Madrid’e Bu Kez Spor İzlemek İçin Gidin

Madrid’e Bu Kez Spor İzlemek İçin Gidin

İspanya, artık sporu, spordaki ulusal başarılarını ve özellikle de İspanyol kulüplerinin namını turist çekebilmek için ciddi ciddi kullanıyor. Ve öyle görünüyor ki, başarılı da oluyor. İspanya’nın resmi turizm portalı www.spain.info’da bile “futbolun tutkusunu burada yaşayın” minvalinde dosyalar bulunmakta. Avrupa’nın en büyük bilet sağlayıcı firmalarına göre ise her hafta sonu 19 farklı milletten insan İspanya’ya ‘spor’ izlemek için gidiyor.

Bu insanların ilk tercihi ise başkent Madrid oluyor. Başkentte de ilk tercih tabii ki Real Madrid futbol takımı… Günümüzden on yıllar önce de bu takımın büyüsü dünyanın dört bir yanından insanı kendisine çekiyordu. Ancak bu sayı seyahatlerin kolaylaşması ve dünyamızdan ziyade insanların da globalleşmesi sayesinde daha da arttı. Son yapılan anketlere ve araştırmalara göre gezegenimizde tam 450 milyon Real Madrid sempatizanı var.

Ağustos’tan Mayıs’a her hafta binlerce kişi Real Madridli yıldızları bir kere de olsa Santiago Bernabeu’da izlemek için başkentin yolunu tutuyor. Eğer siz de 450 milyon kişiden biri iseniz PopEvent aracılığıyla, güvenilir bir biçimde maç biletinizi alıp, yıldızlar karmasını Madrid’de izleyebilirsiniz.

Real Madrid’in futbolda olduğu kadar basketbolda da dillere destan bir başarısı var. Dolayısıyla birçok kez Euroleague şampiyonu olan takım da hatrı sayılır miktarda ‘turisti’ salona çekiyor.

Belki de siz, daha minimal ve gelenekçi bir takımdan hoşlanıyorsunuz… Mesela Atletico Madrid’den. Şehrin ‘diğer’ takımı da son yıllardaki başarıları sayesinde ciddi bir hayran kitlesine sahip oldu. Biz Türkler de Arda Turan sayesinde Vincente Calderon Stadyumu’nun yerini artık gayet iyi biliyoruz.

Madrid’e seyahat için sporseverleri cezbeden şey elbette takımların başarıları. Ancak Madrid şehir olarak da istediğiniz her şeyi size verebilecek bir destinasyon. İyi yemek, capcanlı bir sosyal hayat, şehir için ulaşım kolaylığı, geniş konaklama seçenekleri… Üstelik futbolun kültürüne de önem veriyorlar. Örneğin Santiago Bernabeu’da maç izleyemeseniz bile, sizi muhakkak kulüp müzesini gezmeniz için teşvik ediyorlar.

Madrid sadece basketbol ve futbolu ile ilgi görmüyor. Erkeklerde Masters 1000 serisine dahil 9; kadınlarda ise Premier Mandatory kategorisinde oynanan 4 büyük tenis turnuvasından birine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en iyi tenis oyuncuları, her yıl Mayıs ayının ilk haftasında Madrid Mutua Açık’ta bir araya geliyor ve tam 7 gün boyunca şampiyonluk için mücadele ediyor.

Eskiden, müzikten spora Avrupa’da gerçekleşen etkinliklerin sadece haberlerini takip etmekle yetinirdik. Televizyon yayıncılığın ve gelişen teknolojinin de etkisiyle artık canlı canlı takip ediyoruz. Peki ya bu etkinlikleri yerinde deneyimlemek? İşte o bambaşka bir his… Kısacası Madrid’de özellikle futbol ile dolu geçireceğiniz birçok hafta sonu var ve Mayıs’a dek sizi bekliyor.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın