Midilli (Lesbos) Adası Gezi Notları

Midilli (Lesbos) Adası Gezi Notları

2014 yazının son haftasonu kaçamağını da Midilli Adası’na yapmış bulunuyorum. Peki neden Midilli?

1- Bu yaz bloğum hiç tahmin etmediğim bir performans sergileyerek Yunan adaları yazılarım sayesinde epey tıklandı, kendi çapında bir popülerite kazandı. Pek çok soru, teşekkür, takdir maili aldım… Demek ki Yunan adaları yazılarım sevildi, e o zaman bir an önce hepsini tamamlamalıyım. Yakın adalardan Midilli ve Rodos kalmıştı gitmediğim.

2- Sevgili Derya diğer Yunan adaları yazılarımı okumuş, dayanamayıp “sıra Midilli’de” şeklinde bir mail atmış, Midilli’de yaşadığını belirtmiş, gelmek istersem yardımcı olabileceğini söylemiş.

E haftasonu kaçamağı için yer arıyorum, Yunan adalarını tamamlamak istiyorum, adayı bilen birinin tavsiyeleriyle gezme fırsatım var… Ne duruyorum? İstikamet Midilli’dir!

Ayağımın tozuyla Midilli notları

Ağustosun son haftasonusu gitmeye karar verdim, biliyorum ki büyük bir ada, biraz fazla vakit ayırmak lazım. Yapabileceğimin en iyisi cuma akşam feribotuna yetişmekti. Cuma öğlen Olgun’u işten aldım ve ver elini Ayvalık…

Yazının başında belirteyim, bu yazı Midilli’de yaşayan Derya’nın tavsiyeleri ışığında yazılmış olduğu için çok kıymetli bilgiler içermektedir! Hafife almayınız 😛

Midilli’ye ulaşım:

Midilli’ye Ayvalık’tan geçiliyor. 3 şirket var feribot seferleri düzenleyen; Jale TurTuryol ve daha yeni hizmet vermeye başlayan Jalem Tur.
Jale ve Turyol gidiş dönüş 30 euro, yolculuk 1 buçuk saate yakın sürüyor. Biletleri online aldığınızda 5 euro kadar indirim olabiliyor.
Jalem ise hızlı katamaranlar ile servis yapıyor, yolculuk 35 dakika sürüyor. Daha hızlı gitmenin bedeli 5 euro daha pahalı bilet almak, 35 euro gidiş dönüş. Jalem’in İzmir’den de seferlere başlayacağını duyduk… Haydi inşallah diyor, İzmir’den direkt gidilse tadından yenmez olacağına inanıyorum!

Biz bileti internet üzerinden aldık, Jale Tur’u tercih ettik. Sebebi de cuma akşam saat 18.00 feribotunun sadece Jale’de olması. Akşam feribotu çok avantajlı, çünkü genelde Yunanlılar oluyor gemide, pasaport kontrolünde fazla zaman kaybedilmiyor.

Adaya geçerken Schengen vizenizin olması şart. Kapıda vize uygulaması geçerli. Daha ayrıntılı bilgi için Yakın Yunan Adaları Rehberi yazıma tık tık.

Midilli’de konaklama:

Midilli’ye cuma akşamı gidip pazar akşamı döndük, 2 tam gün adayı gezebildik böylece. Bu sefer otelimizi Derya ayarladı, hiç yorulmadan hazıra kondum 🙂 Otel konusunda tüyo: Müşteri bulma derdi olmayan güzel oteller artık komisyon ödememek için booking’e vermiyorlar ilanlarını, yerel acenteler ile anlaşıyorlar. Mümkünse direkt otele mail atın veya arayın, daha ucuza halletmiş olursunuz.

Derya’dan ulaşım ve konaklama için yardım isterseniz de bana iletişim bölümünden ulaşıp mail adresini isteyebilirsiniz.

Biz adanın tadını çıkarmak adına Derya’nın da tavsiyesi ile adanın en güzel, en turistik ve en eğlenceli şehri olan Molivos’ta konakladık. Molivos’ta (diğer adı ile Mythimna) otel fiyatları 35 eurodan başlıyor. Biz Molivos’un konum olarak en avantajlı olan otellerinden birinde, Sea Horse‘da kaldık.

Sea Horse otel limanda, taş bir binaydı. Odamız yenilenmiş, balkonlu, yandan denizi görüyordu. Tam cephe deniz gören odalar da varmış. Biz kahvaltı dahil 1 geceliğine 50 euro ödedik. Kahvaltınızı deniz kenarında yapıyorsunuz, domates, peynir, zeytin yiyorsunuz. Çok keyif aldığımız bir konaklama oldu, şiddetle öneririm.,

Sea Horse’taki odamızın balkonundan

Denizin kenarında kahvaltı ederken…

Midilli içi Ulaşım:

“Yerel iyidir” anlayışını araba kiralarken de benimsemek lazım. Yine Lesvorama sitesinden faydalanabilirsiniz. Biz normalde diğer adalara giderken arabayı internetten değil, adaya gidince acentaları dolaşarak kiralıyorduk. Fakat bu sefer yine hazıra kondum, Derya’nın organizasyonu ile 1 günlüğü 38euro’dan 2 günlük arabamız adaya gittiğimizde hazırdı.

Midilli merkez şehri Mytilene’de limandan çıkar çıkmaz Blue Sea Otel’in yanında küçük bir sokakta araba kiralama şirketleri var. Bu sefer iyi ki önceden rezerve etmişiz arabayı, çünkü arkamızdan gelen çifte arabaların bittiği söylendi! Ağustos sonu da olsa yüksek sezon devam ediyordu anlaşılan.

“Param az, zamanım çok” diyorsanız araba kiralamayıp toplu taşıma ile de gezmek mümkün.

Midilli’de gezilecek yerler:

Midilli’de gezmeye başlamadan önce sizi büyük bir gaftan kurtarmalıyım: Adanın ismi Lesbos, ama asla B harfi ile okumuyoruz! Lesvos diyoruz.

Feribottan adanın merkezi olan Mytilene şehrinde iniyorsunuz.

Biz iner inmez hiç gezmeden direkt Molivos şehrine geçtik, adadan ayrılmadan pazar günü Mytilini’yi dolaşma fırsatı bulduk. Zaman kısıtından ötürü böyle yapsak da pazar günü Mytilene’yi gezmek için ideal bir gün değil, uyarayım! İni ve cini top oynarken izleyebilirsiniz… Haftaiçi de olsa öğlen 14.00 – 17.30 arası siesta olduğunu unutmayalım, Yunanistan için uyku vakti!

Midilli’ye yanaşırken…

Mytilene’de sahil şeridinde kafeler, dükkanlar daha uzun saatlerde hizmet veriyor, pazar günü de açık yerler var. Ama asıl alışveriş caddesi olan sahilin bir arka paralelindeki Ermou Caddesi pazar günü ıssızlığa terkediliyor.

Ermou Caddesi’ne pazar günü

Midilli merkez şehri Mytilene’yi gezerken elinize bir harita alıp takip edebilirsiniz. Türkçe haritalar da var.

Midilli silüetinin en çarpıcı binası Agios Therapon kilisesi… Kubbesi hemen dikkat çekiyor, “o bina neymiş ki?” deyip bakmak istiyorsunuz.

Mimarisi ile dikkat çeken Agios Therapon Kilisesi

Agios Therapon

Ermou Caddesi de kiliseden itibaren Midilli Kalesi’ne kadar uzanıyor.

Ermou Caddesi üzerinde yürürken biraz ara sokaklara saparak bizden izler bulmanız mümkün. Osmanlı’dan kalan camilerden Yeni Camii‘yi gördük biz. İsmi yanıltmasın, son derece bakımsız ve eski… İsim değişikliğine gidilmesini öneriyorum…

Hamam, Arkeoloji müzesi, Metropolitik Kilise bu cadde üzerinde gezilebilecek yerler arasında.

Midilli Kalesi adanın en büyük kalesi. Hem Osmanlı, hem de Bizans tarafından istilalardan korunmak için kullanılan kale şimdilerde konserlere ve sanatsal aktivitelere ev sahipliği yapıyormuş. Nereden nereye değil mi?

Midilli’nin dışına çıkarsak… Farklı rotalar ile adayı gezmek mümkün. Toplu taşıma da var ama araba kiralamak az zamanda daha çok yer görmenizi sağlayacaktır.

Adada araba kullanırken dikkat! Bazı yollar çok dar, yokuşlu ve virajlı. Ana yollardan çıkmayın, kestirme olsun diye haritada görüp sapacağınız tali yollar sizi varacağınız yere çok daha geç ulaştırabilir.

Adayı gezerken çizmiş olduğum rotaları takip edebilirsiniz, bunları kendi aralarında kombinleyebilirsiniz.

