Siena, San Gimignano, Pisa

Siena, San Gimignano, Pisa

Daha önce İtalya gezimizi nasıl planladığımızı anlatırken söylemiştim, Floransa'ya gelmişken Toskana bölgesinde bir kaç yer daha görmek istiyordum. Trenlerle gezmek çok zor olacağı için Trip advisorda çok oy alan "The Best of Tuscany" turunu satın aldık. 80 euro gibi bir fiyatı vardı kişi başı.

Otobüs SMN tren istasyonunun önünden kalkıyordu. Gezi programı: Siena, Toscana'da bir çiftlik evinde öğle yemeği, San Gimignano ve Pisa.

Bu tur İngilizce konuşan rehber eşliğinde yapıldığı için İngilizce bilmeyenlere tavsiye edemeyeceğim.

Siena, Roma mitolojisine göre Roma'nın kurucuları olan Remus ve Romulus adlı kurtları emziren dişi kurtun ismi. Bu dişi kurtun heykeline çok rastlanıyor Siena'da.

Dişi kurt Siena motifleri

Siena da Mediciler tarafından yönetilmiş bir şehir, bankerliğin ilk ortaya çıktığı yerlerden.

Tam ortaçağ havasında bir şehir, halkı adetlerine ve geleneklerine bağlı. Bu adetlerin en ünlüsü yılda 2 defa düzenlenen Palio yarışları. Evet, araba markası olarak bildiğimiz "Palio" kelimesi aslında çok geleneksel at yarışlarının adıymış!
 
Şehrin merkezinde Piazza del Campo adlı meydanda, halka açık olarak yapılıyormuş yarışma. Jokeyler çok sıkı hazırlanır, atlar kilisede kutsanır ve görkemli bir törenle başlarmış yarış.
Palio yarışlarının yapıldığı meydan, ortaya doğru eğimli

Siena'nın katedrali de çok büyük. Sokakları dar, yokuşlu. Yağmurlu havada daha güzel olduğu söyleniyormuş şehrin, ne tesadüftür ki biz oradayken yağmur yağıyordu. Umarım bizi teselli etmek için söylememişlerdir.

Siena Sokakları

Siena Katedral

Siena'dan ayrılıp  Toskana bölgesinde bir bağ evine gidiyoruz. Buralarda şarapçılık yapılıyor. Bağlarda yetişen en önemli üzüm türü Chianti. Bağ evinde şarap mahzeni geziyoruz, yemek yiyoruz, şarap tadıyoruz ve beğendiklerimizden satın alıyoruz 🙂

Şarap mahzeni

Bağ evinden ufukta görülen kuleli yer San Gimignano. Bu kule silüetleri New York'da 11 eyülde yıkılan ikiz kuleleri andırdığı için San Gimignano'nun diğer adı da "Medieval Manhattan" imiş. Buram buram ortaçağ kokan bir turistik kasaba. Balayında gitiğimiz Sicilya'daki Taormina'nın kuzey versiyonuymuş burası. Araç girmeyen dar sokaklar, taş evler, alışveriş… Burası da yüksekte, ova manzaralı bir yer.

Medieval Manhattan denilen San Gimignano

San Gimignano

Pisa'ya gelince, burada yine Arno nehri karşımıza çıkıyor. Panaromik bir şehir turundan sonra hedefe, yani Pisa kulesinin olduğu yere gidiyoruz.

Pisa kulesi aslında bir çan kulesi, yanında katedrali de var. Pisa'daki toprak ve zemin yapısından dolayı bütün binalar kaymaya meğilli. Aslında katedral de eğik. Kuleyi eğik biçimde sabitlemek için çok para harcamış İtalyanlar. Burada klasik Pisa kulesi pozları veriyoruz.

Hediyelik eşya satan yerlerden Pisa kulesi gibi eğik duran shot bardaklarından almadan geçmiyoruz 🙂

Pisa ile ilgili olarak aklımda kalan rehberin Pisa Üniversitesi hakkında söyledikleri. Üstün öğrencilerin eğitim aldığı bu üniversite, Avrupa'nın en prestijlilerindenmiş.

Akşam da tur otobüsümüze binip Floransa'ya geri dönüyoruz. Bu turdan oldukça memnun kaldığımızı söyleyebilirim, kendi başımıza bu kadar yeri bu kadar sürede gezip bu kadar bilgi sahibi olamazdık.

 

Son Yazılar
Yorum ( 5 )
 1. hümeyra
  25 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yakın zamanda bizim de gezmek niyetimiz var. Tur ile ilgili bi soru sormak istiyorum. 80 euroya anlattıklarınızın hepsi dahil mi? Yemek ve ulaşım için tekrar bişey ödediniz mi?

 2. melike kutlay cengiz
  25 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Selam Hümeyra Hanım, evet öğlen yemeği ve ulaşımı kapsıyor. İnternet sitesini bulup kontrol ettim şimdi, linki paylaşıyorum: https://www.walkaboutflorence.com/tours/best-tuscany-tour\r\n Tabii biz 2011 de katılmıştık tura, şimdi fiyatı 90 euro olmuş.

 3. Berna
  30 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, Öncelikle paylAşımınız için çok teşekkürler. Bu gezi için Nerede kalmayı önerirsiniz? ŞiMdiden teşekkürler, hoşçakalIn..

 4. melike kutlay cengiz
  29 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Biz Floransa’da kalmıştık

 5. Serhat
  14 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  İTALYA MUHTEŞEM BİR MEMLEKET. 2007’DE 14 GÜNLÜK BİR SEYAHAT İÇİN GİTMİŞTİM. FAKAT 2 HAFTALIK BİR SÜRE BİLE PLANLADIĞIM YERLERİ GEZMEYE YETMİYORDU. HER KÖŞESİ GÖRMEYE DEĞER. PİSA VE SİENA ARASINDA BİR SEÇİM YAPMAM GEREKİYORDU VE PİSA’YI SEÇTİM. SİENA İÇİMDE UKTE KALDI. SİENA’NIN BU GÜZEL FOTOĞRAFLARI BANA TEKRAR ORAYA GİTMEK İÇİN İLHAM VERİYOR. TEŞEKKÜRLER.

Bir cevap bırakın