Dubai Gezi Notları

Dubai Gezi Notları

Kalın kazaklardan, ağır botlardan, tüylü montlardan bıkanlara sesleniyorum! Kışa kısa bir mola vermek isteyenler, rotanızı çevirmeniz gereken yer, Dubai!

İstanbul’dan uçak ile 4.5 saatlik uçuş mesafesinde, sıcak, egzotik bir seyahat noktası.

Ben soğuk sevmem, karla kışla işim olmaz. Hoş, biz Ege bölgesinde sert bir kış yaşamıyoruz. Yine de kışın sıcak yerlere gitmek, kayağa gitmekten çok daha güzel bir hayaldir benim için.  Çok sevdiğimiz arkadaşımız Serkan da bu sene Dubai’ye taşınınca bizim kış tatilimiz belli oldu, Dubai!

Kışa sıcak bir mola için Dubai

Açık konuşayım, Dubai ile ilgili ön yargım vardı. Tarihinin olmayışı, yüksek binalar ve alışveriş merkezi üzerine kurulu bir yaşam şekli bana buranın gezmeye değer olmadığını düşündürüyordu. Yapay bir şehir diyordum. Ama gidip görünce “yapay”lığın bile güzelinin yapılmış olduğunu gördüm. Turistlerin ilgisini çekecek bir çok aktivite bulmuşlar, “en”leri bir şehirde toplamışlar ve gezilesi bir şehir inşa etmişler.

Dünden bugüne Dubai. Görseli Google’dan aldım, farkı farkedelim diye…

Bu gezi, Serkan ile birlikte gezdiğimizden, çok efektif, öğretici, çok da eğlenceli bir gezi oldu. Fotoğraflara bakmaya doyamıyorum, öyle söyleyeyim…

Dubai ile ilgili gezi bloglarını tarayıp okumuş olsam da orada yaşayan biri ile gezmek bir başkaymış! Yazacağım tüm yararlı bilgiler için Serkan’a çok teşekkür ederiz.

Dubai’ye gidiş ve Genel bilgiler

Dubai’ye uçak bileti için Emirates Havayolları, Türk Hava Yolları, Pegasus ve FlyDubai sitelerine gözatabilirsiniz. Son 2 saydığım daha uygun fiyatlı havayolları. Biz THY ile uçtuk, İzmir bağlantısının olması ve uçuş saatleri tercih sebebimizdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne girerken vize alıyoruz. Telaşa mahal yok, konsolosluğa çağırmıyorlar. Vize online olarak alınıyor. Emirates havayolları vize olayını kendi hallediyormuş. Biz Türk Hava Yolları aracılığı ile online vize aldık. Gerekli belgeleri sisteme yüklemek yeterli oluyor. Vize ücreti 125$. Vize mail adresinize geliyor, çıktısını alıp ülkeye girişte göstermeniz bekleniyor.

Olur da havayolu şirketlerinin süreçleriyle uğraşmak istemezseniz www.dubaibuyukelciligi.com/dubai-vizesi web sitesinden destek alabilir, vize işleminizi 48-72 saat aralığında kısa bir sürede çözebilirsiniz.

BAE’nin para birimi “dirhem”. AED olarak kısaltılıyor. Türkiye’de çok geçerli olmadığı için Dubai’ye giderken yanınızda dolar götürmeniz tavsiye ediliyor. Orada rahatlıkla doları dirheme çevirebilirsiniz, bir çok yerde kur sabitmiş.

Saat farkını da unutmayalım, Türkiye’den 2 saat ileride yaşıyorlar.

Resmi dil Arapça olsa da İngilizce ile her iş görülüyor. Hatta hiç Arapça duymadan geri gelebilirsiniz, İngilizce çok baskın. Çalışanlar, tezgahtarlar, garsonlar Hintli veya Filipinli, onlar da İngilizce konuşuyorlar. Levhalarda her şeyin İngilizce açıklaması var.

Dubai’ye gitmek için en uygun zaman Kasım-Mayıs arası. Yılın diğer bölümü düşünmeyin bile, kavrulursunuz… Kasım ve aralık başı, nisan ve mayıs başı denize girmek için uygun. Bizim gittiğimiz şubat ayında sahilde güneşlenenler çoktu ama denize girebilen babayiğit azdı. Çünkü su soğukmuş.

Bazı babayiğitlerden Olgun ve Serkan

Şubat ayı oranın kışı olmasına rağmen biz öğlen sıcağında kısa kollu ile gezdik. Kapalı mekanlar klimalı olduğu için hırka bulundurmakta fayda var. Gece-gündüz sıcaklık farkı fazla olduğu için akşamları deri ceketimi giydiğim de oldu.

Biz gelmeden önceki gece Dubai’de yağmur yağmış ve ortalığı sel götürmüş. Çöl iklimi olduğu için şehrin altyapısı yağmura göre hazırlanmamış. Daha ilk fotoğrafta Dubai’yi rezil etmek istemezdim ama ileriki fotolarda telafi edeceğim söz 😛

Yağmur ardından Dubai’de trafik

Dubai için 4 günlük bir seyahat yeterli geldi bize. İlgi alanınıza göre seyahati uzatabilirsiniz. Oranın hafta sonu tatilinin cuma ve cumartesi olduğunu bilmekte fayda var. Gerçi günler çok fark etmiyor, bir çok dükkan her gün açık.

Bu Arap yarım adasındaki ülkeler ile ilgili zihnim bulanıktı. “Dubai hangi ülkede?”, “Başkent değil mi?” “Oralarda neler var başka?” gibi deli sorular vardı kafamda…

Arap Yarımadası haritasında UAE yazan yer Birleşik Arap Emirlikleri

Petrol sayesinde ihya olmuş arap yarımadası ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri, küçük ama çok zengin bir ülke. 7 adet emirlikten oluşuyor, başkent yani baş emirlik Abu Dhabi. En modern, en turistik olanı ise aynı zamanda finansal merkez olan Dubai.

Birleşik Arap Emirlikleri haritası

Her emirliğin başında bir emir var. Halk emirlerini çok seviyor, resimleri her yerde.

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına “Emirati” deniliyor. Emiratiler evlendiğinide devlet 1 milyon dirhem yardımda bulunuyormuş. Halktan hiç vergi alınmadığı da düşünülürse gel de sevme sen bu şeyhleri. Emiratiler o kadar zengin ve refah içindeler ki, ya çalışmıyorlar, ya da memuriyet tarzı rahat işlerde çalışıyorlar.

Soldaki: Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Dubai emiri. Ortadaki: Halife bin Zayid El Nahyan, Abu Dhabi emiri. Sağdakini bilmiyorum, bu saydığım ikisinin resimleri her yerde!

Ülkeye adımımızı atar atmaz vize memurlarının arabik kıyafetler içinde olduğunu görüyoruz. Bunlar hep böyle midir diye sormaya kalmadan bütün arapların o tür giyindiğini farkediyoruz, beyaz uzun elbise ve başta bir örtü. Bu kıyafete kandura deniliyormuş.

Arapların kıyafete dikkat!

Düşününce bir yandan “bugün ne giysem” derdi yok, giyeceğin belli. Sıcak iklime uygun bir kıyafet, elbiseleri alttan hava alıyor. Ferrarilerin içinde uçuşan eşarpları ile alışkın olmadığımız görüntülere hazırlıklı olun!

Bayanlar ise siyah çarşaflar içinde. Dubai nispeten liberal bir emirlik olduğu için bayanların yüzü açık olabiliyor. Tek açık olan yerleri yüz olduğu için makyaja çok önem veriyorlar ve bazılarının yüzleri gerçekten çok güzel!

Bir çift turist ve bir çift arap

Bu kıyafet kuralları lokaller için geçerli, siz turist olarak istediğinizi giymekte özgürsünüz.

Özgürlük demişken alkol tüketimine de değinelim… Otellerde ve barlarda, bazı kafelerde alkol servisi yapılıyor. Biz her gittiğimiz yerde içtik. Ama marketten alayım, sahilde bir bira çakayım lüksünüz yok.

Araplar kokuya çok önem veriyorlar. Alışveriş merkezlerinde devamlı bir koku hakim, kokuların da arabik bir aroması var, başka yerlerde duymadığım. Bir süre sonra alışıyorsunuz, güzel geliyor.

Dubai’de nerede kalınır?

Dubai çok turist çeken bir yer olduğu için bol sayıda otel var. Biz otelimizi booking.com dan ayarladık. Orada yaşayan arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine Dubai’nin Al Barsha bölgesinde bir otelde kaldık. Booking’e baktığınızda Bur Dubai ve Deira bölgelerinde çok sayıda ve çok uygun fiyatlı otellerin olduğunu göreceksiniz ama bizim kaldığımız Al Barsha bölgesi turistik aktivitelere ve alışveriş merkezlerine daha yakın konumda.

Otelimizin adı Citymax Al Barsha idi. 3 gecelik çift kişilik odaya 800 tl civarı ödedik. Odada temel ihtiyaçlarınızı sağlayacak bir konfor vardı, fazlası değil. Temiz bir oteldi. Kahvaltı fiyata dahil değildi, odalarda internet yoktu ama lobide internet bedava idi.

Bütçeniz genişse Marina veya Jumeriah Beach bölgesinde bir otel de bakabilirsiniz, daha keyifli olabilir.