Midilli dışındaki rotaları yukarıdaki haritada özetledim. Yolların ne kadar sürdüğüne Google Maps’ten bakabilirsiniz.

Biz Molivos’ta konaklayıp cumartesi günü mavi ile çizdiğim batı rotasını, pazar günü ise yeşil ile çizdiğim kuzey rotasını gezdik. Çok sıkıştırsak kırmızı rota da aradan çıkabilirdi ama adanın yolları çok virajlı ve dağlık, biraz yorabilirdi.

Kırmızı ile çizdiğim güney güzergahını bir dahaki sefere günübirlik bile gitsek görürüz diye düşünüyorum. Bu güzergahtaki önemli noktaları özetlemek gerekirse:

Papados‘ta zeytin yağı fabrikası vakit varsa gezilebilir…

Burası aynı zamanda bizim Barbaros Hayreddin Paşa’nın doğum yeriymiş. Barbaros (İtalyanca barba rosa) kızıl sakal anlamına geliyormuş. Ünlü kaptanın asıl adı Hızır Reis iken Kanuni tarafından “Hayreddin” ismi verilmiş ve Barbaros Hayrettin Paşa olmuş. (Aralara genel kültür eklemezsem olmaz :P)

Plomari: Lesvos yani Midilli adası uzonun anavatanı. Plomari de adada uzo fabrikalarının bulunduğu yer. Rakıya en çok benzeyen olduğu için Barbayanni markası Türkler tarafından en çok sevileni, özellikle mavi ve yeşil olanı çok tercih ediliyor.  Barbayanni uzo fabrikasının içinde bir de uzo müzesi olduğu için ziyaret etmeye değer…

Plomari yakınındaki Aghios Isidoros plajı adanın en ünlü ve güzel plajlarındanmış. Yine güney bölümdeki Vatera plajını da beğeniyorlar ama buranın yolu biraz ters, Midilli tatiliniz uzunsa plana eklenebilir.

Güney rotasında Agiasos köyü bizim Şirince gibi turistik, ünlü bir köymüş. Agiasos yazılıyor, Ayasos olarak okunuyormuş… El işi ürünler satılan, karakteristik evlere sahip, kilisesi olan tipik bir Rum köyü fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla.

Kalloni ve sahil kısmı olan Skala Kalloni, iç deniz kıyısında. Burada iç denize girilebilir ve Kalloni’nin dünyaca ünlü olan sardalya balığı denenebilirmiş. Sardalyanın en iyi olduğu ay ağustosmuş. Biz de ağustosun son günlerinde de olsa yetiştik, Kalloni’de olmasa da Molivos’ta o meşhur sardalyadan yedik.

Güney rotayı geride bıraktık. En kuzeydeki Molivos’a gelelim. Biz adaya gece ulaştığımız için Molivos’a (Mythimna) Kalloni yolu üzerinden vardık. Böylesi daha kısa sürse de 1 saat yol gidildiğini belirtirim.

Molivos bence adanın mutlaka görülmesi gereken yeri. Akşamüstü ve akşamları çok güzel… Biz 2 gece Molivos’ta kaldık, çok da memnun ayrıldık. Fotoğraflardan siz de beğenecek misiniz acaba?

Molivos’ta biz

Ortamın güzelliğine bakar mısınız!

Kedilerin bile keyfi yerinde!

Molivos bir tepe üzerine kurulmuş, en tepede kalesi ve yamaçlarda taş binaları ile denize nazır, hem tarihi, hem estetik, hem de turistik havası olan bir yer. Yolları dar, yokuşlu…
Bizim kaldığımız otel Molivos’ta liman bölümündeydi. Yollar dar ve trafik çok işlemediği için araba ile limana kadar gidilebileceğini Derya söylemese bilemeyebilirdik…

Tepe üzerine konumlanmış taş evler, en üstte ise kale

Kale gece ışıklandırılıyor ve Molivos başka bir havaya bürünüyor…

Bu yoldan motor da geçiyor, araba da, hatta tren de! 

Molivos

Molivos

Molivos’ta kuytu bir kitapçı

Molivos’un hem girişinde, hem de limanın üst tarafında otoparklar var, ücretsiz.

Molivos Kalesi’ni ziyaret etmek isterseniz pazartesi kapalı, diğer günler de saat 15.00’e kadar açıkmış. Biz akşam üstü gitmiş bulunduk, manzaraya bakıp indik. Kalenin girişine kadar arabayla gidiliyor, yorulmadan ulaşabileceğiniz bir yer. Kalenin altında güzel bir kafe var, manzara eşliğinde keyif yapılabilir.

Molivos’ta denize girmek de mümkün. Hem taşlık, hem kumluk plajları varmış. Biz gündüzleri farklı yerlere gezmeye gittiğimiz için burada denize giremedik ama denizin hoş olduğu söylendi.

Araba kiralamadıysanız Molivos – Petra arası işleyen mini trenler ile Petra’yı görebilirsiniz.

Molivos’un komşu şehri Petra‘yı denizi için tercih edenler var ama Derya gözlüksüz yüzenlerin dikkatli olmasını öğütledi, dipte büyük taşlar olabiliyormuş. Biz araba ile geçerken çok davetkar bir deniz görmedik. O yüzden duraklamadık. Petra’da sıra sıra restoranlar dizilmiş, arada bir anayol var ve sonra kumsal geliyor. Küçük ama tursitik bir merkez.

Petra ile adanın batı rotasına giriş yapmış bulunuyoruz. Haritada mavi çizgiler ile gösterdiğim rotayı biz cumartesi gündüz gezdik. İlk olarak Petra’dan geçip Eresos‘un sahil şeridi olan Skala Ersou‘ya gittik. Hedefimiz burada denize girip bir şeyler yemek, ünlü Yunan şairi Sappho’nun memleketini görüp “lezbiyen” kelimesinin çıkış noktasını ziyaret etmek 🙂

Her blogda anlatılmış ama ben de anlatmazsam kısır kalırım… Sappho, milattan önce 600lü yıllarda yaşamış ünlü kadın Yunan şairi, memleketi Eresos. Yazdığı lirik şiirlerin çoğunu kadınlara ithaf ettiği söyleniyor. Midilli’de açtığı bir okulda kızları küçük yaştan evlenene kadar eğittiği için hakkında türlü dedikodular var. İşin aslı nedir bilinmese de o zamanlar kadın kadına aşk yaşayanlara Sappho’dan esinlenerek “Lesboslu” anlamına gelen “Lesbian” ismi verilmiş. (İngilizce’de Kanadalılar’a Canadian, veya İtalyanlar’a Italian denildiği gibi).

Şair Sappho Heykeli

Hala daha Eresos şehri lezbiyenlerin mabedi. Biz de bir kaç çift gördük.

Burada sahil kenarında dizilmiş restoranlarda bir şeyler yiyip denize girdik. Restoranlar çok şirindi.

Eresos’ta sıra sıra dizilmiş restoranlar

Eresos’tan restoran manzaralarıEresos’tan restoran manzaraları

Skala Erossos’ta sahil iri kumlu, denizin girişi biraz taşlık ama sonradan kuma ulaşıyorsunuz. Denize girip serinledim, ama “müthiş bir su, sakın kaçırmayın” diyemem. 2 şezlong 1 şemsiye kirası 6 euro idi. Burada elinde alıp sahile götürdüğün frapeler 1.5 euro, yarım litrelik su ise 50 cent. Diğer adalara kıyasla fiyatlar çok uygun.

Eresos’ta deniz de böyleydi…

Yine batı şeridinin önemli noktası Sigri... Sigri’nin alametifarikası taşlaşmış orman… Petrified Forest Parkokunu takip ederseniz bu “fosil orman”a ulaşabilirsiniz veya bizim gibi şehrin içindeki müzede taşlaşmış ağaçlardan örnekler görüp süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sigri bölgesi volkanik olduğu için bitki örtüsü yok, çok kel… Zevksiz bir yolculuk sonunda ummadığımız kadar şirin bir balıkçı köyü olan Sigri’ye varıyoruz. Aklıma Murathan Mungan’ın “Geçese de yolumuz bozkırlardan, denizlere çıkar sokaklar” dizeleri geldi(Yeni Türkü’nün Fırtına şarkısından). Metaforik olarak değil, gerçek anlamda dizeleri yaşadık…

Geçse de yolumuz, bozkırlardan…

… Denizlere çıkar sokaklar… Ve Sigri!

Sigri’de deniz daha berrak görünüyordu ama girmedik. İstikameti Jeoloji Müzesine çeviriyoruz.

Müze bahçesinde taşlaşmış ağaç gövdelerini inceleyebilirsiniz. Lavlar altında kalıp oksijenle temasının kesilmesi sonucu adeta mermer görünümü kazanmış ağaçlara dokunmazsanız, önünüzde duran şeyin taş olduğuna yemin edebilirsiniz.

