Portofino Gezi Notları

Portofino Gezi Notları

"I found my love in Portofino" sözleriyle başlayan şarkıdan tanıdık biz bu küçük balıkçı kasabasını. Şarkı 1950'lerde bestelenmiş, o zamandan beri ne şarkı, ne de Portofino popüleritesinden bir şey kaybetmiş değil. Lüks sahil kasabası günümüzde hala turistlerin ilgisini çekiyor.

Bizimkini de çekti. Cinque Terre bölgesini gezdikten sonra Milano'ya dönerken Portofino'ya da uğramak istedik.

Ve uğradık. Ama ben aşkı Portofino'da bulmadım, yanımda götürdüm 😉

 

İtalya'nın Ligurya bölgesinin kıyıları "Ligurian Riviera" veya "İtalyan Rivierası" olarak geçiyor. Aşağıdaki haritada yeşille gösterilmiş.

Bölge, Fransız Rivierası ile komşu.

Cinque Terre'den Portofino'ya giderken bu kıyı hattında araba ile gezmiş olduk. Doğa ile İtalyanlar iş birliği yapmış, harika bir bölge çıkmış ortaya.

Denize nazır villalar nefes kesiciydi. Görsel Google'dan

Yol üzerinde gördüğümüz sahil kasabaları Santa Margherita ve Rapallo gerçekten temiz, lüks ve düzenliydi. Göz zevkini bozacak yapılaşmalar yok. Az bina ve çok yeşillik, çok turist getirmiş. Yani bizdeki "çok bina, az yeşillik ve az turist" denkleminin tam tersi.

Üstelik buraya gelen turistler gerçekten çok zengin. Teknelerin ihtişamı anlatılamaz. "Burada tatil yapanlar acaba ne iş yapıyordur" diye sorarak ilerledik yollarda. Zenginin malı yine çenemizi yormayı başardı.  

İtalyan Riverası; denizi, doğası ve tekneleriyle muhteşem

Portofino o kadar küçük bir yer ki, gezi rehberi tadında bir yazı olmayacak bu. Fazla tavsiye yok, anılarım ve fotoğraflarım var. Bu sefer de böyle olsun.

Yine de Portofino'ya nasıl gidilir? bölümünü atlamayayım.

İtalya'nın herhangi bir yerinden Portofino'ya tren ile ulaşmak isterseniz ineceğiniz istasyon Santa Margherita. Tren biletleri için başvuracağınız adres de Trenitalia.

Portofino'ya komşu sayılabilecek bir sahil kasabası olan Santa Margherita'dan Portofino'ya gelmek için ya otobüse biniyormuşsunuz, ya da sahilden kalkan teknelere.

Biz Portofino'ya araba ile ulaştık. Arabayla kıyıya kadar ilerleyemiyorsunuz. Girişteki meydanda bir park yeri bulup merkezi sokaklara ve kıyı şeridine yürüyerek ulaşıyorsunuz. Biz kapalı bir otoparka girdik, sanırım bir otele aitti. 3 saatine 17 euro verdiğimizi söyleyeyim ki fiyatlar konusunda bir fikriniz olsun.

Portofino'nun girişinde arabanızı park ediyorsunuz

Baştan kabul edelim, Portofino sosyetik bir yer! Sokaklarında gezerken bunu anlıyorsunuz. Pahalı markaların mağazalarına ve hediyelik eşyacılara selam çakarak keyifli sahile varıyoruz.

Şirin sokaklar

Sahildeki meydan harika: Dinlendirici renk tonlarındaki evler, sevimli kafeler ve deniz…

Bir de lüks tekneler…

Portofino meydan

Portofino'nun sevimli evleri 

Portofino

Portofino'da aşkı bulan Kutlay ailesi

Aslında daha fazla tekne göreceğimizi ummuştum ama Portofino'daki marina biraz küçüktü. Yelkenlilerin olduğu asıl marina önceki koylardan birinde.

Portofino'da yapacağınız şeyler: sokaklarda dolanıp vitrinleri izlemek, meydanda vakit geçirip deniz kıyısında yürümek, eski ama bakımlı evleri incelemek ve Portofino'ya tepeden bakmak için Castello Brown isimli kaleye çıkmak.

Castello Brown için okları takip edip yokuş tırmanıyorsunuz. Ulaşımı biraz yorucu, girişi ise kişi başı 5 euro. Ama kesinlikle değiyor. Portofino'ya tepeden bakıp hoş fotoğraflar çekmek için çıkılmalı. 

Portofino manzarası tepeden bir harika!

Geniş açıdan bakacak olursak…

Bu da dar açıdan Portofino

Bizsiz olmaz

Koylar ve tekneler

Kaleden indikten sonra meydandaki turistik kafelerden birinde pizza molası verdik. 1 pizza 12 euro idi. Çok özellikli olduğunu söyleyemem ama İtalya'dayız, ne kadar kötü olabilir ki?

İtalyan Rivierası, dünya üzerinde cenneti çağrıştıran noktalardan biri olarak hatıralarım arasındaki yerini aldı. Maviliklere olan yolculuklar hiç bitmesin diyor, Milano notlarımda buluşmayı diliyorum…

Maviliklere doğru…

Cinque Terre Gezi notlarım için buraya, 

Diğer İtalya yazılarım için buraya tık tık…

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. Haberebakcaydemle
  7 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  yazılarınızı daima takip ediyorum ve paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum. tatile çıkacaklar hakkında 5 önemli uyarım var ziyaret ederseniz sevinirim:) https://haberebakcaydemle.blogspot.com

 2. R. Başak Sevil
  7 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  MerhabalAr,\r\nYağmurlu ve soğuk bir ankara sabahında okudum yazınızı. cidden içimi ısıttı 🙂 kaçıp oralara gidesim geldi 🙂 Ellerinize sağlık.

 3. melike kutlay cengiz
  7 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  güzel yorumlara teşekkür ederim, sevgilerimi yolluyorum Ankara’ya!

 4. Ali
  14 Eylül 2017 at 09:12
  Cevapla

  Merhaba, yazılarınız çok akıcı. Fotoğraflar harika. Portofino ile ilgili ek bilgi vermek gerekirse portofinodan tren istasyonuna kadar tüm koyları gören patika bir yol var. Yürüyüşü sevenler için harika bir güzergah.

Bir cevap bırakın