Bizim otelimiz Mall of Emirates’e yürüme mesafesindeydi, alışveriş odaklı gelenler için ideal. Aldıklarınızı odaya bırakıp alışverişe devam edilebilir.

Otelimiz metro istasyonuna da çok yakındı ama biz hiç metroyu kullanmadık. Metro da çok temiz ve nezihmiş, ilk 2 vagon bayanlara ayrılmış, boş bulduk diye atlayıp binmeyin beyler!

Benzin inanılmaz ucuz olduğu için taksiler de çok ucuz. Bol bol taksi kullanabilirsiniz. Bayan şoförlerin kullandığı pembe taksileri göreceksiniz.

Dubai’de hava çok sıcak olduğu için duraklar bile kapalı ve klimalı.

Dubai’de duraklar

Bizim bu gezide sırtımız yere gelmedi. Serkan bizi araba ile gezdirdiği için ne toplu taşıma kullandık, ne de elimize harita aldık gezi süresince.

Yalnız trafiğe dikkat, yollar 6-8 şeritli olmasına rağmen trafik çok sıkışık olabiliyor. Şerit değiştirirken kazalar olabiliyormuş ve akabinde trafik felç! Olsun, Dubai’de trafikte kalmak bile sıkıcı değil, etrafınızdaki lüks arabalara, ihtişamlı binalara bakarak şaşırırsınız, zaman geçer…

Dubai’de arabalar

Dubai’de gezilecek yerler

Dubai biletimizi aldık, otelimizi ayarladık, Dubai vize işlemimizi de hallettiysek gelelim Dubai’de gezilecek yerlere…

Dünya’nın en yüksek binası bilin bakalım nerede? Paris demeyin, Eiffel kulesi bildiğin cüceymiş. New York’daki Empire State ise biraz daha yakın tahmin olsa da Dubai’deki Burj Khalifa’nın bileğini bükemez…

Burj Khalifa diğer yüksek binalar ile kıyaslandığında

Burj Khalifa 829 m uzunluğunda, betonerme bina üstüne çelik konstrüksiyonla yükseltilmiş bir bina. İçinde oteller, iş merkezleri ve restoranlar var.

Dünya’nın en yüksek binası Burj Khalifa

At the top adında bir de gözlem noktası var Burj Khalifa’nın. 124. katta dünyaya tepeden bakma şansına erişiyorsunuz. At the top’a biletleri önceden internetten tarih ve saat belirleyip alırsanız 125 dirhem, kapıdan almak isterseniz 400 dirhem ödemek zorunda kalıyorsunuz. Dubai’nin hem aydınlık hem de karanlık halini görmek için herkes günbatımında çıkmak istiyor. Biz 2 hafta önceden bakmış olmamıza rağmen gün batımı saatinde yer kalmamıştı.

Serkan’ın muhteşem önerisi ile biz 124. katdan değil de 123. kattaki At.mosphere adlı bardan yer ayırttık. Turistler tarafından daha az bilindiği için gün batımı vakti yer bulmamız daha kolay oldu. Üstelik bu bara kişibaşı 150 dirhemlik bir harcama yapma şartı ile girebiliyorsunuz. At the top’a oturmadan bir şeyler yiyip içmden 125 dirhem vermek yerine At.mosphere’de 150 dirheme 2 adet alkollü içki içip ücretsiz atıştırmalığınızı alabilirsiniz.

Pencere kenarında oturmak isterseniz 250 dirhem harcamanız gerekiyor. Biz iç kısımda oturduk ve istediğimizde cam kenarına geçip bol bol fotoğraf çekebildik. O yüzden bence turistik amaçlı bir gezi için 150 lik yerde oturmak çok mantıklı.

Tepeden bakarsak…

Dünya’nın en yüksek binasında bir yükseklik korkağı

Burj Khalifa’dan Burj Al Arab ve Palmiye adası

Atmophere Bar, Dubai. Arka manzaraya dikkat!

At the Top’ın Atmosphere’den tek üstünlüğü binanın yapılışı, tarihi ve yüksekliği ile ilgili bilgiler veriliyormuş. Bu bilgilere internetten de ulaşmanın mümkün olduğunu düşünürsek aynı paraya bir şeyler yiyip içip keyif yapmayı tercih ederim. Ha bir de Atmosphere için hafif şık giyinmek gerekiyormuş, biz de öyle yaptık…

At.mosphere‘in internet sitesi için buraya tık tık.

At the top’a Dubai Mall’un içinden çıkılıyorken Atmosphere restoran’a Burj Khalifa’daki Armani Hotel’in içinden çıkılıyor. Burj Khalifa’nın asansörleri Dünya’nın en hızlı asansörlerinden biriyimiş. Çıkarken ve inerken bir kaç kez kulak eşitlemesi yapmanız gerekiyor.

123’e bas ve hızla yüksel!

Burj Khalifa’nın komşusu Dubai Mall, toplam kapladığı alan olarak dünyanın en büyük alışveriş merkezi ünvanını elinde tutan, Dubai’nin en turistik alışveriş merkezi. Burası ile ilgili Serkan’ın ilk uyarısı, “kaybolmak garanti!”

Dubai Mall

Dubai Mall

Alışveriş odaklı geldiyseniz Dubai Mall sizin için bir cennet, hem Avrupa hem Amerika markalarını bulabileceksiniz. Alışveriş yapmayacak bile olsanız bazı bölümlerin tasarımı, içindeki kocaman akvaryum ve avm içinde düzenlenen aktiviteler burayı gezmeye değer kılacaktır.

Dubai Mall

Dubai Mall’un içindeki kocaman akvaryum sizi bir süre oyalayacak. İçeri girmeseniz bile dışardan göründüğü kadarıyla izleyip içindeki balıklara hayranlıkla bakacaksınız.

Dubai Mall’daki akvaryumun içine giriş ücretli

Akvaryumun dışarıdan görülen kısmını fotoğraflayabilirsiniz

Dubai iddialı bir şehir, en’lerin şehri, rekorları seviyor. Biz Dubai Mall’da gezerken şöyle bir manzara gördük:

Burada neler oluyor?

Ne olduğunu sorunca öğrendik ki yeni bir rekor denemesi ile karşı karşıyayız. Alandaki manikürcüler 8 saat içinde 5000 kişiye manikür yaparak Guiness Rekorlar kitabına geçeceklermiş. İstersek katılabilirmişiz. Hiç durur muyuz?

Formları doldurduk, sıramızı aldık

Biz de tırnaklarımızı törpületip, hatıra ojelerimizi aldık. O gün o rekor kırıldı ve rekorda bizim de parmağımız var – gerçek anlamda!

Rekorda bizim de parmağımız var!

We nailed it!

Daha iyisi yapılana kadar kırılan rekoru görmek için buraya tık tık.

Dubai Mall’un en ünlü atraksiyonu da The Dubai Fountain! Açık alanda saat akşam 6’dan sonra başlayan, her yarım saatte bir yapılan inanılmaz bir fıskiye şovu. Las Vegas’ta Bellagio otelinin bahçesinde de benzer fıskıye şovu izlemiştik, aynı kişiler tasarlamış zaten. Su ve ışık müzik ile dansediyor, siz de izlerken mest oluyorsunuz.

Fıskiye şovunu bekliyoruz

Herkes onu bekliyor

Dubai Mall’un içinde veya karşısındaki Souk Al Bahar‘da Fountain manzaralı restoranlarda oturup bir şeyler yerseniz bir kaç şov izleme imkanınız olur.

Bence Dubai denince ilk akla gelen yapı Dünya’nın ilk 7 yıldızlı oteli Burj Al Arab. Burayı da hem gündüz hem gece görme imkanımız oldu. Biz içine girmedik…

Burj Al Arab

Bu görseli google’dan aldım, otelin üstündeki helikopter pisti aynı zamanda tenis kortuymuş

Burj Al Arab şekil olarak yelkene benziyor. O yüzden yanına bir de dalga şeklinde otel yapmayı ihmal etmemişler. Jumeirah Beach Otel de nam-ı değer dalga otel…

Jumeirah Beach Hotel, nam-ı değer Dalga oteli

Bu dalga ve yelkeni iyi gözlemleyebileceğiniz süper manzaralı bir eğlence mekanı yapmışlar. İsmi 360. Üstelik bu bar denizin içinde diyebiliriz. Jumeirah Beach otelin içinden golf arabaları ile gidiyorsunuz. Giyime dikkat etmek lazım, damsız da girilmiyormuş.

360’dan

Wild Wadi isimli su parkı da bu yelken ve dalga otellerinin arasında. Dubai’de eğlenceli bir gün geçirmek isterseniz tercih edilebilir.  Bir de Palmiye adasında Aquaventure isimli bir su parkı varmış, iki park da çok güzelmiş, seçin beğenin gidin.

Para çok ya, adamlar kaya ve kum taşıyıp Palmiye şeklinde ada yapmışlar. Adanın üstüne de müthiş lüks oteller, evler, rezidanslar kondurmuşlar. Palmiye’nin dallarında eviniz yoksa kusura bakmayın dostlar, siz fakirsiniz! Ve dallara giremezsiniz, Palmiye’nin etrafındaki çembere odaklanın.

Şehirden palmiyenin gövdesine giriş yapılıyor, palmiyenin etrafındaki çembere ulaşmak için denizin altından yol yapmışlar

Palmiyenin gövdesinde ilerlerken

Palmiyenin en uç noktasında ünlü bir otel var, Atlantis. Buranın mimarisi ve renkleri çok hoş. İçinde kocaman bir akvaryum ve Dubai’nin diğer su parkı olan Aquaventure varmış.

