Floransa Gezi Notlari

Floransa Gezi Notlari

İtalyancada Firenze dedikleri, rönesansın başkenti güzel şehir Floransa'ya tren ile ulaştık. Buradaki tren istasyonunun ismi Florence Santa Maria Novella. Kısaca SMN olarak geçiyor

Floransa yürüyerek dolaşılabilecek küçük bir şehir. SMN istasyonu şehir merkezi sayılır, asıl merkez olan Duomo'ya çok yakın. Evet burada da Duomo dediğimiz çok büyük bir katedral var, Santa Maria del Fiore isminde.

Otelimizi SMN tren istasyonu ile Duomo meydanı arasında seçtik. Yine lokasyona çok, konfora az önem verdik. Bir arkadaşımızın önceden kaldığı Soggiorno La Cupola diye bir yerde kaldık. Otel gibi de değil, bir evin odaları kiralanıyor gibiydi. Ödediğimiz para komik bir rakamdı, gerçekten ucuzdu ama çok da memnun kaldığımızı söyleyemem. Kasımda havanın biraz soğuk olmasına rağmen kaloriferler yanmıyordu. Resepsiyondaki kadın (belki de sahibiydi) İngilizce bilmiyordu. İşiniz düşerse anlaşmanız zor. Temizlik olarak sorun yoktu ama yine de sadece ucuz ve merkezi olduğu için tercih edilebilecek bir yer.

Duomo

Floransa sanatın ve rönesansın başkenti olarak geçiyor. Zamanında burada yaşamış olan Medici ailesi şehirde sanatın gelişmesine destek olmuş ve büyük izler bırakmış. Banker olan Mediciler, zamanın yetenekli ressamlarını ve mimarlarını Floransa'ya çekerek onlara sponsor olup sanat yapmaya zorlamışlar. Leonardo da Vinci, Botticelli, Michalengelo, Raphael, Donatello gibi büyük sanatlçılar bu aile tarafından yetiştirilmiş.

Duomo şehrin tam merkezinde. O kadar büyük ki, tamamını görebileceğimiz tek bir nokta bile yokmuş. Kubbesinin mimarı Brunelleschi imiş. Katedralin karşısında yine aynı meydanda sekizgen yapıda vaftizhane var. Buranın kapıları bile emek harcanarak yapılmış birer sanat eseri.

Duomonun işlemelerine, ayrıntısına bakar mısınız!

Vaftizhane

Michelangelo'nun çok ünlü "David" yani Davud heykeli de Floransa'da. Heykelin orjinali Galleria del Accademia müzesinde. Oldukça görkemli bir heykel, hayran olmamak zor. Fotoğraf çekmek yasaktı ama biz Türklüğümüzü konuşturup 1-2 poz çekmeden edemedik.

Davud heykelinin bir replikası da senyörler meydanında var, ama bu orjinalinin yanında ufak tefek kalan bir heykel.

David  @ Galleria del Accademia

Orijinal Davud Heykeli

Senyörler Meydanı yani "Piazza della Signoria" Floransa'nın en güzel meydanı. Duomodan yürüyerek kısa sürede buraya ulaşmak mümkün. Bu meydanda bir sürü heykel var, adeta açık hava müzesi. Heykellerden biri Davud heykeli. Bir yanda Palazzo Vecchio yani Eski saray, Medicilerin ilk sarayı. Bir yanda dünyanın en büyük Rönesans sanatı kolleksiyonu Uffizi galerisi, bir yanda sokak sanatçıları,bir yanda güzel kafeler… Burada oturup vakit geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Senyörler Meydanında David Replikası

David'e karşı aperitivo

Floransa da Arno nehri tarafından bölünmüş bir şehir. İki yakayı birbirine bağlayan köprülerden en ünlüsü "Ponte di Vecchio". Üzerinde alışveriş dükkanları var. Arno nehri kıyısında akşam yürümek oldukça romantik olabiliyor.

