Lizbon Çevresinde Gezilecek Yerler

Lizbon Çevresinde Gezilecek Yerler

Bu yazıda size Lizbon’dan günübirlik gidebileceğiniz güzel yerleri anlatacağım. Cascais gezi notları, Sintra Gezi Notları ve Cabo do Roca gezi notları yazıp; Pena Sarayı’na nasıl gidilir, Avrupa’nın en batı ucu neresidir, Avrupa’nın en batı ucuna nasıl gidilir gibi bilgiler vereceğim.

Eğer Lizbon’da 3 gün veya daha fazla zamanınız varsa Lizbon’un okyanus kenarı sayfiye bölgesini gezmeyi düşünebilirsiniz. Şehir merkezinden çok daha farklı bir havası var buraların, biz çok zevk aldık ve herkese öneriyoruz. Fotoğraflarla sizi ikna etmeye çalışacağım 🙂

İyi gelmez mi hiç okyanus havası!

Cascais, Sintra ve Cabo da Roca rotasını izleyerek 1 tam gününüzü bu güzergaha ayırabilirsiniz. Yola erken çıkarsanız ve araba ile gezerseniz Lizbon’a çok geç olmadan geri dönebilirsiniz bile (günler uzunsa).

Gideceğimiz yerleri haritada görelim

Toplu taşıma ile hareket edeceklere de bir itirazımız yok. Cascais’e giden trenler Cais do Sodre istasyonundan kalkıyor ve süper manzaralı bir yol eşiliğinde kolayca Cascais’e götürüyor sizi.

Cascais’den Sintra’ya ise otobüslerle geçmek mümkün. 417 numaralı otobüse biniyormuşsunuz ve yarım saat sürüyormuş yol. Cascais’den Sintra’ya giden otobüs Sintra’nın tren istasyonuda duruyormuş ve buradan Sintra merkeze veya Pena sarayına gitmek için 434 numaralı otobüse binmeniz gerekiyormuş.

Lizbon merkezden direkt Sintra’ya gitmek isterseniz de bineceğiniz tren Rossio’dan kalkıyor. Sintra’dan da Avrupa’nın en batı noktası Cabo do Roca’ya giden otobüsler var: 403 numara. Aynı otobüse Cascais’den de binilebiliyor.

Eğer bu civara 2 gün ayırabiliyorsanız, konaklamanız Lizbon merkez ise ve toplu taşıma ile hareket edecekseniz Cascais ile Cabo do Roca’yı aynı güne koyup Sintra’ya 1 tam gün ayırmak daha mantıklı olabilir.

Yeşillikler içinde Sintra bir tam günü hakediyor aslında

Cascais, Sintra ve Cabo do Roca üçlüsünü aynı günde gezebilmek için altınızda bir araba olması iyi olur. Taksi servis kullanabilir, günlük turlara da katılabilirsiniz. Ama biz bu gezide 4 kişi ve 1 bebek olunca araba kiralamanın daha mantıklı olacağını düşündük, özgürce hareket etmenin tadını çıkardık.

Arabamızı internetten kiralamış olsaydık çok ucuz görünüyordu fiyatlar. Ama bu konuda biraz rahat davranıp Mundial Otel’in altındaki Avis’e gidip kiraladık ve günlüğü 80 euroya geldi. Üstelik sonra arabayı havaalanına bıraktığımız için +30 euro ödedik. 20 euro da benzin koyunca ücret 130 euroyu buldu ama 2 aile olduğumuz için ücret 2’ye bölündü. Benim önerim bu araba kiralama işini internetten halletmeniz yönünde.

Cascais

Bizim araba kiralayıp yollara düşmemiz öğlen saat 1’i bulduğu için Cascais’i pas geçmek zorunda kaldık.

Cascais’de ne kaçırdık? Okyanus kenarındaki bu sahil kasabasına daha çok yüzmek için gidiyorlar. Eminim bir şeyler yiyip içmek, bisiklete binip okyanus havası almak da zevklidir. Boca do Inferno isimli doğal kaya oluşumu ve Guincho Plajı en sevilen yermiş Cascais’de. Bisiklet kiralayarak gezmek isterdim.

Boca do Inferno – Hells Mouth

Sintra

Biz gezmeye Sintra’dan başladık. Sintra doğal güzelliğe sahip orman içinde bir kasaba. Kendinizi güney İtalya’da hissedebilirsiniz. Yol Lizbon’dan yarım saat kadar sürüyor.