Atlantis Otel göründü

Atlantis Otel

Atlantis Otel Hatırası

Palmiyenin en uç noktasında ise One&Only adlı otelin içinde 101 isimli bir bara gittik. Hem otel, hem de barı hafızama cennetten bir parça olarak kazındı. Otelin içinden 101’e golf arabaları ile de gidilebiliyormuş ama biz tesadüfen yürümeyi tercih ettik. Yolları mumlarla süslemişler, loş ışık, ılık hava ve aşağıdaki havuzu da görünce burada güzel bir balayı olurmuş dedim!

A: Atlantis Otel, B: One & Only Otel

One & Only Otelin muhteşem havuzu

Bar 101

101 de çok şık bir bar, manzara güzel, ortamı ve müzikleri ile kalite akıyor. Bu kalitede bir yerde kokteyl fiyatlarının 30 tl ye tekabül eden civarda olması bana gayet makul geldi.

Palmiye’den Marina manzarası

Palmiye’yi de böylece bitirdik. Dubai devamlı gelişen ve yenilenen bir şehir. Şimdi de denizin ortasına kara ile bağlantılı olmayan ve “dünya haritası” şeklinde bir adalar topluluğu inşa ediyorlar. Dünya haritasında soğuk ülkelerin olduğu kısımlarda kar yağdıracaklarmış. Sizden her şey beklenir anacım, şaşırmam!

Genelde sıcak hava ile mücadele ettikleri için “yürüyüş” bir Dubai aktivitesi değil. Yürüyüş yolu yok denecek kadar az. Deniz kenarında Jumeirah plajının’in olduğu caddede JBR walk, onun arka paralelinde marinanın etrafında da Marina walk şehrin ender açık havada gezme bölümleri.

JBR nin açılımı Jumeirah Beach Residence. Şehrin bu bölümünde rezidans olarak kullanılan yüksek yüksek binalar var. Expo2020’nin Dubai’de yapılacağı belirlenince ev fiyatları da iyice pahalanmış özellikle bu bölgede.

JBR walk‘da restoranlar ve bazı mağazalar var. Deniz kenarına yeni bir alışveriş merkezi kuruluyordu, açık havada yanyana dükkanlar şeklinde. Hatta en deniz manzaralı yerde ünlü Türk kebap restoranı Tike’nin açılacağını gördük. Dubai’de Türk lezzetlerini özleyenlere iyi gelecektir.

JBR Walk

JBR beach denize girmek için uygun. Turistlerce çok tercih ediliyormuş. Orada yaşayan arkadaşlarımız ise daha çok Kite Beach‘i tercih ediyorlarmış. Deniz mevsimi gidenlerin aklında bulunsun.

JBR Beach, güneşlenen çok, denize giren az

Jumeirah Beach’de kumdan heykeller

Jumeirah Beach’de kumdan heykeller

Dubai’nin denizi öyle muhteşem değildi. Bizim Kuşadası gibi, kumlu ve hafif bulanık.

Marina Walk‘a ise akşam yolumuz düştü. Yüksek binaların arasında geziniyorsunuz, Dubai’de misiniz Amerika’da mısınız şaşırırsanız yandan gelen nargile kokusu sizi kendinize getirecektir. Yürüyüş yolu üzerinde bir çok restoran, kafe, nargileci bulmak mümkün.

Marina Hatırası

Marina’daki lüks yatlara bakıp bakıp iç geçirmemek de olmaz. E biz Emirati değiliz, o motor yatların yaptığı dalga köpürtmesini asla anlayamayız 🙂

Alışveriş merkezlerine doymadıysanız Marina bölgesindeki Marina Mall’a uğrayabilirsiniz.

Medinat Jumeirah çok hoş turistik bir çarşı. Dizaynındaki ahşap işçiliğini çok beğendim. Dışarıdaki su, suyun üstündeki gezinti tekneleri ve Burj Al Arab manzarası burayı uğramadan dönülmez kılıyor.

Souk Medinat

Biz Medinat Jumeirah’a gündüz gittik ama şubat olmasına rağmen çok sıcak geldi. Burası akşamüstü daha güzel oluyormuş. Hem de gitmişken Trader Vic’s adlı barda Puka Puka içmiş olursunuz, biz gittiğimizde kapalıydı.

Medinat Jumeirah

Medinat Jumeirah’dan Burj Al Arab Manzarası

Mall of Emirates de Dubai’nin 2. en turistik alışveriş merkezi. Buranın özelliği içinde bir kayak pistinin olması. Kayak pisti iyi  kayabilen birisi için küçük olabilir ama hiç kayak tecrübesi olmayan benim için gayet büyüktü. Bir de pistin 50 derece sıcaklık gören bir şehirde turistik bir avm nin içinde olduğu düşünülürse bu kadarının bile büyük bir lüks olduğu sonucuna varılabilir.

Ski Dubai Mall of Emirates, telesiyej bile var

Ski Dubai, Mall of Emirates

Dubai küçük bir Amerika gibiydi, büyük alışveriş merkezlerinin içinde bir çok Amerikan markasına rastlamak mümkün. Rastlantıların en güzeli de Cheesecake Factory idi. Biz de Mall of Emirartes içindekine gittik, kayak pisti manzaralı koltuklarda yerimizi aldık ve kayak yapanları izleyerek eğlendik.

Dubai Amerika’dan daha bile fazlası denilebilir, çünkü biraz Ortadoğu, biraz Arap, biraz da Türklük var. Malatya Pazarı, Köşebaşı kebap, Tike, Atasay Kuyumculuk, Merinos Halı benim gördüğüm markalar. Kim bilir daha neler vardır.

Alışveriş merkezi olarak aslında turistik olmayan, dolayısıyla daha ucuz olan, genelde expatlerin takıldığı Ibni Batuta alışveriş merkezine de gittik Serkan’la. Yolunuz düşerse hediyelik eşya alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. Bu alışveriş merkezinin içinde dünyanın çeşitli yerlerine ait konseptler tasarlanmış, Hindistan bölümü, Tunus bölümü gibi yerler var ve hepsi adına uygun dekore edilmiş. Çünkü Ibni Batuta bir seyyahmış. Tam da olmak istediğim gibi!

Ibni Batuta Mall’da Hindistan bölümündeyiz

Çöl Safarisi ise bir Dubai turistinin mutlaka yapması gereken aktivite. Çöle vurmadan geri dönülmez! Bizim safarinin organizasyonunu orada yaşayan arkadaşımız Zeynep yaptı. Çöl Safarisi düzenleyen bir çok şirket varmış, bizimki en iyilerinden biri olan Arabian Night Tours idi. İyi bir safari için 300 dirhemi gözden çıkarmak lazımmış. Safari turları öğleden sonra 3’te başlayıp akşam 10 gibi sona eriyor. Çölde akşamları serin oluyor, yanınıza kalın giysiler almayı unutmayın.

Safaride durum şu şekilde, 6 kişilik jipler organize ediliyor. Biz 3 kişiydik, 3 de Norveçli kız vardı jipimizde. Şoför 3-3.30 arası sizi otelden alıyor ve doğru çöle. Yolda bir mola veriliyor. Oradan kafamıza taktığımız bu örtüleri pazarlıkla aldıktan sonra çöle giriyoruz. Yol yaklaşık 45 dakika-1 saat sürüyor.

Adeta birer Arabız

Jipimiz

Jip çöle girince lastikler hafif indiriliyor, kuma gömülmemek için

Bu benim çölle ilk karşılaşmamdı. Dümdüz bir alan zannederdim, oysa rüzgardan oluşmuş tepecikler ve çukurlar vardı hep. Engebeli bir yapısı var çölün. Bu da bir eğlence malzemesi oluşturuyor, çünkü jiple ani manevralar yaparak sizi hoplatıp zıplatıyorlar, drift atıyorlar. Adeta roller coastera binmiş gibi hissettiğiniz anlar oluyor. En arkada lastiğin üstünde oturan en çok etkileniyor bu sarsılmalardan.

Karşı tepeden selam

Çöldeyiz

Uzunca bir yolu sarsılarak, hoplayıp zıplayarak gidiyoruz. Jipin içinde bazen çığlık atıyoruz, bazen kahkaha. Ama bir süre sonra benim midem bulandığı için keyfim kaçtı. Neyseki aralarda fotoğraf molaları veriliyor, biraz kendime gelebildim.

Gün batımında çöl fotoğrafları

Güneşi batırdıktan sonra tur şirketinin kamp alanına geliyoruz. Kamp alanında ilk önce eşyalarınızı bırakıp kendinize bir masa tutuyorsunuz. Masa kapma olayında sona kalan dona kalırmış. Eşyaları bıraktıktan sonra kamp aktivitelerine başlıyorsunuz. Bunlar aşağıdaki gibi:

Kampımızda yemek için yer kaptık

Deve turu attık

Şahin ile poz verdik

Emirati olduk

Elimize dövme yaptırdık, kız ışık hızındaydı

Deveye bindik, şahin ile fotoğraf çekildik, lokallerin kıyafetlerini giydik, elimize kına yaktık, çay içtik, nargile de vardı biz içemedik. Bütün bunları yaptıktan sonra tennure şovu başlıyor oluyor. Tennure şovu pelerinli bir adamın dönerek yaptığı bir şov. Dakikalarca dönüyor, pelerini şekilden şekile giriyor, ışıklar yanıyor, güzel görüntüler oluşuyor.

Tennure şovu

Tennure şovundan sonra yemek alınıyor, açık büfe ama süper leziz yemekler beklemeyin. Yine de güzel. Ardından oryantel dansöz şovu gecenin finali olarak sunuluyor. Dansöz şovu Türkiye’dekiler kadar iyi olmasa da fena değildi.

Çölden dönüşte bir banyo şart, her taraf kum içinde kalmış oluyor.

Bu yazı gerçek anlamda ayağımın tozuyla yazıldı aslında, çölde kum içinde kalan ayakkabımı hala adam akıllı temizleyebilmiş değilim 🙂

Dubai’nin eski bölümleri olan Bur Dubai, Creek ve Deira kısmına biz gitmedik. Gezi boyunca Creek diye sayıklasam da Serkan o bölgeyi 4 günlük seyahat için gereksiz bulduğunu söyledi ve bir daha gelişimizi garantilemek için bizi oraya götürmedi 🙂 O bölgede baharat çarşısı, altın çarşısı filan varmış ama çok da süper değillermiş. Onları da başka gezi blogları anlatsın bari…

Gezinizin uzunluğuna göre Abu Dhabi‘ye gitmek de planlar dahilinde olabilir. Ferrari World isimli bir tema parkta çeşit çeşit Ferrarilere tanışıp dünyanın en hızlı roller coasterına binebilirmişsiniz. Bizim araba merakımız olmadığı için tercih etmedik.

Onun haricinde Abu Dhabi’de Sheikh Zayed Camisi en görülebilir yermiş ama bir onun için gitmedik biz. İleride daha farklı müzeler açılacakmış, biraz daha turist çekmeye çalışacaklamış.

Dubai’de de yeni yeni tema parkların inşaatı sürüyor. Expo 2020’ye kadar çok değişeceği belli. Bir süre sonra tekrar gidilebilir.

Dubai’de Yeme İçme ve Alışveriş

Dubai’de her millete ait yemekler bulabilirsiniz, kendine özgü bir mutfağı yok. Yiyebileceğiniz en Arabik, en yöresel yemekler yine Lübnan mutfağına ait. Geçen sene biz de Lübnan’a gitmiştik, o yazımda bahsettiğim tüm ünlü restoranların burda da şubeleri var. Hem de aynı restoranların Dubai bayileri çok daha şatafatlı. Abdel Wahap örneğin Souk Al Bahar’da, fıskıye şov manzaralı. Karam Beyrut da aynı şekilde manzaralı ama onun girişi Dubai Mall’un içinden. Başka yerlerde de şubesi var Karam’ın.

Biz son gün Reem Al Bawadi isimli bir Lübnan restoranına gittik. Marina bölgesinde çok hoş dekorlu bir yerdi. Yemeğin yanında nargile isteyebilirsiniz. Morrocco Tea diye naneli bir çay içtik, hem sunum olarak hem de lezzet olarak bir harikaydı. Yemek olarak Lübnan mezelerinden humus, tabbule ve fattoush vazgeçilmez üçlü olarak soframızdaydı.

Souk Al Bahar

Bir akşam yemeğimizi Souk Al Bahar’da Shakespeare and Co. da nargile eşliğinde yedik.

Kahvaltılar içinde bir sabah Dubai Mall’da Madelene Cafe’de havuz manzaralı masa kaptık, bir başka sabah da JBR’de Paul kafede yedik.

Simit isterseniz Marina Walk’da Simitchi diye bir yer varmış.

Pappa Roti isimli kafeyi bir çok yerde göreceksiniz. Burada kahve eşliğinde “bun” denilen kurabiye yeniliyor. Denemek lazım!

Madelene Cafe, Dubai Mall

Yemekten çok Dubai’de gece hayatı ve barlar konusunda tecrübe edindik sanırım. Burj Khalifa’nın 123. katındaki At.mosphere, Palmiye adasında One&Only otelin içindeki Bar 101, Jumeirah Beach’te 360 yukarıda anlattığım barlar.

Yine Jumeirah Beach Hotel’de Mahiki diye bir gece klübüne gittik. Müzikleri güncelden 90’lara uzanan bilindik pop şarkılarıydı, çok eğlendik. Normalde gece klübü seven biri olmadığım halde buranın dekorasyonu ve müzikleri beğenimi kazandı. Mahiki’nin en ünlü içkisi Zombi imiş.

Gün batımını izlemek ve Palmiye adasına tepeden bakmak için de Marina bölgesindeki Mariott otelin 52. katındaki Observatory isimli roof bara gittik. Happy hour saati gittiğinizde 15 tl ye tekabül eden fiyatlarda kokteyl içebiliyorsunuz. Bizi buraya liseden arkadaşım Zeynep götürdü, görüşmediğimiz 10 yılın kritiğini yapma fırsatı bulduk 🙂 10 yıldır görmediğim arkadaşlarım olduğuna göre baya yaşlanmışız!

Pappa Roti’de kahve ve bun

Dubai’de barlardaki tuvaletler bile son derece iyi dekore edilmiş oluyor. Bazı tuvaletleri çok beğenip Olgun’a göstermek için fotoğraf çektiğim oldu 🙂

Dubai’de alışveriş konusuna gelirsek, evet çok marka var, çok büyük alışveriş merkezleri var ama süper ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim. Bana Türkiye ile aynı geldi. Türkiye’de olmayan markalara bakılabilir.

Hediyelik eşya olarak isminizi yazdırabileceğiniz renkli kumlu dolu şişeler her yerdeydi.

Erkek kıyafeti beyaz olduğu için tuzluk, kadın kıyafeti de siyah olduğu için biberlik olarak tasarlanmış. Bence yaratıcı!

Observatory’den Palmiye manzarası

Zeynep bize Carrefour’da hediyelik eşyaların ucuz olduğunu söyledi. Biz de buradan hurma, her yerde ikram edilen füme kokulu ve barbekü soslu bademlerden, burner denilen tütsülük, shot bardağı gibi şeyler aldık.

Dubai gezi notlarıma ileride hatırlamak istediğim tüm bilgileri yazdım, bir nevi günlük gibi oldu. Ben yazarken bir daha eğlendim, umarım siz de okurken sıkılmamışsınızdır.

Bu muhteşem gezide baştan sonra kadar bizimle olan Serkan’a ne kadar teşekkür etsek az, organizasyonda emeği geçen Zeynep ve Dubai’de yaşayıp planımızı şekillendiren herkese çok teşekkürler.

Son olarak gün gün neler yaptığımızı yazacağım ki gidecek olanlara plan kolaylığı olsun:

1. Gün: Ibni Batuta Mall, Burj Khalifa’da Atmosphere Bar, Fountain Show, Souk Al Bahar’da akşam yemeği

2. Gün: Dubai Mall, Palmiye adası, Atlantis Otel, Bar 101. Bar 360, akşam geç saatte Mahiki

3. Gün: JBR’de kahvaltı, denize girme. Öğleden sonra çöl safari.

4. Gün: Jumeirah Medinat, Mall of Emirates, gün batımında Observatory Roof bar, Marina Walk’da yemek ve yürüyüş.

Siz bunlara ek olarak Dubai Miracle Garden’ı da planlarınıza ekleyebilirsiniz.

2016’nın sonundan gelen ekleme: Dubai Parks and Resorts açılmış. İçinde farklı tema parklar olan bu kompleks için Dubai planlarınızı daha uzun tutabilirsiniz. İnternet sitesi için tık tık.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve seyahatlerde paylaştığım fotoğrafları görmek için Facebook sayfamı beğenmeyi unutmayın! Instagramdan takip etmek için de buraya tık tık.

Son Yazılar
Yorum ( 99 )
 1. bahar dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Gerçekten gitmiş kadar oldum, paylaşım için teşekkürler.

 2. Dolap Perisi dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  En çok görmek istediğim yerlerden biri.Dolu dolu geçmiş geziniz ne güzel.Tabi bir de her gidene oraya hakim,nereye gidlir nerede yenilir içilir bilen biri gerek :)Sevgiler,\r\n

 3. BANU ERDOĞAN dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Bayıldım çok güzel bir gezi olmuş çook keyifli olmuş umarım en kısa zamanda benim de yolum düşer sevgiyle kalın…\r\n

 4. Oya dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Anlatımınız harikaydı, aklımda kıyı köşesinde olan bir yerken iyice yerleşmesini sağladınız diyebilirim :)\r\nGidebileceğim zaman bloğunuz rehber olacak, teşekkürler\r\n

 5. Didem Soyubol Atçıoğlu dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Blogunu gezi sitesinde gördüm meslektaş olunca da ilgimi çekti:) Bizde bu sene Dubai’ye gittik, bebekle ama sizden farklı olarak:)\r\n

 6. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Aa bir meslektaşa denk gelmek guzel. Bebekle gezebildiginiz icin sizi tebrik ediyorum, benim hayallerim de tam o yönde :)\r\nAyrıca tüm güzel yorumlara cok teşekkür ederim :)\r\n

 7. VizeÇözüm dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  EVRAKSIZ 48 SAATTE DUBAİ VİZENİZİ SONUÇLANDIRIYORUZ .. İletişim vize@vizecozum.com ,İyi Tatiller Dileriz .\r\n