Taşlaşmış ağaç

Taşlaşmış Ormandaki fosilleşme süreçlerini anlatan Doğa Tarihi Müzesi beklediğimden daha etkileyiciydi, tavsiye ederim. Sadece fosiller değil, volkanik patlamalar, nesli tükenen canlılar konu edilmişti müzede. Müzeye giriş 5 euro.

Fosiller, doğa olayları, dünyanın milyonlarca yıl önceki hali ilgili bir sürü şey öğrenince dönüş yolunda evrim, doğal seçilim, yaradılış ve din konularında derin sohbetlere dalmak kaçınılmaz oldu…

Batı güzergahı bitti, Molivos’a döndük. Şimdi sıra haritada yeşil kalem ile çizdiğim kuzey rotasında. Biz bu rotayı Molivos’tan Midilli’ye doğru ziyaret ettik, siz tam tersini de uygulayabilirsiniz.

Molivos’tan Vafios yoluna sapıyoruz, ilk istikamet Skala Skamnias. Skamnias şehrinin iskelesi. Çok küçük, şirin bir liman. Adanın en beğenilen yerlerinden. El işçiliği güzel hediyelikler satılıyor, orijinal şeyler var.

Skala Skamnia’da kayalıklar üstünde bir kilise

Miniminicik Skala Skamnia

 Yapılacak çok fazla bir şey de yok, tokuz ama mecbur yemek yiyeceğiz… Dut ağacının altı anlamına gelen “Mouria tou Myrivili” restoranı herkesin tavsiyesi. Bahçesinde bir uzo imbiği var. Adanın meşhur içi peynirli kabak çiçeği kızartmasını burada deniyoruz. Çok leziz bir kalamar dolma ve bira tok olmamıza rağmen midemizdeki yerini alıyor 🙂

Dut ağacının altı 

Skala Skamnia’dan sonra çok geçmeden Klio sapağından sapıp Tsnoia Plajı‘na ulaşabilirsiniz. Buranın denizi çok güzelmiş! Biz sapağı kaçırdığımız için kendimizi bir anda Mandamadhos’ta bulduk. Midilli’de berrak sularda yüzmek kaderde yokmuş ne yapalım!

Mandamados mandıraları ve Agios Taksiyarhis kilisesi ile ünlü. Seramik atölyeleri filan da varmış ama malum pazar günü, pek bir şey bulamadık. Adanın ünlü peyniri Ladotiri‘yi buradan alamazsanız da üzülmeyin, marketlerde var.

Mandamados şirinlikten ödün vermiyor…

Agios Taxiarchis Kilisesi‘nin girişinde bir jet uçağı var. Neden var bilemiyorum…

Bir kilisenin girişinde uçak görmeye alışkın değiliz bence…

Agios Taksiyarhis Kilisesi’nin kafetaryasının lokmaları ve ballı yoğurdu çok ünlüymüş… Tokluk seviyemiz “dokunsalar patlarım” şeklinde olduğu için tadına bile bakamadık.

Agios Taksiyarhis kilisesinin bahçesinde lokma veya ballı yoğurt tadılmalıymış…

Dönüşte Thermi tabelalarını takip ederek Mytilini merkeze varmak mümkün. Yol üzerinde Sarlıca Palace isimli Osmanlı’nın en ünlü termal oteli varmış, harabe durumunda… Olgun araba kullanırken ben derin uykulara dalmış olduğum için Sarlıca’yı da kaçırdık…

Adada hizmet veren başka şifalı hamamlar da bulunuyormuş, sonbaharda hafif serinken bu tarz bir tatil düşünlebilir…

Midilli’de neler yenir? Ne içilir?

Deniz ürünleri ile meşhur bir çok restoran var adada. Bu noktada isyan etmemek elde değil, deniz aynı deniz iken onlar nasıl ahtapodu daha ucuza satıyor? Bizim kalamarlarda neden bacaklar yok, sadece halka yiyoruz? Gerçekten aklım almıyor… Kabul edelim, Yunanlılar deniz ürünlerini bizden çok daha iyi işliyorlar.

Derya ile tatlı sohbetimizde bu konuyu açtığımda şunu öğrendim, içim rahatladı. Yunanlılar da tatlı konusunda Türkler’e gıpta ediyormuş. Baklavayı ve diğer tatlıları Türkler kadar iyi yapamadıklarının fazlasıyla farkındalarmış! Neyse biraz koltuğum kabardı 🙂

Midilli’de neler yenir kısmında bize önerilen restoranları ve bizim yediklerimizi saymam gerekirse:

Midilli merkezde: Kalderimi Restoran Ermou Caddesinde pazar günü in ve cin top oynarken insana rastldığımız tek yerdi. “Kaldırım” anlamına gelen, sokak arası, salaş bir yer. Bana ortamı çok cazip gelmedi ama her giden tavsiye etmiş.

Ermou Caddesi’nin kaleye yakın ucunda çok eski bir restoran olan “O Ermis” ve kalenin yanında deniz kenarında Refenes ve Rembetis restoranları Derya’nın önerdikleri…

Molivos’ta: Biz cuma akşamı Xamam diye çarşı içinde bir yerde yedik. Manzaralı balkonu da var, yer bulabilirseniz tabii Biz boş kalan son masayı kaptık, o da içerideydi. Cuma ve Pazartesi akşamları canlı müzik oluyormuş, denk gelmemiz güzel oldu.

Xamam restoranda canlı müzik

Müzik konusunda hiç yabancılık çekmedik… “Çapulcu musun vay vay” (Entarisi ala benziyor türküsü), “senden başka senden başka gözüm görmez hiç kimseyi” gibi bizim de Türkçe olarak eşlik edebileceğimiz şarkılar çaldılar… Eğlenceliydi.

2.gece Gatos Restoran‘da deniz manzaralı masa kaptık. Orada kuzu güveç tarzı bir şey yedik, gayet güzeldi.

Gatos’ta garson abi fotoğrafımızı yamuk çekse de yanım mavi…

… Arkam yeşildi.

Erosos’ta yanyana dizilmiş restoranların arasında biz tesadüfen Adonis diye bir yere oturduk. Kalamar, patates ve bira yaptık. Patates tabağı tepeleme doluydu, kalamar ise deniz kokuyordu… Bonkörlüklerini takdir ettim.

Skala Skamnia’da Mouria tou Myrivili Restoran tavsiye ediliyor…

Hesaplar genelde 30-35 euro tutuyor, 2 kişi içkili olarak.

Derya’nın Molivos’ta önerdiği diğer restoranlar, limanda Sea Horse otelin restoranı veya Octopus.
Majoran Restoran (salataları güzelmiş), Molivos Stars, Sunset Cafe, Vafios köyünde Vafios Taverna…

Yemek olarak kalamar dolması, kalamar tava, karides saganaki, kabak çiçeği dolması ve kabak çiçeğinin içi peynir dolu kızartması, sardalya balığı asla kaçırmamanız gereken lezzetler. Onun dışında Greek Salad zaten bir yunan klasiği, cacık (zaziki), ızgara ahtapot, feta saganaki, musakka, döner (gyros) tercih edilebilirmiş.

Kabak çiçeği kızartması, içi peynir dolgulu

Yine içi peynir dolgulu nefis kalamar

Pastane olarak Blue Fox Molivos çarşısında davetkar kokulara ve manzaraya sahip. Molivos’un girişindeki kafelerde yoğurtlu dondurma denenebilirmiş.

Molivos ile Petra arasındaki Tsalikis Pastanesi’ni bir sonraki ziyaretimiz için not aldık. Güzel manzara eşliğinde kendi yaptıkları dondurmalardan yemek lazımmış.

Bir şeyler içmek için Molivos’ta Cognas Kafe (deniz kenarı),  Pirates Bar ve Molly’s Barın keyifli olduğu söylendi. Biz Pirates’a gittik ama sonradan Cognas’ın fotoğraflarını görünce gitmediğimize pişman oldum…

İçecek olarak yemeğin yanında Barbayanni uzo ve şarap çeşitleri tercihimiz oldu. Aperatif yediğimiz yerlerde de Yunan biraları (Mythos, Alpha) içtik.

Midilli’den neler alınır?

Midilli’de el işçiliği özgün tasarımlı güzel seramikler var. Özelikle Molivos’ta Xamam restoranın karşısındaki seramik sanatçısının ürünleri Derya’nın tavsiyesi.

Biz pazar kahvaltısının ardından Derya ile alışverişe gittik. Orada yaşayanların da alışveriş ettiği bir Mini marketten adaya özgü güzel şeyler aldık. Derya orada yaşadığı için alışveriş konusunda bize yol gösterdi. Aldığımız şeylerin fotoğrafını çektim.

Midilli alışverişim

Uzoları asla buzdolabına koymuyormuşuz, kristelleşiyormuş.
Adanın balları kooperatif eliyle üretiliyormuş, saflığı garanti.
Resimdeki şarap afiyetle tüketildi 🙂 Yarı tatlıydı, meyveler ile güzel gidiyordu. Fiyatı 4 euro!
Midilli’nin meşhur Ladotiri peynirini de marketten aldık, paketin üstündeki siyah fonlu hayvan amblemi iyi bir markayı temsil ediyormuş.
Ion çikolata bademliydi, süperdi. İyi ki daha fazla almamışım, çok sevdiriyor kendini!
Mavi küçük şekerler de uzolu. Hediyelik olarak güzel.

Adanın konserve sardalya balığı ve Mylelia marka reçel, makarna ve deniz tuzları Derya’nın diğer önerileriydi.

Aldıklarımızı öderken kasiyer bile “en güzel şeyleri aldınız, rehberiniz sağlammış” dedi. Derya sağolsun 🙂

Derya benim bloğum aracılığı ile tanıştığım ilk okuyucum oldu. Halihazırda mailleşip iletişim halinde olduklarım var ama ilk kez yüz yüze buluşmak ona kısmetmiş. Çok memnun kaldım, inşallah devamı gelir, bir çok güzel insanla tanışırım…

İyi ki tanıştık!

Midilli gezimizi noktalarken belirtmek isterim: Midilli baharda da ziyaret edilebilecek bir ada. Denize girmeseniz bile gezecek yerleri çok olduğu için 3 gün gezilir, zaman geçer.

Dünya’nın dört bir yanından kimseler kuş gözlemi için geliyormuş Midilli’ye. Siz kuşlara bakmasanız da yapacak bir çok şey bulabilirsiniz.

2015’ten gelen edit: Bu sene Ş. Levent Deniz ve Işıl Büyükkal “Midilli – Ege’nin Huzur Köşesi” isimli bir gezi kitabı yayınladılar. Bu kitap “Midilli Adası” hakkında yazılmış ilk Türkçe eser ve yabancı yayınları da göz önünde bulundurursak Midilli hakkında yapılmış olan en kapsamlı çalışma. Özellikle fotoğraflara bakmaya doyamayacaksınız. Gitmeden önce kitabı da incelemenizi tavsiye ederim 🙂

Ayağımın tozuyla Yunan Adaları’nda sıra Rodos’ta… Onu da seneye yaza bırakmayı düşünüyorum ama bakalım o zamana kadar yolum nerelere düşecek?

Bir sonraki Yunan adasına kadar sevgiler…

Son Yazılar
Yorum ( 120 )
 1. Adsız dedi ki...
  16 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Harika

 2. Esra dedi ki...
  17 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Bloğunu yeni keşfettim, bayıldım.Anlatımın çok güzel okudukça okuyasım geliyor.Gezileriniz içinde karadenize de yer ayırarda (ki şiddetle öneriyorum) ve Trabzon’a gelirseniz burdayım ve elimden geldiğince yardımcı olurum görüşmek üzere 🙂

 3. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  17 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Teşekkürler Esra, yorumun beni çok sevindirdi. Trabzon da ne zamandır bir bilet alıp gelmek istediğim yerlerden. Facebook sayfamı beğenirsen geleceğim zaman haberleşebiliriz 😉

 4. celalsungur dedi ki...
  19 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Türk ehliyeti oralarda geçerli mi?

 5. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  19 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Evet Celal bey, geçerlidir ehliyetimiz.

 6. ! Zelisin gezi defteri ! dedi ki...
  20 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Yazını çoook beğendim 🙂

 7. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  20 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Teşekkürler Zeliş, begenmene cok sevindim 🙂

 8. Adsız dedi ki...
  24 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Yazınızı keyifle okudum ve notlar aldım. Bayram tatilinde Midillideyiz. Derya Hanım bana da yardımcı olursa sevinirim 🙂 güzel bir yunan gecesi için nereye gidebiliriz?\r\nSevgiler..\r\nHilal

 9. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  24 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Hilal Hanım, bana mail adresinizi atarsanız (iletişim bölümünden) ben de Derya’ya sorarak sizinle iletişim bilgilerini paylaşabilirim. Cuma ve pazartesi akşamları Xamam’daki canlı müziği tavsiye ederim. Rezervasyon gerekebileceğini unutmayın.

 10. Hillary Mitchell dedi ki...
  4 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  merhaba;\r\nadada campground(duş-tuvaleti olan) var mıdır? nerelerdedir?\r\nkuş gözlemi için en iyi nokta neresi olacaktır.\r\nvejeteryan olarak restoranlarda yemek olarak ne önerilebir seçenek olarak.\r\nbir de termal gezi olarak nereyi tavsiye edersiniz.\r\nkenvelooo@windowslive.com mail atarsanız\r\nveya derya hanımın mailini paylaşabilirseniz, sevinirim\r\ntesekkur ederim…

 11. Guneydesign dedi ki...
  7 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Bloğunuzu yazılarınızı keyifle okuyorum bende izmirliyim ve hep yunan adalarında gitmek istemişimdir kısmetse 2015 yazında tura katılıp mutlaka gezicem ayrıca gezdiğiniz mekanları not aldım illaki uğrayacağım yazılarınızın devamını diliyorum 🙂

 12. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  7 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Sevgili Hillary, mail adresinize Derya’nın mailini attım, umarım ulaşmıştır.\r\nSevgili Güneydesign, umarım 2015 yılında güzel bir Yunan Adaları turu sizi bekliyordur. Tursuz gezmeye karar verirseniz bana sorularınızı yöneltebilirsiniz. Yazılarımı beğenmenize de çok sevindim, yorumunuz içi teşekkür ederim 🙂

 13. Adsız dedi ki...
  14 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Melike Hanım,\r\nGezi yazılarınız ilk 50 blog dekiler arasında en sade ve en güzeli .Rotalarınızdan birisini eşimin uzun zamandır benden beklediği süpriz olarak değerlendireceğim , tavsiyeniz olursada minnet duyarım. \r\nSaygılar \r\nNail OK

 14. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  14 Ekim 2014 at 21:00
  Cevapla

  Nail Bey, yorumunuzun beni sevinçten havalara uçurduğunu gizleyemeyeceğim 🙂 Yaptığınız işin beğenilmesi ve takdir edilmesi harika bir duygu…\r\nEşinize sürpriz amaçlı bir öneride bulunabilrim, zira eşler en güzel sürprizleri hakediyorlar 🙂 Ama bunun için ne kadar sürelik bir seyahat istiyorsunuz, yılın hangi zamanı gerçekleştirilecek, eşinizin ve sizin ilgi alanlarını bilmem gerek. Bana iletişim bölümünden ulaşırsanız daha iyi yardımcı olmaya çalışırım. Veya kendiniz bir yer seçerseniz oraya özel küçük önerilerde bulunabilirim. \r\nBenden de saygılar ve sevgiler…

 15. cengo dedi ki...
  3 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  iyorum balayı için uygun ada Santorini ama ulaşım çok zor ve ada pahalı.\r\n\r\nBu ada balayı için sizce nasıl bir yer? Yazıyı okudum ancak söyleyecekleriniz önemli.\r\n\r\nBilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 16. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  3 Aralık 2014 at 22:00
  Cevapla

  Santorini kadar romantik olmasa da elbet Midilli de keyifli bir balayı yaşatabilir. Cok lüks oteller var mı bilmiyorum ama manzaralı aksam yemekleri, sazlı sözlü eğlence, guzel plajları ile neden olmasın dedirtiyor. Balayinda illa lüks bir tesiste yediğim içtiğim önüme gelsin demiyorsanız sevdiğinizle başbasa farklı bir yer göreceğiniz her yer balayina uygundur 🙂

 17. Adsız dedi ki...
  22 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Gerçekçi ve insanları sizde yapabilirsiniz diyebilecek kadar cesaret verici paylaşımlarınız için teşekkürler.Bende o cesaretlenenler en biri olarak yabancı dil bilmeden yunan adalarında gezmek sıkıntı olur mu?Eşim ile gitmek isterim, selamlar

 18. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  26 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhabalar! Yabancı dil bilmeden yurtdışına çıkılacaksa gidilecek en iyi yer Yunan adaları! Sorun olacağını sanmıyorum. Tarzanca da olsa anlaşırsınız, zaten ada halkı türkçeye aşina. Yine de yanınızda bir sözlük bulundurun, İngilizce – Türkçe olabilir. Sıkışırsanız kullanırsınız. \r\nBence gidin, maceralı olur 🙂

 19. Adsız dedi ki...
  20 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  Öncelikle emeğinize sağlık, çok akıcı ve sade olmuş. 4 yaşında bir kızım var onu da götürmeyi düşünüyorum orada sorun olur mu gezi açısından?\r\nOlur ya ters bir durumda Derya Hanım ile iletişime geçebilir miyiz bizde?

