN dedi ki...
  13 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  süper anlatmışsın canım..birde senden dinlemek harika oldu anılarımız canlandı 🙂 Barcelona yaşamak için çok güzel bir şehir, iklimi, insanları, eğlenceli sokakları 🙂

 4. Goksel Cetinoz dedi ki...
  22 Mayıs 2014 at 21:00
  Cevapla

  Harika olmuş Melikecim. Herzaman soyluyorum. Seni okuyan kaybetmez. Ben şu an en az bir euro kazandım 🙂 Tekrar Teşekkürler.

 5. havatemiz dedi ki...
  15 Ağustos 2014 at 21:00
  Cevapla

  Çok güzel bir kaynak olmuş. Gitmeden önce bir kez daha okuyacağım.Teşekkürler.

 6. B. dedi ki...
  27 Ağustos 2014 at 21:00
  Cevapla

  Okudugum en samimi ve faydali gezi bloglarindan biri. Tavsiyelerinize uyarak bir gezi de biz yapacagiz. Tesekkurler.\r\n

 7. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  28 Ağustos 2014 at 21:00
  Cevapla

  Begenen herkese cok teşekkür ederim 🙂

 8. Erman Ak dedi ki...
  9 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Hiç kötü yanlarından bahsedilmemiş. Yemekler berbat. Hiç yenmiyor. Lezzetten yoksun. Heryer Domuz eti. Domuz etsiz yemek nerdeyse yok. Tüm sokaklar nem dolu. Havada domuz eti kokusu. Sokaklar zenci fahişelerle dolu özellikle akşamları. Kaçmak zorunda kalıyor insan. Insanlar kaba. Restoran görevlileri kaba ilgi sıfır. Ister ye ister yeme diyorlar. Ayrıca çok kalabalık. Evler eski binalar tarihi olabilir ama çok çok eski. Geçmişte yaşamak insanı sıkıyor. Plajlar çıplak teyze amcalarla dolu. Çırılçıplak. Ki öyle süper plajları da yok. Nerde Çeşme bodrum.. Plaj pis koyuyor. Sanki lağım akıyor. Inanılır gibi diil. Heryer Hintli dolu. Otellerde Hintli restoranlarda Hintli. Sokaklarda Hintli. Eminim çoğu lokanta temiz bile değil. Belki de eşek eti yedik bilmiyorum. Hiçbirinde özenme yok. Insan resmen parasıyla rezil oluyor hemde 3-4 katı ödeyerek. Yemekler minimum 10 Euro’dan başlıyor ki işte yemek diyebilirseniz. Ha yolda yürürken sürekli Zenciler durduruyor ve Esrar isteyip istemediğimizi soruyor. Ben şuan hala burdayım ve yarınki dönüş uçağımı sabırsızlıkla bekliyorum. Selamlar.

 9. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  10 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Yazılarımda KENDİ görüş ve tecrübelerimi paylaşıyorum, katılmamış olabilirsiniz. Bana göre yemekler gayet güzeldi, damak tadı göreceli bir kavram. Avrupa’da olduğumuz için domuz eti ile karşılaşmak çok olağan, yenmiyorsa deniz ürünleri veya vejeteryan seçimler yapılabilir. Havadaki domuz eti kokusunu algılayacak kadar hassas bir buruna sahip olmadığım için kendimi şanslı buldum 🙂 Sıcak havada gitmenin dezavantajı sanırım bu kokular ve kalabalık… \r\nPlajlarının güzel olmadığını ben de duymuştum… Çırılçıplak teyzeler ve amcalara burada göremeyeceğimiz bir çeşitlilik gözüyle bakılabilir…\r\n\r\nBana esrar satmaya çalışmadıkları sürece her yerde “zenci” veya “Hintli” görmek beni asla rahatsız etmezdi. Sizin neden rahatsız olduğunuzu anlayamadım, “pis kokuyorlar” gibi ırkçı yaklaşımlar içinde olmadığınızı umuyorum…\r\n\r\nSizin bahsettiğiniz olumsuzluklar benim gözüme batmayan şeylerdi ama farklı bakış açılarına saygım sonsuz. Kendi bakış açınızı yansıttığınız için teşekkür ederim.

 10. nilay göktuna dedi ki...
  15 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  merhabalar, yazınız sayesinde tekrar Barcelona’ya gitmiş gibi oldum..\r\n\r\nöncelikle erman bey, sanırım hiç araştırma yapmadan biraz bilinçsiz gitmiş. heryer domuz eti diye şikayet etmeniz mantıksız çünkü Avrupa’da en çok domuz eti tüketilen yere hoşgeldiniz. adamlar bu konuda birinci 🙂 \r\nbir diğer çıplaklık konusuna gelince de, evet plajlar çırılçıplaklık dolu çünkü, anadan doğma caddelerde bile insan görmeniz olağan devlet bizzat buna onay vermiştir. kısacası orda devlet kararıyla bu şekilde gezmek hak :)\r\n\r\nben 2014 yılbaşı programıyla gitmiştim 3 gece 4 gün aksine taksicisi, mağaza çalışanı,cafeler nereye girdiysem çalışanlar oldukça kibar ve yardımseverdi. sokaklarda rahatsız edici herhangi birşeye de rastlamadım. her ülke kendi içinde belli başlı rahatsızlıklar barındırır, abarttığınız seviyede değil :)\r\n\r\nmelike hanım yazınızı zevkle okudum gezilecek yerleri layıkıyle anlatmışsınız. emeğinize sağlık :))

 11. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  15 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Nilay Hanım yorumunuz için teşekkür ederim, zevkle okumuş olmanız beni mutlu etti. \r\n\r\nDiğer konu ile ilgili de, bir yere giderken araştırıp gitmek ve ona göre bir beklenti içine girmek lazım… Anlaşılan o ki aynı şehre bile gidilse herkes aynı muameleyi görmüyor, o yüzden genellemeler çok yanlış. Bana ve size iyi insanlar denk gelmiş, Erman Bey’e kötüleri…\r\n\r\nSevgiler…