 8. Melike Kutlay dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Baran Bey güncelleme için teşekkürler, fiyat ne kadar artmış! Biz 150 AED harcamıştık, şimdi 300 AED isteniyor. At the top ile aradaki farkın çok az olması durumu ortadan kalkmış bulunuyor. \r\nGeziniz umarım muhteşem geçer, yazımdan yararlanmanız beni mutlu etti…\r\n

 9. Turgut Akalan dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  İyi çalışmalar Melike Hanım, öncelikle Yapmış olduğunuz bu güzel bilgilendirme için teşekkür ederim. haftaya eşim ile birlikte bir haftalığına dubai’ye gidiyoruz. İngilizce miz yok. Almanca ve Türkçe miz var. anlaşabilirmiyiz. veya bize orada yaşayan, bize türkçe yardımcı olabilecek, tavsiye edebileceğiniz kimse varmıdır. Yardımlarınız ve çalışmalarınız için çok tesekkür ederim. Saygılarımla. Turgut Akalan\r\n

 10. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Merhaba Turgut Bey. Genelde İngilizce iletişim kuruluyor, Almanca ne kadar yaygındir bilemeyeceğim. Türkce olarak size yardımcı olacak birileri var mıdır bir soruşturayım. Bana iletişim bölümünden ulaşabilirseniz bir seyler öğrenirsem size mail atabilirim. Yazımdan yararlandığıniza sevindim, umarım guzel bir seyahat olur.\r\n

 11. steff dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  kimseyi almayacağım yalnız gideceğim o lalalaala\r\n

 12. ergun dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Melike hanım, gezilerinizle alakalı notları yayınlayarak benim gibi bir çok kişiye çok yararlı bilgiler sağlamış oluyorsunuz, bu takdir edilmesi gereken bir davranış biçimi. Bu nedenle kendi namıma size teşekkür ediyorum. O çok katlı binaya çıkmadan önce hiç ürperdiniz mi? Çıktığınızda zirveden aşağıya bakarken dizleriniz titremedi mi? Size ve eşinize saygıyla.Tekrar teşekkürler.\r\n

 13. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Ergun bey, takdiriniz için çok teşekkür ederim. Bu benim en büyük motivasyon kaynağım. Binaya çıkarken ürperdim aslında, çünkü yükseklik korkusu çok vardır bende. Ama çıkılan yer teras gibi olsaydı daha çok korkardım. Her tarafı camla örtülü bir bina olduğu için nereye çıktığımı algılayamadım sanırım :)\r\n

 14. ali sahin dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Merhaba Melike hanım,\r\nDubai ye girişte vize alınabiliyormu?\r\nTeşekkürler…\r\n

 15. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Merhaba Ali Bey, girişte vize alınabilir mi hiç bilmiyorum, isterseniz bir konsoloslukla görüşün. Biz önceden almıştık, elektronik vize şeklindeydi. Sanırım uygulama bu şekilde. Ben de teşekkür ederim.\r\n

 16. damla-hakan dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Şubatta gitmeyi planladığımız bir gezi dubai.Yazınızı başından sonuna kadar okudum.Çok teşekkür ederim şahsım adına, çok bilgilendiriciydi.Ortadoğuda göreceğimiz ilk yer dubai.Yıllardır erteliyoruz , başka başka ülkelere gidiyoruz.Artık sayenizde içimiz daha rahat gidebiliriz…..\r\n

 17. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Cok guzel! Ben de Şubat’ta bir yere gitmek istiyorum ama her yer soğuk diye çekiniyorum. Keske Dubai gibi bir yer daha olsa da gitsem diyorum. Tadını çıkarın!\r\n

 18. Koray Serif dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Paylaşımınız için çok teşekkürler.\r\n

 19. Yunus Tanik dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Olursa 8-15 2015 haziran tarihleri arası orda olucam inşallah\r\n

 20. Hakan Sengun dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Atmosfer barda kişi başı harcanması gereken minumum rakam 300 Dinar şuan…\r\n

 21. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Hakan Bey güncelleme için teşekkürler, fiyat çok artmış maalesef.\r\n

 22. Pınar Yalçınkaya dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Bu dubai yazisi bana da iyi rehber oldu.emeginize sağlık. \r\n…\r\nMerhabalar Didem Hanım 17 şubatta dubaide olucam ve kızım 11.5 aylık olucak sizden tavsiyelerinizi duymak isterim.yanima ne almalıyım ne almamaliyim \r\n

 23. Didem Soyubol Atçıoğlu dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Pınar hanım, eminim çok zevkli geçer geziniz, Dubai çok modern bir şehir olduğundan çocukla gezilmeye çok müsait.\r\n\r\nYanınıza hem yazlık, hem de içeriler çok soğuk olduğu için hırka tarzı kıyafetler alın, 11.5 aylık çocuk artık herşeyi yiyebileceğinden o konuda rahat olabilirsiniz, birde çantanızda mama bulunsun mutlaka, iştahı kesilsede birşeyler içmek ister çocuklar. Karnı da doymuş olur bu arada.\r\n\r\nUçak için yeni oyuncak ve kitap işinize yarar bence.\r\n\r\nhttp://didemveburakgeziyor.blogspot.com.tr/2013/11/yurtdsnda-bebek.html bu ve dubai yazılarım belki size yol gösterici olur.\r\n\r\nİyi gezmeler…\r\n

 24. ziya onen dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Melike hanım, merhaba ! Verdiğiniz güzel ve cesaret verici bilgilere teşekkürler.. Size iki sorum olacak; Dubai’de 3 kişilik bir aile konaklama ve yiyecek bedeli olarak mütevazi şartlarda 3 günde ne kadar harcar ya da ne kadarlık harcama makuldur ? Rehbersiz , yalnızca ingilizcemiz ve haritamız ile gezsek , yeterince gezip keyif alabilir miyiz ?\r\n

 25. Nurullah dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bende 3 ya da 4 şubatta dubai de olcam. Orada türk arkadaşlar varmı nasıl iletişime geçebilirim?\r\n

 26. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  MART AYINDA 2 YASINDAKI OGLUMLA 3 GUNLUGUNE DUBAIYE GIDECEIZ.COK YARARLI OLDU ELINIZE SAGLIK:)\r\n

 27. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Ziya Bey, rehbersiz gezmeye müsait bir yer, halledersiniz. Maliyet olarak da herkesin standardı farklı tabii ki ama kabataslak olarak 1500 tl civarı diyeyim ama tamamen tahmin 🙂 Çok komik bir tahmin de olabilir. \r\n\r\nBeğenen herkese teşekkürler, yararlandığınızı bilmek güzel!

 28. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Çok yararlı bilgileriniz paylaştığınız emeği geçen herkese\r\nteşekkür ederiz ellerinize sağlık.\r\n

 29. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Merhaba,\r\ngerçekten çok güzel bir yazı, teşekkürler 🙂 Biz de 2 kız arkadaş Nisan ayında gideceğiz. 4 günlük tatil için bireysel olarak kaç TL yanımıza almamız uygun olur tahmini? Elbette kişiye göre değişir ama sizin öneriniz bir fikir verecektir. Yukarıda 1.500 TL olarak belirtmişsiniz ama ben onu 3 kişi için mi yoksa bireysel olarak mı ilettiğinizi anlayamadım da 🙂 \r\n\r\nŞimdiden teşekkürler\r\n

 30. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Merhaba! Yukarıda 3 günlük geziyi 3 kısi icin söylemiştim sanırım 🙂 cok sağlıklı bir tahmin olmayabilecegi düşünüyorum hala ama yine de tahminen 4 gece otele 1000 tl verseniz, kısi bası da 4 günde 500-750 arası harcanabilir. Ne kadar lüks restorana gideceğinize bağlı 🙂 daha fazla harcamak da mümkün. Bara gidip içki içecekseniz en az 750 harcanır totalde. \r\nBunlar tamamen tahmini rakamlar, siz yine de kredi kartınızı Yanınızda bulundurun derim 🙂 iyi eğlenceler!\r\n

 31. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Güzel bir değerlendirme olmuş gitmeyenlere rehberlik edebilir.Ancak mecburen 2 defa gittiğim bu ülkeye kendini parası var diye göz taraması yaptıran parası olmadığı olmadığı zaman keçi çobanı\r\nolan şahsiyetsiz ödlek ve bir fuhuş cehennemine çeviren insan demeye layık olmayan yaratıklar yüzünden bir daha gitmeyeceğim,\r\n