 20. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  23 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  Bence hiç sorun olmaz 4 yaşında çocuk. Her yaştan çocuklu turistler ile karşılaşıyoruz gezilerimizde. Derya Hanımın mail adresi için bana iletişim bölümünden mail atabilir misiniz?

 21. Adsız dedi ki...
  13 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  8-9 mayısta sakıza gitmeyi planlıyorduk. yazınız süper olmuş çok yardımcı olacağına inanıyorum. hatta bugün acaba middiliyemi gitsek diye düşünürken baktım ki midilli yazılarınızda vr. teşekkürler:))

 22. Hakan Gardiyan dedi ki...
  24 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  Tuncer ailesi\r\nher sene Gülkent sitesinden Midili isil isil seyrederdik sizlerin sayesinde yakindan görme imkanimiz oldu cok tsk ederiz almanyadan kucak dolusu selamlar…

 23. DUYGU
  4 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  ÇOK GÜZEL ŞUAN HUZURU EGEDE KOKLAMAK İSTİYORUM

 24. AyhAn Türkmen
  8 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Midilli’ye gitmeyi düŞünüyoruz, Seyahatnameniz çok faydalı olacak. Detaylı gözlemleriniz için teŞekkürler. FinLandiya’dan selamlar

 25. Eren Şahin
  13 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba.Harika bir seyahatname olmuş.Tercihler konusunda faydasını göreceğimden eminim.lAKİN SORMAK İSTEDİĞİM BİR HUSUS VAR. BENİM EŞİMLE BERABER EN FAZLA ÜÇ GÜN VAKTİMİZ OLABİLİR ADAYI GEZMEK İÇİN.ÇOK PAHALI OTELLER ÇOK PAHALI YEMEKLER OLMAZSA ORTALAMA KAÇ EUR YETERLİ OLABİLİR İKİ KİŞİ İÇİN .ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 26. melike kutlay cengiz
  14 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba herkese! Güzel yorumlar için teşekkür ederim.\r\nEren Bey, 3 gün Midilli için ideal. 3 gün boyunca adayı araba kiralayıp gezeceğinizi düşünürsek yol, yemek, konaklama filan hepsi toplam 400 euro yu geçmez (2 kişi için). 300 lere de halledilebilir ama standartlarınızı bilmiyorum. Yine de garanti olsun diye 400 ayırmakta fayda var. Sadece 1 gün araba kiralayıp diğer günler otel civarında takılırsanız maliyet epey düşer. Ama gitmişken adayı görmek gerektiğine inanıyorum ben.

 27. CEYHUN
  14 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  mrb yazınızı okuduktna sonra bu hafta sonu midiililiye gittik 13.06.2015 tarihninde midiili gayet güzel bi ada araç kiraladık günlük 30 euro ulaşım ve gümrük cok sıkıntı yunan gümrük te 1,5 saat bekledik 1,5 saate yakın feribot yolculugu sürüyor günü birlik için kesinlikle gidilmez en 2 gün kalmak gerekiyor adayı gezmek için bide her yerde suriyeliler var kacak olarak gecenler yolllarda suriyelilileri görüyorsunuz sizden arabaya durdurup ekmek ve su istiyorlar yunan halkı cok acımasız onlara hic bir sey vermiyorlar son olarak ada gercekten pahalı bi tane ufak su 1 euro (3 tl)

 28. Tayfun ÇUR
  15 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  çOK KEYİFLİ, SADE, GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ VE SON DERECE BİLGİLENDİRİCİ… MELİKE HANIM EŞİMLE BERABER TEMMUZ SONU GÜNLÜK BİR TATİL PLANLADIK. AMA YAZINIZDAN ANLADIĞIM KADARI İLE TEK BİR YERDE GÜN KALMAK SIKICI OLABİLECEK GİBİ… BİZ PLOMARE DE KALMAYI DÜŞÜNÜP REZERVASYON YAPTIRDIK, SİZİN ÖNERİLERİİZ NELER OLABİLİR GÜNLÜK BİR TATİL İÇİN ?

 29. melike kutlay cengiz
  16 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Ceyhun Bey katkınız için teşekkürler. Tayfun Bey, Plomari’ye biz gitmedik. Ama adanın en güzel yerinin Molivos olduğunu duyuyorum birçok kişiden. Eğer sadece 1 gününüz varsa midilli merkez ve gidebilirseniz Molivos öncelikli bir plan hoş olabilir. Tabii siz plomari’ye gitmişken oradaki uzo fabrikalarını gezersiniz, midilli merkezi de dolaşırsınız, zaman kalırsa Molıvos’a geçersiniz.\r\nİyi tatiller olsun!

 30. emel
  18 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, yazınızı okurken molyvos burnumda tüttü diyebilirim:) iki yazdır gidiyoruz ve gezdiğiniz, yemek yediğiniz, alışveriş yaptığınız her yer tanıdık. çok özlemişim.

 31. Nejat TÜRKMEN
  19 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Çok güzel Ailemle birlikte midilliye 3 günlük tatil planlıyordum ki İnt. sizin sayfanıza ulaştım iyi bir rehber olacağını düşünüyorum. Ben bir otel ayarlamaya çalıştım ancak benim istediğim tarihde dolu. era körfezinde sizin veya arkadaşınızın tavsiye edeceği bir otel var mı. 2 aile gideceğiz yani 4 büyük 3 çocuk çocuklar 9 yaşındalar. selamlar..

 32. Mustafa
  19 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Harika teşekkür

 33. Gulsah
  19 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar,\r\nacaba turkiye ehliyetlerimizle (b tipi) yunan adalarinda scooter kiralayabiliyor muyuz? bi bilginiz var mi bu konuyla ilgili?

 34. NUBAR DÖRTER
  20 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  polikala.

 35. melıke kutlay Cengiz
  21 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Nejat Bey, Otel olarak ben sadece benim kaldığım oteli önerebilirim. Siz daha farklı bir lokasyonda aile oteli düşünüyorsanız booking.com ‘Da sayısız alternatif bulabilirsiniz. Hem de misafir yorumları size yol gösterecektir. İncelemenizi öneririm.

 36. melıke kutlay Cengiz
  21 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Selamlar Gülşah Hanım, Yunanistan bizim ehliyet tiplerinden anlıyor mu hiç bilmiyorum. Sanırım ehliyetinizi gösterip “bu motor için de geçerli” derseniz kiralayabilirsiniz. Ama çok Türk gittiği için bizim ehliyet türlerini öğrenmiş de olabilirler. Net bir bilgi veremiyorum, üzgünüm.

 37. hande aydogan
  21 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba mELIKE; Rotalarimiz cok Uyuyor. Ne zaman on arastirma icin ARAMA YAPSAM: HOOOP AYAGIMINTOZUYLA.NET CIKIYOR KARSIMA. BOSNA-HIRVATISTAN-KARADAG SEYAHATIMIZDE COK YARARLANMISTIM Blogtan (cocuklarla ilk yurtdisi deneyimimizdi ve superdi) SIMDI PLANimizda MIDILLI VAR, VE YINE NOKTA ATISI ONERILERINle NOTLARIMI ALIYORUM. GEZMEYE, YAZMAYA DEVAM lUTFEN…:)\r\n\r\n

 38. nesrin
  21 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Adayı sizinle beraber gezdik. Harika.bİZ DE BU SENE EYLÜL BAŞINDA GİTMEYİ PLANLIYORUZ. dERYA HANIMLA İLETİŞİME GEÇMEMİZİ SAĞLAYABİLİR MİSİNİZ? iL SORAN BEN DEĞİLİM BİLİYORUM:)

 39. melike kutlay cengiz
  22 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Hande Hanım, süper bence rotalarımızın uyması. Gittiğim yerleri başkaları da gördükçe seviniyorum 🙂 Midilli’de iyi eğlenceler diliyorum size. Nesrin Hanım bana iletişim bölümünden mail atabilirseniz size Derya’nın mail adresini yazabilirim. Sevgiler…

 40. Metal yaman
  29 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yazınız Güzel yönlendirici ama çok uzun çok detaylı böyle olunca inAnın Oku oku oku sonu gelmiyo ne dikkat nede ilgi kalıyo konsantrasyon gidiyo daha kısa anlatım gezilecek yerleri daha öne çıkarır

 41. melike kutlay cengiz
  30 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Selamlar, yazılarımın uzun olduğunun farkındayım, ama ben blog okurken aradığım tüm bilgileri aynı yazıda bulmayı seviyorum. Ve kendi hoşuma giden tarzda yazıyorum. Yararlanmak isteyen bir şekilde okur diye düşünüyorum. Yine de eleştiriniz için teşekkür ederim.

 42. Nedret Güven
  4 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  merhaba, midilli yazınızı çok begendim. gayet güzel anlatmıssınız. biz bayram tatilinde gitmeyi planlıyoruz. iki cocuğumuz var, otelin deniz kenarında olması, temiz olması ve denizin mümkünse kumluk ancak temiz olması bizim için önemli. Merkeze yakın uzak çok faretmez, araba ile gideceğiz. yemeyi içmeyi seven bir ekibiz. gürültü ve mümkünse kalabalık olmasın bize yeter. tavsiye edeceğiniz bir yer var mı? sevgiler

 43. melike kutlay cengiz
  5 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar, Midilli otellerine pek hakim değilim, kendi kaldığımızı biliyorum sadece, önünden denize girilmiyor. Molyvos konaklamak için güzel bir yer, sanırım Delphinia otelin önünde plaj var. Oraya bir bakabilirsiniz. ONun haricinde bir önerim yok maalesef. Gönlünüzce bir yer bulmanızı dilerim, iyi eğlenceler!

 44. yasemin
  6 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar,\r\nYarın (08.07.2015) eşimle birlikte midilliye gidiyoruz. Araştırma yaparken sitenizi buldum ve çok begendim.Biz de yurtdışı ve YURTİÇİ gezilerini çokSEVİYORUZ. Her gezi donusu ssonrasi blog yazmalıyım diyipvazgeçiyorum 🙂 size emeginiz için teşekkür ediyorum diğer lokasyonlarda da faydalanacagiz yazilarinizdan.ayaginizda hep toz olsun! Sevgiler…\r\nYasemin&hakan

 45. Özcan
  8 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Çok güzel bi tanıtım olmuş. BiZ arkadaşlarımızla geçen sene samosa gittik ve çok memnun kaldık bu sene bidaha gitmeyi düşünüyoruz ama samos midilli arasında karar veremedik. Önerinizi bekliyoruz

 46. melike kutlay cengiz
  9 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Özcan Bey selam,Samos’un yeri bende farklıdır ama zaten gittiyseniz Midilli’yi de görmenizi öneririm. Molyvos geceleri çok keyifli. Samos’a göre gezecek daha çok yer var, ama Plaj keyfi Samos’ta daha kısa sürede yapabileceğiniz bir şey.

 47. Bilge
  14 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  merhaba yazınızı çok beğendim ve benim için çok faydalı oldu 10- 11 sene kadar önce gitmiştik eşimle Midilli’ye şimdi oğlumuzla birlikte gideceğiz, gezdiğimiz yerlerin neredeyse hepsini hatırladım. dut ağacı altı lokantası en çok etkilendiğim yerdi galiba tam da assos’un karşısında kalıyor 🙂 gezmeye ve yazmaya lütfen devam edin 🙂

 48. Esra
  14 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Gezinize saglık, çok da güzel yazmışsınız. Sadece haftasonluk gitmeyi düşündüğümüzden biliyor musunuz limandan Molyvos’a gitmek nasıl ve ne kadar sürede olur? cumartesı sabah feribotuyla gidip pazar akşam feribotuna uygun saatlerde bir ulaşım aracı var mıdır?\r\nmutlu gezmeler 🙂

 49. melike kutlay cengiz
  18 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  eSRA HANIM SELAM, LİMANDAN mOLYVOS 1 SAAT KADAR UZAKLIKTA. tOPLU TAŞIMA SAATLERİNİ ARAŞTIRMANIZI ÖNERİRİM, BEN O KONUYA HAKİM DEĞİLİM MAALESEF. aMA MUTLAKA İSTEDİĞİNİZ SAATLERDE ARAÇ VARDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

 50. esen isikver
  26 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Siteniz cok detayli ve aciklayici.tam bana gore.super.tebrik ve tesekkur ederim.midilli adasina bu haftasonu seyahatimiz olacak.arac kiralama konusunda yardim isteyecegim.derya hanimin mail adresini veya iletisim bilgisini rica edebilir miyim.sevgiler.

 51. fatos lazari
  27 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  cok guzel ve net anlatmssiniz esra hanim, buyuk emek vererek cikardigimiz midilli kitabimiz hakkinda yazdiklariniz icin sonsuz tesekkurler, bir daha ki sefere bize de bekleriz 🙂 mitilene tours\r\n

 52. melike kutlay cengiz
  28 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar! Derya’nın mail adresi icin bana iletişim bölümünden yazabilir misiniz lütfen?

 53. melike kutlay cengiz
  28 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Fatoş Hanım selamlar, öncelikle ismim melike, ama sorun değil 🙂 Midilli kitabı için asıl bizim teşekkür etmemiz lazım, emeğinize sağlık. UMarım sizin de misafiriniz oluruz.

 54. Bahadir
  30 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba cok guzel ozetlemissiniz adayi sunu sormak istiyorum 5 Gun kalmayi dusunuyoruz ve hemeN hemen her yerini gezecegiz muhtemelen adada benzin fiyatlari kadar acaba ?

 55. melike kutlay cengiz
  1 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, açıkçası güncel fiyatları bilmiyorum. İnternetten bulabilirsiniz kanımca. 2 euronun altındadır heralde.

 56. Gülin kalava
  2 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba blogunuza bayıldım bu yüzden size sormak istediğim birsey var.midilliye gitmek istiyorum fakat turlami daha iyi olur yoksa tursuzmu bilemedim.karar veremedim.lütfen yardimci olabilirmisiniz

 57. Gökşün
  3 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  yAzınızı okuyarak gittim midilliye. Teşekkürler faYdalı bilgiler için. Tavsiyelerinize ek olarak plomarı ve petra plajlarını çok beğendik ve agıasSosu çok şirin bulduk.

 58. Evrenseltr
  4 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  MERHABA, YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM.. MİDİLLİ’Yİ BİZ DAHA ZİYARET ETMEDİK AMA GİDECEK OLSAN BU YAZINIZDAN BAŞLIKLAR ALIP GİTMEYİ DÜŞÜNEBİLİRİM… RODOS’A (BELKİ GİTMİŞSİNİZDİR DİĞER YAZILARA DAHA BAKMADIM) GİDECEK OLURSANIZ BENCE 4 GÜN GİBİ BİR ZAMAN VERMELİSİNİZ.. BİZ SADECE 1 GÜNLÜĞÜNE GİDEBİLDİK, SADECE ESKİ ŞEHİR’E VE UFAK BİR OTOBÜSLE YAPILAN GEZİYE VAKİT BULABİLDİK.. ASLINDA DENİZDEN GİDİLEBİLECEK YERLERİ BİR TERMAL BÖLGESİ VE DAHA DENİZE GİRMEYE MÜSAİT BÖLGELERİ DE VARMIŞ.. FAKAT ZAMAN KISITLAMASI BİZDE 1 GÜNE İZİN VERDİ.. NE GÜZEL İNSANLARA FAYDALI BİR ÇALIŞMA YAPMIŞSINIZ..

 59. melike kutlay cengiz
  5 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Gülin hanım, bence her türlü tursuz gitmek daha iyi. Zira ben hiç tura katılmıyorum, özgür gezmeyi seviyorum. aMA SORUMLULUK ALMAYIP KENDİNİZİ RAHAT HİSSETMEK İSTİYORSANIZ TURA DA KATILABİLİRSİNİZ.

 60. melike kutlay cengiz
  5 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  eVRENSELTR MERHABA, GÜZEL YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. yAZIMIN TAKDİR EDİLMESİ BENİ ÇOK MUTLU ETTİ. rODOS’A DAHA 2-3 HAFTA ÖNCE GİTTİM AMA YAZMAYA FIRSATIM OLMADI. bİZ 3 GÜN 2 GECE KALDIK, AMA YAPMAK İSTEDİĞİM ÇOK ŞEY KALDI. dEDİĞİNİZ GİBİ UZUN BİR ZAMANI HAKEDİYOR rODOS. nİCE GEZİLER OLSUN!

 61. alperr
  5 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,\r\n\r\nKasım ayı İÇİN MİDİLLİ ADASINA ÜÇ günlük bİR Gezİ Düşünüyoruz. ADANIN Bu mevSİMDEKİ Halİ HAKKINDA BİLGİNİZ VAR MIDIR ACABA? BİR DE ADADA İLETİŞİM İNGİLİZCE İLE RAHATLIKLA SAĞLANMAKTA MIDIR?\r\n\r\nTEŞEKKÜR EDERİM.

 62. melike kutlay cengiz
  6 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Kasım ayında Midilli’de hiç bulunmadım ama tahminen bizim Ege bölgesinde hava nasılsa orada da öyledir. Yani çok soğuk olmaz, gezmek için ideal bir sıcaklık olur ama yağmur yağabilir. Adada İngilizce ile tüm işlerinizi halledersiniz, sorun yok.

 63. Faruk
  7 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  günübirlik olarak, MİDİLliye tc kimliği ile geçilebilinirmi? pasaport başka evrak gibi bişey istiyorlarmı?

 64. Aysenur
  8 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar Yazilarinizi ilgiyle takip ediyorum.biz Eylül’ün ilk haftası için ancak Program yapabildik acaba deniz sıcaklığı nasıl olur o mevsimde denize girebilir miyiz adada.

 65. melike kutlay cengiz
  9 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar! Faruk Bey, adalara pasaport ve yunan vizesi gerekiyor. Bir turizm acentesi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Benim sitedeki Yakın yUNAN aDALARI rEHBERİ yAZIMI DA OKUYABİLİRSİNİZ. \r\naYSENUR hANIM, ADADA EYLÜLÜN İLK HAFTASI DENİZE GİRİLEBİLİR BENCE. sUYUN SICAK OLACAĞI KESİN AMA HAVA SERİN OLURSA BELKİ GİRMEK İSTEMEYEBİLİRSİNİZ. nORMALDE BİZ eGEDE EYLÜL BOYU DENİZE GİREBİLİYORUZ.

 66. Veli SAKÇA
  12 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  valla ne diyim yazınızı okudum, kesinlikle gidicem, harika bir prezantasyon olmuş, ayağınıza , ağzınıza sağlık

 67. şerif ahmet koç
  19 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  22 ve 23 ağustos 2015 yani yarından sonra gitmek istiyorum ama hep turla alıştığımdan biraz cekincem var tanıdk bir isim veya tel olsa diye düşünüyorrdum sizin blog biraz su serpti yinede mail veya tel verirseniz sevinirim. sevgilerimle

 68. elçin çabuk
  20 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazınız süperrr adım adım anlatmışsınız herşeyi haftaya gideceğiz bana bu konuda müthiş yardımcı oldu tek aydınlanamadığım notka konaklama için molivosu seçiyoruz bunun sebebi güzel bir yer olmasını yoksa gezilecek yerlere orta mesafede olması mı onu anlayamadım???? cuma akşam feribotu ile varıyoruz pazar akşam dönüyoruz limana varıp konaklama için direkt molivosa gitmek mantıklımı teşekkürler

 69. Bensu korkmaz
  20 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  MERHABA, MOLİVOS’TA RESMİNİ CEKTİGİNİZ MANZARALI KAFENİN ADINI OGRENEBİLİR MİYİM ACABA? TESEKKUR EDERİM.

 70. melike kutlay cengiz
  20 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Sevgili Şerif Ahmet Koç Bey, tek başınıza gitmenizi öneririm. Böylece tursuz da gezebileceğinize dair bir güven oluşturacak, özgür gezmenin tadına varacaksınız. Email adresime blogun iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

 71. melike kutlay cengiz
  20 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Elcin hanım selam, Molivos’ta konaklamanın güzel yanı: otele gidip duşunuzu aldıktan sonra akşam yemeği için güzel yerlerin çok olması, bir şeyler yiyip içip odaya dönmenin kolay olması. Hem de Molivos’ta akşamüstü keyfi yapabilecek olmanız vs… Yoksa konumu çok elverişli değil. Ama genel olarak Midilli’de mesafeler birbirinden uzak.

 72. melike kutlay cengiz
  20 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Bensu Hanım, o kafenin adını hatırlamıyorum, önünden geçerken öylesine çekmiştim. Ama Molivos’ta yanyana dizilmiş bir çok yerin aynı manzaraya sahip olduğunu göreceksiniz. Kaçırmanıza imkan yok.

 73. oya
  21 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  merhaba sakız ve midilli adası hakkındaki yazılarınızı okudum çok hoşuma gitti.ben iki adadan hangisinini tercih edersiniz diye merak ediyorum.kısa zaman önce rodosta uzun bir tatil geçirdik tadı damağımızda kaldı,bir yunan adasını daha görmek istiyoruz.sizcehangi ada daha keyifli .teşekkürler

 74. melike kutlay cengiz
  23 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  oYA hANIM SELAM, bEN mİDİLLİ’Yİ DAHA ÇOK BEĞENİYORUM GEZECEK YERLER AÇISINDAN. yEMEKLER DE DAHA LEZZETLİ GELMİŞTİ BANA. aMA ŞÖYLE SÖYLEYEYİM, TATİLİNİZ 3 GÜNÜN ÜZERİNDEYSE mİDİLLİ, 3 GÜNDEN AZSA sAKIZ’I TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

 75. Armagan
  29 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yazinizi buyuk bir keyifle okudum. Yesil pasaportumu yeni aldim ve ilk yurt disi deneyimimi midilli adadinda yasamak istiyorum. Ama (buyuk bir ama) dil bilmiyorum. Cok sorun yaSar miyim?

 76. melike kutlay cengiz
  30 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Bence Yunan Adalarında dille ilgili sorun yşaşamazsınız. Birçok dil bilmeyen yakınım gitti, kolayca işlerini halettiler. Bazı çok kullanılacak, lazım olacak kalıpları not almanız işinizi kolaylaştırabilir. Korkmadan gidin derim 🙂

 77. ayşe
  2 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  merhaba melike hanım,\r\nverdiğiniz bilgiler ve öneriler için çok teşekkürler. bloğunuzu dubai seyahatimiz için araştırma yaparken keşfettim, önerileriniz ve tüyolarınız ile çok güzel bir seyahat olmuştu; zira eşim daha önce iki kere gitmiş olmasına rağmen sizin tüyolarla bilmediği yerlere gitmekten keyif aldık 🙂 sakız için de kopya çektik, sıra Midilli’de 🙂 \r\nbloğunuzdan okuyup okuyup gidiyoruz biz de 🙂 \r\nyüreğinize sağlık. \r\nhep gezin ve hep yazın 🙂

 78. melike kutlay cengiz
  3 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Ne mutlu bana o halde! Size de bize de nice geziler olsun…

 79. Misafir
  7 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba yazılarınızı takip ediyoR ve severek okuyorum teşekkürler bilgilerinize.haziran ayında arkadaşlarımızla Midilli’ye gittik.sea Horse da kaldık.odaları ve hizmeti çok güzeldi.özellikle otel sahibi dimiTri ve eşi çok sıcak kanılarda.teşekkürler.

 80. murat ildem
  9 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  tekrar merhaba! uzun sureli akdeniz – ege yol seyahatimizi kaba hatlari ile planlarken midilli adasi’ni gunubirlik dusunmustum. ancak diger yazilarinizda oldugu gibi, yukaridaki, gayet guzel bir sekilde kaleme alinmis bilgilendirici yaziniz uzerine, baska kaynaklardan da yaptigim arastirma sonucunda midilli’nin, tarihi iyi gozlemlemek ve blue flag plajlarin tadini cikarmak kosuluyla, en az 3 gunluk bir tur olacagi kanisina vardim. iyi ki bu yazilarinizi okuyorum.\r\numarim bir gun yolunuz duser, amerika’nin meshur route 66 yolu uzerinde, arizona Holbrook sehri yakinlarinda 225 milyon yil once cole donusmus bir ormanin kalintilarini gorduk. cok buyuk bir Alana yayilmis olan taslasmis ve kristalize olmus kutukler sizin yukarida tanimladiginiz fosillerle son derece benzesiyordu. zaten milli parkin ismide ayni: petrified forest. linki:\r\nhttp://www.tripadvisor.ca/ShowUserReviews-g60932-d3668161-r284423588-Crystal_Forest_Loop-Petrified_Forest_National_Park_Arizona.html

 81. Hakan Kılavuz
  8 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, lesvoroma internet sitesine baktım ama otellerin detayına girince booking.com a bağlanıyor. rezervasyonu booking dışında yapmak mümkün mü bu sitede?

 82. melike kutlay cengiz
  12 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Hakan Bey, Derya^ya mail atabilirsiniz. Bana mail atarsanız iletişim bölümünden, yardımcı olurum.

 83. Orla
  17 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Yazınız gerçekten çok keyifliydi, ellerinize sağlık.Okurken epey imrendim doğrusu.acaba tatiliniz için ne kadar bir bütçe ayırdığinizi sorabilir miyim?

 84. melike Kutlay Cengiz
  23 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Biz her şey dahil 450 euro harcamışız. Teşekkürler güzel yorum için!

 85. mustafa ege
  28 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  merhabalar,\r\nbende geçen yıl rodosla birlikte yunan adaları turuna start verdim. bu sene sırada 5 ada daha var. midilli de bunların içerisinde. derya hanımın tavsiyelerine ihtiyacımız olabilir. mail adresini bizimle paylaşabilirmisiniz ?

 86. melike Kutlay Cengiz
  29 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Bana iletişim bölümünden ulaşabilirseniz neden olmasın?