 12. Önder Özkan dedi ki...
  23 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  melike hanım bizim 2 günümüz var barcelona da sonrasında fransaya geçiyoruz sıralarsanız mutlaka gidilmesi gereken yerler neler tur bizi familia kilisesi ve montserrat manastırına götürecek aksamda flamenco gecesi var benim aklımda dali sanat galerisi var şimdiden teşekkürler \r\nbarcelona stad benimde aklımda idi ama çok pahalı ve sizin paylaşdığınız gibi ise gereksiz miş bazı yorumlarda akvaryum a gidin diyor

 13. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  23 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Önder Bey, sadece 2 gününüz varsa ve futbol meraklısı değilseniz stada gitmeye gerek yok. Akvaryum için de İstanbul’daki daha güzel diyenler var. Çok zaman artarsa belki bir şans verilebilir… \r\n\r\nSagra de Familia’ya gidiyormuşsunuz zaten, Park Guel’e de mutlaka gidin. Kalan zamanınızı Barcelona’nın tarihi ve renkli sokaklarında kaybolarak geçirmenizi öneririm.\r\nDali Müzesi Barselona’da kalacağınız 2 günün içinde ise onu da eleyebilirsiniz, çünkü uzak kalıyor. La Rambla Caddesi, Gotik Mahalle, Barceloneta, Passaig de Gracia Caddesi, Sagra da Familia ve Park Guel anca sığar 2 güne…

 14. DiLeK dedi ki...
  3 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Öyle güzel anlatmışsınız ki yeniden gitmek ve doya doya gezmek geldi içimden.Seyahatim sırasında Park Güel’i görememiş ve buna üzülmüştüm ama şimdi görmüş kadar mutluyum,çok teşekkürler Melike Hanım 🙂 Bir sonraki seyahatimde ve sonrakilerde mutlaka sayfanızı ziyaret edeceğim.\r\nSevgiler..

 15. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  5 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Bu ne güzel bir yorum Dilek Hanım! Size Barselona’yı yaşatabildiysem çok mutlu oldum… Umarım yazılarımdan yararlanıp gerçekleştirdiğiniz bir seyahatiniz olur, o zaman ben de sizin anılarınızı dinlemek isterim. Benden de kucak dolusu sevgiler…

 16. SEMA TEKELİ dedi ki...
  10 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Barselona’ya gitme planim öncesinde gezi yazınızi keyifle okudum planlarımızı gerçeğe dönüştürdügümuz de yazınız gezimizi kolaylaştıracak bir rehber olacak sağolun

 17. Adsız dedi ki...
  10 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  yazı çok güzel olmuş:) ne kadara mal oldu bu gezi her sey dahil?

 18. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  14 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar! Sema Hanım, umarım keyifli bir gezi geçirirsiniz, yazımın size yararlı olmasını umuyorum. \r\n\r\nBu gezide ucak parası hariç 1100 Euro civarı harcamisiz. En büyük kalem otel parası ve müzeler tabii… Daha az harcamak da mümkün, biz biraz hesapsiz davrandık.

 19. Adsız dedi ki...
  6 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Melike hn methaba 17_20 kasım baracelonayı ziyaret edeceğiz.paylaştığınız bilgilerden çok faydalandım gezi planım adına.size sormak istediğim biz katalunya meydanına yakın biryerde kalıcaz.pablo espanyol ve montijuıc tepesine nasıl gidildiği.metro otobüs?barcolona kart almak mantıklımı?birde bu turist oyobüsleri var kırmızı hat mavi hat vs.bunları tercih etmek gereklimi?tşk ederim şimdiden.

 20. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  6 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, biz ne turist otobüsü, ne de Barselona Kartı kullandık. Turist otobüsü zamanı çok dar olanlar için ideal olabilir ama 3-4 gününüz olacağı için daha ucuz bir yöntem olan toplu taşımayı kullanmanızı tavsiye ederim. Metro ile ulaşım gayet rahat, 10 binişlik kart alıp eşinizle birlikte 4 gün boyunca onu kullanabilirsiniz. Kalacağınız yer merkezi olduğu için her zaman toplu taşımaya gerek olmayacaktır.\r\n\r\nMontjuic tepesine teleferik ile de çıkılıyor, yürüyerek de. Oraya gittiğinizde sorarsınız. Sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.\r\n\r\nKeyifli seyahatler olsun!

 21. YILDIRIM BAKMAZ dedi ki...
  24 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Merhabalar.Emeğinize sağlık çok güzel olmuş.Resimlerle herşey net bir şekilde anlatılmış.30 kasım da oradayım.Samsun dan selamlar

 22. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  24 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Yararlanmanıza çok memnun oldum, güzel bir gezi olmasını dilerim! Söke’den selamlar 🙂

 23. Adsız dedi ki...
  5 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba ben Onur, Yunanistan’da erasmus öğrencisiyim! 🙂 Yazınıza bayıldım, harika! 🙂 Her yer ücretliymiş ya, ogrenciyim ben :(\r\nBu ayın 18-22si Malezya’li bi arkadaşım ile Barcelona’da olacam! 🙂

 24. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  6 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba Onur, evet bedavanın tek kalesi Park Güel bile artık paralı 🙁 Park Güel’e mutlaka git ama bütçen kısıtlıysa diğer yapılara dışardan da bakabilirsin. Merkezi bir hostelde kalırsan ulaşıma da az para gider. Umarım keyifli bir gezi olur, sevgiler…

 25. Selin dedi ki...
  10 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  Melike hanım yazınızı çok begendim, elinize sağlık. Ben de benzer bir araştırma içindeyken çok faydalı oldu. \r\n\r\nBiraz komik olacak belki ama daha önce yaşadığım bir sorun olduğu için sormak istedim. 6 yaşındaki oğlum ile Barselonaya gideceğiz.. Dolayısıyla müze audio guide’larında Türkçe seçeneği olması bizim için kritik bir durum. Türkçe seçeneği olup olmadığını hatırlıyor musunuz? Bir de bilet alırken saat belirtmemiz gerekiyor, tabi biz ufaklıkla gideceğimiz için bu saatlere sadık kalmamız pek mümkün olmaz, bu durumda sorun çıkar mı sizce? Ona göre biletleri internetten alayım…\r\nteşekkür ederim…

