İzmirli Bloggerlar Seasons of Love’da buluştu!

İzmirli Bloggerlar Seasons of Love’da buluştu!

Yaşamak için mi yersiniz, yemek için mi yaşarsınız?

Ben "ikisinden de bir parça" diyorum. Lezzetli yemek bana keyif verir, ama bir çok zaman sırf karnımı doyurmak için geçiştirdiğim de olmuştur…

Bu sefer ayağımın tozu ile yemeli içmeli bir etkinlik paylaşacağım.

Dudetable, kendini "Gastronomiye hayat veren ve hayatına yer verenlerin buluşma noktası" olarak tanımlayan, yeme içme sektöründe projeler üreterek etkinlikler düzenleyen bir oluşum. Sitesine girip ilginç bilgiler edinmek için buraya tık tık.

Dudetable ile Terra şaraplarının birlikte organize ettiği Seasons of Love, her mevsimin kendine özgü lezzetlerini öne çıkarmaya yönelik, yemek-şarap uyumunu tecrübe edebileceğiniz bir etkinlik. 3 büyük şehrin seçkin restoranlarında sizler de bu menüleri tadabilirsiniz.

Blog yazan bir çok kişinin bildiği gibi Hürriyet'in blogger platformu Bumerang, zaman zaman "deneyim günleri" adı altında bazı etkinlikler organize ediyor.

Bumerang deneyim günleri kapsamında Midpoint Alsancak'ta Seasons of Love'ı tecrübe etmek üzere İzmir'den 10 şanslı blogger seçileceğini duyunca ben de hemen başvurumu yaptım. Kazananlar arasında olmak beni çok mutlu etti.

İlk blogger aktivitem olarak tarihe geçecek olan bu gecede bazı acemiliklerim oldu, yalan değil. Örneğin kendimi blogumla tanıtmaya alışkın olmadığım için "Siz hangi blogsunuz?" sorusuna hazırlıksız yakalanıp adımı veya eczanemin adını söylemeye meyil ettiğimi ileriki yıllarda gülerek hatırlayacağım 🙂

Etkinlik ile ilgili detaylara gelirsek, Hürriyet ekibinden sıcak bir karşılama ile geceye başladık. Hürriyet köşe yazarı Bahar Akıncı geceye ev sahipliği yapıyordu. Kendisinin kariyerine seyahat bloggerlığı ile başlamış olmasından ötürü onu markaja alıp sorular sormaktan çekinmedim 🙂

Günün konusu yemek ve şarap uyumu olduğuna göre biraz da menüden ve şarap ile ilgili öğrendiğim yararlı bilgilerden bahsedelim.

İlk önce Antipasti tabağı, peynirler ve bruschetta ile Narince üzümünden yapılan beyaz şarap ikram edildi. Narince Tokat yöresine ait adı gibi "narin" bir üzümmüş.

Bloggerlığın altın kuralı, açlıktan ölsen bile yemeden önce fotoğraf çek 🙂

 Beyaz şarabı biraz serin içmekte fayda var, 6-8 derecede tüketilmesi uygunmuş.

Beyaz şarap kadehinin ağzı biraz dar olmalıymış ki ısı değişimi yaşanmasın ve şarap oksijenle çok temas etmesin. Aynı zamanda kadehi tutarken elimizin şarabı ısıtmasına mahal vermeyecek şekilde tutmamız gerekiyormuş.

Ana yemek olarak 2 farklı seçenek vardı.

Seçmeli 2 menüden tercihimiz 2.si oldu

Biz 2. menüyü seçtik, ve dana madalyon bizden tam puan aldı.

Kırmızı şarap konusuna gelirsek:

Öküzgözü üzümü ile Boğazkere harmanı ülkemizde sıklıkla tüketilen bir şarap cinsi. Böyle 2 üzümden elde edilen şarapların karıştırılmasına kupaj denilirken, tek üzüm cinsi ile yapılan şaraplara monosepaj deniliyormuş.

Boğazkere üzümü içeriğinde daha yüksek oranda tanen içerdiği için ağızda buruk bir tat bırakıyor. Yüksek tanen oranından ötürü genelde daha yumuşak içimi olan öküzgözü ile kupaj yapılıyor. Yağlı ve proteinli yemekler ile pek yakışırmış bu kupaj…

Kırmızı şarapların 14-17 derece arası sıcaklıkta tüketilmesi öneriliyor. Kırmızı şarabın oksijenle temas ettiğinde aroması daha iyi hissedildiği için geniş ağızlı kadehler tercih edilmeliymiş.

Terra şaraptan Kübra Hanım'dan yemek-şarap uyumuna dair edindiğim bilgiler, Bahar Akıncı ve Dudetable'ın kurucusu Funda Hanım ile yaptığımız sohbet gerçekten eşsiz bir gece yaşattı bize. Yeni blogger arkadaşlar ile tanışmış olmak da gecenin bonusuydu diyelim 🙂

Bloggerlar Seasons of Love'da buluştu

Daha nice hoş insanla tanışıp, farklı lezzetleri tatmak dileğiyle bu yazıya son veriyorum…

Belki kampanyaya katılıp yemek kazanırsınız, neden olmasın?

 

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. the bircan dedi ki...
  23 Şubat 2014 at 22:00
  Cevapla

  ne güzel bır yazı olmuş ne hos bı mekan *-*\r\nbanada beklerım sevfıler

 2. Ayşa (Ayşe Nur) dedi ki...
  23 Şubat 2014 at 22:00
  Cevapla

  Çok iyi vakit geçirdiğimiz bir etkinlik oldu. Kalemine sağlık çok güzel anlatmışsın. 🙂 Umarım daha sık etkinlik olur da gene bir araya gelebiliriz.

Bir cevap bırakın