 32. gulger dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Dubai’ye gitmeden önce okudum paylaşımınızı ve Mart 2015’teki 4 günlük gezimde rehber olarak faydalandım. Fiziksel bir rehber olsa ancak bu kadar yardımcı olabilirdi, her yerde telefonumdan bu sayfaya bakıyordum 🙂 Yanımdaki daha önce birkaç kez Dubai’ye gitmiş arkadaşlarım bile bazen bunları nasıl bulduğumuza inanamadı. Çok teşekkür ederiz gerçekten, şimdiye kadar okuduğum en faydalı seyahat paylaşımıydı… \r\nGüncel birkaç ekleme yapmak isterim müsadenizle: \r\n- Atmosphere Lounge Burj Khalifa için muhteşem bir fikirmiş. Cam kenarında bir masa istedik, kişi başı 400 dinardı (Mart 2015 fiyatı). \r\n- 360 da gayet başarılı bir yerdi. Ama masa bulamayız endişesiyle rezervasyon yaptırdık, meğer hiç gerek yokmuş. Hem oturarak eğlenceyi ve manzarayı kaçırıyorsunuz, hem de 360 dinar veriyorsunuz.. Üst kattaki bölümde ise biraz sabırlı olursanız Bistro bulabilirsiniz ve manzarayı seyrederek eğlenebilirsiniz.\r\n- Yaptığımız en eğlenceli aktivite ise kesinlikle Aquaventure oldu. sabah erken gidip akşama kadar kalmak gerekiyor, çünkü güneş batınca çok üşüdük! Keşke daha erken gelseymişiz dedik.. 1 günlük giriş 285 dinardı.\r\n- Bir diğer gözlemim de flydubai firması için.. Ucuz etin yahnisi yenmiyormuş arkadaş, gece uçakta giderken hiç bir ısıtıcı çalışmadığından Dubai’ye indiğimde grip olmuştum! Çok lanet ettim ama THY ile arasında 200 EUR fark vardı, mecbur kaldım. Mümkünse tercih etmeyin, en azından ben bir daha tercih etmem..\r\nÇocuklu değil ama arkadaşlarıyla eğlence arayan, burada da yazan pek çok şeyi hakkıyla yapan, aquapark’a akvaryuma giden, taksiye binen, her gün cheesecake factory’de 1 tane yuvarlarım diyen, genelde taksiye binen (metrodan ucuza gelebiliyor çok kişiyseniz), iyisi buysa lüks yerlerde de takılabilirim, her gece eğlencenin hakkını verip barlara (Atmosphere, 360, 101, Mahiki vb.) giderim diyenlerdenseniz 4 gün toplam 2800 TL’ye çıkar, bunu söyleyebilirim.. Kendimden biliyorum 🙂 Uçak bileti ve vize ile toplam 4000 TL oldu. Ne olursa olsun çok ucuz değil Dubai, bu bir gerçek. Gece hayatım olmaz, her yere metroyla giderim vs diyorsanız yarısı diye hesaplayabilirsiniz.. instagram’dan dubai fotoğraflarını takip ederseniz yılbaşı şovlarına inanamazsınız, ben mutlaka bir kere de yılbaşında geleceğim!\r\n\r\nSonraki yazılarınızı merakla bekliyor olacağım, tekrar çok teşekkürler :)\r\n

 33. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Merhabalar! Ben bu yoruma nasıl teşekkür etsem bilemiyorum. Fiziksel rehber kadar yardımcı olabilmek gurur verici bir duygu oldu benim için :)\r\nMaddi anlamdaki katkınız için de çok teşekkür ederim. Bütçe sorularına abuk sabuk cevaplar vermek zorunda kalabiliyordum çünkü.\r\nİçinize sinen bir gezi olmasına çok sevindim. Yorum için de çok çok teşekkürler ve kocaman sevgiler…\r\n

 34. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  merhablar hepsini okudum nerdeyse çok eğlenceli gezinizi çok güzel analatarak insanlara yardımcı oluyorsunuz ben hem ziyaret hem ticaret düşünüyom türk gıda işi yapanlara denk geldinmii vize hazır 10 güne gidecem ayreten hotel fiyatlatı bin üsütnde sen 250 falan yazdın burdan değilde oraya giidnce otel bakma imkanımız varmı şimdiden teşekürleerr..\r\n

 35. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  arkadaslar naip olursa bizde 01-10 mayis tarihleri arasinda Dubai / Abu Dhabi ye gidecegiz – acaba bildiginiz türk rehberleri varmi ?\r\n

 36. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Maalesef bildiğim rehber yok…\r\n

 37. GEZİ CAFE dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Melike Hanım emeğinize dağlık. çok güzel bir gezi yazısı olmuş. Şubat 2016 tarihinde aksilik olmazsa eşimle beraber 5 gün Dubai’de olacağız. Yazınızdan fazlasıyla istifade edeceğimizden emin olabilirsiniz.\r\n

 38. elifsngr dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  ayrıca, harik bir yazı ellerinize sağlık umarım böyle güzel paylaşımlarda bulunursunuz her zaman. bir rehber olsa bu kadar olmazdı. bana ve arkadaşıma çok yardımcı oldunuz\r\n

 39. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Iyi gunler bizde iki arkadaş gitmeyi düşünüyoruz 4-5 günlük ama dil pek bilmiyoruz yol bilmiyoruz . acaba tur onerirmisiniz ve free olarak gitsek oteldir yeme içme taksi bunlar zor olur mu ? Ve bize birkaç otel onerebilirmisiniz uygun fiyatli. Yazınız için çok teşekkürler bize cesaret verdiniz gerçekten\r\n

 40. elifsngr dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  holiday inn express safa park otel fiyat uygun wifi var otel temiz metronun dibi ve fiyatı uygun kahvaltı var dubai mall’a çok yakın booking.com sitesinden yaptık biz. \r\nhttp://arabiannightstours.com/ e-mail aracılığı ile booking yaparsanız %40 indirimli fiyat veriyorlar 300 aed yerine 180 aed’e gelir . siteden değil ama e-mail aracılığı ile kart bilgilerini istiyorlar bi sorun yaşamadık. en içerikli tur bu diye düşünüyorum. \r\n\r\nen iyisi free. free her zaman iyidir benim tavsiyem.herkes İngilizce biliyor bilginiz olsun. metro ise bi turistin gideebileceği heryere gidiyor. hava çok sıcak ama benden söylemesi pantolon ve kapalı ayakkabı düşünmeyin bile 😀 \r\n\r\natosphere’den memnun kaldık. 300 aed ödedik 17:30 lounge rezervasyonuna \r\n\r\nmelike Hanım’a ayriyetten teşekkürler\r\n

 41. Tekne Zamanı dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  kış günleri Ege’ de fena sayılmaz :)\r\n

 42. Feza Yakici dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Tam bir rehber olacak nitelikte bir yazı olmuş teşekkürler.101 ve 360 isimli barlara direk girdiniz mi yoksa önceden rezervasyon yaptırmışmıydınız? girişleri ücretlimi ve içki fiyatları nasıldı.Teşekkürler.\r\n

 43. Adsız dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  Evet anladım yazınız yorumuz için teşekkür ederim nasipse gidecegiz dil biraz sıkıntı olacak gibi ama başka çaresi yok önerdiğiniz otel icinde cok sagolun booking’i bilmiyordum bu cok iyi oldu her cebe otel var teşekkür ederim

 44. Sevil Diyarı dedi ki...
  1 Ocak 1970 at 00:00
  Cevapla

  yazı için teşekürler gitmeden gitmiş gibi oldum çok begenim çok sagolun\r\n

 45. Adsız dedi ki...
  14 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Super\r\n

 46. Ezgi
  26 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazına bayıldım. ınstagramdan da takip ediyorum zaten. meslektaşız:) simanda tanıdık geliyor ankara eczacılık mezunu musun yoksam? biz de balayı için dubaiye gidicez birsürü not aldım yazından! pekii büyük otellere, barlara giriş ücretli mi?

 47. Aylin
  26 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  ÇoK keYiflii buldum …bende ilk defa gidicem tura gerek kalmadı anlatıklarınızla fikir edindim :))))

 48. Klima
  27 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Oldukça açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

 49. ibrahim yildiz
  6 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Melike HANim yaziniz harika olmus.bende bir aya dubaiye tatil planliyorum fakat bi sorum olacak.bu bahsettiginiz 360 bar giris icin rezervasyon sartmi yoksa istediginizde gidebilirmisiniz.ayrica ayni sorum otellerin icindeki mekanlar icinde gecerli.bahsettiginiz mekanlara rezervasyon sartmi?\r\nIyi gunler

 50. melike kutlay cengiz
  7 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Herkese selamlar, yorumlara uzun süredir cevap yazamadığım için özür dilerim. \r\nBarlara giriş ile ilgili, rezervasyon Burj Khalifa’nın üstündeki At.Mosphere için gerekli. Onun dışında 360 veya bar 101 için gerekli değil. Tabii yaptırsanız da fena olmaz belki 🙂 Girişler ücretsiz, içtiğinizi ödüyorsunuz. Dubai’ye gidecek olan herekese iyi yolculuklar ve bol eğlence dilerim 🙂

 51. Alı c.
  20 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Oncelikle Ne kadar ozledigimi bir daha yuzume carptiran bir yazı olmuş Teşekkürler 🙂 rehber aramaniza gercekten gerek yok her seye ve her yere tek basiniza ulasmaniz mumkun. Otellerde turlar hakkinda bilgi almaniz mumkun. Dirhem dolara endeksli olduğu için kur sabittir. 100 dolar her zaman 367 dirhem yapar ve al-ansar sizden 2 dirhem işlem ücreti alır. Dolayısıyla doların turkiye’de düşük işlem gördüğü zamanlarda gitmeniz kur farkindan dolayi da odeyeceginiz tutarı da azaltacaktır. Taksi gayet ucuzdur yalnız iş çıkışı ya da yemek sonrası saatlere denk gelirseniz taksi bulmak için biraz beklemeniz gerekebilir. Çok mobil olmayacaksaniz araç kiralamaniza gerek yok, park yeri bulmak büyük dert olabiliyor. Taksi soforleri bazen her adresi bilmeyebiliyor ve arapça – ingilizce dillerinden herhangi birini henuz konusamiyor olabilir. Hediyelik eşyalar için sharjah’da bir sürü market bulunmakta ve 3-5 dirhem gibi paralara dahi hediyelikler bulunmakta. Lübnan restoranlarinda Türk damak zevkiyle benzesen yemekler bulmanız mumkun (sulu yemekler dahil). Çok teşekkür ederim yeniden, yalnız gold souq girişinde küçücük dükkanda taze meyva suyu satan İranlı babacan’dan bahsetmemissiniz. Bur dubai’de akşam yemeği de yenmemis 🙂

 52. erhan
  28 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba gerçekten güzel bir gezi notu olmuş. 4 günlük size ne kadara mal oldu? benimde planlarım da var.

