İzmir’de Kaçış Oyunları

İzmir’de Kaçış Oyunları

Kaçış oyunları trendi İzmir'i de sarmış durumda… Şu tarih itibari ile İzmir'de 16 adet "kaçış evi" bulunuyor. "Aralarından hangisini seçelim?" diyenler için denediklerimi aktaracağım bu yazıda.

Kaçış oyunlarının ne olduğunu hatırlatmak gerekirse: Gizemli bir eve giriyorsunuz. Girdiğiniz ev bazen otel, bazen hapishane, bazen de akıl hastanesi olarak döşenmiş olabiliyor. Size verilen senaryoya göre ipuçlarını toplayıp bulmacaları çözmeniz ve kilitleri açarak 1 saat içinde girdiğiniz mekandan çıkmanız bekleniyor. Oyunlarda tamamen zekanızı kullanıyorsunuz, herhangi bir fiziksel güç gerekmiyor.

Daha önce de yazdığım gibi ben bu oyunların müptelası oldum! 1 saat boyunca bulmacaları çözüp eğleniyoruz ve sonunda çıkabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Çıkışta ekip arkadaşlarımızla yaptığımız "O noktayı nasıl göremedim!" "İpucunu ne güzel buldum!" muhabbeti de yanımıza kar kalıyor.

İzmir'de ilk açılan kaçış oyunu Kumpass'ı yazmıştım. Daha sonra açılanlardan birkaçını da oynama fırsatım oldu. İşte onlar hakkında yorumlarım:

GoodLocked İzmir Evden Kaçış Oyunu:

Özgül Hanım ve eşi tarafından kurulmuş bu oyun modern dekore edilmiş bir evde geçiyor.

Oyunda kaçırılmış bir bebeğe ulaşmaya çalışıyorsunuz. Kaçıran kişi çaptan düşmüş bir matematik profosörü olduğu için bulmacalarda matematiksel ipuçları var. Matematik bilmeyi gerektirmiyor, ama bileni de eğlendiriyor diyelim…

Sitesine ilk baktığımda korku öğeleri içeren bir ev olduğunu düşünmüştüm, ama değilmiş. Bazı detaylar hafiften geriyor, bu gerilim de eğlencenin dozunu arttırıyor. Sonu ise sürprizli bitiyor…

Yorumlarıma gelince: Matematiksever biri olarak ben bulmacaları zekice buldum. Yer yer asma kilitlerin dışına çıkılmış, farklı ve teknolojik kilitler kullanılmış. Mekan da ferah ve temizdi.

Oyun biraz zor ama çıkılmayacak kadar değil. Biz 53 dakikada çıktık.

Good Locked'da ipucu arıyoruz

Tabii ki klasik elde pano pozunu da veriyoruz… Biz kardeşim Hale ve eşi Hasanla gitmiştik bu oyuna. Çıkışta Halelerin işi olduğu için pozu Olgunla ikimiz verdik.

GoodLocked oyunundan 53 dakikada kaçabildik.

Goodlocked'dan rezervasyon yapmak için tık tık…
Yeni projeleri de olacakmış, sabırsızlıkla bekliyoruz. Zira bu ekibin işlerine güvendim ben…

Locked In İzmir

Franchise konsepti kaçış oyunlarında da başlamış. Locked In Türkiye çapında bir marka, an itibari ile 8 ilde hizmet veriyor. Çeşitli illerdeki Locked in şubelerinin her birinde 4 farklı oyun oynayabiliyorsunuz.

Türkiye'nin her yerinde oyunlar aynıymış. Sadece binaların mimari yapılarından ötürü bazı farklılıklar oluşuyormuş. Yoksa şifre sayısı ve şifrelere kadar aynı senaryoya sahipler. Bu da Türkiye'nin çeşitli illerinden arkadaşlarınız ile kendinizi kıyaslama imkanı sunuyor, bence hoş. "Locked In benim şehrimde var mı?" diye bakmak için tık tık…

Bizim gittiğimiz tarihte Locked In İzmir çok yeniydi ve sadece 2 evi açıktı: Akıl Hastanesi ve Otel.
Perili Ev ve Polis Karakolu oyunları da çok yakında hizmet vermeye başlayacakmış.

Akıl Hastanesi daha ilgi çekici dursa da Otel oyununun daha zor olduğu söylendiği için biz Otel'i tercih ettik..

