San Diego Gezi Notları

San Diego Gezi Notları

2015 yılının son 2 ayını geçirdiğim bu güzel şehri bloğumda anlatmasam olmazdı… Belki yurt dışında en uzun zaman geçirdiğim şehir olduğu için, belki de San Diego'da yeni bir ben olduğum için biraz torpilli anlatabilirim.

Önceki yazılarımı okuyanlar bilir, biz San Diego'ya doğum için gittik. Gezmek için değilse de yaşamak için mükemmel bir şehirdi. Boşa değil, "America's finest city" ünvanı. İklimi, şehrin yerleşimi, insanların kibarlığı filan unutulmazdı. Şehri gezdikçe "burada yaşayan insanlar çok şanslı" diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Kalbim San Diego'da kalmış olabilir…

San Diego Kaliforniya'nın 1 numaralı cazibe noktası olmasa da okyanus kenarında olması, eşsiz gün batımlarını izleme olanağı ve tema parkları ile oldukça turist çeken bir yer.

San Diego'da favori aktivitemiz güneşi batırmaktı

San Diego'da favori aktivitemiz güneşi batırmaktı

Gezmekten çok yaşaması keyifli dedim ya, siz de work and travel, dil okulu, sertifika programı veya doğum gibi sebeplerle San Diego'yu tercih ederseniz pişman olmazsınız sanıyorum.

Amerika'nın 8., Kaliforniya'nın 2. büyük kenti olan San Diego tam da Meksika sınırında. Carlos Santana'nın da memleketi olan Tijuana şehri ile komşu. San Diego ile Tijuana şehirlerini aynı cümle içinde çok duyacağınız gibi San Diego'da pek çok Meksikalı göreceğinizi tahmin edebilirsiniz.

San Diego 12 ay ılık bir şehir olsa da ziyaret etmek için aralık- şubat aylarını çok da önermem. Biz Ekim ortası gidip aralık sonu döndük. Kasım ortasına kadar sahillerde yürüyüş ve gün batımı çok keyifliyken aralıkta biraz daha iç taraflarda gezdik, sahiller rüzgarlı olabiliyordu. Yazın da bunaltıcı olmayan bir havası olduğu için rahatça gezebiliyormuşsunuz.

Olgun'un okuduğu bir kitaptaki cennet tasvirini okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız:

San Diego'yu seçmekte yanlış yapmamışız demek ki…

Biz yanlış yapmadık ama evsizler yanlış mı yapacak? Tabii ki ılık iklimli bu rahat şehri onlar da tercih etmiş. Yollarda çok sayıda evsiz göreceksiniz. Zararsız oldukları kesin, aksine bazıları gayet sempatikti. Tanımasalar da selam veriyorlar, hamile olduğum için tebrik ediyorlar… Yine de böyle refah bir ülkede bu kadar evsiz insan olması şaşırtıcı geliyor bana.

San Diego'ya Ulaşım

Türkiye'den San Diego'ya direkt ulaşım yok, Los Angeles üzerinden gelmeyi düşünebilirsiniz. San Diego, Los Angeles'a kara yolu ile 2,5-3 saat uzaklıkta (trafik durumuna göre değişiyor).

Veya Türkiye'den British Airways'in Londra aktarmalı uçuşu ile San Diego Havaalanı'na ulaşmak da mümkün.

San Diego'nun havaalanı tam da şehrin merkezinde, deniz kenarında. Bazen uçaklar inerken binalara çarpacak gibi oluyor, bazen de uçak denize iniş yapacak diye endişeye kapılıyor insan.

San Diego'da Konaklama

Size bir otel veya hostel ismi veremeyeceğim ama konaklama için seçebileceğiniz bölgelerden bahsedebilirim.

Eğer toplu taşıma kullanacaksanız veya kısıtlı zamanınız varsa şehrin kalbi olan Downtown'u öneririm. Burası büyük şehir havasında bir merkez, yer yer New York'a benziyor.

Downtown Sokakları

Zamanınız genişse ve arabanız varsa sahiller çok daha keyifli. La Jolla, San Diego'nun en favori sahil semti. Oldukça klas bir kesime sahip… Biz de ondan biraz daha az popüler olan Pacific Beach'de kaldık. Pacific Beach gençlerin takıldığı, patencilerle dolu bir sahil.

