Salzburg Gezi Notları

Salzburg Gezi Notları

Mozart'ın doğum yeri Salzburg Avusturya'nın şirin mi şirin bir şehri. Bakmayın "Salz"ın tuz, "Burg"un kale demek olduğuna, şehir tuz madenlerince zenginmiş ama sanırsınız ki şekerden kale, o kadar tatlı bir yer.

Tuz mu? Bildiğin şekerden bir yer Salzburg…

Salzach Nehri kıyısında çikolata kokulu, piyano sesli bir şehir olan Salzburg %100 turist memnuniyeti sağlıyor. Şehir hakikaten büyülüyor olmalı ki gidenler burayı öve öve bitiremiyor. Etrafımda turist olarak gidip Salzburg'u beğenmeyen biri çıkmadı daha. Varsa sevmeyen ya şimdi söylesin ya da sonsuza kadar sussun!

Ben beğendiğime göre anlatmaya devam edebilirim…

Baştan uyarayım, Salzburg'da her şey Mozart temalı, o yüzden bir çok cümlem Mozart ile başlayıp Mozart ile bitebilir. Bakalım yazı boyunca kaç defa "Mozart" kelimesi geçecek…

 

Salzburg'a Ulaşım

Biz Viyana'dan tren ile ulaştık Salzburg'a. Avusturya içi tren bileti almak için bu siteye tık tık. Bir de yeni özel tren işletmesi açılmış, biz bundan çok geç haberdar olduk. Alternatif firma Westbahn ile daha uygun fiyata ulaşım sağlayabilirsiniz.

Obb'nin sitesinde IC ve Railjet olarak 2 çeşit bilet satılıyor olacak. Ic genelde daha ucuz ama daha yavaş oluyor. Railjet ise daha lüks trenlere sahip. Biz İtalya'da IC tipi trenleri pek konforlu bulmamıştık fakat Avusturya'da durum böyle değildi. Salzburg'a giderken IC, dönüşte Railjet kullandık, ikisinden de memnun kaldık.

Viyana'dan Salzburg'a tren yolculuğu 2,5 saat sürüyor. Biz 2 kişi gidiş dönüş toplam 110 euro ödedik. Sizin zamanınız esnekse daha ucuza da mal edebilirsiniz.

Salzburg'a Viyana'dan değil, Münih'ten de ulaşım sağlayabilirsiniz. Zira çok daha yakın.

Salzburg'da tren istasyonundan 5, 3, 6 numaralı otobüsler ile turistik merkezlere ulaşmak mümkün. 1 günlük sınırsız ulaşım bileti 2,4 euro idi. Biz sadece tren garına ulaşım için otobüs kullandık ama kullanılmasa da olur, 15 dakikada yürünebilir.
 

Salzburg'da Konaklama

Bizim otelimiz Star Inn Hotel Salzburg Gablerbräu idi. Yeri çok merkezi, Makartplatz Meydanı'na 2 dakika yürüme mesafesindeydi. Odaları modern, standart güzellikteydi. Genel olarak tavsiye edebileceğim bir konaklamaydı. 2014 ekim ayında 1 geceliğine 99 euro ödedik.
 

Salzburg'da Gezilecek Yerler

Salzburg'u günübirlik gezmek de mümkün ama biz yorulmamak için 1 gece konaklamayı tercih ettik.

Gezilecek yerler hep eski şehirde. Eski şehir ise minik, sevimli ve her yer yürüme mesafesi.

Eski şehir de Salzach etrafına kurulmuş. Salzach'ın bir yakasında Mirabell bahçeleri, Makartplatz Meydanı ve Mozart'ın yaşadığı ev var. Diğer yaka ise daha eski ve turistik bir bölge, Mozart'ın doğduğu ev, ünlü Getreidegasse Caddesi'nin olduğu bölüm.

Salzach kenarında yürümeden olmuyor zaten. Hava da güzelse mis olacaktır… Nehir kenarındaki Cafe Bazar çok hoş ve nezih bir ortama sahip.

Salzach kenarında ve üzerindeki köprülerde yürünür…

Salzach üzerindeki kilitli köprü Paris'teki kadar aşıkların meskeni olmasa da zaman içinde yoğunlukta yarışabilir. Köprü üzerinde bol bol fotoğraf çekilmeli.

Şehrin turistik kısmında ilk bakılması gereken yer Getreidegasse Caddesi. Burada ünlü markaların mağazaları var ama her yerdekilerden farklı olarak tabelaları ferforjeden yapılmış…
 

Ünlü Getreidegasse Caddesi'nde tabelalar

Bu ferforje tabela uygulaması Salzburg'u oldukça farklı kılmış. Dünya çapında standardizasyonun dibine vurmuş Starbucks, Mc Donalds gibi Amerikan firmaları bile bu düzene boyun eğmiş, ferforjeden tabelasını takmış…

Salzburg'da Mc Donalds tabelası tüm dünyadakilerden farklı.

Getreidegasse Caddesi üzerinde dikkatinizi çekmesi gereken yerlerden biri Mozart'ın doğduğu ev. İçeriye giriş 10 euro.  Önce Mozart ailesinin yaşadığı, Wolfgang'ın doğduğu daireyi geziyoruz. Daha sonra da binanın diğer katlarında Mozart ile ilgili şeylerin sergilendiği müzeyi…

Mozart'ın doğduğu ev

Mozart müzesinde takıldığım nokta bu olmamalıydı, biliyorum ama 18.yy da kullanılan biberona bakar mısınız!

Wolfgang Amedeus Mozart'ın babası Leopold da yetenekli bir müzisyen, bestekarmış. Oğlundaki cevheri çok küçük yaşta farketmiş. Wolfgang tam bir süper çocukmuş, 5 yaşında iken piyano ve viyolonsel çalıyormuş. Müzede gezerken gördüğümüz tablolarda Mozart bir çocuk olarak piyano başında, etrafında ise yaşlı orkestra elemanları çalıyor olarak resmedilmişti 🙂

Dünyaların adını bildiği koskoca Mozart'ın sadece 35 yıl yaşadığını biliyor muydunuz? Yetenek denen şey Mozart'ı 5 yaşından itibaren ünlü yapmış. Ömrünün ilk yıllarını seyahatlerde, çeşitli ülkelerde müzik yaparak geçirmiş Mozart. İleriki zamanda ise sağlığı müsade etmediği için Viyana'ya taşınmış.

Bu da Mozart'ın seyahat haritası
 
Mozart'ın sefalet içinde öldüğü söylense de aslında para kazanamadığı söylenemezmiş. Parayı idare edemediği, kazandığından fazlasını harcadığı için sefillik çekmiş. Mozart'ın mezarının belli olmayışı da insanlığın büyük ayıbı bana göre…

Getreidegasse Caddesi'ni ve ona bağlanan pasajları boydan boya gezdik.

Bazı pasajlar
 
Bazı evlerin üzerinde 2 tane tarih gördük… Tarihlerden birisi 1400lü, 1300lü yıllara aitken diğeri 1900lü yıllara aitti. Eski olan binanın yapılış, yeni tarih ise restorasyon tarihiymiş. İki tarih arasında en az 500 yıl olduğuna dikkat çekmek isterim.
 
Binanın dikiliş tarihi 1408, restorasyon tarihi 2006
 
Gezerken bazen meydanlar çıkıyor önümüze…

Mozartplatz'da 1844 yılında yapılmış bir Mozart heykeli var.
 

Mozartplatz
 
Kapitelplatz'da altın rengi kocaman bir küre üzerinde ayakta duran bir adam heykeli ile Salzburg'da görüp görebileceğimiz en modern yapıt karşımıza çıkıyor. Altın rengi küre Mozart çikolatasını ifade ediyormuş. Yanında da kocaman bir satranç karesi var, kendine güvenenler için…
Kapitalplatz
Satrançta iddialı amcalar…
 
Salzburg Katedrali'nin olduğu Dom Meydanı, tarihi bir çeşmenin olduğu Residenzplatz da görülmesi gereken meydanlardan.
Residenzplatz Meydanı
 
Bu arada Salzburg'u gezerken bıçakla kesilmiş gibi dümdüz yükselen dağ da dikkatimizi çekiyor. Tepede 2 farklı nokta var:

Mönchsberg Tepesinde bir Modern Sanat Müzesi var. Burası Getreidegasse Caddesi'nin biraz ilerisinde, asansör ile tepeye çıkış var.

