İzmir’in ilk evden kaçış oyunu: Kumpass

İzmir’in ilk evden kaçış oyunu: Kumpass

İstanbul'da birbiri ardına açılan "odadan kaçış" oyunları öyle tuttu ki, furya diğer büyük şehirlere de sıçramaya başladı.

Bu oyunlarda ne yapılıyor çok kısa hatırlatmak gerekirse: Gizemli bir eve, odaya veya farklı konseptte bir ofise giriş yapıyorsunuz. Girdiğiniz ortamda çeşitli objeler ve kilitler oluyor. Objelerdeki ipuçlarını yakalayıp, yer yer bulmacaları çözerek kilitleri açıyorsunuz. Amaç genelde 1 saat içinde tüm kilitleri çözmüş olup evden kurtulmak oluyor.

Ben eylül ayında Kadıköy'deki Tuzak'a ve Taksim'de Istrapped'e gitmiştim. İlgili yazım için buyrun tıklayın…
Türkiye'deki evden kaçış oyunları listesini ben şuradan takip ediyorum.


Bir sonraki İstanbul seyahatimde hangi oyunlara gitsem diye listeyi incelerken bir gördüm ki İzmir'e de bir kaçış oyunu açılmış… İzmir'e bu tür yenilikleri getiren kişilerle tanışmak ve onları desteklemek için duyduğum heyecan ile hemen iletişime geçip rezervasyon yaptım.

Kumpass Alsancak'ta Tavacı Recep Usta'nın arka kapısının yanındaki apartmanın 2. katında hizmete başlayalı daha 1 hafta olmuş. İlk misafirlerinden biriyiz!

Oyunun kurucusu Ahmet Bey telefonda dedi ki "2 kişi gelirseniz kaçmanız çok zor". Biz her ne kadar kendimize güvensek de (!) eğlenceyi arkadaşlarımızla paylaşmayı tercih ettik. Sevgili Sayıl  ve kardeşi Gizem'den bize eşlik etmelerini istedik, onlar da bizi kırmadı.

Oyun zor mu, hakikaten zor! 2 kişi gitmek olmazmış, hak verdik. Ben Kumpass'ı İstanbul'da gittiklerimden daha zor buldum. Istrapped'den de, Tuzak'tan da aşina olduğumuz bazı bilmeceler olsa da kilit sayısı fazla olduğu için 60 dakika içinde oyunu tamamlamak gerçekten güç. Diğerleri ile kıyaslandığında görsel hafızanın daha ön planda olduğu bir oyun diyebiliriz.

Daha çok kilit daha çok eğlence demek olsa da 60 dakika içinde yer yer çıkamayacağımız konusunda umutsuzluğa kapıldığım oldu. Sonra bir anda moderatör oyunu tamamladığımızı anons etti ve biz çok sevindik!

Biz Kumpass'tan yırttık!

Oyun daha çok yeni olduğu için olsa gerek, ilk çıkabilen ekip bizmişiz. Eminim İzmir'de nice parlak ekipler bulmacaları çözüp kilitleri açmayı başaracak…

Başaramamak da var tabii…

Zekasına güvenen, bulmaca çözmekten hoşlanan herkese bu heyecanlı evden kaçış deneyimini tavsiye ediyorum. İzmir'deki kurumsal şirketler için de güzel bir girişim, ekiplere eğlenceli bir aktivite sunarken çalışanlarının "takım çalışmasına yatkınlığını" ölçebilecekler.

Bizi misafir ederek bu güzel tecrübeyi yaşamamıza vesile olan Kumpass'a çok teşekkür ediyorum. Bizi süper bir takım yapan Gizem ve Sayıl'a da ayrıca teşekkürler.

İzmir'de evden kaçış deneyimini yaşamak isteyenler için Kumpass'ın web sitesi: http://www.kumpass.com/
Ayrıca Facebook sayfasını beğenmek isterseniz buraya tık tık.

Fiyatlar da 2-3 kişilik ekip için 100 tl, 4-5 kişilik ekip için 120 tl şeklinde imiş. Bu tutarlar grup olarak ödenecek miktarlar, kişi başı değil.

İyi kaçışlar!

İzmir'de gittiğim diğer oyunlar için tık tık…

 

Son Yazılar
Yorum ( 5 )
 1. Kumpass dedi ki...
  14 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  Sizlerle tanışmak ve misafir etmekten mutluluk duyduk. Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Oyun konseptimiz değiştiğinde tekrardan bekleriz.

 2. Habip dedi ki...
  11 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Gitmeyi düşündüğümüz bir aktivite için güzel özetlenmiş bir yazı, aklımızdaki soru işaretlerine cevaplar bulabilmemiz harika oldu. \r\nAma fotoğraflarda eski bir arkadaşa rastlamak süper oldu gerçekten. Olgun kardeşimle neredeyse üniversiteden beri görüşememiş olsak da kumpass’tan yırtmasına sevindim :)\r\nBlogu takibe alıyorum hemen, teşekkürler..

 3. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  13 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba! Olgun da size karşılaştığına çok memnun olmuş, selam söylüyor 🙂 Umarım Kumpass’ta çok eğlenrisiniz ve kaçmayı başarabilirsiniz! Siteme hoş geldiniz 🙂

 4. Görevin Evden Kaçış Oyunu dedi ki...
  16 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  İzmirde’ki meslektaşlarımıza başarılar dileriz. Bir gün bize de bekleriz. Görevin Evden Kaçış Oyunu Ekibi , İstanbul, http://www.gorev.in

 5. Necat Kuceci dedi ki...
  24 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Tek oyun mu var

Bir cevap bırakın