La Jolla'da muhteşem villalar vardı

Pacific Beach'de evimizin bulunduğu cadde

San Diego'da Ulaşım

Toplu taşımanın zayıf olduğu Amerikan kentlerinden birindeyiz. Burada "Trolley" diye raylı bir sistem var, onunla Downtown'dan çıkıp bazı turistik noktaları görebilirsiniz. Tekneler ile Coronado Adası'na gitmek de mümkün. Kısacası toplu taşıma kullanılacaksa downtowndan yola çıkılması isabet olur.

Arabanız var ise de downtowndan kaçmak isteyeceksiniz. Trafik probleminin yanısıra park yeri arayışı epey bezdirici. Downtown'da park yerleri genelde paralı.

Size benden downtown için altın değerinde bir park yeri önerisi: Horton Plaza alışveriş merkezinin otoparkına arabanızı koyuyorsunuz, otopark biletinizi alışveriş merkezinin içindeki "parking ticket validation" makinesine okutuyorsuz ve ta taam, downtownun göbeğinde 3 saat bedava park hakkı… Tek dikkat etmeniz gereken nokta otoparka akşam 9'dan önce girmiş olmanız lazım.

Downtown dışında otoparklar genelde bedavaydı. Alışveriş merkezleri o kadar rağbet görüyor ki bazen önlerinde park yeri zor bulunuyor.

San Diego'da yollar geniş, ferah, kaldırım kenarlarına park edilebiliyor

San Diego genelinde yol kenarlarına park ederken kaldırımdaki renklere dikkat. Kaldırımın kenarı gri ise rahat rahat koyabilirsiniz ama yine de kaldırımın üzerindeki levhadan o noktaya park etme şartını mutlaka okuyun. Kaldırım kenarında kırmızı veya başka renkler var ise risk alıp arabayı bırakmayın derim.

Trafik oldukça düzenli, herkes saygılı ve kurallar tıkır tıkır işliyor. Amerika'da olmanın en güzel yanı da buydu bizim için: Trafikte küfürsüz 2 ay… 6 şeritli yollar her daim araba dolu olsa da çok fazla sıkışıklık yaşanmıyor.

Biz telefona yüklediğimiz Google Maps uygulamasını kullanarak her aradığımız yeri kolaylıkla bulduk.

San Diego'da Gezilecek Yerler

San Diego'ya turist olarak gelecekseniz en az 2 gün ayırmanızı öneririm. 1 gün bile ayırsanız pişman olmazsınız.

1- Downtown 

Downtown şehrin finans ve eğlence merkezi. Ben New York'a benzettim, zaten Broadway'i, 5th Avenue sü bile var.

Downtown San Diego

Downtown sokakları

Downtown'un göbeği diyebileceğimiz yer Hortons Plaza alışveriş merkezi. En hareketli caddeleri ise Market street ile 5th Avenue kesişimi. Buralara Gas Lamp Quarter de deniliyor.

Gas Lamp Quarter isimli bu tarihi bölgeye geldiğinizi sokaklardaki karakteristik lambalardan anlayabilirsiniz. Restoranların ve canlı pubların bol olduğu bir bölge.

Gas Lamp Quarter

Downtown'un diğer takılınası bölgesi ise Little Italy. Burası birkaç güzel restorandan ibaret gibi görünse de akşamları epey canlı. Cumartesi günleri öğlene kadar kurulan pazarı da görmeye değermiş.

Downtown'dan deniz kenarına gelecek olursak: Seaport Village isimli küçük dükkanlardan oluşan alışveriş merkezi mutlaka görülmeli. Buradaki hediyelik eşya dükkanları gezilir, deniz kenarında yürünür…

Seaport Village

Downtown'da deniz kenarında yürürken…

böyle umut veren sahnelere şahit olabilirsiniz

Deniz kenarından havaalanına doğru yürüyünce de Midway Museum isimli kocaman uçak gemisini göreceksiniz. Adından da anlaşılacağı gibi burası savaş uçaklarının sergilendiği bir gemi müze. Bana göre ise "metal yığını".

