Sunumun Lezzetle Yarışı: Can Oba Restoran

Sunumun Lezzetle Yarışı: Can Oba Restoran

Can Oba'yı pek çok yerde duyuyordum. Michelin yıldızlı restoranlarda yıllarca çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönüp Sirkeci'de esnaf lokantası görünümünde bir mekan açan ve orada muhteşem yemekler yapan sempatik bir şef.

Kankam Deniz'e "Ben İstanbul'a geldiğimde gidelim buraya" diyorum, ama sonra unutuyorum… Denizciğim unutmuyor, gittiğimiz gün bir rezervasyon ayarlıyor. Normalde en az 1 ay önceden yer ayırtmak gerekiyormuş ama biz şanslıydık, aynı günün sabahında öğlen 3 için yer buluyoruz. Tabii ki bunda havanın güzel olmasının ve restoranın içinde değil, dışında oturmayı kabul etmemizin payı var!

Can Oba Restoran'ın dışarıdan görünümü

Sirkeci'nin tarihi dükkanlarının önünden geçiyoruz, dönercileri sollayıp Can Oba'nın meşhur restoranını buluyoruz. Etrafta köfteci, dönerci, kebapçı… Mekan gayet gösterişsiz, 7-8 masadan oluşan küçük bir yer, ambiyansı yok. Tabaklar bardaklar sıradan, çatal bıçak ise kağıt bir kesenin içinde geliyor.

Merakla şef Can Oba'nın yemeklerini bekliyoruz 

 

Duvarda menü asılı ama öylesine bir menü… Can Bey o gün hangi malzemeleri alıp hangi yemekleri hazırlamak istiyorsa menü o oluyor. Gittiğinizde sözlü olarak sunuluyor günün menüsü.
 

Ancak menüyü duyunca restoranın farkını farketmeye başlıyorsunuz. Yemekler önünüze geldiğinde ise kesin olarak anlıyorsunuz neden bu kadar meşhur olduğunu!

Ben kendimi hiçbir zaman gurme olarak görmedim, aksine önüne ne koysalar yiyen, genelde her şeyi de beğenen biriyim. O yüzden yemekler hakkında uzman yorumları yapamayacağım. Sadece lezzetlerini çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Sunumlar ise muhteşemdi! Bu konuda ise sözü fotoğraflara bırakacağım!

Balık çorbası çok meşhurmuş, ondan başlıyoruz.

Balık çorbası

 

Kremalı ıspanak yatağındaki deniz tarağı gerçekten müthiş bir ara sıcak. Leziz bir sos, lokum gibi bir et…

Deniz  tarağı

Biz ana yemek tercihimizi balıktan yana kullandık ama biftek ve ciğeri de yan masalardan gördük. Erişemediğim ciğere mundar diyecek değilim, belki "vaaov" diyebilirim.

 

Portakal soslu levrek

Limon soslu somon

Tatlıların her biri efsaneydi! Biz o gün menüde ne varsa söyledik.

Karamelli peynir tatlısı

Orman meyveleri soslu çikolatalı mus

Dondurma bile kendi imalatı

Greyfurt kabuğunda limonlu tiramisu

Can Oba hem becerikli, hem de sempatik bir şef! Tüm masalar ile tek tek ilgileniyor, sohbet ediyor. Biz de tekrar gelirsek kendisine Aydın'dan incir getirme sözü ile  vedalaşıyoruz…

Lezzet sarhoşu olmak için Can Oba Restoran'ı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Rezervasyon için:

Adres: Hocapaşa Mahallesi Hocapaşa Sokak No:10, Sirkeci Eminönü
Telefon: 0212 522 12 15
              0532 169 12 42

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Zehra Simay SERDAROGLU dedi ki...
  25 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Canım,\r\nAfiyetler olsun… Acayip güzel gözüküyor. Geçen sefer İstanbul’ a geldiğimde çok istedik gitmeyi. Aradık akşam yemeğine yer yok tabii. Neyse öğlen yemeği için yerimizi ayırttık. Sonra trafikten rezervasyonumuza yetişemedik. Ben hayatımda böyle bir trafikli gün gördüğümü hatırlamıyorum. 3 saatte anca vardık. 2 deki rezervasyonumuza 4′ te gidebildik. Tabii akşam için hazırlıklar başlamıştı. Kaldı. :(( Neyse en yakın zamanda inşallah :))

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  26 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Simaycım, mutlaka gitmeni öneririm, beğeneceğine eminim. Can Oba’ya gidebilmek cidden zor, Bak rezervasyon yaptırsan bile yetişememe ihtimali doğuyor, İstanbul böyle bir yer 🙂 Ki rezervasyon bulmak (hele de aynı gün için) bir mucize, geçen gün gazetede 2016 için rezervasyon aldıklarını okudum 🙂

 3. MİNE
  29 Mart 2016 at 21:00
  Cevapla

  TAVSİYENİZE UYUP GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM LAKİN BENCE FİYAT KONUSUNDA DA BİLGİ VERMELİSİNİZ? ONA GÖRE HAZIRLIKLI GİDELİM:)

Bir cevap bırakın