Otel oyununu otelin barından başlayıp odalarına giden bir serüven olarak düşünebiliriz. Otelde odaları geçerek aslında bir altın kaçakçısının izlerini arıyoruz.

Otel oyununu çözerken kendimizi gerçekten eski bir otelde hissettik. Çünkü dekorasyon sahiciydi, gerçeklik algısı uyandırıyordu. Bu da oyuna kendinizi kaptırmanızı kolaylaştırıyor.

Franchise bir marka olmasının avantajını hissediyorsunuz, kesinlikle kaliteli bir oyundu. İpuçları çok iyi işaret edilmişti, hataya mahal vermiyordu.

Locked In Otel'den de kaçmayı başardık!

Bulmacaların bazısı kolay bazısı zordu. Birkaç yerde çok takılıp "çıkamayacağız" düşüncesine kapılsam da 51 dakika içinde çıkmayı başardık. Oyunu asıl zor kılan 2 ipucu hakkınızın olması. 3 olsa çıkış oranı daha yüksek olabilir ama o zaman da zevki azalabilir.

Locked in sitesi için tık tık…

Daire 35

Daire 35, Çağla Hanım ve eşi tarafından kurulmuş bir ev. Böyle bir cesaret gösterip girişimde bulunmuş kişileri çok takdir ediyor ve desteklemeye çalışıyorum. 

Polisiye sevenleri, dedektiflikte kendine güvenenleri Daire 35'e alalım… Çünkü burada tüm kurbanlarını suçlular arasından seçen bir seri katilin sıradaki kurbanını arıyoruz. Dexter dizisinin senaryosu gibi. Bakalım Dexter bir sonraki sefer kimi öldürecek?

Daire 35'te gerçekleşen son cinayetin sırlarını çözdüğümüz bu oyun da oldukça keyifliydi. Çözdükçe "vay be ne güzel olmuş" dediğimiz detaylar da oldu, ipuçlarını yorumlamakta zorlandığımız yerler de…  İlk defa bir oyundan bu kadar geç çıktık, son 1,5 dakika kala! O yüzden biraz zordu diyebilirim.

Daire 35 kaçış oyununu arkadaşlarımız Sayıl ve Gizem'le oynadık. Çıkışta çekildiğimiz fotoğrafı çok sevdim ben.

Daire 35'ten de kaçtık!

 Daire 35'ten randevu almak için tık tık…

Hala bir kaçış oyununa gitmediyseniz bunlardan birini seçin ve gidin diyor, şimdiden iyi eğlenceler diliyorum!

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. KAPADOKYA
  24 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  COK GUZEL BIR BLOG.TESEKURLER

 2. pembevosvos
  16 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Kaçış oyunları gerçekten bağımlılık yaratıyor, sürekli birilerine anlatmak istiyorum ama heycanı kaçacak diye de anlatamıyorum :)\r\nBen izmir’de henüz iki tane oyuna gidebildim.. İlki izmystic’tı bir akıl hastanesinden kaçan bir karakterin hikayesini yaşıyor ve çıkmaya çalışıyordunuz. konuyu da dekoru da çok başarılı buldum.. Bız 57.32’de çıktık, biraz zorluydu ilk oyun için özellikle.. çok keyif aldık bız şiddetle Tavsiye ederım :)\r\ndiğeri ise balçova’da ki BBg Evi… kesinlikle çok kötüydü, çocuk son anahtarı koymayı unutmuş, resmen kıvırmak için kendi çapında yalanlar uydurdu tabi öyle olunca oyun da 40 dakika da bitti.. yok daha odaları açmadıkta falan da filan da.. hıç profesyonel değil, ayrıca 7 odalı olduğunu söyleyip yalnızca 5 odayı kullandırttı.. karakol hıkayesi ama çok kopuktu.. \r\nkorku temalı evleri hiç denemedim, en kısa zamanda da onları değerlendirmeye başlayacağım 🙂 \r\n

 3. alaçatı otelleri
  23 Şubat 2018 at 18:58
  Cevapla

  İzmir’de daha önce locked ‘ı duymuştuk. Aslında bu tip heyecan ve adrenalin patlaması yapacak maceraların Çeşme ve Alaçatı bölgesinde de olmasında fayda var diye düşünüyorum. En azından , sezon boyunca cidden çok ilgi görecektir. Zira; Türkiye bile yeni yeni ilgi görüyor, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğinde, birkaç sezonda herkesin adeta iple çektiği bir şey olur tatil günleri için.

Bir cevap bırakın