Amerika'nın önemli bir askeri merkezi olan San Diego'da askerlere dair bir çok heykel, anıt, müze bulacaksınız ama bunlar benim pek ilgimi çeken şeyler değil doğrusu… 

Sadece Midway Museum'un önündeki "sevdiğine kavuşan bahriyeli" heykeli ilgimi çekti. Bu heykel 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin ardından çekilen bir fotoğraftan uyarlanmış aslında. Denizci ile hemşire sevgilisi New York Times Square'de öpüşürken fotoğraflanmışlar. Heykelleri ise San Diego'da. Siz de heykelin önüne geçip sevdiğinizle aynı pozu verebilirsiniz 🙂

Biz utangaç bir çift olduğumuz için aynı pozu veremedik ama…

"metal yığını" olarak bahsettiğim uçak gemisinin önünde poz vermeyi ihmal etmedik. Yaşasın romantizm!

2- Old Town

Kaliforniya eyaletinin kurulduğu yer olduğuna inanılan San Diego'nun eski merkezi  "Old Town San Diego Historical Park" ise "Wild wild west" atmosferini yaşayacağınız tek kat binalardan oluşan, sizi geçmişe götüren bir yer.

Oldtown San Diego

Burada Meksika havasını soluyabilirsiniz. Dekoratif hediyelik eşyalar çok hoş, bolca da Meksika restoranı var etrafta.

Saz arkadaşlarımla…

Sosları değil de, dolabın kendisini alsam ben?

Oldtown'un Meksika restoranları meşhur 

Oldtown'un hemen yanında "Bazaar Del Mundo" isimli rengarenk bir çarşı olduğunu okumuştum. Renkli görünümü cezbetse de beklentimin altında kalan bir yer oldu.

Bazaar Del Mundo dükkanları

3- Coronado Adası

San Diego'dan boğaz köprüsüne benzer bir köprü ile ulaşılan şirin mi şirin bu adaya mutlaka gidin derim. Karayolundan köprü ile ulaşabileceğiniz gibi Downtown'dan feribotla da ulaşabilirsiniz.

Feribortla ulaşılan kısım karpostallarda gördüğünüz San Diego manzarasını karşıdan izleyebileceğiniz yer. Ama biz her seferinde adanın ünlü otel "Hotel Del Coronado" tarafına gittik. Feribottan inince buraya gelmek için 904 numaralı otobüse binilebilirmiş.

Coronado Adası'nın kocaman bir sahili var

Coronado Oteli yani Hotel Del Coronado adanın en ikonik yapsı, ayrıca Amerika'nın 2. en büyük ahşap binası. Okyanus kıyısındaki bu lüks otel, dünya çapında ünlüleri ağırlayan bir yer.

Ünlü Hotel Del Coronado

Burada konaklamaya gücümüz yetmese de içini gezmek için hiç paraya ihtiyacınız yok. Otelin içindeki devasa avize ve ahşap işçilik hayran olunası…  

Eğer San Diego'da sadece 1 gününüz varsa ve toplu taşıma ile hareket edecekseniz bu 3 yeri planınıza dahil edebilirsiniz. Yani: Downtown, Oldtown ve Coronado Adası. Yetişebilirseniz de gün batımına sizi La Jolla'ya alalım…

4- La Jolla

La Jolla'ya giderken bilmeniz gereken şeylerden ilki La Jolla'nın nasıl okunduğu. Yazıldığı gibi okursanız kimse nereden bahsettiğinizi anlayamaz. "La Hoya" diye okumalıymışız efendim!

La Jolla, San Diego şehrinin Nişantaşı'sı veya Alsancak'ı. En sofistike mekanlar, sanat galerileri, okyanusa nazır restoranlar hep burada. Pasajlar içinde şirin şirin dükkanları, geniş caddeleri ile tam gezilesi bir yer.

La Jolla'yı 3 bölümde gezmenizi öneririm: Toplu taşıma ile ulaşacaksanız ilk 2 bölüm birbiri ile bağlantılı, 3 numara biraz uzak kalıyor. Araba ile giderseniz zor da olsa ücretsiz park yeri bulmak mümkün.

1-) La Jolla Cove: Okyanus kıyısında bir yürüyüş noktası. Gün batımında muhteşem. Deniz aslanlarını da görebileceğiniz bu bölüm biraz kokulu olsa da unutulmaz görsel şölen sunuyor.

La Jolla Cove

La Jolla Cove'da deniz aslanları

Biz kışın gittiğimiz için görmedik ama yazın burada kayak (kano), dalış gibi su sporları yapılıyormuş.