 26. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  11 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba Selin Hanım. İnanın Audioguide konusunu hiç hatırlamıyorum 🙁 Dikkat etmedim. Ben zaten ilk birkaç tanesini dinleyip sonra sıkılıp bırakanlardanım.\r\n\r\nRezervasyon saatlerine sadık olmak gerekiyordur heralde diye düşünüyorum ama çocuklu olduğunuzu söyleyip biraz tolerans kazanabilirsiniz. Zaten genelde 1-2 arası gibi aralık olarak alıyorduk biletleri. Biz de tam saatinde değil de bir 10-20 dakika geç kalmış olabiliriz. Ama onu bile başaramayabiliriz derseniz mümkün olduğunca az müze gezmeyi tercih edebilirsiniz.\r\nŞimdiden keyifli seyahatler olsun, sevgiler…

 27. Ali dedi ki...
  18 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  merhaba. t10 kartlardan bahsetmişsiniz ama bunlarında zone’ları varmış. \r\n\r\nhttp://www.tmb.cat/en/sistema-tarifari-integrat/-/ticket/T10\r\n\r\n10.30 euroluk kart ile her yeri gezemiyoruz değil mi ? mesela havalimanına gidemeyiz ?

 28. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  18 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba! Biz T10 u havaalanına giderken kullanmadık ama sorunuz üzerine araştırıp kullanılabildiğini gördüm.\r\nhttp://www.barcelona-tourist-guide.com/en/faq/airport/transport/validity-of-t10-ticket-from-barcelona-airport-to-the-centre.html

 29. Adsız dedi ki...
  5 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  ben Barselona ya gitmeyi planlayan biri olarak yazı ve resimlerinizi beğendim ve cok yararlı buldum.tesekkur ederim.Levent Sinoplu/YALOVA

 30. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  7 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Levent Bey beğenmenize ve yararlanmanıza çok sevindim, çok teşekkür ederim.

 31. Habip dedi ki...
  13 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Selamlar tekrardan, valla blog baya işimize yarayacak gibi, bir girdik çıkamıyoruz :)\r\nBarselona ile paylaşımınız gerçekten çok güzel ve detaylı. Elinize sağlık gerçekten..\r\n\r\nBu ara ben Olgun’u (doğal olarak sizi) İstanbul’da sanıyordum. İzmir’desiniz sanırım. Çok sevindim İzmir’den kopamayan birini daha yakaladığıma..

 32. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  13 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Yazımı beğenmenize sevindim. Benim ihtiyaç duyduğum tüm bilgileri yansıtmaya çalışıyorum yazılarımda. Dolayısıyla çok emek harcıyorum ama sonra gelen teşekkürler “iyi ki yapmışım” dedirtiyor.\r\nOlgunla biz Ege fanatiğiyiz, selamınızı iletiyorum, sizle iletişime geçecek.

 33. Gokhan Kebabci dedi ki...
  15 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Melike hanım merhaba. Öncelikle bilgilendirme çok net ve ışık tutucu olmuş teşekkürler. Nasipse mart ayında eşim ve 2,5 yaşındaki bebeğimizle barselona seyahati planlıyoruz. Gezi yerlerine daha ekonomik ve rahat ulaşım için araç kiralamayı planlıyorum. Sorum, şehirde otopark sıkıntısı var mıdır? Siz niçin araç kiralamayı tercih etmediniz? Konuyla ilgili geri bildirimizi bekler şimdiden teşekkür ederim.

 34. Güler Beşli dedi ki...
  16 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba 🙂 Barselona seyahatı planlıyordum, ve sizin sayfaya rastladım. Paylaşım ve önerileriniz için çok teşekkürler. Harika olmuş. Ellerinize sağlık.

 35. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  17 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba Gökhan Bey, biz araba kiralamadık çünkü çok ekonomik olduğunu düşünmediğim gibi park yeri aramanın vakit kaybettireceğine inanıyorum. Park yeri elbet vardır ama bu konuda tecrübe sahibi değilim. La Rambla civarları ve Passeig De Gracia caddeleri yakın sayılır. Otelinizi bu muhitte seçerseniz her yere yürürsünüz, araba oynattığınıza değmez. Yürümek için biraz uzak kaçarsa da taksiye binersiniz. Şehrin en uzak yeri Park Güel, oraya da taksi ile gitmek mümkün. Yani ben olsam şehir dışına çıkmayacaksam taksi kullanırım diye düşündüm ama çocuksuz olduğum için bazı noktaları gözden kaçırmış olabilirim 🙂 \r\n\r\nGüler Hanım size de teşekkür ederim, keyifli gezileriniz olsun.

 36. Esra BALCI dedi ki...
  31 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhabalar yazinizdan buyuk keyf aldim bi latin hayrani olarak Barcelona cok gitmek istedigim yerlerdendi simdi daha cok istedim yazinizi faydali ve samimi buldum yazilarinizin devamini bekliyoruz herkese bol gezmeli bi hayat diliyorum :*

 37. Serkan dedi ki...
  15 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhabalar Melike Hanım, müzelere giriş yöntemi nedir? internetten biletleri alıyoruz demişsiniz belli bir saat aralığı belirleyip o saattemi gitmek zorundayız. ayrıca hangi siteden alınıyor biletler google dan yazdım bulamadım.

 38. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  15 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba Serkan Bey. Müze linklerini yazı içinde paylaşsaymışım keşke… Yoruma yazıyorum, buradan kopyalayabilirsiniz.\r\n\r\nSagra de Familia için:\r\nhttp://visit.sagradafamilia.cat/?lang=en\r\n\r\nCasa Mila:\r\nhttp://www.lapedrera.com/en/buy-tickets/pedrera-by-day\r\n\r\nCasa Battlo\r\nhttp://www.casabatllo.es/en/online-tickets/\r\n\r\nPicasso Müzesi:\r\nhttp://212.15.255.23:8080/muslink/venda/activitats.jsp?lang=3&nom_cache=PICASSO&property=PICASSO\r\n\r\nHepsi ayrı ayrı, hepsi kredi kartı ile alınıyor. Biraz zahmetli ama evde harcayacağınız zaman müze kuyruklarında harcayacağınız zamanın yanında çok az kalıyor. \r\n\r\nDezavantajı ise önceden saatleri belirlemeniz şart.\r\nİyi gezmeler.