Sintra’ya uzaktan bakış

Biz önce Sintra merkezinden daha geride bir noktada arabayı parkedip Sintra sandığımız yerde dolandık ve “burada bir şey yokmuş yeaaah” dedik. Daha sonra bir şeyleri yanlış yaptığımızı anlayıp Sintra merkeze ulaştık ve orada yemek yedik.

Sintra sandığımız yerde bit pazarı geziyoruz

Ve sonra gerçek şehir meydanını buluyoruz

Portekiz’in azulejolu kafelerinden

Yemek yediğimiz restorant Romaria de Baco idi. Lezzetler güzel, hizmet yavaştı.

Sintra merkezden başka görmeniz gereken yerler: Pena Sarayı, Moorish Castle, Palácio Nacional (Milli Saray),  The Quinta da Regaleira malikanesi.

Pena sarayı bir milli parkın içinde, yeşillikler içinde bir tepede kurulmuş masal şatosu. 1755 depreminden önce burada küçük bir manastır varmış. O zamanın kralı, depremde yok olan manastırın yerine bir yazlık saray yaptırmaya karar vermiş. Sarayın mimarisi herhangi bir akımı temsil etmiyormuş, çeşitli akımların kombinasyonu olarak düşünülmüş fakat rengarenk görünümüyle çok dikkat çekici ve beğenilen bir yer olmayı başarmış. Pena Sarayı Unesco dünya mirası listesinde.

Pena Sarayı, Sintra Portekiz

Biz araba ile ulaştık sarayın giriş kapısına, fakat arabayı bırakmak için biraz uzağa ve yokuş aşağı bir yere park etmemiz gerekti. O kadar zahmet çekip arabayı park edince sarayın önüne geldim zannetmeyin, arabayı bıraktığınız yerden daha da tepede bulunuyor Pena Sarayı. Ve bir küçük otobüse daha binmeniz gerekiyor.

Pena sarayına girişte biletinizi bir biletmatik makinesinden kredi kartı ile alabiliyorsunuz. Hem giriş bileti, hem de saraya çıkan shuttle servisinin biletini buradan alıyorsunuz. Giriş kişi başı 14 euro, servis otobüsü ise 3 euro. (2017 mayıs fiyatları)

Pena Sarayı

Terası çok hoş

Manzaranın keyfini çıkaran arkadaşlarımız Didem ve Burak

Bahçesi de muhteşem

Pena Sarayı’nın ardından birçok kişi Moorish Castle ‘a yürüyerek geçiyor. “Castelo dos Mouros” yani Moor Kalesi’ni ziyaret bileti 8 euro değerindeymiş ama Pena Sarayı, National Palace ile kombine biletleri satılıyormuş. Biz gitmedik bu kaleye.

The Quinta da Regaleira malikanesi ise birçok yerde karşınıza çıkacak olan bu kuyu resminin bulunduğu yermiş.

The Quinta da Regaleira malikanesi görseli Google’dan

Cabo Do Roca

Biz Sintra merkezi ve Pena Sarayı’nı gezip Avrupa’nın en batı noktası olan Cabo do Roca’ya doğru yola çıktık. Burası da Sintra’dan yarım saat uzaklıkta.

Cabo da Roca, Avrupa kıtasının en batı ucu, gerçekten doğanın ne kadar güçlü olduğunu hissettiğiniz, kendinizi rüzgarın uğultusuna bırakacağınız bir yer.

Büyüleyici doğa sizi bekliyor…

“Avrupa kıtasının en batısına gittim” demekle yetinmeyip bunu belgelemek isterseniz buradaki ziyaretçi ofisinden alacağınız 11 euro değerindeki sertifika ile Avrupa’nın en batı ucunda bulunduğunuzu tescil ettirebilirsiniz. Nasıl da akıllıca bir pazarlama taktiği değil mi? Ben de kapitalizmin oyununa alet oldum ve Ekin için aldım sertifikayı. Böylece 1.5 yaşındaki Ekin ilk sertifikasını almış oldu 🙂
Sertifikamız düzenleniyor
Ve günümüz anneliğine yakışır şekilde (!) 1,5 yaşındaki kızımı sertifika sahibi yapmanın haklı gururunu yaşıyorum 😛 Onunsa umrunda değil 🙂

Cabo da Roca normalde ücretli bir ziyaret noktası değil, ve görecek pek bir şey yok burada. Sadece doğal manzaranın tadını çıkarıp bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Azenhas Do Mar

Portekiz araştırması yaparken karşıma çıkan bir fotoğraf vardı. Hatta şuydu:

Google’da karşıma çıkan görsel

Sintra’da gezdiğim bit pazarında da aynı manzaranın tablosunu gördüm, burayı kesin bulmalıydım! 