La Jolla Cove

Bu bölgenin en etkileyici özelliği de şehir ve doğanın içiçe olması, ama şehrin asla doğanın yapısını bozmaması. Dev okyanus kıyısında yürüyorsunuz ama saçma sapan oteller veya kafeler inşaa edip rant yaratalım dememişler.

Doğanın korunduğu bir yerleşim

2-) La Jolla Sokakları: Prospect street buranın ana caddesi. Buraya bağlantılı Fey Avenue, Girard Avenue civarları ise yürüyerek gezebileceğiniz keyifli sokaklar. Buralarda bazı markaların gösterişli mağazalarının yanı sıra vintage butikler, sanat galerileri, hediyelik eşyacılar var.

Burada girdiğimiz sanat galerilerinde üzerimizdeki çok özenli olmayan kıyafetlere rağmen alıcı muamelesi görmemiz beni şaşırtan bir detay oldu. Amerikalı'lar da "Paranın ve imanın kimde olduğu belli olmaz" düsturunu benimsemişler, kimseyi dış görünüşe göre yargılamıyorlar. 

3-) La Jolla Shores: La Jolla'nın kumluk plajı. Denize girmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.

La Jolla Shores

La Jolla Shores aileler için tam bir keyif noktası. Kumsala şezlong atıp vakit geçiren aileleri kıskanarak izledikten sonra, kumsalın hemen arkasındaki yolda yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yolunun arkasındaki alanda da piknik yapılabiliyor. Biz buraya gün batımlarında gidip yürüyorduk genelde. Sörfçüler için de popüler bir nokta olduğunu belirtmek lazım.

Fotoğrafa meraklıysanız güneş batarken "Scripps Pier" isimli iskeleyi bulup çekim yapabilirsiniz.

5- Balboa Park

San Diego'nun şehir parkı Balboa Park gerçekten kocaman bir park. Ama buranın San Francisco'daki Golden Gate Park'tan veya New York'taki Central Park'tan farklı bir atmosferi var. İçinden yollar, dolayısıyla arabalar geçiyor. Bir ormanlığın içinde kaybolur gibi değilsiniz. Bu yönüyle ben Balboa Park'ı daha az sevdim. Yine de gidip görülesi.

Balboa Park

İçinde Natural History Museum, Air Space Museum, Art Museum gibi birçok müze var.

Balboa Park o kadar büyük ki hangi noktasına gideceğimizi bilememiştik biz. Hep fotoğrafını gördüğümüz o alana nasıl ulaşacaktık bilemedik.

Benden size tavsiye: Parkın en turistik noktaları için arabanızı Inspiration Point denilen otopark alanına koyup parkın belli bir kısmını gezen "tram" araçlarına binebilirsiniz. Tramden inince tüm gezilen yerleri bir de yürüyerek gezdik biz.

Parkın belli bir kısmını gezebileceğiniz "tram" denilen araç

Biraz da yürüyelim

Bir de parkın Spanish Art Center isimli bölümü çok tatlı. Tasarım dekorasyon eşyaları ve takılar satılan bu renkli alanda Christmas atmosferi vardı biz gittiğimizde. Ekin de gezdi bizimle…

Spanish Art Center

6- Tema Parklar

San Diego için en önemli turistik aktiviteler kuşkusuz ki tema parklar. Birçok turist bu parklar için ziyaret ediyor San Diego'yu. Biz hiç birine gitmedik, ileride çoluk çocuk gideriz diye düşündük. 

Bunlar:

San Diego Zoo: Dünyanın en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biri. Parkın en popüler hayvanı dev panda. Balboa Park'ın içinde yer alıyor hayvanat bahçesi.

Sea World: Su hayvanlarını görebileceğiniz, sulu aktivitelere katılabileceğiniz bir tema park. Burada da katil balina şovu mutlaka izlenmeliymiş.

San Diego Safari Park: San Diego Hayvanat Bahçesi'nin bir aktivitesi fakat yeri şehir dışında. Afrika'ya gitmeden safari deneyimi yaşama imkanı sunuyor.

Legoland: İçinde eğlenceli bir lunapark, su parkı ve akvaryum barındıran, çocuklar için harika görünen bir tema park.

Bu parkların her birine en az 1 tam gün ayırmak gerektiğini unutmayalım. Hepsine gitmeyi düşünüyorsanız Costco isimli grossmarket'den kombine biletleri uygun fiyata alabilirsiniz. 

