Varuna Gezgin’de Quiz Night!

Varuna Gezgin’de Quiz Night!

Ey ahali! Bugün benim doğum günüm ve çok mutluyum. Dün gece tam gezginlere layık bir sırt çantası kazandık Olgun'la! Bana süper bir doğum günü hediyesi oldu. Nasıl yaptık hemen anlatıyorum…

Varuna Gezgin – Cafe del Mundo gezgin Murat Fıçıcı tarafından kurulmuş, başka gezginlerin destekleri ile de büyümüş bir kafeler zinciri.

Dünya Kafe anlamına gelen Cafe Del Mundo Türkiye'de Ankara, İzmir ve Eskişehir'de hizmet veriyor.

 
 
Dekorasyonunu bayraklar, metal panolar, plakalar, bira şişeleri, dünyadan objeler ve kitaplar oluşturuyor. Menüde her yerde bulamayacağınız kadar çok çeşit bira var.
 
Tavanda bayraklar
 
Duvarda "Türkiye'de yapılması gereken 25 şey" gibi yararlı bilgiler
 
Duvarda plakalar
 
Dünyadan objeler, bardaklar…
 
Gezginlerin geniş vizyonundan olacak ki kafede çok değişik uygulamalar var. Örneğin Pazartesi günleri pasaportunu gösterene ilk 33'luk bira onlardan… Perşembe günü üniversitede öğretim üyesi olanlara özel indirimler var. Haftada bir gece Rus gecesi, bir gece Çek gecesi. Askıda kahvaltı ile tanımadığınız birine kahvaltı ısmarlayabilirsiniz, tanımadığınız biri de size… Benim en ilgimi çeken uygulama ise İzmir'de pazar akşamları düzenlenen quiz night! 
 
 
Quiz night'da neler oluyor? Grubunuz ile gidip televizyonu gören bir masa kapıyorsunuz. Saat 21.45'te quiz başlıyor. Ekranda tek tek gösterilen 30 sorunun cevaplarını size dağıtılan kağıda işliyorsunuz ve süre bitince cevap kağıdını kafe personeline teslim ediyorsunuz. Bir yarım saat icinde sonuçlar belli oluyor. Kazanan ilk 3 gruba hediyeler var. 

Hediyeler dönem dönem değişiyor. Bir ara bisiklet veriyorlarmış, şimdiki hediyeler şöyle idi:

 
Varuna Gezgin'de güz dönemi hediyeleri
 
Ben bu konsepti duyar duymaz sırt çantasına göz dikmiştim. Hislerim aynen şu şekilde idi: 
 
Benim olacak fıstık, takıcam sırtıma, gezicem, gezicem…
 
Sorular genel kültürün yanı sıra Google'da hızlı araştırma yapabilme becerisi gerektiriyor. Gayet kazık bir sınav oldugu icin tamamen kültürle çözebilenin önünde saygı ile eğilirim. Quiz esnasında telefon jokeri sonsuz, internet serbest. Buna rağmen 30 soruyu verilen zamanda yetiştirebilmek zor. 

Biz ilk 3 hafta önce katılıp hiçbir şey kazanamadan dönmüştük. Ama tecrübe oldu, bir sonraki yarışma için taktik geliştirdik 🙂 

Dün ise hazır İzmir'deki evde işimiz var iken quiz nighta katılmak icin Alsancak'a gittik. Kazanmayı çok istiyordum çünkü ertesi gün benim doğum günümdü!  

Etrafta laptoplarını getirmiş 5-6 kişilik gruplar vardı. Biz Olgun'la 2 kişiydik ve sadece telefonla gitmiştik. Görünürde 2-0 gerideydik, neyse ki telefon jokerlerimiz sağlamdı!

Sınavın sonunda zamanı yetiştiremeyip 5 boş bırakınca Şişko Nuri olarak fıstığı Sezercik'e kaptıracağımızı sanmıştık. "Bir daha 2 kişi gelmeyelim, bir daha şu zamanı daha iyi kullanalım" gibi özeleştiriler yaparken sonuçların açıklanmasını umutsuzca izliyorduk. 

