Venedik Gezi Notları

Venedik Gezi Notları

İtalya gezimizin son durağı Venedik… Floransa'dan sabahın köründe trene bindiğimizde yoğun gezi temposundan oldukça bezmiş bir halimiz vardı. Venedik'i sona bırakmak iyi fikir mi bilmiyorum ama öyle olması gerekiyordu.

Venedik coğrafi olarak ilginç bir yapı, 120 minik adacık ve 400ü aşkın köprü barındırıyormuş. Daracık sokakları, rengarenk boyanmış evleriyle çok fotojenik, eskiliği ve rutubet kokusuyla bir o kadar leş bir yer.  Venedik halkı, adacıkların ana karaya bağlandığı "Mestre" adlı yerde yaşıyormuş.

Venedik bazen fotojenik

Bazen eski ve kirli

Venedik'e giriş, haritada görüldüğü gibi Santa Croce adlı bölgeden yapılıyor. Biz de trenden Santa Lucia Tren İstasyonunda indik. Tren istasyonu ve otobüs durakları çok yakın. Şehre karayolu ile girilen bu bölgedeki ana meydanın adı "Piazzale Roma" olarak geçiyor.

Venedik harita

Şehrin en turistik yerleri San Polo ve San Marco bölgeleri. Rialto köprüsü ve San Marco meydanı da buralarda. Fakat… Venedik'te uzun zaman geçirmeyecekseniz ve özellikle trenle veya karayoluyla geldiyseniz otelinizi Santa Croce bölgesinde seçmenizi öneririm. Çünkü elinizde bavullarla daracık sokaklarda yürümek isteyeceğinizi sanmıyorum.

Bizim de otelimiz Santa Lucia tren istasyonuna yakındı. Trenden inip eşyalarımızı bırakıp özgürce gezmeye başladık. "Locanda Salieri" isimli otelimizden memnun ayrıldık, odamız da kanal manzaralıydı. Hatta bizden sonra giden bir arkadaşımıza önerdik, o da memnun kaldı.  

Otel odamızın balkonundan

Venedik oldukça karmaşık, labirent gibi bir yer ve toplu taşıma sadece Vaporetto denilen su otobüsü gibi bir şeyle yapılıyor. Şehrin ortasından geçen ana kanal (ters S şeklinde) "Grand Canal" üzerinde işliyor bu Vaporettolar ve tek yön 6.5 euro. Mümkün olduğunca az binmeye çalışıyor insan 🙂 Genelde turistik merkezlere yürüyerek gidip dönüşte yorulduğumuz için kullandık.

Vaporettonun ilk durağı da otele yakın, Piazzale Roma meydanından başlıyor, San Marco'ya Vaporetto ile de ulaşım mümkün. Yürüyerek gidildiğinde yarım saat sürer diye düşünüyorum.

Venedik'te gezmenin raconu kaybolarak gezmek. Evet, haritanın işe yaramadığı bir şehir burası, takip etmesi çok zor. "Rialto köprüsü", "San Marco meydanı" gibi belirgin yerler bazı sokaklarda oklar ile gösterilmiş. Okları takip ederek yolunuzu buluyorsunuz. Bir sokağa giriyorsunuz ıpıssız, bir başka sokağa bağlanıyorsunuz çok kalabalık.

Bazı sokaklar çok kalabalık iken

Bazıları çok ıssız

Her yer hediyelik eşya ve maske satan dükkanlar ile dolu. Beğendiğiniz bir şey olursa "dönüşte alırım" diye ertelemeyin derim, çünkü dönüşte o sokaktan geçebileceğinizin bir garantisi yok 🙂

Rialto köprüsü (Ponte di Rialto) Grand Canal üzerindeki en önemli köprü. Etrafında ve üzerinde yine hediyelik eşyalar satılıyor, en çok da kuyumcu dükkanları bu bölgede toplanmış. Köprünün ayağında sıra sıra restoranların dizildiği bir yer var ki oldukça turistik, pahalı ve kalitesiz olduğunu duyduğumuz için burada yememeyi tercih ettik. Sadece kahve içtik 🙂

Rialto köprüsü

Köprü kenarındaki kafeler

San Marco Meydanında "San Marco Bazilikası" dikkat çekiyor. Hemen karşısında çan kulesi var "Campanile di San Marco".

San Marco Bazilikası, bir kısmı tadilatta

Campanile di San Marco

Bazilikanın yanında Plazzo Duccale yani Dükler Sarayı göze çarpıyor. Sarayın yanında da bir zindan var. Saraydan zindana geçerken mahkumların son kez Venedik'e baktıkları köprü "İç çekme köprüsü" veya "Hasret Köprüsü" gibi farklı isimlerle anılan Ponte di Sospiri var…

San Marco meydanında bir de burç sembollerinin tesvir edildiği saat kulesi ve büyüklüğünü aklımın almadığı Sansovino kütüphanesi bulunuyor.

Kütüphane

Saat Kulesi

Grand Canal'ın başından veya sonundan Vaporettoya binip kanal turu yapmak da Venedik'in olmazsa olmazı.

Grand Canal

Grand Canal

Grand Canal

Gondol turları 80 – 120 euro civarı, mutlaka pazarlık diyorlar.

San Marco Meydanından

Restoran olarak 2 farklı yer not etmiştim. 1. si Trattoria di Fiore. 2.si de Al Nono Risorto. Yolda rastgele yürürken Al Nono Risorto karşımıza çıktı. Bu kadar karışık bir yerde arasak da bulamazdık diye düşünüp orada yemeye karar verdik. Başarılı bir seçimdi diye düşünüyorum, pizzası Venedik'in iyilerindenmiş.

Venedik'te en çok satılan hediyelik eşyalar: Murano camı takılar, gondol ve maske temalı anahtarlık ve magnetler, maskeler… Biz de bunlardan aldık tabii ki. Bir de İtalya'daki lokal marketleri çok seviyorum, makarna ve soslar aldım hediyelik olarak.

Hediyelik eşyalar

Bir de ismini Venedikli ünlü ressam Bellini'den alan "Bellini" adlı içkiden aldık. Şampanya bardağında soğuk içilmesi gereken bu içki yemeklerden önce appetizer (iştah arrtırıcı) olarak ikram edilirmiş. Şeftali aromalı ilginç bir tad.  

Murano ve Burano adalarına gidemedik maalesef. Belki bir şubatta Venedikte yapılan maske festivali zamanı maskemizi alır yine gideriz diyor, İtalya seyahatimizin sonuna geliyoruz.

İtalya gezi planımız için tık tık

Son Yazılar
Yorum ( 12 )
 1. celalsungur dedi ki...
  25 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  San marco meydanının arkasında Antico Panada isimli bir otelde kaldık.\r\nHilton ayarında döşenmiş ve temiz bir otel.\r\n2 kişi 70 euro ya kaldık.\r\nRoute 66 isimli bir navigasyon programı kullandık. Wi fi olmadığı halde yurt dışında çalıştı ve gece karanlığında otelimizi bulduk. (Gitmeden önce programa İtalya’yı yüklemiştim,

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  26 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Katkınız için çok teşekkürler Celal Bey, San Marco’da kalmak isteyenler için yararlı bir öneri oldu. Ayrıca offline çalışan bir avigasyon programı kullanmak çok mantıklı, zira harita ile ile kaybolabiliyor insan!

 3. Adsız dedi ki...
  13 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  süper 🙂

 4. berna
  6 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  sayfanızı keske bi 15-20 gün kadar önce kesfetseymisim 🙂 gecen pazar döndüm italyadan. Benim için çok yararlı olurdu bu site ozellikle yalın anlatımınız dolayısı ile. bir artınız da hemseri olmamız sanırım. sökeliyim ve orada ikamet ediyorum. sevgiler size 🙂

 5. melike kutlay cengiz
  6 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Size başka gezilerinizde rehberlik etmeyi umuyorum o halde Berna Hanım 🙂 Bir hemşerimle Karşılaştığımıza da çok memnun oldum, sevgiler benden de…

 6. a_c_g
  13 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  geçen ay gittim bende venedik’e, rıolta köprüsü tadilatta olduğu için önünde bir fotoğraf çekinemedik, emeğinize sağlık

 7. Zeynep sena
  19 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. onumuzdeki hafta bizde gıtmeyı dusunuyoruz. duydugumuza gore maskeler pahalıymıs sız nereden 3.90 euroya aldınız hatırlıyo musunuz?

 8. melike kutlay cengiz
  21 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, maskeden nerede bahsetmişim bulamadım ama evet ucuz bir maske almıştık. Tabii ki yerini hatırlayamıyorum, izbe bir dükkandı. Bakkal tarzı bir yerdi sanki. Umarım sizin karşınıza çıkar ucuz bir şey.

 9. Özlem
  18 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,\r\n\r\nBende italyaya gideceğim ve deli gibi araştırma yaptım lakın sizin gibi güzel açıklayanı bulamadım. bizde uçakla gidip şehirler arası trenle seyahat edeceğiz. Trenle ne kadar ücret oluyor pahalıyamı geliyor anlayamadım. konu ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.\r\niyi akşamlar.

 10. melike kutlay cengiz
  18 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  İltifatınız için teşekkür ederim. İtalya’da trenle gezmek biraz yorucu bence ne yalan söyleyeyim. Çok da ucuz olduğu söylenemez. Araba kiralamayı tavsiye ederim.

 11. Sukran
  4 Eylül 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba \r\nGezi notlarınıı okumaK gercekten Çok keyİfLİ. Mart ayında 2 Çocuğumuzla 8 günlük Bolonya , venedik ve floransa planı yapıyoruz. Acaba buralaRa kaçar gün ayırmalıyız. Sevgİler

 12. melike Kutlay Cengiz
  9 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, geç cevap için özür dilerim. Umarım görürsünüz bu yorumumu. Venedik’e de Floransa’ya da en az 2şer gün ayırmanızı öneirirm. bOLONYA’YA GİTMEDİM, BİLEMİYORUM.

Bir cevap bırakın