 53. melike kutlay cengiz
  30 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Erhan Bey, ben gezide çok ayrıntılı hesap tutmamıştım ama yorumları incelerseniz gidip de maliyet analizi yapan okuyucuların deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Tabii ki kalacağaınız otelin standardı, yemek yiyeceğiniz yerlerin kalitesi, barlara gidecek misiniz gibi kriterler maliyeti arttıracaktır.

 54. emine
  2 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Tavsiyene kulak verdim ve burj teras katina suan ki fiyat tarifesi 300 bae& 500 bae fiyat yerine at.mosphere restuaranta gidip minimum 200 bae limitle keyifli zaman geciriyorum. Gerci kapi karisikligi yuzunden dubai mall girisinden armani hotel girisine gidene kadar zaman kaybedip gun batimini kacirdim 🙁 ozetle tesekkurler.

 55. Demet ala
  21 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  MeRhaba öncelikle küçük karekterli yazı yazamıyorum nedense Bu cihazda özrümü kabul edin lütfEn…\r\n BEnim Çok merak ettiğim ve hemen hiç bir blogda göremediğim şehir pazarları… Şöyle otantik yerde halılar , etnik çanta ve kıyafetler , dövme kInaları gibi satan bir pazar var mı dubaide.. Siz izmirlisiniz sanırım kemeraltı gibi bir yer fena olmazdı.. Malum tatile çok para harcanacak alışveriş için hem uygun fiyattta hemde değişik orJinal şeyler arıyorum esasen

 56. Ezgi Işıklı
  23 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Harika ! emeğinize sağlık.

 57. melike kutlay cengiz
  26 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Demet Hanım, Dubai’de o şekilde pazarların olduğu yer Deira olarak geçiyor. Ben gitmedim ama gidenler var. Deira’daki Altın çarşısı, Baharat Çarşısı gibi yerlere bakabilirsiniz. Açık havada fazla bir şey satamıyorlar, hava şartlarından dolayı. O yzüden pazar kültrü çok gelişmemiş olabilir. Souk Medinat’ı da beğeneceğinizi düşünüyorum.

 58. Elvin
  22 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Selam shimdi anlayamadim, yeni fiyatlar atmospherede kac oldu kishi bashi??? At the top-un girishi kac??

 59. elif
  13 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar yaziniz ve tavsiyeleriniz cok guzel olmus.aslinda free gitmek cok zevkli olabilir fakat ben esimle gidecegim icin tur programi ayarlamaya calisiyorum.yani ets jolly gibi turlar.onlarda extra turlarda bahsettikleriniz var fakat ben biraz plaj ve deniz olsun istiyorum.col safari turunda sizde oyle yapmissinz.kendimiz radisson blu media city otelde kalip safari turuna kadar nasil zaman ayirabiliriz.hangi beach yani yakinlik ve guzel olarak ve taksiyle gitsek ne kadar tutabilir yaklasik olarak.\r\nTesekkur ederim :))

 60. melike kutlay cengiz
  13 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Elif Hanım, tam olarak ne sorduğunuzu anlayamadım, çöl safariden önce denize girebilir miyim diye mi soruyorsunuz? Bizim gittiğimiz Çöl safari turu öğlen 3 de otelden alıyordu. Media city tam olarak nerede bilmiyorum ama Jumeirah Beach’e ve Kite Beache e olan uzaklıklarını google maps ile ölçebilirsiniz. Taksi tarifesini bilmiyorum ama genel olarak ucuz tabii ki, bence korkup gidilemeyecek bir fiyat çıkarmazlar. Bizim progerama bakıp kendinize bir plan çıkarabilirsiniz, tura hiç ihtiyaç yok bana göre.

 61. Misafir
  16 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazınızdan dolayı teşekkür ederim öncelikle bize de yol gösterecektir bu yazı. bende 20 kasımda 4 günlük dubai gezisi programı yaptım eşimle birlikte gideceğiz. al barsha bölgesinde kalacağız. uçağıda flaydubai havayolunda promosyonla şimdi aldım toplam 470 dolara. 900 dirhemde otel parası vereceğiz.yaklaşık 2000 tl konaklama+ yol oradada heralde 1500-2000 arası harcarsak yaklaşık maliyet 4000 tl gibi olacak bize.

 62. Kaan
  21 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Dubai gerçekten farklı bir coğrafya. ınsan gezerken etkıleniyor. ben kaç kez gıttıgımı hatırlamıyorum. ancak her gittigimde inanın heyecanlanıyorum. tur ile gitmeye gerek oldugununu dusunmuyorum.bıletınızı ve vızenızı alıp atlayın ucaga ve gıdın. sayet zamanınız kısıtlı ıse heryere taksıyle gıdebılırısnız. cok pahalı degıl. ama metroyla ulasım saglarsanız daha cok yer gormus ve ınsanlarla kaynasmıs olursunuz. ben bırkac defa 1 yasında ve 2 yasındakı kızımla gıttım. cocukların kısısel sızlanmalarını duymazdan gelırsenız orada sıze hıcbır engel cıkmıyor:) hatta herkes yardımcı olur. pasaportta cocuklu aıleler sıra beklemez hemen gorevlı acık bankoya yonlendırıyor. bebek ve cocukla gıtmekten korkmayın. \r\nmelıke hnm, ınanın harıkulade anlatım yapmıs. 4 gunluk gezıde gıdılecek yerlerın yerlerın ozetını cıkarmıs. kısa ve net. cok zekıce ve keyıflı buldum. \r\nekleyecek cok bırsey yok gıbı. ancak dragon mart(çini dubaıye tasımıslar) bırcok cın urununu sıkı bır pazarlıkla uygun fıyata bulabılecegınız bır yer. ve madına sooq (yelken otelden yuruyerek gıdebılme mesafesınde). denız kum sevdanız varsa umman denızı kıyısında sharjah bolgesıne gıdebılırsınız. denızı harıkadır. otellerde arısı pahalı degıl. \r\nyemek konusunda ben lubnan mutfagını tercıh edıyorum. heryerde bulunabılıyor. bır de mc donalds larda yapılan bıg tasty hamburgerı gercekten cok lezzetlı. belkıde bana oyle geldı:) \r\nyenı evlı cıftlerın evlılık cuzdanı almasında yarar var. fotografını cekmenızde yeterlı olur.\r\n18-25 ekımde aılemle dubaıde olacagım.\r\n

 63. melike kutlay cengiz
  22 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Kaan bey katkılarınız için çok teşekkür ederim! İyi eğlenceler size şimdiden 🙂

 64. Hakan Hasırcıoğlu
  22 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  EMEĞİNİZE SAĞLIK. GİTTİĞİMDE İLK AKLIMA GELECEK KİŞİ SİZ OLACAKSINIZ. CİDDEN TAVSİYE VE ÖNERİLERİNİZİ DEĞERLENDİRECEĞİM. TEŞEKKÜREDERİM

 65. asuman
  29 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Emeğinize sağlık çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş.

 66. Seçil Ataş
  17 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  ÖnümüzdeKi ay iki aile çocuklarımız ile gideceğiz..araştırma yaparken yazınıza rastladım ☺ çok keyifli ve çok faydalı oldu ☺kaleminize sağlık ☺

 67. Misafir
  25 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Melike hnm merhaba. Yorumum yayinlanip yayinlanmadigini merak edip yorumumu okudum 🙂 bir dalginlik olmus. Yanlis bilgi olmasin. Yorumda dalginlimla “sharjah” yazilan yeri ”FUJAIRAH” olarak duzeltir misiniz. (denız kum sevdanız varsa umman denızı kıyısında SHARJAH bolgesıne gıdebılırsınız) TSK.

 68. Atıf
  7 Kasım 2015 at 21:00
  Cevapla

  merhabalar Melike hanım çok faydalandığım bir blok sayfası oldu emeğiniz için teşekkür ederim. haftaya eşimle gideceğiz bakalım dönüşte unutmazsam genel yorumumu ekleyeceğim selamlar…\r\n

 69. Veysel karani
  8 Kasım 2015 at 22:00
  Cevapla

  Mükemmel 11 kasım da gideceğim yazıyı bİr solukta okudum notlarımı aldım çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

 70. Ersan ergin
  6 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  öyle bir anlatmışsınızki masraftan kurtulduk gitmiş kadar olduk teşekküRler..

 71. KEnan
  14 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Harika anlattınız. \r\nBende 1 hafta sonra 2 haftalıgıNa palmiye aDasına gidiyorum o kadar güzel anlattınızKi daHa giTmeden anı yaşadım

 72. Müge Hüner
  21 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Gerçekten olağanüstü bir yazı olmuş. Dubai plani yaptığımız su gunlerde ilaç gibi geldi. Baska bir yere bakmadan direk çıktısını alip çıkacağız yola. Emeğinize sağlık. Cook tebrikler.