Buranın adını sanını bilmiyordum, okuduğum bloglarda da buraya giden olmamıştı. Bir şekilde Google’da aramalar yaparak buranın adının Azenhas do Mar olduğunu öğrendim ve haritadaki yerinin Cabo da Roca’ya 20 dakika uzaklıkta olduğunu görünce rotamıza ekledim.

Ve Azenhas Do Mar’ı bulup bir fotoğraf da kendim çektim!

Gördüğüm fotoğraflarda köyün altında doğal bir havuz var, fakat biz gittiğimizde o havuz yoktu. Sebebi ise o havuz yağmur ve erimiş kar sularından oluşuyormuş. Biz mayısta gittiğimiz için göremedik sanırım.

Muhtemelen Azenhas Do Mar çok bilindik bir yerdir ve buraya gitmiş çok sayıda Türk de vardır ama ben Türkçe kaynaklarda pek rastlamadığım için burayı kendim keşfetmişim gibi sevdim ve Vasco do Gama kadar gururlu hissediyorum 😀

Manzaranın önüne bir tane de mutlu aile çizelim…

Köyün altındaki Azenhas do Mar restorant gerçekten ünlü ve güzel bir restoranmış, aklınızda olsun…

Biz saat 1’de çıktığımız bu şehir dışı yolculuğumuzdan saat Lizbon’a döndüğümüzde saat 8’i geçiyordu. Tam gün ayırıp Cascais’i de görmüş olmak isterdik.

Pena Sarayı Hatırası…

Son Yazılar
Yorum ( 9 )
 1. Bugrahan
  16 Temmuz 2017 at 18:06
  Cevapla

  Gezmek çok güzel, gezdiklerini not etmek bir başka güzel. Umuyorum buralara gitmek bizede nasip olur.

  • Melike Kutlay
   18 Temmuz 2017 at 10:50

   Umarım ki siz de gidersiniz! Teşekkürler!

 2. Onurcan UYGUR
  22 Temmuz 2017 at 12:13
  Cevapla

  Merhabalar, sitenizi yakından takip ediyoruz. Elinize sağlık. Başta fotoğraflar olmak üzere verdiğiniz her bilgi nitelikli. Teşekkür ederiz. Biz de http://www.gormedengelme.com ile paylaşmaya başladık. Kolay gelsin.

 3. malatya oto kiralama
  2 Ağustos 2017 at 10:48
  Cevapla

  Cok güzel bir lizbon gezi yazısı olmuş.lizbon hakkında cok güzel bilgiler edindim.ellerinize saglık yazılarınızı devamını bekliyoruz…

 4. dilara
  7 Eylül 2017 at 18:36
  Cevapla

  Çok samimi ve içten bir anlatımınız var…keyifle okudum..ulaşım konusundaki ayrıntılı bilgiler harika….Çoooook teşekkür ederim…2018 yaz tatilim için şimdiden heyecanlıyım… :)))

 5. Pelin
  18 Mart 2018 at 20:45
  Cevapla

  Merhaba , biz iki arkadaş olarak “Azenhas Do Mar” ve Pena sarayını ziyaret etmek istiyoruz. Ama siz araba kiralamışsınız sanırım. Bizim öyle bir şansımız yok açıkcası . Lizbon da bir hostel de kalacağız ve otobüsle gezeceğiz yerleri . Oralara otobüs gidiyor mu acaba? Bir de arabanızı nereden kiraladınız ve ne kadar ücret ödediniz?

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:41

   Yazıda fiyat belirtmiştim, otobüs azenhas’a gidiyor mu bilmiyorum ama Pena’ya gidebilirsinniz. Google’da İngilizce araştırma yapınca bulunur sanıyorum.

 6. baris
  20 Mart 2019 at 11:53
  Cevapla

  selamlar . rotanızı aynen yapacagım. 1 gunlük portoya gitmeye deger mi sizce

  • Melike Kutlay
   21 Mart 2019 at 16:01

   Olabilir eğer zaman müsaitse. Biz çocukla acele etmek istemediğimizden gitmedik

Bir cevap bırakın