İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

İstanbul sarayları, camileri, surları ve müzeleri ve pek çok cazibe noktası ile buram buram tarih kokan bir şehirdir. Her bir köşesinde geçmişten bir ize rastlayacağınız bu büyülü şehri keşfe çıkmadıysanız, bu 10 mekanı gezi listenize eklemelisiniz. 

Ayasofya

Görkemli mimarisi ile pek çok turisti kendine hayran bırakan Ayasofya Müzesi, şehirde görülmesi gereken mekanların başında yer alır.
 
Ayasofya

532 yılında Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmış olan bu yapı, daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir. Dünya kültür mirasının baş yapıtları arasında yer alan Ayasofya, tarihe tanıklık etmek isteyenler için güzel bir gezi durağıdır. 
 

Kız Kulesi 

İstanbul Boğazı’nda salacak açıklarında, küçücük bir adacık üzerinde konumlanmış Kız kulesi, şehrin önemli simgelerinden biridir. Çeşitli efsanelere dayanan bu kule, bir rivayete göre kralın kızını korumak için yaptırdığı bir sığınaktır. Sırf bu gizemi anlayabilmek için bile görülmeye değer. 
 
 
Günümüzde restoran ve bar olarak hizmet veren bu nadide yapı, müthiş boğaz manzarasıyla, sevdiklerinizle veya eşinizle romantik bir akşam yemeği veya huzurlu bir öğle molası için tercih edebileceğiniz ideal bir mekandır. 

Yerebatan Sarnıcı 

 
Suların içinde yükselen sütunları ve hakkında çıkan ilginç efsanelerle öne çıkan Yerebatan Sarnıcı, oldukça merak uyandırıcı ve ilgi çeken yerlerden biri.
 
 
Bizans İmparatoru tarafından sarayın su ihtiyacını karşılamak amaçlı yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, Fatih Sultan Mehmet döneminde bu amaçla kullanılmış. Bir rivayete göre, sütunların üzerindeki şekillerin göz yaşını andırması tesadüf değil. Bu şekillerle büyük Basilika yapılırken kaybedilen kölelere duyulan üzüntü anlatılmak istenmiş. Bu sebeple Yerebatan Sarnıcı mimarisiyle de oldukça ilgi görmektedir. 

Topkapı Sarayı 

 
İhtişamlı ve büyüleyici mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Topkapı Sarayı, İstanbul’da görülmesi gereken başlıca yerler arasındadır.1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan saray, 400 yıl boyunca padişahlara ev sahipliği yapmış olup devlet yönetiminin gerçekleştiği ana merkez olma özelliğini taşımıştır.
 
 
İlk olarak Abdülmecit döneminde ziyarete açılan Topkapı Sarayı, Osmanlı döneminden kalma izleriyle tarihe tanıklık ederken, tüm gizemi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. 

Haseki Hürrem Hamamı

 
Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan adına Mimar Sinan'a yaptırılmış olan hamam, İstanbul’un en güzel tarihi yapılarından biridir. Mimar Sinan'ın yaptığı en büyük hamam olarak bilinen bu yapı, günümüzde diziler sayesinde popülerliği artmış ve ilgi çekici mekanlar arasında boy göstermeye başlamıştır. Haseki Hürrem hamamının sıcak atmosferinde güzel bir hamam sefası yapabilirsiniz. 
 
 
Dolmabahçe Sarayı
 
İmparatorluk döneminde Osmanlı Kaptan-ı Derya'sının gemileri demirlediği bir alan olarak kullanılan Dolmabahçe Sarayı, ileriki zamanlarda has bahçeye çevrilmiştir. Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün İstanbul’a geldiği zamanlarda kaldığı mekan olarak bilinen bu saray, aynı zamanda hayata gözlerini yumduğu yer olmasıyla büyük önem taşır. Tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan saray, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
 
Kapalıçarşı
 
 İstanbul’un göbeğinde, Eminönü’nde bulunan Kapalıçarşı, tarihi dokusu ve çeşitli alışveriş duraklarıyla yerli-yabancı pek çok turistin uğrak noktasıdır. Başlı başına bir şehri andıran Kapalıçarşı, Fatih Sultan Mehmet tarafından tarafından insanların ürettiklerini sergileyip satmaları için yaptırılmıştır. 
 

Gün boyunca yüz binlerce insanın akın ettiği bu çarşı, her daim hareketli ve canlı olmayı başaran nadir yerlerdendir. Envai çeşit dükkanların yer aldığı Kapalıçarşı’da aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkündür. 

Adalar 

İstanbul’un içinde ama bir o kadar da dışında gibi gözüken adalar şehrin en güzel kaçamak durakları. Eski dönemlerde Prens adaları olarak bilinen bu takım adalar, günümüzde nostaljik havası, romantik faytonları ve trafiğe kapalı yollarıyla huzurlu ve keyifli hafta sonu kaçamakları için ideal. 

Bu adalara prens Adaları denmesinin elbette bir nedeni var; Bizans İmparatorluğu döneminde taç giymiş pek çok saray üyesi İstanbul’a uzak olan bu adalara sürgün edilmiş, ve birçok prens bir dönem burada yaşamak zorunda kalmış. O olaydan sonra buranın bir diğer adı da Prens adaları oluvermiş. 
 
Bisiklete binip nostaljik havayı tadacağınız, piknik yapıp çayır çimenin keyfini çıkaracağınız adalara bir hafta sonu mutlaka uğrayın. 

İstiklal Caddesi

 
1930’lu yılların başında açılan ve Cadde-i Kebir adı verilen İstiklal Caddesi İstanbul’un en popüler caddelerinden biridir. Uzun yıllar şehirdeki yabancı nüfusa ev sahipliği eden istiklal Caddesi, nostaljik binaları, çeşitli kafe ve restoranları, eğlence mekanları, kültür sanat merkezleri ve daha pek çok cazibe noktasıyla büyüleyici bir mekandır. 
 
 
Yediden yetmişe her tarzda, her kesimden insana rastlayacağınız İstiklal Caddesi günün her saati hareketli ve enerjik bir havaya sahiptir. Boylu boyunca uzanan, bu büyük caddeyi baştan sona kadar yürümek bile ayrı bir keyiftir. 
 
İstanbul’da yaşayıp da bu güzelliklerden hala görmediğiniz varsa bir an önce gitmenizi tavsiye ediyorum. Eğer İstanbul dışından kenti ziyarete gelecekseniz, şehri dip bucak gezebilmek için, araç kiralama hizmetinden faydalanmanızıöneririm. İstanbul uçuşunuzda Sabiha Gökçen havalimanını tercih ettiyseniz, Budget’ın Sabiha gökçen araç kiralama ofisinden aracınızı kiralayabilirsiniz.
Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. GEZİLECEK YERLER
  5 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  GERCEKTEN COK GÜZEL BİR ÇALIŞMA YAPMIŞSINIZ, ELİNİZE SAĞLIK..

 2. İstanbul Gezilecek yerler
  15 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  İstanbul, türkiye’de antalya ile beraber turizm konusunda zirvede yer alıyor. yazınız için teşekkürler.

 3. Bella bosphorus
  31 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  cok hos bir yazı olmuş. İstanbul’un her yeri ayrı bir guzel.

Bir cevap bırakın