 73. Serdar
  4 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Yazının hepsini okudum. Gayet detaylı ve eğlenceli bir Anlatım olmuş. Teşekkür etmeden geçSem kendimi rahat hissetmeyecektim ve ayıp olacaktı. Sevgiler..

 74. NKGUNEL
  22 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  MErhaba,\r\nsubat tatilinde dubai’ye gitsek ne yapariz diye dusunurken yazinizi buldum. Heralde bundan daha iyi anlatilamazdi. lonelyplanet’tan daha iyi olmuş diyebilirim:) elinize saglik.

 75. Av. TİRTOM
  23 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  mail adresim küçük harflerle olacak ancak siteye bir türlü küçük harfle yazı yazmayı başaramadım.bu ön bilgiyi verdikten sonra şunu söyleyeyim.Dubai’ye gidip gitmemekte kararsızdım, yazınızı okudum gitmeye karar verdim,teşekkür ederim.Bundan sonra bir yere gitmeden önce sizin burası ile ilgili yorumlarınızı okumadan hareket etmeyeceğim,yani sizin bloğunuzun sadık bir takipçisi daha oldu.

 76. ayça
  31 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Öncelikle yazınızız için gerçekten çok teşekkür ederim çok yol gösterici olmuş ancak benim diğer yazılan yorumlarla kafamı karıştıran bir durum var at.mosphere için rezervasyonsuz 5 çayına gitme gibi bir durum sözkonusu değil mi zira web sayfası kapalı rezervasyon yapılmıyor bir de güncel fiyat ne kadar bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 77. rabia
  9 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  merhabalar öncelikle yazı için çok teşekkürler .biz de balayı için ekim ayında dubai düşünüyoruz ancak önceden hiç yurt dışı deneyimimiz olmadığı için turla mı gitsek bilemedik bu konu da bir öneriniz var mı acaba??

 78. melike Kutlay Cengiz
  18 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Rabia Hanım, bence kendiniz gidebilirsiniz. Tura gerek olduğunu düşünmüyorum biraz İngilizceniz varsa. Hem de balayında bir sürü kişi ile birlikte hareket etmektense başbaşa olursunuz.

 79. Nur CANOGLU
  19 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  YAZDIKLARINIZI, YORUMLARI OKUYUNCA FENA BİR YERE GİTMİYORUZ DEDİM, HEYECANLANDIM. nİTEKİM BİZ DE ÇOK MEMNUN KALDIK DUBAİ GEZİSİNDEN. TEŞEKKÜRLER. ARKADAŞLARIMA ÖZET VE FOTOLARI YOLLARKEN SİZİN SAYFANIZI DA EKLEYECEĞİM. TEŞEKKÜRLER. NİCE GÜZEL GEZİLERE…

 80. elif
  2 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  fiyatlardan hiç bahsetmemişsiniz yazıda tek eksik bu bence.safari ücreti kahvaltı yemeklerin ücreti.akvaryuma giriş ücretli ama ne kadar? yazsaydınız daha iyi olurdu

 81. Tayfun yalçın
  4 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  öncelikle merhaba\r\nGrafik tasarım öğrencisiyim ve mezuniyet projesi olarak 130 sayfalık gezi rehberi yapılmamız istendi, buradaki muhteşem fotoğrafları ve muhteşem anlatımınızla dubai hakkındaki bilgilerinizi aldım ve hazırlıyorum. çok teşekkür ederim bana inanılmaz bir iyilik yaptınız 🙂

 82. gezging
  9 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  1- Dubai de ucuz ama TEMIZ tesis derseniz: Al Khoory Hotel Apartments Al Barsha \r\n2- Orta Pahali derseniz: Ramada Downtown Dubai\r\n3- Yok ben paramı ezerim arkadaş derseniz: Jumeirah Dar Al Masyaf – Madinat Jumeirah

 83. Can
  29 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  Yakın bir zamanda dubai’ye gitmek istiyorum.Harika bir yazı olmuş,elinize sağlık.Ancak keşke fiyatları daha detaylı bir şekilde en sona iliştirseydiniz.Bizim için çok iyi bir referans olurdu. 🙁

 84. Misafir
  7 Eylül 2016 at 21:00
  Cevapla

  Harika bır yazı olmuş, tebrikler ve tabii ki teşekkürler:)

 85. burak
  8 Eylül 2016 at 21:00
  Cevapla

  çok güzel notlar paylaşmışsınız teşekkürler

 86. Efe
  28 Eylül 2016 at 21:00
  Cevapla

  Annem Dubai’ye gideceĞİ İÇİN GÜZEL BİR GEZİ VE GEZİLECEK YERLER YAZISI ARIYORDUM.bU YAZI HARİKA OLMUŞ. öZELLİKLE ORADA YAŞAYAN BİRİYLE DOLAŞMANIZ VE BU ŞEKİLDE AKTARMANIZ ÇOK İŞİMİZE YARAYACAK.çOK TEŞEKKÜRLER.

 87. Arzu
  5 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  3 aydır dubaı de yasıyorum. Nasıl faydalı bır yaxı oldu anlatamam. \r\nCok iYi yazmissiniz, elinize saglik!

 88. dubai
  9 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  harika anlatmışsınız teşekkürler

 89. recep
  17 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  çok faydalı bir yazı olmuş. teşekkürler…

 90. ASLI
  18 Nisan 2017 at 03:00
  Cevapla

  melike hanım merhabalar,
  ben de sizin gibi bir dünya gezginiyim, aklınıza gelebilecek her yere gittim hatta ikişer üçer kez..ama bir tek dubaiye gitmedim. sebebi de sizin gibi düşünmemdi, bir numara yoktur avm gezmeye mi gideceğim ne işim var gibi düşüncelerle hiç aklıma bile gelmedi buraya bir seyahat ayarlamak..ama yazınızı okuduktan sonra cok cazip geldi mayısın ikinci haftasına yer ayırttım gidip bir de biz görelim bakalım dubaiyi. bu arada sayfanızı cok begeniyorum. arada mutlaka acıp okuyorum gezdiğim yerleri baskasının gözüyle okumak cok farklı bir sonraki seyahatim için faydalı oluyor,kendim gezgin olmama rağmen web sitesi açmaya üşendiğim için sizin gibi insanları ekstradan taktir ettiğimi söylemeliyim 🙂 bu arada hemşeri olduğumuz için size ayrı bi sempatim yok değil. sevgilerimle

  • Melike Kutlay
   18 Nisan 2017 at 14:49

   Ne kadar hoş bir tesadüf Aslı Hanım! Buralara(Söke) yolunuz düşerse beklerim mutlaka. Dubai ile ilgili izlenimlerinizi merak ettim. Gezginler burun kıvırıyor ama bence çok da aşağılanacak bir yer değil, beğeneceğinizi düşünüyorum. Siz sıcak bir zamanına gidiyorsunuz, denize de girebilirsiniz. Çok güzel geçmesini dilerim, sevgiler ve güzel yorumunuz için çoook teşekkürler 🙂

 91. Batuhan
  4 Temmuz 2017 at 12:24
  Cevapla

  Melike hanım gerçekten her şeyi detaylıca çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. Bende bu Ağustos ayında Dubai Turu düşünüyorum. Umarım sıcak mevsimde gitmemiz daha mantıklı bir karardır. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyor, devamını bekliyorum 🙂

  • Melike Kutlay
   4 Temmuz 2017 at 12:41

   Batuhan Bey merhaba, Ağustosta gitmek bana pek mantıklı gelmedi aslında ama tercih sizin. Bu arada üzülerek yorumun içinde link kabul etmediğimi bildirmek isterim.

 92. yasar tan
  10 Ağustos 2017 at 22:35
  Cevapla

  çok güzel gezmişsiniz. buda benim dubai da gördüklerim…
  http://ordaydm.blogspot.de/2017/08/ordaydm.html

 93. Mehmet
  27 Aralık 2017 at 00:59
  Cevapla

  Güzel detaylarla dolu bir yazı olmuş 🙂 Instagram’dan zaten takip ediyordum (@genclikcalisani), google’da da bu yazıya denk gelip okudum, sonrasında sizin olduğunuzu fark edince de ayrıca sevindim.

  1 ay sonra 5 gün Dubai’de olacağım. Sık kullanılanlara aldım! Tekrar tekrar okurum artık.

  Selamlar,

 94. ulvi
  22 Şubat 2018 at 08:50
  Cevapla

  melike hanım merhabalar,

  Ellerinize saglik chok güzel olmush.

  1 yaşlı çocukla SAFARiYE getmemiz problem olurmu?

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:55

   size uygun bir jip ayarlarlar, sarsmayan. gidilebilir

 95. Feyzullah
  27 Mayıs 2018 at 02:32
  Cevapla

  Yazı uzun olmasına rağmen 🙂 insanın okudukça okuyası geliyor tebrikler 🙂

 96. Naime Cuval
  14 Temmuz 2018 at 07:05
  Cevapla

  Çok teşekkür ederim arkadaşların yazdıkları gibi yazınız uzun olmasına rağmen hiç sıkılmadan okudum ben genelde bayanlara özel istanbulda ki bura gibi plajları ve mekanları tercih ediyorum acaba biraz da ortamı hakkında bilgilendirirmisiniz. ve plajların temizliği hakkında yani bir yurt dişi planım var inşallah gerçekletirmek istiyorum onun için bilgi topluyorum

Bir cevap bırakın