Salda Gölü Gezi Notları

Salda Gölü Gezi Notları

Bu aralar çok popüler olan Türkiye'nin Maldivleri olarak ün salmış Salda Gölü'ne bizim de yolumuz düştü.

30 ağustos tatili için Antalya'ya giderken Burdur'un Yeşilova ilçesine kırdık direksiyonu. Kahverengi "Salda" tabelasını takip ettik.

Salda Köyü

Salda, göle yakın bir köyün de adı aynı zamanda. Köyde kısa bir tur atıp göle doğru ilerlemeye devam ettik. Gölün rengi uzaktan kalpleri fethediyor zaten, mavinin 50 tonu.

Salda, geç kalmış popüleritesini turkuaz rengine ve beyaz kumsalına borçlu.

Biz, "Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı"  yazan bölümden göl kenarına giriş yaptık. Araba ile giriş 7,5 tl idi( Ağustos 2016). Giriş için fiyat kategorilerini görmek ve göl ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://www.saldagolu.com/ sitesini tıklayabilirsiniz.

Salda Gölü, volkanik patlama sonucu oluşmuş bir krater gölü. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak gölüymüş. Göl suyunun içinde bulunan magnezyum, soda ve kil hem şifa dağıtıyor, hem de coğrafi anlamda eşsiz bir görüntü oluşmasını sağlıyor.

Beyaz kumlar ile tam bir tropikal ortam.

Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayalar nedeniyle Salda Gölü Dünya'da Mars özelliği taşıyan 2 yerden biriymiş. Mars da Salda gibi güzel midir acaba?

Göl kenarında genelde piknik masaları ve banklar var. Günübirlik pikniğe gelenler çok olsa da, bisiklet grupları ve kampçılar arasında da çok popüler Salda. 

Piknik için hazırlıksız geldiyseniz göl kenarında birşeyler yiyebileceğiniz işletmeler var. Baştan söyleyeyim, tesisler oldukça lokal ve salaş.

Yiyecek çeşitliliği az ama eğlencede sınır yok, trambolin bile koymuşlar 😛

Biz Antalya'ya giderken uğradık ve çok az zaman geçirebildik Salda Gölünde.Gölün etrafını araba ile turlayıp göle girmek, çadırda veya karavanda gecelemek hoş olabilirdi.

"Salda'da yüzülebilir mi?" sorusuna salda.com un cevabı: Evet, Salda Gölü yüzülebilir bir göldür. Göl çevresindeki bazı kıyılarda balçık görülmesine rağmen  göl genellikle yüzmeye elverişlidir. Gerekli incelemeler sonucunda yüzülebilecek güvenli alanların sınırları çizilmiştir.

Biz göle ilk ulaştığımızda yüzen insanlar görüp özenmiş, bir şeyler yedikten sonra suya girmeye niyetlenmiştik. Fakat yemek yerken aniden hava kapandı ve bulutlandı, rüzgar serin esmeye başladı. Ve biz suya girmekten vazgeçtik.

Onun yerine özlediğimiz dslr makinemizle biraz fotoğraf çekilelim dedik. Bloğa da koyayım ki hatıra olsun…

Siz de bu doğa güzelliğini yaşamak isterseniz Salda'ya yolunuzu düşürün. Üstelik Salda'ya gelmişken Burdur il sınırları içindeki Sagalassos Antik Kentini görüp, İnsuyu mağarasını gezebilirsiniz. 1,5 saat uzaklıkta da Pamukkale var. Ne hoş bir hafta sonu rotası değil mi?

Salda'dan Sevgiler…

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. didem
  25 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  Melikeciğim fotograflar çok güzel,özellikle ekinin pozlarına bayıldım. salda gölünü de sayende öğrenmiş oldum, mars özelliği taşıyan 2. yeride merak ettim 🙂 eline sağlık yine çok güzel bir yazı olmuş.

 2. Ali
  3 Temmuz 2018 at 11:41
  Cevapla

  Maldivler sahilinde Çamlık Cafe adında bir işletme açtık . Cafemizde gözleme ve yöremize has kıymalı tost ve diğer tost çeşitleri ile soğuk iceceklerimiz , çay , kahve , dondurma ve organik ürünlerimiz ile şark köşemiz de sabah kahvaltımız buluaktadir . Ayrıyeten WC ve duşa kabinimiz bulunmaktadır . Bir diğer sorun ise sahil de kamp kurmak bu yıl yasaklandı kamp yapmak isterseniz maldivler_çamlık_cafe adlı instgram hesabından bana ulaşabilirsiniz 😄

Bir cevap bırakın