 39. Adsız dedi ki...
  12 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  çok güzel ve içten yazılmış çok aydınlatıcı buldum ellerinize sağlık

 40. Adsız dedi ki...
  2 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  çok iyi ve faydalıydı. teşekkürler.

 41. Adsız dedi ki...
  15 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Seneye mayıs ya da eylül ayında gitmek istediğim için araştırma yaptığım bloglar arasında en samimi en lezzetli anlatımdı, emeğinize sağlık. Sadece Barselona değil ispanyanın birçok yerini görmek istiyorum yaklaşık 9-10 gün ayırmak istiyorum ispanyaya. \r\n\r\nBenimde aklıma takılan birkaç soru var, öncelikle izmirliyim ve izmirden eşimle beraber direk barselonaya gidip 3 gün orada toplu ulaşımla gezdikten sonra diğer şehirlere gideyim diyorum ispanyaya gitmeden önce barselonanın son gününe denk gelecek şekilde araç kiralamak mı mantıklı yoksa toplu taşıma ile mi devam etmek mantıklı, merkezi yerlerde park sıkıntısı vb sorunlardan çekiniyorum.\r\n\r\nDiğer sorum yurtdışında harita vb için internet sorununu nasıl çözdünüz, kendi operatörümde (vodafone) günlük 25 mb – 25 TL gibi saçma sapan fiyatlar var.

 42. Adsız dedi ki...
  10 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Ben de haziran sonunda 1 hafta gideceğim ve klasik gezi programlarındansa blog paylaşımlarını okumak çok keyifli. Vakit ayırıp paylaştığınız için teşekkürler.

 43. canan
  21 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba melike.. blogun cok samimi, yakinda ben de gidicem cok faydali oldu 🙂 telefon internet olayini ben de merak ediyorum, ordan hat tavsiye eder misin? Ayrica gece hayatina deginmemissin, varsa bilgin paylasir misin? Tesekkurler 🙂

 44. Gizem
  25 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar, ramazan bayramında İspanya tatili planlıyoruz. 8 gece kalacağız, sadece barcelona fazla olur değil mi bu sürede, başka nereyi tavsiye edersiniz acaba

 45. melike okkalı
  26 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  okadar güzel bir yazı olmuş ki! İlac gibi geldi yemnediyorum 🙂 Çok tşk ederim sevgili adasımm

 46. Melike Kutlay Cengiz
  27 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  UZUN ZAMANDIR YORUMLARA CEVAP VEREMEDIĞIM IÇIN ÜZGÜNÜM, SIRADAN YAZIYORUM CEVAPLARI:\r\nSEVGILI İZMIRLI OKUYUCUM, BARSELONA’YI TERKEDERKEN ARABA KIRALAMAK MANTIKLI GIBI. BIZ POCKET GUIDE ISMINDE BIR AKILLI TELEFON UYGULAMASI KULLANIYORUZ, HARITALAR OFFLINE ÇALIŞIYOR. BÖYLECE INTERNETE GEREK OLMADAN HARITA SAHIBI OLUYORUZ. İSPANYANIN GENELINDE KULLANABILECEĞINIZ BIR APLIKASYON INDIRMENIZI ÖNERIRIM.\r\n\r\nSEVGILI CANAN, YORUMUN IÇIN TEŞEKKÜRLER. HAT BIZ HIÇ ALMIYORUZ. OFFLINE HARITA INDIRDIK MI TELEFONA GEREK KALMIYOR. KAFELERDEN VE OTELDEN INTERNETE BAĞLANIYORUZ.\r\n\r\nSEVGILI GIZEM, 8 GÜN BARCELONA IÇIN UZUN OLUR HAKIKATEN. MADRID, TOLEDO TARAFLARINA BIR GEZI DÜŞÜNEBILIRSIN BARSELONADA 3 GÜN GEÇIRDIKTEN SONRA. HEM DE BIR SÜRÜ YER GÖRMÜŞ OLURSUN. BARSELONA ILE PARISI KOMBINLEMEK DE ÇOK YAYGIN.\r\n\r\nVE YAZIMI BEĞENDIĞINI YAZAN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERIM, HERKESE SEVGILER…

 47. pınar
  31 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazınıza bayıldım. samimi içten ve bir o kadar da keyifli bir yazı olmuş. sevgiler..

 48. ASLI
  3 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  YAZILARINIZ COK GÜZEL FAKAT NEKADARA MAL OLDU GEZİ ONLARI DA BELİRTİP DETAYLANDIRIRSANIZ SÜPER OLURR MESELA BU GEZİ NE KADAR MAL OLDU :)?

 49. melike kutlay cengiz
  7 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Aslı Hanım selam, önceki yorumlarda aynen şöyle bildirmişim: Bu gezide ucak parası hariç 1100 Euro civarı harcamisiz. En büyük kalem otel parası ve müzeler tabii… Daha az harcamak da mümkün, biz biraz hesapsiz davrandık.

 50. Nurdan
  4 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Melike hanım ,gayet aydınlatıcı ve içten buldum paylaşımlarıNızı..10gün sonra kısmetse gideceğiz.öneriler Çok faydalı oldu planlamamda,teşekkürler..

 51. Misafir
  10 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Çok güzel bir makale olmuş teşekkür ediyorum paylaşımınız için. okurken keyıf aldım 🙂

 52. yasin güngör
  12 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Harika anlatmışınıż. Bir teknik öğretmen olarak mimarlık okumak isteyen veya okuyan oğrencilerime kesinlikle önerdiğim bir şehir.

 53. ENDER GÜLERYÜZ
  24 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  9-15 Temmuz 2015 de kızımla barcelonadaydık,blogunuzdan inanılmaz derecede faydalandık,biz thy ile uctugumuz için t1 terminalini kullandık,shuttle bus ile terminal t2 ye geçtik ve oradan trenle sants istasyonuna geldik,les corts da idi otelimiz,andorraya da otobüsle gittik,çok ucuz ve herşeyin oldugu bir ülke,bcn ye giden ve vakti olan herkese tavsiye ederiz.\r\nkısacası sizin bilgilerinizden çok yararlandık,çok teşekkür ederiz.sevgi ve selamlar.

 54. melike kutlay cengiz
  26 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Tüm güzel yorumlar için çok teşekkürler, sevgiler…

 55. Bilal Akar
  13 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  melike hanım merhaba,\r\nuzun zamandır barcelonaya gitmek istiyorum.sonunda kısmet olacak gibi o bakımdan her fotoğrafa her notunuza dikkat kesildim.çok beğendim ve çok samimi buldum :)1 hafta tatilim var.eşim benim kadar barcelona meraklısı değil.bu sebeple sizin favorinizi öğrenmek istedim. avrupada farklı bir alternatif olarak nereyi önerirsiniz?

 56. melike kutlay cengiz
  17 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  sELAMLAR bİLAL bEY, bENİM aVRUPA FAVORİM SANIRIM hIRVATİSTAN. aMA bARSELONA’YA EPEY UZAK. zATEN ZEVKLER HERKES İÇİN FARKLIDIR. o YÜZDEN SİZ bARSELONA MUTLAKA OLSUN DİYORSANIZ pARİS İLE BİR KOMBİNASYON YAPABİLİRSİNİZ. vEYA iSPANYA İÇİNDE mADRİD, tOLEDO… yAZ TATİLİ SEVİYORSA EŞİNİZ bARSELONA’DAN iBİZA’YA UÇABİLİR, kANARYA ADALARINA DA GEÇEBİLİRSİNİZ…

 57. Bülent Taşkınlar
  21 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  sanırım barcelona’yı gezip görmeden önce değil, gezip gördükten sonra yazınızı okumak daha güzel oluyor. “aa! bak biz de bunu yazmıştık, biz şurayı ıskalamışız, keşke gitseymişiz” diyorsunuz. sürahi sürahi götürdüğümüz sonra da valızlere doldurup taşıdığımız sangrıaları gülümseyrek hatırlamama neden olmanız bile çok güzel, teşekkür ederim.

 58. melike kutlay cengiz
  23 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  mERHABA bÜLENT bEY, EVET GİDİP GELDİKTEN SONRA YAZILAR DAHA KEYİFLİ HAL ALIYORÇ bEN DE GİTTİĞİM YERLERLE İLGİLİ YAZILMIŞLARI OKUMAYA BAYILIYORUM! nİCE GEZİLERİMİZ OLSUN…

 59. Candan
  31 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yaklaşık on gün önce oradaydık..Ben estetik olan her şeyi sevdiğim için bu şehre de bayıldım..Olumsuz şeyler görmedik mi,gördük ancak nerede yok ki…Biz havaalanından itibaren güler yüzlü bir polis,tebessümü eksik olmayan garsonlar,soru sorduğunda kendi imkanlarıyla yardımcı olmaya çalışan bir katalan halkı ile karşılaştık.En kısa zamanda tekrar gitmeyi planlıyoruz.Estetik bir şehir…benim bir de dikkatimi çeken ve kimsenin bahsetmediği bir ayrıntı oldu.şehirlerarası yolculuk yaptığınızda az da olsa rastladığınız kamyonların temizliği…Sanki oyuncak araç gibi..tertemiz.bizimkiler gibi tozlu rengi belli olmayan sürekli ses çıkaran ve benzin akıtan tek bir araç görmedim…kısaca..çok ama çok beğendim.melike hanımın yorumları doğru,fotoğrafları güzel..sevgiler.

 60. a_c_g
  10 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yahu sangria resmini görünce canım çekti, emeğine sağlık

 61. İlknur
  24 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Gerçektende tam bir gezi planı Şelinde olmuş ayrıca Hoş plmayacak şekilde bir yoruma verdiğiniz cevapda bu KadAr Saygılı olabilir yanlız yürüyyerek gezmek istersek birbirine yakInlıkları ve caddelerin bağlantıları yerlerini yazarsanız çok memnun olacağım Çok teşekkürler

 62. öznur
  29 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  BALAĞI İÇİN NİŞANLIMLA BARCELONA VE MADRIDI DÜSÜNÜYORUZ.IKIMIZINDE HIC YURTDISI DENEYIMIMIZ YOK.ILK BASTA TURLAMI GITSEK DİYE DÜŞÜNDÜK.ACENTELARA GİTTİK GELDİK.İNGİLİZCEMİZDE AZ ACIKCASI.SANIRIM DİLİMİZE GÜVENEMEDİĞİMZDEN VE DENEYIMIMIZ OLMADIGINDAN CESARET EDEMIYORUZ RAHATCA.NEYSE SONRA KENDIMIZE GUVEN GELDI.BLOGUNUZUDA OKUYUNCA CESARETIM KAT VE KAT ARTTI.SİZE SORUM BALAYI ICIN MERKEZI PAHALI OKMAYAN ÖNEREBİLECEĞİNİZ KALINABİLECEK YER ÖNERİNİZ VAR MIDI?BAYADIR ARASTIRIYORUM KAFAYI YIYCEM SUREDE DARALIYOR:(TESEKURLER..

 63. Nur gunusen
  29 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Mart ayında barselonA gıdıs madrid dönüş bilet aldık. Blogda yazılar cok faydalı olacak eminim. Aksam yemek sonrası için oneriniz var mı?

 64. OmeR
  30 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  7-12 eylül arası barselona daydım, gezi oncesi yorumlarınızı okudum ve planımı buna göre yaptım. cok ısımıze yaradı, tesekkuru borc bılırız, emegınıze saglık

 65. ufuk
  8 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Paylaşımınız için teşekkür ederim. bizim gibi barselona yı görmek isteyen kişiler için detaylı bir ön bilgilendirme olmuş. bazı olumsuz yorum yapan kişilerin sadece barselona da değil dünyanın birçok ülkesinde de benzer olumsuzluklar olduğunu belirtmek isterim, hepimiz insanız sonuçta. her ülkenin iyi ve kötü yanları, iyi, güleryüzlü insanların yanısıra kötü, somurtkan insanları da olabilir ( ulkemizde de olduğu gibi). önemli olan her şeye olumsuz yönlerinden değil, olumlu yönlerinden bakmak olacaktır…

 66. melike kutlay cengiz
  12 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Geç cevaplar için üzgünüm, toplu bir yorum yazacağım. İlknur hANIM, BAZI MESAFELER KISA, BAZILARI UZUN. gOOGLE MAPS DEN KONTROL EDEBİLİRSİNİZ. bENCE TOPLU TAŞIMA ALTERNATİFİNİ DE KULLANIN, İHTİYACINIZ OLACAK.\r\nöZNUR hANIM, DİL BİLMEK O KADAR DA GEREKMİYOR, ÇÜNKÜ kATALANLARIN DA ÇOK İYİ İNGİLİZCE KONUŞTUĞUNU SÖYLEYEMEM. gAYET TARZANCA ANLAŞILIP GİDİLİYOR. kOKRKMAYIN DERİM. oTEL OLARAK KENDİ KALDIĞIMIZ HARİCİNDE BİR BİLGİM YOK.\r\nnUR HANIM, GECE HAYATI İLE PEK ARAMIZ YOK, BİZ eL BORN BÖLGESİNDE PUBLARA OTURDUK. cLUB FİLAN BİLMİYORUM HİÇ 🙁

 67. Cnt53
  13 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Hersey icin cok tes ederim gerci yorum yapan herkeze ediyorum. Karsiyaka baRcelona maci icin 18 kasimda orda olacagim hic yurtdisina cikmadim yabanci dil felan yok ama Bu yazilari okuduktan snra sokak sokak gezecegim 🙂 lutfen yorumlara devam edin daha bi ayim var okumak istiyorum kalin saglicakla

 68. SELİN ERÇAL
  20 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar:)\r\nbarselona’dan 2 gün önce döndük ve yazınız sayesinde harika bir tatil geçirdik.\r\n1 tam 2 yarım gün şeklinde zamanımız vardı, alandan otele varıştan tutun , flamenko gösterisine kadar hiç aksamayan bir planlamamız oldu sayesinizde:). sizin yazınızdan kendime göre gezilecek yerler listesi yaptım ve bu sayese de neredeyse tüm barselonayı gezmiş olduk.\r\n1 ay sonra da paris gezimiz var , bu yorumu yazıp hemen paris yazınıza geçip tekrar listemi yapmaya başlayacağım 🙂 bu faydalı bilgiler için çok çok teşekkür ediyorum ve devamını bekliyorum. 🙂 şimdiden iyi tatiller 🙂

 69. Aysel Karabak
  7 Kasım 2015 at 21:00
  Cevapla

  Barselona ile ilgili yaziniz cok güzel olmus. Bende gezimanyaya yaziyorum. Bu sene bende temmuz ayinda barselonaya gittim. KESKE YAZINIZI BARSELONAYA GITMEDEN OKUMUS OLSAYDIM, BENIM ICIN COK FAYDALI OLABILIRDI. bizim cok uzun olan seyahatimizin sadece iki günü NÜ barselonada GEVIRDIK. temmuz ayi oldugu icin cok sicakti ama tabiki gayet dogal. bir yorumcunun yazdigi gibi öyle rahatsiz edici hicbirsey yasamadik. eger bir kusur ararsan tabiki heryerin bir kusurunu hatta bir cok kusurunu bulabilirsin. beklenti ve bakis acisi tatilinizi zehirde edebilir vezirde edebilir. ben BARSELONAYI avrupada gezdigim diger sehirlere göre daha vasat ama daha renkli buldum. rahatsiz oldugum hic bir olaylada karsilasmadim. HAYATINIZDA MUTLAKA GIDILMESI GEREKEN SEHIRLERDEN BIRIDIR BARSELONA. Herkese iyi tatiller…

 70. nurcan
  17 Kasım 2015 at 22:00
  Cevapla

  MERHABA ORTA DÜZEY İNGİLİZCE İLE KENDİMİZ GEZEBİLİRMİYİZ BARCELONAYI.BU ARADA YAZINIZ GERÇEKTEN DETAYLI VE GÜZEL.

 71. Melike Kutlay Cengiz
  18 Kasım 2015 at 22:00
  Cevapla

  Orta düzey İngilizce ile rahatlıkla gezersiniz, zaten en iyi düzey bile konuşsanız karşınızdakinin anladığı kadarsınız 🙂 Barselona’da da İngilizceyi çok iyi anlayıp konuşamıyorlar, o yüzden sorun yok. Teşekkür ederim güzel yorumlara 🙂

 72. Taner Silah
  2 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Yazınızı çok beğendim. Hepsinden önemlisi çok olumlu ve zarif bir üslup.içerik ve görseller gayet güzel. Eşim ile 20 aralıkta 5 günlük bir gezi planladıkladik. Otel placa catalunya civarında. Sanıyorum yazınızdan ve önerdiğiniz linklerden oldukça istifade edeceğiz.\r\nTeşekkürler

 73. GÜLAY
  29 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  MERHABA MELİKE HANIM, BENDE AYAĞIMIN TOZUYLA TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİM SİZE. 27-29 Aralık tarihleri arasındaki barcelona gezimizden dün döndük. bloğunuzdan gerçekten çok faydalandık. tekrar teşekkürler…

 74. ZaFER
  7 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  melike hanım merhaba,Bizde bir hafta sonra barsolanaya oğlumla maça gideceğiz. Gezmek için cumartesi ve pazar öğlene kadar vaktimiz olacak. Yazınızı ve yapılan yorumların hepsini okudum. umarım yazınız doğrultusunda kendimize iyi bir plan yaparız.

 75. Misafir
  17 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Sahanesinizxx cok faydalandim tesekkurler yureginize saglik

 76. ebru
  20 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  merhaba ,\r\nşubatın 1inda orda olucaz 2 gün kalıcaz gezilebilicek öncelikli yerler nerelerdir ve havaalanı na gece 4 de gide biliceğimiz bir araç var mıdır bilginiz varsa ilete bilir misniz lütfen

 77. BİLGE
  20 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  sürekli takip ediyorum yazılarınızı. Yurtdışına çıkmak için beni cesaretlendirdiniz. Toplam harcadığınız tutarı yazmış olmanızda çok faydalı. Az çok bir tahmin yürütüyor insan. Şimdilerde Macaristan Budapeşte seyahatine odaklanmış bulunmaktayım. budapeşte yazınızı okumuştum zaten, maddi imkanlarımı ayarlayabilirsem inşallah bu yaz yurtdışına çıkacağım:) Sevgiler..\r\n

 78. FLO2O
  8 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Biz de 2015 yılında yaptığımız barselona gezisini kendi Bakış açımızla yazdık. Gezginlere faydalı olacağınız düşğnüyoruz. Göz atarsanız seviniriz :)\r\n\r\nhttp://fabulouslifeof2orthodontists.blogspot.com.tr/2016/02/barcelona-barcelona.html?m=1

 79. aysegul
  17 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Melike hanım çok güzel paylaşım, gerçekten elimizle koymuş gibi bulabileceğimiz izlenimi uyandırıyor. yalnız bir sorum olucak, online alablirsiniz dediğiniz biletleri müzelerin kendi sayfalarından mı almamızı önerirsiniz? güvenilir olur mu ve online olarak satın aldığımız bileti müze girişinde geçerli olması için hangi forma getirmeliyiz? kendi deneyiminiz hakkında bilgi verirseniz sevinirim… \r\n\r\nTekrar keşfedeceğiniz yeni dünyalar dilerim :9\r\n

 80. melike Kutlay Cengiz
  23 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba Aysegül Hanım, biletleri online olarak kendi sitelerinden aldım, bir sorun yaşamadım. Zaten biletleri satın alınca mailinize de geliyor. Oradan çıktı alıp kağıt halinde yanımda götürmüştüm ben. Güzel dilekleriniz için tşekkür ederim.

 81. özge
  25 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  yazınızın çıktısını alarak haftaya BARCelonaya gidiyor olacağım, teşekkürler

 82. Emre
  28 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, 10 kullanımlık metro biletini 2 kişi kullanabılır mıyız? Ve güncel fiyatı hakkında bilginiz var mı? otelimiz la rambla üzerinde olacak dolayısıyla metro ile gidilecek yerler çok çeşitli olmayacaktır sanıyorum? Teşekkür ederim

 83. melike Kutlay Cengiz
  29 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba Emre Bey, yazıda da belirttiğim gibi birden fazla kişi kullanabiliyor 10 kullanımlık bileti. Güncel fiyatından haberim yok ama google’dan naktığımda 9.95 olarak gördüm. Ucuzlamış mı ne?

 84. Mehmet ali
  4 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba\r\nGuzel yazı .Fakat flamenko kısmına Katılmıyorum.SoylediGiniz yerler sehrin en kotu sovlarının yapıldıgı Mekanlar.El cordobEs,tablao carmen ve Palacio del flamenko bu isin gercek mekanları.

 85. ali
  3 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  sanırım gıtmek ısteyen cogu ınsanın aklında kı en buyuk soru, konaklama.. orada okuyup yasamıs bırı olarak yıne bu blogta uzun uzun yazmıstım ama asagıya kısaca kopyalayıp yapıstırıyorum.\r\n( ve barcelona 4 gunden fazla kalınca ınsanı sıkar. max 4 gun kalın. )\r\nSIZE KONAKLAMA ICIN BENIM DE BIR KEZ OGRENCILIK ZAMANINDA KALDIGIM IKI ALTERNATIF VEREBILIRIM: \r\n\r\n1- ARC HOUSE 2- HOLA HOSTAL HER IKISI DE HOSTEL TARZINDA. EGER BUTCENIZ UYGUNSA OTELDE KALABILIR YA DA DAIRE KIRALAYABILIRSINIZ. \r\n\r\nAMA YUKARIDA VERDIGIM HOSTELLERIN OLDUGU BOLGEDEN SECIN(HEM GUVENLIK HEM ULASIM ICIN.. \r\n\r\nUNUTMADAN.. UCUZ UCAK BILETI ICIN ITALYAN HAVAYOLU ALITALIA NIN ROMA AKTARMALI PROMSYON BILETLERINI TAKIP EDIN.. \r\nnot: melıke hanım’ ın muhtesem yazısına gormenız gereken bır yer de ben ekleyeyım: fıgueres-salvador dalı muzesı. trenle gıdebılırsınız..\r\n\r\nSEVGILERLE

 86. İlkay ARICAN
  4 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  Sevgili Melike! Eşim ve ben 11 ve 15 yaşındaki çocuklarımızla mayıs başında büyük İspanya turu yaptık.(seyahat firması ile) öncesinde fazla okuyacak zamanım olmamıştı. Ama şimdi gördükten sonra da okumak çok iyi geldi. İfade şekilleriniz, ayrıntıları yaziŞiniz COK İYİ. Anlaşılır -akici. Fotolar başarılı diye DÜŞÜNMÜŞTÜM okurken anladım ki eşinize ait. Takip E aldım sizi. Diğer yazılarınızı da Okumaya çalışacağim. Yolunuz açık olsun.

 87. mert
  9 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  yazınız gerçekten çok güzel olmuş teşekkür ediyorum. tekrar gitmiş kadar oldum. Barselona gerçekten İspanya’dan bağımsız bir devlet gibi. doğal güzellikleri farklı insanları. Mutlaka hayatında insanbir kere Barselona’yı görmeli. en az 4 gün mutlaka ayırmalısınız.