 
 
Kilisenin ardındaki tepeye dikkat
 
Diğer tepe ise Festungsberg Tepesi. Kapitalplatz Meydanı'ndan füniküler ile ulaşabileceğiniz bu tepede hem muhteşem Salzburg manzarası, hem de Hohensalzburg Kale'si var. Füniküler ile tepeye çıkış 11 euro. İlk başta fiyatı çok pahalı bulsam da yukarıda kalenin içini gezince "çıktığımıza değdi" dedim.
 
Hohensalzburg Castle
 
Tepeden Salzburg
 
Kalenin içi baya büyük, epey vakit alıyor. Savaş temalı eşyalar sergileniyor içinde.

Salzach'ın 2'ye böldüğü şehrin "eski şehir" kısmını bitirdik. Köprüden nehrin diğer yakasına geçip oradaki sokaklara da bir şans vermenizi tavsiye ediyorum. Bu bölümde Mirabell Sarayı ve bahçelerini gezebilir,Makartplatz Meydanı'nda Mozart'ın yaşadığı evi (Mozart Wohnhaus)görebilirsiniz.

Mirabell Sarayı halka açık değil, bahçesini gezebiliyoruz. Mirabell Gardens çok meşhur ama Viyana'daki Schönbrunn Sarayı'nın bahçesinden daha güzel gelmedi bana. Yine de gezilmeli…

 
Mirabell Bahçeleri
 
Mirabell Bahçeleri'nde peyzaj ilginç
 

Salzburg'da yeme içme

Salzburg Viyana'dan çok Münih kültürünü yansıtan bir yer. Bavyera kıyafetli garsonlar, birahaneler ve Bavyera kurabiyeleri çokça karşımıza çıktı…

Yiyecek olarak Şinitzele devam… Sevgili arkadaşım Gökçe'nin önerisi ile Getreidegasse Caddesi üzerinde 37 numaradaki Herzl'de leziz şinitzellerimizi mideye indirdik. Hesap biraz pahalı tutsa da (50 euro) güzel bir yemekti, tavsiye ederim.

Yine Getreidegasse üzerindeki Mozart Kafe'de tatlı molası verilebilir.

 
Cafe Mozart ünlü bir durak
 
Avusturya genelinde varolan Nord See, deniz ürünleri üzerine bir fastfood zinciri. Salzburg'daki yeri çok merkezi, Mozart'ın doğduğu evin hemen yanında. Biz öğlen yemeği için oturduk, haftada 1 mutlaka yemeye çalıştığımız balık kotamızı doldurduk.

Stein Oteli'nin terası benim en beğendiğim yer oldu. Nehir kenarındaki bu otelin terasına mümkünse güneş batımına yakın çıkılır, manzara eşliğinde içecekler ısmarlanır…

 
Stein Oteli'nin terasında manzara gayet iyi
 
Yazının başında belirttiğim Salzach kıyısındaki Cafe Bazar kahvaltı veya kahve için uğranabilir, hoş bir yer.
 
Cafe Bazar, Salzburg
 

Biz gece eğlenmeye çıkmadık ama çıksaydık Bergstrasse üzerindeki publara takılacaktık. Alchemiste Belge isimli pub araştırmalarım sonucu karşıma çıkmıştı.

Salzburg'da alışveriş

Getreidegasse üzerindeki ünlü markalar dünyanın her yerinde var, o yüzden ilgimi çekmedi. Sadece kaliteli bıçaklar ve mutfak malzemeleri satan Zwilling mağazasında aklım kaldı 🙂

Mozart çikolatası almadan Salzburg terkedilmez. Fürst marka çikolataların mağazaları çok şıktı. "Çikolatayı marketlerden alın, daha ucuz oluyor" önerisine kulak versem de benim girdiğim marketler dışarısı ile aynı fiyattı. Mirabell marka bir kutu aldım.

Mozart likörü de alınabilir, neskafe ile güzel gidiyor.

Salzburg meydanlarında kurulmuş minik pazarlarda gezinmek, standlardaki lokal ürünlere bakmak çok keyifliydi.

Salzburg Meydanlar'ında alışveriş
 
Salzburg'da alışveriş
 
İşte Salzburg böyle güzel bir yerdi… Salzburg'dan memnun ayrılan turistlere 2 kişi daha eklendi: Olgun ve Melike. "Bir yere gideyim ama kesin beğeneceğim bir yer olsun" derseniz Salzburg iyi bir alternatif.

Bu arada yazı içinde 32 defa Mozart kelimesi geçmiş 🙂

Viyana Gezi Notlarım için tıktık…

Münih Gezi Notlarım için tık tık…

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve seyahatlerim esnasında paylaştığım fotoğrafları görmek için tık tık…

 
Son Yazılar
Yorum ( 10 )
 1. Gurkan ALTAY dedi ki...
  28 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  O kadar detaylı bir yazı ki. Gidecek olan da vazgeçebilir…\r\nGezilecek’lere ekledim. Teşekkürler.

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  30 Mart 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yine de gidin derim, belki sizin gözünüz farklı görür Sazburg’u 🙂

 3. Funda Özarpacı dedi ki...
  20 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Mirabellplatz’dan 150 nolu otobüsle ,St Gilgen ve oradan da tekneyle Wolfgangsee’ye mutlaka gidilmeli derim.Nefis doğa manzarası” iyi ki geldim ”dedirtecektir…\r\nKale ‘de konser kaçırılmamalı…

 4. Adsız dedi ki...
  21 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazınız şahane melike hanım..tüm yazılarınızı severek takip ediyorum ve mayıs ayında gideceğim viyana-salzburg gezisi için oldukça faydalı bilgiler edindim.Teşekkürler

 5. hande
  20 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Ben salzburgdan yeni dondum fakat cok begenmedim. 6.30 da tum dukkanlar kapaniyor.internet var ama cekmiyor.cok pahali bir yer. Gezmek icin yarim gun yeter. Iyiki de 1 gunluk gitmistiniz.daha fazlasi cok sikici.ben 3 gece kaldim. Sehri kesfetmek icin yarim gun yetiyor

 6. Adalet Sevin
  31 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Salzburg’da 3 gün kalıp da sıkılmak olmaz aslında.1 gün koonigsee’ye çıkılır.dağın tepesindeki gölde gezilir.1 gün tren istasyonunun karşısından postbus’a binilir.St.wolfgang’a gidilir.Romantik otel’de yemek yenir.Gölün tadı çıkarılır.hatta st.wolfgang’da kalınır.Mondsee’ye gidilir.Bad ıschl’a gidilir.fuscl am see’ye gidilir.Tren veya otobüs kullanılır ve çok ucuz.daha neler yapılır!!

 7. omafsal
  8 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,\r\nüniversite son sınıfta almanca öğretmenimız bıze almanca olarak ,almanca konuşulan bir şehri tanıtın şeklinde ödev vermişti. ben de Salzburg yazmıştım .o günden beridir aklımdadır.fotolar ve yazılar çok güzel inşallah bır gun ben de gezicem Salzburg’u. elinize ,ayağınıza sağlık.

 8. Seval
  21 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  MERHABALAR… BLOGUNUZ HARİKA 🙂 kURBAN BAYRAMI İÇİN EŞİMLE PRAG-CESKY KRUMLOW-SALZBURG-HALLSTAT VE VİYANA ROTASI İZLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ. CESKY KRUMLOW’DAN SALZBURG VE ORADAN HALLSTAT’ A ULAŞIM BİLGİSİ VEREBİLME ŞANSINIZ VAR MI ACABA?

 9. melike Kutlay Cengiz
  23 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Teşekkürler Seval Hanım, sizin de rotanız harika. Bahsettiğiniz rotayı ben olsa trenle yapardım. yAZIMIN salzburga ulaşım kısmında ilk paragraftaki linkleri kullanarak tren bileti alabilirsiniz.

 10. Ümmü
  26 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Ben gitmeden aşkı oldum inşallah birgün giderim 🙂 ne güzel detaylı anlatmışsınız

Bir cevap bırakın