7- Diğer yerler

San Diego'da daha uzun zamanınız varsa gezmenizi önereceğim bölgeler:

Pacific Beach ve Mission Beach:

Pacific Beach semti bizim evimizin olduğu yer olduğundan mı bilmem, en sevdiğim yerlerden biri oldu.

Pacific Beach'in en canlı caddesi Garnet Avenue. Garnet üzerindeki kafe ve restoranlara oturabilir, butiklerden ucuz kıyafetler bulabilirsiniz.

Pasific Beach'te Crystal Pier'de iskele üstünde sörfçüleri izlemek o kadar keyifli ki! Güneş de harika batıyor buralarda.

Crystal Pier iskelesinden Mission Beach'e uzanan yaklaşık 3 kilometrelik sahil yolunu yürüyorduk biz. Mission Beach'te bir kahve molası verip 3 kilometreyi geri yürüyorduk. Hamileliğimin son demleri burada geçti. Özellikle haftasonları bu yolda yürüyüp sahildeki lüks evlerin akşama parti hazırlıklarını izlemek çok çok güzeldi.

Pacific Beach

Mission Beach'te ise en önemli yer Belmont Park isimli Lunapark ve önündeki alışveriş merkezi. Burada çocuklarınızı oyalayabileceğiniz eğlenceli oyuncaklar bulabilirsiniz veya oyunları izleyip kendi kendinize eğlenebilirsiniz.

Uzaklardan Mission Beach Park

Ocean Beach semti ise şehrin hippie bölgesi. Buradaki iskele San Diego'yu fotoğraflayan birçok fotoğrafçının favori mekanı. Biz gittiğimizde çok rüzgarlıydı, tadını çıkaramadık.

Point Loma taraflarında da Shelter Adası'na geçip yürüyüş yapmıştık.

Point Loma'da gezerken rastladığımız anıt mezar

Shelter Island'dan manzara

Bir pazar gününüzde de Del Mar, Solano Beach gibi sayfiye mekanlarında keyif çatan ailelere katılmanızı öneririm. Buralardan okyanusa da girebilirsinz.

Del Mar'da pazar keyfi

8- Çevre Gezileri

"San Diego'ya gelmişken göreyim" diyebileceğiniz yerlerin başında Meksika'nın Tijuana kenti geliyor. Suç oranı oldukça yüksek bir yer olduğu için "çantanıza uyuşturucu atabilirler" veya "kapkaç yapabilirler" gibi konularda korkutuluyorsunuz. Gitmek isterseniz Tijuana'ya tur düzenleyen firmalar var, günübirlik turlara katılabilirsiniz. 

Kaliforniya'da küçük bir kasaba olan Julian'e gidip elmalı turta yemek de popüler bir aktivite.

Biz Los Angeles yolu üzerindeki Orange County bölgesinde bir gezintiye çıktık. Newport Beach, Laguna Beach ve Dana Point duraklarına gittiğimiz tarih kasımın sonu olsa da yazdan kalma bir gün karşıladı bizi. Özellikle Laguna Beach Avrupai atmosferi ile bir cennet!

Newport Beach

Laguna Beach

San Diego'da yeme içme

Çok hoş restoranlar keşfettiğimiz bir şehir oldu San Diego.

Yeme içme kısmını ekonomik halletmek için ipucu: Yemeklerinizi "happy hour" saatlerine denk getirin. Biz genelde 5-5.30 gibi akşam yemeği niyetine happy hour menülerinden yiyorduk.

Meksika'ya çok yakın bir noktada olduğu için bolca Meksika restoranı göreceksiniz San Diego'da. "Fish Taco" buranın en meşhur yiyeceği diyebilirim. Taco nedir derseniz, lavaşın biraz daha çıtırı bir ekmeğin üstüne et ve sebzelerin konulup açık olarak servis edildiği bir Mexican fast food.

 Sağdakiler çeşitli malzemelerle hazırlanmış Tacolar

Salı günleri tüm Kaliforniya'da "taco tuesday" günü. San Diego'da da bu gelenek var ve salı günleri birçok yerde 1 dolara taco yiyebilirsiniz.

Meksika restoranlarının en büyük ve ünlüleri Old townda. Freds ve Coyote karşılıklı iki popüler restorant. Coyote daha turistik ve ucuz, Freds ise daha lezzetli, ortamı daha hoş ama biraz daha pahalı.

