Seyahat Ederken İngilizce Bilmek Şart mı?

Seyahat Ederken İngilizce Bilmek Şart mı?
Takipçilerimden sıkça gelen bir soru bu: İngilizce bilmiyorum, tursuz seyahate çıkabilir miyim?

Benim verdiğim cevap ise: Seyahatlerde İngilizce bilmek şart değil ama İngilizce konuşabiliyor olmak kesinlikle büyük bir kolaylık sağlıyor.

Dili bahane etmeyin, toplayın cesaretinizi çıkın yola! Ama birkaç İngilizce kilit cümle not alın ki zor durumda kalırsanız elinizin altında bulunsun.

Öncelikle neden İngilizce? Bugün İngilizce dünya genelinde iletişim amacı ile kullanılan ilk ve neredeyse tek dil. Dünya genelinde İngilizce konuşabilen kişi sayısı, anadili dili İngilizce olan kişi sayısından daha fazla. Ben de bunu kanıtlar nitelikte gittiğim her ülkede İngilizce sorduğum sorulara iyi veya kötü cevaplar alıyorum.

Anlıyorum ama konuşamıyorum…

Hepimizin geçmişte İngilizce ile ilgili bir tecrübesi olmuştur. Kimimiz okuldan, kimimiz iş yerinden, kimimiz ise izlediğimiz dizi veya filmlerden aşina İngilizce'ye. Dolayısıyla belki de Türkçe'den sonra kulağımızda en yakın gelen dil. "Anlıyorum ama konuşamıyorum" sözü ne kadar tanıdık öyle değil mi?

Seyahatleriniz için de "anlıyorum ama konuşamıyorum" seviyesinde bir İngilizce bilgisi yeterli olabilir. Turistik yerlere gidildiğinde zaten sizi anlamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bazen de öyle bir yere gidiyorsunuz ki bildiğiniz üst düzey İngilizce kar etmiyor, çünkü gittiğiniz yerde İngilizce bilme oranı çok düşük olabiliyor.

İngilizce bilmenin Avantajları

İngilizce bilmek gezmek için birinci şart olmasa da bazı basit kelimeler ve kalıplar bilmek ve temel dil bilgisi kurallarına hakim olmak hayat kurtarabiliyor.

Zor bir duruma düştüğünüzde, cüzdanınız çalındığında veya herhangi bir sağlık problemi oluştuğunda (ki umarım kimsenin başına gelmez bu tür şeyler) bu temel bilgilere ihtiyaç duyacaksınız.

Bunun yanında iyi düzeyde İngilizce bilmek seyahatlerinizi çok daha farklı deneyimlere dönüştürmenize yardımcı oluyor.

Öncelikle seyahatinizi planlarken İngilizce kaynaklara başvurabiliyor olmak kesinlikle önemli bir avantaj. 

İngilizce bilince yerel halkla kaynaşma fırsatı oluyor. Örneğin en son Singapur seyahatimizde yan masamızda oturan Singapurlu bir bayan ile İngilizce bir sohbete başlamıştık. Ardından birlikte yemeğe gitmiştik ve bize yerel yemekleri tanıtıp ısmarlamıştı. İngilizce bilmesek böyle bir tecrübemiz olmayacaktı.

Avrupa genelinde çok yaygın olan bedava yürüyüş turlarına katılabilmek de bizim için İngilizce bilmenin büyük artısı. Şehri oralı biri tarafından dinlemek, sizin gibi gezmeye gelmiş olan kişilerle tanışmak eşsiz bir deneyim. 

Nasıl Öğrenebilirim?

Çok iyi biliyorum bir çoğumuz çalışmaktan ve ev işlerinden İngilizce kursu için ayıracak zaman olmadığını düşünüyoruz. Ama artık günümüz teknolojilerinin bizlere sunduğu imkanlar ile bu engelleri ortadan kaldırabiliyoruz. Mesela Open English gibi online İngilizce eğitim veren kurslar ile internet bağlantısı olan herhangi bir yerden günün 24 saati ve haftanın her günü Amerikan öğretmenlerden İngilizce eğitim alabiliyorsunuz.

İngilizce öğrenmek için asla geç değil ve seyahat ederken sizlere ne kadar yardım ettiğini kendiniz göreceksiniz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın