Söke’de Çöpşişçiler

Söke’de Çöpşişçiler

Söke benim memleketim, yaşadığım yer. Her yerleri gezip tozup anlatırken arada kendi memleketime de torpil geçeyim, güzelliklerinden bahsedeyim istiyorum. E can boğazdan gelir, ilk olarak çöp şişçilerini anlatayım…

Yaz bu sene geç kalmış olsa da gelmek üzere… Her yaz olduğu gibi bu yıl da akın akın Bodrum’a veya Didim’e geleceksiniz ve kuzey istikametinden gelirken karayolunu tercih ederseniz Söke’den geçeceksiniz. Bodrum yolunda nerede mola verelim diye düşünenlere gelsin bu yazı.

Ülkemizde maalesef yol üstü restoranlar ve dinlenme tesisleri genel olarak “mecburiyet lokantası” tadında hizmet vermekteler. Fiyat performans ilişkisi çok çok kötü durumda. Yolculuk esnasında da zil çalan midenin sesine kulak verip, karıncalanmış ayaklarınızı kendine getirmek içinse mola şart.

Molanızı bir lezzet şölenine çevirmek için Söke – Milas – Bodrum Karayolu üzerindeki çöp şişçilerde duraklamanızı tavsiye ediyorum. Şayet Kuşadası’na tatile geldiyseniz de yarım saat uzaklıktaki bu lezzeti kaçırmak yazık olur.

Eskiden Ortaklar’da çöp şiş yemek bir ritüel iken son yıllarda yapılan otoban ile oradaki çöp şişçiler popüleritesini kaybetti. Artık çöp şişi Söke’de yiyoruz 🙂

Söke’de sanayi sitesinin çıkışında yan yana dizilmiş çöp şişçileri göreceksiniz.

Ben hemşerilerime ayıp olmaması için mekan ismi teleffuz etmeyeceğim, hepsi de benzer hizmetler veriyor.

Önce masanıza bir kağıt seriyorlar, üzerini dilediğinizce kirletebilmeniz için. Daha sonra kendi hazırladıkları litrelik ayran masanın baş köşesindeki yerini alıyor.

Masamın baş tacı, ayran…

Buraya gelip de paketten ayran içmek olmaz, mekanların kendi hazırladığı ayranlardan denemelisiniz. Ayran bizim milli içkimiz mi bilmiyorum ama benim şahsi içkim olduğu kesin, zira çok severim, lıkır lıkır içerim, affetmem.

Bir püf noktası: Etler gelmeden önce de tabağınıza bir miktar kimyon koyun, üzerine tuz ve isteğe göre acı pul biber ilave edip baharat karışımınızı hazır edin ki yemek geldiğinde etler soğumadan banıp yemeye başlayın. Çöp şiş yemeyi benden öğrenecek değilsiniz ama bana göre racon budur, paylaşmak istedim 🙂

Kimyon, tuz ve pul biber karışımımı hazır ettim.

Öyle bir tabak içinde kişi başı 10 çöp geldiği zaman benim gözüm doymuyor arkadaş! Bu mekanlarda ortaya sacın içinde gelen çöp şişler, pişmiş soğan ve biber eşliğinde servis ediliyor. Önünüze gelen bu dolu tabak öncelikle gözünüzü doyuruyor.

Görüntünün yanında kokusu da bonus!

Siz yiyedurun, o alttan ısınmaya devam ediyor

Yemeğinizi yedikten sonra çaylar şirketten. Çayın yanına çiğdem servisi de yapılıyor. Çekirdek değil, çiğdem! Ege sınırlarında olduğumuzu unutmayalım!

Çay ve çiğdem iyi gider…

Çiğdem servisinin stratejik bir sebebi var aslında. Yanyana dizilmiş olan bu çöp şişçilerin müşterileri genelde kalabalık gördükleri yere gidiyorlar. Bomboş görünen yere kimse gitmek istemiyor. Mekan sahipleri de gelen müşterilerin daha uzun oturmalarını sağlayıp mekanlarını kalabalık göstermek adına yemeğin ardından çiğdem ikram ediyorlar. Malum, çekirdekten bir kaç tane yiyip bırakabilen insan henüz görülmedi. Bir başlayınca dibini görmeyen sevdiğini göremiyor sanki, kitleniyorsunuz!

Yolu Söke’den geçip karnı acıkan, bu yazı aklına gelip canı çöp şiş çeken herkesi  Söke’ye bekliyoruz.

Midenizin sesini dinleyin, Söke’de mola verin! (Mis gibi reklam ve çöp şiş koktu!)

Facebook sayfamı beğenirseniz gittiğim güzel yerlerden ve yazdığım yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Beğenmek için tık tık

Son Yazılar
Yorum ( 8 )
 1. Goksel Cetinoz dedi ki...
  4 Haziran 2014 at 21:00
  Cevapla

  Beğenmemek elde mi? Ellerine sağlık. Yemiş kadar olduk.

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  4 Haziran 2014 at 21:00
  Cevapla

  Teşekkürler Goksel Abi 🙂

 3. Burcu dedi ki...
  5 Haziran 2014 at 21:00
  Cevapla

  İyi de canımız çekti şimdi. Nereden bulalım da yiyelim şimdi. 🙂 Size afiyet olsun. Çok güzel görünüyor.

 4. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  6 Haziran 2014 at 21:00
  Cevapla

  Umarım yakın zamanda yolunuz buralara düşer, siz de yersiniz 🙂

 5. Mesut dedi ki...
  12 Temmuz 2014 at 21:00
  Cevapla

  Geçen yıl Kuşadası’ndan İzmir’e dönerken bir arkadaşın tavsiyesi üzerine gitmiştik, hem alışveriş hem yemek için. Özellikle kızarmış ekmek ve soğan aklımda kalmış, fiyatlarda çok ekonomik, ben de tavsiye ederim.

 6. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  13 Temmuz 2014 at 21:00
  Cevapla

  Katkınız için teşekkürler Mesut Bey, yemek ardından outlet mağazaların yer aldığı Novada avmden alışveriş yapmak da yazıya dahil olmalıydı. Yorum kısmına eklemiş olduk. Soğan benim de hep aklımda 🙂

 7. ercan yılmaz dedi ki...
  17 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Fiyatlarını da yazın lütfen

 8. Sebahaddin
  20 Haziran 2019 at 23:17
  Cevapla

  5. yol oluyor gelmeyelim, Geldiğimde 5 yılın acısını çıkarırcasına yemek istiyorum.
  Yalnız Türkiye’de Neden fiyat listesi yok anlamıyorum.

Bir cevap bırakın