Coyote Restorant San Diego

Downtown'daki Gaslamp District'te birçok restorant var, Hooters, Hard Rock Cafe gibi zincirlerin yanı sıra oraya özgü publarda da yemek servis ediliyor. Barleymash isimli bir pubda "San Diego" isimli bir yemek yemiştik, çok büyük bir porsiyodu, son derece sağlıksız ama çok lezzetli bir şeydi 🙂

Rockin' Baja isimli restoranlar da (hem dowtowda hem de oldtownda var) ilginç konsepte sahip. Burada kovanın içinde servis edilen karışık yemeklerden alabilirsiniz. Sunumu da pek keyifli.

Little Italy'deki keşfimiz Davanti Enoteca isimli İtalyan restoranıydı.

San Diego'nun ünlü tatlıcısı Extraordinary Desserts de Little Italy'de

Yenilebilir çiçeklerle bezenmiş pastalar, tatlılar Extraordinary Deserts'de

La Jolla'da işletmecisi Türk olan Bernini's Bistro önerimdir. Türk yemekleri yok, yine dünya mutfağından yemekler servis ediliyor. Creme Brulee ve Tiramisu gibi tatlıları öne çıkıyor. Hafta sonu da brunch zamanı oldukça kalabalık oluyor. Sahibi Hamdi Abi ile karşılaşırsanız sohbeti müthiş birisidir. Restoranın duvarlarında ise kendi çizdiği resimler var. Ne kadar yetenekli olduğuna şaşıracaksınız.

Yine La Jolla'da manzaralı yemek isterseniz George's at the Cove güzel bir ortama sahip. Ana restoranı çok şık ve pahalı olsa da teras kısmında özellikle de happy hour saatinde uygun fiyatlı bir şeyler yemeniz mümkün.

George's at the Cove

Bizim eve yakın olan Pacific Beach'de favori restoranlarım Fish Shop (Clamchowder çorbası ve fish taco yenilebilir) ve Patio on Lamont Street.

Ucuz ve lezzetli olsun, sağlıksız olsa da olur derseniz In and Out Burger. Zincir burgercilerin en tercih edilesi olanı. Patatesini benim için de yiyin…

Yüzlerce restoran arasından şu an önerebileceklerim bunlar, ama siz yakınınızda nereleri var bakmak için telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan Yelp uygulamasını kullanabilirsiniz.

Yemek yapma imkanınız varsa marketlerden alışveriş yaparsınız zaten ama Balboa International Market'ten Türk marka ürünler, pide, beyaz peynir, Marmara Birlik zeytin, turşu ve hatta pastırma bile bulabilirsiniz. Alışveriş yaparken fonda Mahsun Kızmızıgül çalıyor olabilir, ama gurbette o bile iyi geliyor 🙂

San Diego'da Alışveriş

Hediyelik eşya alışverişi için önerdiğim adres oldtown. Çok hoş dekoratif objeler var.

San Diego'ya özgü bir obje bulamadım, genelde Meksika temalı eşyalar satılıyor.

Sriracha sosu San Diego'da bolca kullanıp bağımlısı olduğumuz bir sostu. Sanırım bağımlı olan tek biz değiliz, küçük sos şişelerini anahtarlığa takıp satıyorlardı. Acı seviyorsanız bu sosu alabilirsiniz.

Alışveriş merkezleri çok, yolda bol bol göreceksiniz. Biz genelde gitmek istediğimiz mağazanın adını google maps'e yazıp neredeyse oraya gidiyorduk.

San Diego'da alışveriş merkezleri hep açık havada kurulmuş. Kapalı bir avm ye rastlamadık.

Bizim en çok gittiğimiz alışveriş merkezi San Diego'nun içinde Fashion Valley'di. Buraya trolley ile ulaşım da mümkün. İçinde Cheesecake Factory'nin de olması sık gitmemize sebep oldu sanırım. Fashion Valley'de çok şık mağazalar olduğu gibi daha ulaşılabilir markalar da mevcut. Gezip dolaşması zevkli bir yer.

Fashion Valley

Bir de ne zaman gitsek mutlaka bir Türk'e rastladığımız Westfield UTC alışveriş merkezi vardı. Yine çok şık ve nezih bir ortam. Göz gönül açan cinsten.

Downtown'da bir avm isterseniz de Horton Plaza'da bir çok mağaza bulabilirsiniz.