"Belki 3. oluruz" diye beklerken bir de baktık adımız 1. lik  makamına oturmuş! İlk tepkimiz "Yok artık! İnanmıyorum" oldu…

 
Ayağımın Tozuyla 1. liğe çok yakışmamış mı?
 
Ve çantayı kazandık!
 
Mutluyuz, gururluyuz!
 
Yarışma süresince bize destek olan canım ailem ve kadim dostum Deniz'e çok teşekkürler. Hayatımın her alanında olduğu gibi yine onlar olmasa ben başaramazdım!

Hem doğum günüm, hem de Ayağımın Tozuyla'nın 300bininci tıkı için anlamlı bir hediye oldu sırt çantası. Maddi değeri nedir bilmiyorum, hiç önemli de değil. Bizim icin önemli olan yarışmak ve kazanmaktı.

Dönüş yolunda Olgun ile "Zafer sarhoşuyum, polis üfletse çıkar mı?" geyikleri eşliğinde eve vardık ve kocaman bir tebessüm ile uyuduk.

İşte böyle küçücük bir yarışma dün gecemi ve bugünümü mutlu kıldı. Siz de benzer bir tecrübe yaşamak isterseniz Varuna Gezgin İzmir'de Kıbrıs Şehitleri'nde Muzaffer İzgü Sokak'ta. Eskişehir ve Ankara'daki yerlerini ben bilmem,sitesinden bakıverin gari…

Sevgiler…

 
Zafer sarhoşu 😛
 
 
Son Yazılar
Yorum ( 7 )
 1. Olgun Cengiz dedi ki...
  19 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Tebrik ederim yavrum, güzel bir yarışmaydı. Zafer sarhoşluğu hala devam etmekte 🙂 Kazanmanın en güzeli, kaybettiğini sandığın anda gelenmiş demek ki. Doğum günün de tekrar kutlu olsun… Beraber nice mutlu, sağlıklı, gezmeli tozmalı, odalardan kaçmalı, yarışmalı, kazanmalı yıllara inşallah…

 2. Deniz DOĞAN ÖZBAKAN dedi ki...
  19 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Bu yarışmayı da alnımızın akıyla hallettik:) Telefon jokerlerin çok eğlenceliydi.. Her zaman, her yarışında TAM DESTEK hazırım canım.\r\nBir İzmir seyahatimizde birlikte de bu atmosferi soluyalım derim ben…

 3. OĞUZ ÇAKIR dedi ki...
  19 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Güle güle kullan ben bilmiyodum bu Quiz nightı iyi oldu bak senden öğrendim. Nice mutlu senelere bu arada:)

 4. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  20 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  @Olgun canım benim, seninle her şeyin üstesinden gelebileceğimizi çok iyi anladık artık. İyi ki varsın, iyi ki beraberiz :)\r\n\r\n@Deniz Yılların dostluğu mesafe tanımıyor Deniz’im, sensiz olmadı, sensiz olmaz! Hep yanımda olmaya devam et… \r\n\r\n@OğuzÇakır Teşekkür ederim kutlaman için! Bence bir pazar akşamı gidin mutlaka, yarışması çok keyifli 🙂

 5. Zekai Şen dedi ki...
  26 Ekim 2014 at 22:00
  Cevapla

  Tebrik ederim.

 6. Ahmet Üstbaş dedi ki...
  13 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Cok güzel bir zaman geçirdiğinizi yazını okuduğumda anlamamak mumkün deil melike eğlenceli anlatmissin:) Quiz night i öğrendiğimiz iyi oldu çantani iyi günlerde kullan mutlu yıllar tekrar:)

 7. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  13 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  @Zekai Şen, teşekkür ederim çok :)\r\n\r\n@Ahmet Üstbaş Evet ya çok eğlendik! Siz de gidin siz de eğlenin. Hatta kazanmak isterseniz bizi de çağırın 😛

Bir cevap bırakın