 88. Misafir
  10 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  cok cok cok guzel bir yazı.. defterime notlar aldım sizin sayenizde. 3 hafta sonra icin plan yaptık insallah sizin gibi mutlu döneriz bizde 🙂 tesekkurler tekrardan

 89. Begüm
  14 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, yazıniz cok guzel gercekten faydalanacagimiz kesin.. Biz de kardesimle GiTmeyi planliyoruz simdiden screen shot larimİ aldim:) bi sorum olacak yukardada sorulmus fakat ben birsey eklemek istedim. Toplamda 12 gun gibi planladigimiz tatilimizin 4 yada 5 gununu barcelona da gecirelim diyOruz sonrasinda madrid (kesin) ve sevilla ve cevresi( bu konuda kararsiZiz) bizim amacimiz daha cok Sanat tatili gibi.. Bu sebeple prado da en az 2 gun geciririz diye dusunduk.. Sonrasi icin oneriniz var mi? En onemli sorumda bu sehirleraRasindaki ulasimimizi ucakla mi tRenle mi yapalim dersiniz? Ve sizce siralama nasil olmali? Cok tesekkurler

 90. melike kutlay cengiz
  18 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  merhaba Begüm Hanım, ben sadece Barselona’yı gördüm İspanya’da o yüzden yardımcı olamayacağım planlama konusunda. Kusura bakmayınız. İyi eğlenceler dilerim

 91. Bahar
  15 Eylül 2016 at 21:00
  Cevapla

  Önümüzdeki ay BARSELONA’ya gidiyoruz 3 arkadaş. Yazınızi çok beğendim,çok faydalı olacağına eminim. Aklıma takılan hemen her şeyin cevabını buldum. Linki kaydettim ki açıp açıp okuyayım. Şimdiden teşekkürler

 92. esra
  22 Eylül 2016 at 21:00
  Cevapla

  23 EKİM TARİHİNDE İSPANYA YA GİDİYORUZ TUR İLE BARCELONADA SADECE 3 GECE ORADA KALACAĞIZ. BLOGUNUZU ÇOK SEVEREK OKUDUM VE BAYILDIM. İNGİLİZCE KONUŞMADIKLARI KONUSUNDA BİR KAÇ YAZI OKUDUM DOĞRU MUDUR?

 93. melike Kutlay Cengiz
  9 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhablar, evet İngilizce konuşma oranı biraz düşük turistik yerlere göre. Ama bir şekilde anlaşılıyor merak etmeyin.

 94. travel seacrh engine
  12 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  Müthiş bir rehber olmuş elinize sağlık. Diğer şehirler hakkında insanların yorumları için http://urbadvisor.com/ sitemize göz atabilirsiniz.

 95. ibrahim
  15 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  dünya kupası değil şampiyonlar lığı kupası , düzeltmek istedim 🙂

 96. çanakkale tur rehberi
  20 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  Çok güzel bir makale olmuş. Emeğinize sağlık

 97. Şehrı arslan
  28 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  Çok güzel ve ayrıntılı bir makale Elınıze sağlık. Barselona metrosu turistler için gezilip görülesi hemen her yerden geçiyor. Bu nedenle Barselona şehir merkezinde metro istasyonuna yakın hemen her otelde kalabilirsiniz. Ama eğer tam aksiyonun içinde olmak istiyorsanız La Rambla ya da Barri Gotic (Gotik Meydan) civarında kalmaya bakın.

 98. Ozcan
  20 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  Mollet bölgesinde kalmayı planlıyoruz, ulaşımı hakkında bilgi verir misiniz?\r\n

 99. melike kutlay cengiz
  22 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  Mollet bölgesinden ulaşım nasıldır bilemiyorum maalesef, google’a sormayı deneyebilirsiniz.

 100. Ölüdeniz yamaç paraşütü
  10 Mayıs 2017 at 23:46
  Cevapla

  Eşim ile balayı için Barselona’ya gitmeyi düşünüyoruz, 5 günlük planımız var, Barselona dışında başka nereyi önerirsiniz İspanya’da?

  • Melike Kutlay
   11 Mayıs 2017 at 10:29

   Ben gitmedim ama Mallorca’ya bakmanızı öneririm. Gayet iyi bir seçim olur balayı için.

 101. Raftingo Advanture
  21 Haziran 2017 at 17:59
  Cevapla

  Harika yazı ve resimler emeğinize sağlık tüm yazıları tek tek okudum…Antalya ya macera turuna da bekliyoruz sizi:)

  • Melike Kutlay
   3 Temmuz 2017 at 02:04

   Keşke… umarım geliriz.

 102. Hayat ve Seyahat
  27 Kasım 2017 at 01:29
  Cevapla

  Eline sağlık Melike’cim, çok detaylı ve faydalı bir yazı olmuş. Ben de Casa Mila civarındaki Palacio del Flamenco’ya gitmiştim. Yemek, tatlı, içecek ve gösteri için 60Euro ödemiştim. Gösteri de yemekler de inanılmaz güzeldi. İşin ilginci web sitelerinde Türkçe seçeneği de mevcut, önceden rezervasyon yapılabiliyor ve kampanya varsa yararlanılabiliyor. Örneğin benim aldığım paket şu an kampanyada 50 Euro 🙂

  • Melike Kutlay
   27 Kasım 2017 at 17:13

   Katkın için teşekkürler canım, eminim yararlananlar çok olacaktır 😉

 103. Hale duru
  10 Aralık 2017 at 16:40
  Cevapla

  Merhaba sayfanız çok güzel 😊 biz bir kaç arkadaş Barselona’ya gidicez ordan da Paris’e geçelim diyoruz tren seyahati hakkında bir fikriniz var mı varsa eğer en az duraklı giden firma hangisi internette araştırma yaptık fakat Fransızca yazıyor yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler

 104. aracla
  9 Nisan 2018 at 18:40
  Cevapla

  Merhaba verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler.Barselona’ya gitmeyi planlıyoruz.Yazınız oldukça faydalı oldu.

 105. ilhami
  14 Ekim 2018 at 12:47
  Cevapla

  Barselona ya 3 günlüğüne gitmeyi planlıyoruz. Süre kısıtlı olduğu için her müzeye gidemeyiz ama sizin bu müzeye gitmeden dönmeyin veya muhakkak gidin dediğiniz bir yer var mı? Ayrıca 3 gün için sadece bir tane t-10 alsak metro için iki kişi için yeterli olur mu ?

Bir cevap bırakın