San Deigo yakınında 2 tane outlet var:

1- Las Americas Premium Outlets: Tam da meksika sınırında. Resmen Tijuana sınır çizgisinde. Burada çalışan kasiyerler bile Meksika tarafından yürüyerek gidip geliyormuş. Trolley ile yani toplu taşıma ile ulaşım mümkün.

Biz çok sık gittik, hatta black friday indiriminde gece 12'den sabah 7'ye kadar alışveriş yaptığım ve oradan doğum için hastaneye geçtiğim yer olması açısından bendeki yeri ayrıdır 🙂

2- Carlsbad Premium Outlets: Los Angeles yolunda, daha elit görünümlü olsa da Las Americas kadar ucuz olmadığı söylendiği için daha az tercih ettiğimiz bir yer oldu.

Outletlere giderken internetten kupon indirmeyi unutmayın. Eğer Amerika için özel bir güne denk gelirseniz çok iyi fiyatlara marka ürünler alabilirsiniz. Tommy Hilfiger, Gap, Crocs, Banana Republic, Sketchers gibi markalar her daim kalabalık.

Benim gözümden San Diego bu şekildeydi. San Diego'yu anlamamızı, yaşamamızı sağlayan, en güzel anılarımızın parçası olan Günay ve Elçim'e, yardımlarından ötürü Safa'ya, hamile kankam Elif'e ve adaş bebeklerimize kocaman sevgiler! 

Masal gibi geçen günlerin ardından ben San Diego'da yeni bir ben oldum, çünkü artık "anne" oldum. Siz de ne sebeple gitmiş olursanız olun kendinizi yenileyeceğiniz bir tecrübe yaşamanızı umarım.

Yeni size de merhaba! 

Renkli ve neşeli bir San Diego gezisi dilerim…

Diğer Amerika yazılarım için tık tık

Son Yazılar
Yorum ( 8 )
 1. Ufuk
  12 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  San dıago ve Cevresi hakkında bu güne kadar okuduğum en iyi blOg. Ayrıyetten yararlı bır gezı rehberi.teSekkürler ve anneliğinizi Kutlarım.

 2. mihriban
  13 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  TEBRİK EDERİM. YAVRU KUZUNUZLA BERABER BOL GEZİ YAZILARINIZI BEKLERİZ. SEVGİLER.

 3. CANAN
  13 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Melikecim, gidemesem de Sayende oraları da gördüm :)Öpüyorum

 4. mehmet
  20 Nisan 2017 at 16:07
  Cevapla

  Güzel ve açıklayıcı bir rehber teşekkürler.
  Ufak bir eleştirim olacak; kendi resimleriniz olmasa daha hoş olur, neticede amaç San Diegoyu tanımak, sizi değil.

  • Melike Kutlay
   20 Nisan 2017 at 16:14

   Merhabalar! Burasi benim kisisel seyahat blogum ve kendi tecrübelerimi paylaştığım bir platform. Yani sizin amacınız San Diegoyu tanımak, Benim amacimsa gezi günlüğü oluşturmak 🙂 Yani bir Wikipedia veya lonely planet olmadığım icin gezi yazılarımı “rehber” olarak bile tanımlamıyorum. Yine de umarim size yol gosterebilmisimdir. İyi eğlenceler dilerim

 5. DUYGU GÜVEN
  22 Mayıs 2017 at 15:38
  Cevapla

  Merhaba, çok güzel bir gezi günlüğü yazmışsınız. Bizde bu hafta doğum için Atlanta’ya gideceğiz. bu süreç ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorum, bana ulaşmanızı bekliyorum. Sevgilerimle.

 6. Serpil ince
  16 Aralık 2017 at 08:56
  Cevapla

  Merhaba,yazılarınızı keyifle okudum,3ay kadar bir süre için San diegoda bılunuyorum şu an..Bu güzellikleri yalnız keşfedicek olsamda yazılarınız fikir vermesi açısından çok faydalı oldu,çok teşekkürler…

 7. Burcu
  26 Temmuz 2018 at 00:20
  Cevapla

  Merhaba, çok keyifli bir gezi güncesi , tebrik ederim . Burada Amerika’da outlet alışverişi öncesi kupon indirin demişsiniz , tavsiye edeceğiniz bir websayfası varsa çok memnun olurum.

Bir cevap bırakın