Singapur – Malezya Gezi Planı

Singapur – Malezya Gezi Planı

İş güç sahibi çok gezentiler için en kıymetli şey resmi tatiller. Ben her sene bir sonraki yılın tatillerini inceleyip hayal kuranlardanım.

2016'nın ramazan bayramındaki 9 günlük tatili ilk gördüğümde gözümden kalpler fırladığını görenler olmuş… E uzun tatil varken değerlendirmeli, çok merak ettiğim bir yere gitmeliydim.

Gideceğim yer mümkünse uzak olmalıydı, uzun tatili boşa götüremezdim ya! Uzak diyorum ama, bebeğimiz o tarihte 7 aylık olacaktı, gidebilir miydik acaba öyle uzaklara?

Olgun'a soruyorum, "Hallederiz" cevabı alıyorum. Hemencecik de inanıyorum, "hallederiz tabii, üstelik üşenmekle korkmakla bir yere varamam" diye kendimi gaza getirmeye devam ediyorum.

Yolumuz nereye düşecekti?

Ekin de tatili planlamaya çalıştığım tarihlerde daha 3 aylık masum bir bebek, pek arızası yok. "Umarım 7 aylık olunca huyu değişmez" diyorum, iç sesim kendime cevap veriyor: "Değişmez değişmez, güven kızına". Pekala…

Bari temiz pak bir yer olsun da bebeğin hijyen koşullarını sarsmayalım diye düşünüyorum. Amerika'dan 2015 yılında nasibimi almıştım, o yüzden gözüm Asya'da. Bebekle gitmeye uygun, modern temiz Singapur'a karar kılıyorum. Zaten sosyal medyada karşıma çıkan fotoğraflarından epey hayrandım Singapur'a.

Singapur fotoğraflarla beni çağırıyordu

Tatil temmuz ayında olunca Asya'da hava nasıl olur bilemedim. Epey araştırıp soruşturduktan sonra ögrendim ki Singapur 12 ay ziyarete müsait. Çok belirgin bir yağmur mevsimi yok.

Diğer yandan Singapur'da 9 gün geçiremeyeceğim için bir başka ülke ile kombinlemem gerekirdi bu seyahati. Yine çok görmek istediğim Bali şıkkı üzerinde durdum ama bebekle tam tadını çıkaramayabiliriz diye düşünerek vazgeçtim. Tayland'da da hava kötü oluyor diye biliyorum. Sonunda Malezya'da karar kıldım.

Malezya hiç merak ettiğim bir yer değildi aslında, ama Langkawi Adası'nda deniz ve doğa tatili yapabilirdim, fotoğraflar güzel görünüyordu. İnceledikçe hoşuma gitti. Gitmişken başkent Kuala Lumpur'u da görmüş olurduk.

Langkawi 

Malezya için de temmuz kötü bir ay değil diye okumuştum. Gerçekten de gezi boyunca sadece Langkawi'de yağmura yakalandık, o da biraz sinir bozucu oldu tabi ama tropikal bölgede yağmurdan kaçmak oldukça zor. 

Böylece 2016 yılının başında, temmuz ayındaki 9 günlük tatilimiz için Singapur gidiş, Kuala Lumpur dönüş şeklinde biletleri ayarladım. O tarihte 7 aylık olacak bebeğimizi de düşünerek fazla macera aramadım, biletleri THY'den, kredi kartımda biriktirdiğim miller ile hiç para vermeden satın aldım.

Bilet fiyatı 3 kişilik ailemiz için 6000 lira küsurdu. Tabii bebek için 2 yaşına kadar çok az bir meblağ ödeniyor. Sonuçta pahalıya gelen bir uçak bileti oldu ama mille alınca pek içim yanmadı. Daha ucuz biletler için Qatar Havayolları, FlyDubai gibi alternatif havayollarının kampanyalarını takip etmenizi önerebilirim.

Seyahat yaklaştıkça bebekle bu kadar uzak bir yere gitmeye kalkışmak çılgınlık gibi gelmeye başladı. Uçakta 11 saat nasıl geçecekti? Gideceğimiz yerlerin yerel saati Türkiye'den 5 saat ileride, Ekin hayatında 2. defa jetlag olmaya hazır mıydı? (25 günlükken Amerika'dan Türkiye'ye uçmuştuk) İklime adapte olabilecek miydi, ya klima çarparsaydı? İhtimaller denizinde kaybolurken bebekle bu geziye kalkıştığım için bazen kendime kızıyordum ama bazen de "ne olacak tek gezen bebek bizimki mi, en doğal bir şey" moduna giriyordum. Sonuçta hangi fikir kazandı diyorsanız okumaya devam edin…

Uçakta 11 saat nasıl geçecekt? Böyle komikliklerle, şakalarla…

Bebekle uzun uçuşlardan önce hava yolunu arayıp bebeği koyabileceğiniz baby bassinet (bebek puseti) ayırtmakta fayda var. Böylece bazen bebeği oraya yatırıp rahat edebiliyorsunuz. Ben bunu bilmeme rağmen ihmal ettim ve İstanbul'dan Singapur'a kadar sıradan bir dar koltukta Ekin kucağımda uçtum. Uçuş 11 saat sürüyor ama uçağın içinde beklemeler oldu ve Ekin'le 13 saat boyunca bütünleştik adeta 🙂

Hoş, dönüşte baby bassinet ayırtmama rağmen Ekin'in artık oraya rahatlıkla sığmadığını farkettim. Sonuç: yine saatlerce kucaktaydı. Ama en azından önümüz geniş, yan koltuklarımız boştu. Çok daha rahat bir yolculuk geçirdik.

Thy'deki baby bassinet

9 günlük tatilde Singapur ve Malezya gezi planı şu şekilde gerçekleşti

Singapur'a gece vardık, 4 gece 3 gün Singapur'da kalış

Singapur'dan Langkawi'ye 1.5 saatlik uçuş Tiger air ile 330 tl + 60 lira ek bagaj parası

Langkawi Adası'nda 3 gün konaklama

Langkawi'den Kuala Lumpur'a uçuş Malaysia Airlines ile 302 tl

Kuala Lumpur'da 1 gece konaklama

VE dönüş.

Programımız bence gezdiğimiz yerler için uygundu. "Burada daha az kalsaydık" dediğim veya gezmeye doyamadığım bir yer olmadı. Daha çok kalınsa yapılacak daha fazla şey bulunurdu elbet ama biz sıkılmadan ve yorulmadan gezdik. 

Kuala Lumpur'a 1 gün ayırmak az gelse de tüm KL simgelerini tek kareye sıkıştırdığımız gibi birçok gezilecek yeri de 1 güne sıkıştırdık.

Singapur ve Malezya birlikte gezmeye uygun, modernlik örneği 2 ülke. En güzeli de Türklerden vize istememeleri.

Ben giderken yanımda Amerikan doları götürdüm Sigapur'da Singapur dolarına (S$), Malezya'da Malezya Ringgitine (RM) çevirdim. 

İşin maliyet kısmı çok merak ediliyor. Singapur pahalı bir ülkeyken Malezya daha uygun, Türkiye standartlarında para harcatan bir yer diyebilirim. 

Herkesin gezme, yeme içme tarzı farklı olduğu için normalde rakam telaffuz etmeyi çok sevmiyorum ama yine de merakı gidereyim: Uçak ve oteller hariç 700 amerikan  doları harcamışız biz 9 günde. Fiyata yeme içme birtakım aktiviteler ve şehiriçi ulaşım maliyetleri dahil. Şehirleri anlattığım yazıların içinde nasıl gezip neler yediğimizden bahsediyor olacağım. 

Özellikle çocuklu aileler için gönül rahatlığı ile önerebileceğim bir gezi rotası Singapur ve Malezya. Singapur'un Sentosa Adası bir eğlence adası olarak tasarlanmış. Universal Stüdyoları, çeşitli aquaparklar, akvaryum, hayvanat bahçesi gibi bir çok aktivite ile çocukları eğlendirebilirsiniz.  

Gezinize Singapur'a çok yakın olan Malay şehri Johor Bohru'yu da ekleyebilirsiniz. Johor Bohru şehrinin özelliği, içinde çocukların bayılacağı Legoland, Hello Kitty Town gibi büyük tema parklar barındırması.

Deneyim seyahati arayanlardansanız Malezya'nın Cameron Highlands bölgesi aklınızda olsun. Burada çay toplama, çilek tarlası gezme, yosunlu orman ziyareti, kelebek bahçeleri gibi aktiviteleri içeren ekolojik turlara katılmak güzel olabilir. Açıkçası ben burayı kaçırdığıma üzgünüm biraz.

Tanıştırayım: gel gite dayanıklı kökleri olan Mangrove ağaçları. Malezya'nın doğası gerçekten güzel

Deniz tatili için Malezya'nın birçok adası var, en ünlüleri Langkawi ve Penang. Daha da bir sürü bakir adalar var ama ben ıssızlığı çok sevmediğim için Langkawi'yi tercih ettim. Siz zevkinize göre diğer adaları da düşünebilirsiniz.

Bu rotayı bebekle gezmeyi düşünenler için de sonucu açıklıyorum: Ne manyakmışım, ne de çılgın. En doğal bir şeymiş bebekle buralara gelmek. Sadece uzun uçak yolculuklarını göze almanız gerek. Gerisi kolay. Biz başarıyla hallettik, siz de yaparsınız.

Tabii biraz bebeğin huylarına da bağlı, biraz da sizin ne kadar yorulmak istediğinize. Bebekle gezmenin çift olarak gelmekten birkaç tık daha yorucu ve stresli olduğunu belirmek zorundayım. 

Ekin gezi esnasında 7 aylıktı. Bu tatili de gözönünde bulundurarak ek gıda konusunda pek acele etmemiştim. Oradayken anne sütü ağırlıklı beslendi, günde birkaç kez muz, avokado, mango gibi meyvelerden yedi. Yoğurt, yumurta çorba vs… yemedi. "Cık cık cık" yapan, beni kınayan anneler olabilir ama herkes kendi çocuğuna baksın diyor, mutluluğu yiyecekle ölçmemelerini öneriyorum.  

Ekin uzak doğuda çok sağlıklı beslenememiş olabilir 😛

Önemli olan mutlu olmasıydı ve mutluydu bence

Singapur ve Malezya'da Asya mutfağı ağırlıklı olduğu için yetişkinler bile yemek seçerken biraz zorlanabilir. Biz genelde yerel tatları denemeye çalıştık ama sıkılınca da kendimizi sağlıksız bol kalorili Amerikan zincirlerinde bulduk. Malezya Müslüman bir ülke olduğu için en azından domuz konusunda içiniz rahat oluyor.

Bölgeyi gezerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta: Dış mekanlar çok sıcak ve nemli iken iç mekanları klima ile buz gibi soğutmuş olabiliyorlar. Sadece bebeğiniz veya çocuğunuz için değil, kendiniz için de yanınızda uygun kıyafet bulundurmanızı tavsiye ederim.

Singapur ve Malezya bazı açılardan iyi hoş ama itiraf etmem gerekirse doğu kültürünü çok yansıtan yerler değiller. Özellikle Singapur ve Kuala Lumpur'da modern binalar ve alışveriş merkezleri üzerine kurulu bir yaşam tarzı göze çarpıyor. Biraz daha kültürel detaylar için Malezya'nın az bilindik yerlerine gitmek gerekebilir. Geçen sene gördüğümüz Kamboçya ve Tayland bu anlamda daha doyurucuydu.

Yine de iyi ki gidip gördüm. Bu iki ülkeye görülecekler listemi daha fazla meşgul etmedikleri için minettarım…

Bundan sonra "Singapur'da kaldığımız oteller" yazısı gelecek. Dünyanın en havalı selfisini nasıl çekildiğimizi anlatacağım, beklemede kalın 😉

Son Yazılar
Yorum ( 5 )
 1. Yasemin Tümkaya
  28 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  TEK KELİMEYLE SÜPERSİNİZ,BİZİM GİBİ ÜŞENGEÇ BİR MİLLETTEN BÖYLE HARİKA GEZGİNLERİN ÇIKMASI MUCİZE

 2. ŞileN sipahi
  29 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  merhaba yazınızı ilgiyle okudum. yaklaşık 2,5 senedir eşimin işi sebebiyle Malezya’da yaşamaktayım. dolayısı ile alGılarımız biraz farklı olabilir. sonuçta tatil İle yaşadıĞımız yeRi kıyaslamaK zordur. size sormak istedigim konu thy biLEtinizi alirken vergi uCrettinden bahsetmemis olmaniz..hatta hic para odemedIm gibi bir ifade kullanmaniz..cunku hayatimiz mil ve vergiler yuksek:) detay verirseniz sevinirim..bu arada abd tatilimizi sizin blogUnizdam cok faydalaNdik, tesekkur ederiz..sevgiLer

 3. melike kutlay cengiz
  31 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  Yasemin Hanım siz de süpersiniz, teşekkür ederim \r\nŞilen hANIM DEMEK mALEZYA’DA YAŞIYORSUNUZ. mALEZYA İLE İLGİLİ FİKİRLERİMİ İLERLEYEN YAZILARDA DAHA AYRINTILI BELİRTECEĞİM. hATALI OLURSAM DÜZELTEBİLİRSİNİZ. fARKLI BAKIŞ AÇILARI OLACAKTIR, YAŞAMAK VE GEZMEK ÇOK FARKLI DEDİĞİNİZ GİBİ. mİL OLAYINA GELİNCE, BEN İŞBANKASININ mAXİMİLES KARTINI KULLANIYORUM. vERGİLER İÇİN DE ÜCRET ÖDEMİYORUM. tHY NİN MİLES AND SMİLES KARTINDA VERGİ ÖDENİYOR BİLİYORUM AMA BİZ ONU KULLANMADIK BU SEYAHATTE.

 4. Aykut
  15 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Malezya’yı oldum olası merak ediyorum. çok farklı bir kültürü var. umarım bir gün gidebilmek nasip olur.

 5. Volkan
  30 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  MERHABALAR,\r\nÖNCELİKLE SİZİ TEBRİK ETMEK İSTİYORUM. BİR BEBEK İLE HERŞEYİ GÖZE ALARAK O KADAR UZUUUUNN YOLLARI AŞMAK ÇOK KOLAY DEĞİL AMA ÇOK EĞLENCELİ :)\r\nİNSAN BİRAZCIK TEDİRGİN OLABİLİYOR ACABA ORADA YEMEK YERMİ, ORANIN HAVASI NASIL, RAHAT EDERMİ, UYKUSU DEĞİŞİR Mİ VS… GİBİ SORULAR KAFAMDAN EKSİK OLMUYORDU AMA BİZDE BUNLARIN HEPSİNİ HESAPLAYARAK NE OLACAK Kİ OKADAR BEBEK SEYAHAT EDİYOR DİYEREK BİZİM BEBEKTE;\r\n4 AYLIK: MALDİVLERE,\r\n14 AYLIK: LOS ANGELES & LAS VEGAS :)\r\n18 AYLIK KARADAĞ\r\n21 AYLIK CAPETOWN’DA BİZE EŞLİK ETMİŞTİ.\r\n\r\nİÇİNİZDE SEYAHAT SEVGİSİ EKSİK OLMASIN 🙂 GÜZEL ANILARINIZ BUNLAR İLERİDE BOL BOL FOTOGRAFLARA BAKILIR

Bir cevap bırakın