Ponte di Vecchio

Ponte di Vecchio üzerinde

Arno nehri

Michelangelo Tepesi, şehri tepeden görebileceğiniz bir nokta. Mutlaka çıkılası.

Michelangelo Tepesi

Michelangelo Tepesi

Palazzo Pitti (Medicilerin sarayı) ve Giardino Boboli (Boboli bahçeleri) tarafına hava muhalefetinden dolayı yolumuz düşmedi, ama gitmek isterdik.

Yeme içme faslına gelirsek… Biz Milano'da biraz pahalıya kaçtığımız için Floransa'da pizza ile geçiştirdik. Duomo'ya yakın bir yerden pizza alıp, lokal marketlerden de içecek bir şeyler alıp sokaklarda yedik 🙂 Aslında çok keyifliydi.

Vivoli diye bir kafe bulmuştum internette önerilen, burada dondurma yedik, kahve içtik. Kahve 1 euroydu, dondurması da hakikaten lezzetliydi. Tavsiye ederim.

Bir de Foursquare telefon uygulamasından keşfettiğim Zoe adlı bardan çok memnun kaldım. Buraya aç gitseniz de olur, çünkü içkinin yanında açık büfe atıştırmalıklardan istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Rengarenk, hoş bir mekandı.

Zoe Bar

Floransa sokaklarında gezmek çok keyifli. Bazı sokaklarda da pazar kuruluyordu, buralarda peynir ve zeytin yağı tadabilirsiniz bol bol.

Vakit olursa da tepede Fiesole'ye çıkabilirsiniz. Burası Floransalı zenginlerin güzel evler yaptırdıkları bir kasabaymış. Çıkarken manzara çok güzel, Floransa'ya tepeden bakıyorsunuz. Kasım ayından olsa gerek, çok hareket göremedim ben. Sanırım orası da her yer gibi yazın güzel.

Son Yazılar
Yorum ( 7 )
 1. Adsız
  24 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, elinize sağlık, fiyatlardan biraz daha bahsedebilirsiniz. Pizza kaç euro, hotel ds. gibi ozaman harika ve yol gösterici olur.\r\n

 2. Melike Kutlay Cengiz
  25 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, haklısınız, bu yazıda hiç fiyat söylememişim. Aslında diğer yazılarımda mutlaka belirtiyorum ama bu bloğun ilk yazılarından biri 🙂 Anımsadığım kadarıyla otele 30 euro vermiştik. Elimize pizza dilimi alıp yediğimiz öğünler de marketten aldığımız içecekle beraber kişi başı 6-7 euro gibi bir şeydi :)\r\n

 3. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  25 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Yıl 2011di bu arada onu da belirtmiş olayım 🙂

 4. Asaf Emre
  6 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  melike hanım, floransa yazınızı zevkle okudum. fotoğraflar çok güzel. özellikle Michelangelo Tepesi ‘ ne bayıldım. Floransa’ da benim en çok hoşuma giden yerlerden biri mercato centrale olmuştu. bu tarihi pazarla ilgili bloğuma ( http://ucaknotlari.com/floransa-da-bir-yiyecek-cenneti-mercato-centrale/ ) bir yazı yazdım. siz de okur ve yorumlarınızı yaparsanız çok memnun olurum.

 5. Öner Erdoğan
  7 Temmuz 2017 at 11:52
  Cevapla

  Merhaba. Roma’dan Floransa’ya ulaşımı nasıl sağlayabiliriz ve Floransa şehrinde ulaşım ne şekilde seyrediyor ? Birde Floransa’dan Genova’ya ulaşımı nasıl sağlayabiliriz ? Eğer bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  • Melike Kutlay
   7 Temmuz 2017 at 16:18

   Açıkçası ben de ezbere bilemiyorum ama trenitalia.it adresinden tren bileti bakabilirsiniz.

 6. eniyiyerler
  25 Temmuz 2017 at 22:39
  Cevapla

  Floransada 4 yıl yaşadım, gerçekten mükemmel özetlemişsiniz şehri, elinize sağlık

Bir cevap bırakın