 87. deniz
  5 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  ÇOK FAYDALI BİR YAZI OLMUŞ.TOPLU TAŞIMA İLE İLGİLİ BİLGİNİZ MEVCUT MU:)SEVGİLER

 88. melike kutlay cengiz
  6 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  mERHABA, YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. mAALESEF TOPLU TAŞIMA KULLANMADIĞIM İÇİN BİLGİM YOK 🙁

 89. nergiz
  3 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  gitmeyi planladığımız bir yerdi .ama çok detay bilgiye ulaşamamıştım.bir yer ancak bu kadar güzel anlatılır .ulaşım .konaklama. gezi.size teşekkür ederim.çok mutlu oldum.sayenizde tereddütsüz gideceğiz

 90. Tolga Bali
  11 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  detaylı ve uzun anlatımız için çok teşekkür ederim. tam istediğim gibi bir çalışma olmuş devamını bekliyorum. sayenizde ilk fırsatta motorum ile gideceğim. \r\n\r\nbenzer bir dökümantasyondan faydalanarak sakız ve samos adalarını gezmiştim. \r\n\r\nelinize sağlık.

 91. tolga bali
  11 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  bU ARADA SORMAYI UNUTTUM DERYA HANIM ACABA BİZE DE ADAYI GEZDİRİRMİ? YADA EN AZINDAN OTEL KONUSUNDA YARDIMCI OLUR MU?

 92. melike kutlay cengiz
  12 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Tolga Bey, eğer bana iletişim bölümünden ulaşırsanız size Derya’nın iletişim bilgilerini verebilirim. Yorum için teşekkürler, iyi gezmeler!

 93. Çağdaş gündüz
  15 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba\r\nnotlarınız için teşekkür ederim. eşimle 19 mayıs tatilinde 4 günlük bir midilli seyahati planlıyoruz. anneannemin mübadeleden once yasadığı skalochori (çömlekköy) de görmek istiyorum. derya hanım ile iletişime gecebilir miyiz? tesekkurler

 94. yİĞİT
  28 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  çOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ BEN BU KADAR YERE MİDİLLİDE GİTMEMİŞTİM. mANZARA HARİKA

 95. ŞEVKET AKAR
  12 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  yazınıza ilk kez ulaştım. haziran 2016 sonunda motosikletlerimizle gitmeyi planlıyoruz. açıklamalarınız için teşekkür ediyoruz.

 96. Derya
  26 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  MErhaba,\r\nmidilli’yi araştırırken ilk karşıma çıkan yazı ve blog sizinki oldu. detaylı ve güzel anlatımınız için teşekkürler,temmuz sonunda gideceğiz ve eğer hala adaşım derya’dan bilgi alabileceksek maıl adresini paylaşmanızı rica edecektim.\r\nTeşekkürler,\r\n

 97. ferudun
  3 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  herşey güzel.ancak toplu ulaşım satleri ve fiyatlarıyla ilgili bişey yazmamışsınız.yazarsanız sevinirim.

 98. Fulden diker
  13 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar,\r\nÖnümüzdeki hafta tatil için midilliye gitmeyi planlıyoruz. Öncelikle anlattıklarınızdan çok faydalandığımı söylemek istiyorum. ayrıca benimle aynı bakış ve imceleme tarzına sahip birisini bulduğum için çok sevindim:) ben yer bulma kısmında takıldım. eşim ve 10 yaşındaki oğlum doğallığın yanında neşeli kafe ve barlara yakın olabileceğimiz bir bölge bakıyoruz. adanın merkezine yakın yerler, molivos veya plomari arasında kaldık. siz bizim için hangisini önerirdiniz??

 99. melike kutlay cengiz
  18 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  Fulden Hanım, aradığınız yer Molivos bence. Merkeze yakın olduğunu söyleyemeyeceğim ama en canlı ve keyifli yer orası. Belki 1 gün de adanın merkezinde kalırsınız. \r\nFrudun Bey, toplu taşıma bilgisi veremedim, çünkü kullanmadım. Kendi tecrubelerimi paylaştığım bir blog burası.

 100. Aşkın Körkaya
  24 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  Bu ağustos ta gitmeyi planlıyoruz. eşim ve 8 yaşındaki oğlumla.\r\ninternetten ararken tesadüfen buldum bloğunuzu ve çok beğenerek okudum.\r\nçok doğal ve samimi olmuş. tebrikler

 101. suzana
  4 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar çok güzel bir gezi yazısı teşekkür ederim.Şarap peynir aldığınız marketin adı nedir ve yeri öğrenebilir miyim?Bir de lütfen araba kiraladığınız şirketin adı.Birkaç gün sonra gitmeyi düşünüyoruz ajandama not etmek istiyorum umarım vaktinde erişebilirim size.

 102. melike kutlay cengiz
  7 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, umarım geç kalmamışımdır cevap yazmakta. Zaten çok yardımcı olamayacağım, cunku marketin adını bilmiyorum. Ama ürünlerin markası belli, herhangi bir mini marketten temin edebilirsiniz. Arabayı derya kiralamıştı, mail atabilirsiniz bana bu konuda.

 103. Yasin
  9 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba; Çok bilgilendirici ve güzel bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Araç kiralama konusunda kimi arasam sonuç alamıyorum, araç yok diyorlar. Siz sanırım internetten kiralamışsınız güvenebileceğimiz bir site var mıdır? teşekkürler

 104. melike kutlay cengiz
  11 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Yasin bEY BANA İLETİŞİMDEN MAİL ATIN, SİZE DERYANIN MAİL ADRESİNİ VEREYİM. ARABA KİRALAMA KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLUR.

 105. Kagan
  13 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Mehaba, \r\nMidilliye ilk defa ailecek gıtmek ıstıyoruz. 4 Yasın da kız be 7 yasında erkeK coCugumuz olduğu ıcın denıze sıfır be kumsal plajı olan bır otel BaKtık bookıngTen ama pek KaRar veremedık. Bu konuda ve cocuklu aıleler ıcın alternatıf bılgı Verebılır yada Yonlendırebılırsenız seVınırım. \r\n\r\nSevgıler\r\n

 106. özden
  17 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  harika bir yazı olmuş çok teşekkürler.. derya hanım’ın mail adresini ben de rica edebilir miyim? araç kiralama hususunda desteğine ihtiyacım olacak. size mail attım iletisimden. sevgiler..

 107. melike kutlay cengiz
  18 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, iletişimden bana ulaşırsanız derya ile konuştururum sizi. Otel konusnda yardımcı olur.

 108. aydın özdalga
  19 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  melike hanım merhaba,\r\n\r\nDERYA HANIMIN E-MAİLİNİ RİCA EDEBİLİR MİYİM ?\r\n\r\nBLOGUNUZ SUPER OTESİ \r\n\r\naydın özdalga\r\n532 261 1111

 109. Tufan özergün
  23 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Selamlar, çok güzel ve faydalı bir Bloğunuz var. Rahat ve akıcı. Tebrikler ve teşekkürler.

 110. Fehmi kuşoğlu
  28 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,\r\nYazınız akıcı bir uslupla bilgilendirici olmuş. Teşekkür ederim.

 111. Sedda
  17 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba melike hanım.. Uzun zamandır gitmeyi istediğim fakat uygun zamanı henüz bulabildiğim midilli Adası gezisi için tekrar araştırmalara başladım. Tesadüfen gördüğüm bloğunuzu çok beğendim. Kısacık zamana ne çok şey sığdırmışsınız. Bana mailimden geri dönüp gezi ile ilgili destek olursanız çok memnun olurum. Sevgiler..

 112. Uğur aytaç
  29 Mayıs 2017 at 21:40
  Cevapla

  Otel için molivos merkezde kalmak istiyorum Derya hanımın yardımını alabilirmiyiz. Yazınız çok güzeldi Beğendim.

  • Melike Kutlay
   31 Mayıs 2017 at 08:33

   Teşekkür ederim, iletiyorum hemen adresi.

 113. Tolga Duman
  1 Temmuz 2017 at 18:52
  Cevapla

  Yazınız için teşekkürler cok guzel bılgılendırmeler var .. derya hanım yeter artık demez ise kendısınden yardım ıcın maıl adresını ısteyebılırım ..

 114. yuva çelik
  9 Ağustos 2017 at 18:14
  Cevapla

  Merhabalar yazınız inanılmaz yardımcı oldu bana çook teşekkürler .bu kadar kısa zamanda bu kadar çok bilgi paylaşmanız harika.Benim ressam bir arkadaşım var o 20-25 günlüğüne Midilli de ev tututup oradaki seramik kurslarına katımak istediğini söyleyince bende 1 haftalığına ona eşlik edebileceğimi söyledim.o internet konusunda biraz sorunlu olduğu için rezervaşyon işini benim üzerime yıktı :)) sizin yazınızda Derya hanımın yardımcı olabileceğinden bahsetmişsiniz kendisi orada mı hala bize ev konusunda yardımcı olabilir mi acaba eğer olabilirse çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler keyifli gezmeler

 115. Şenay elcik
  14 Ağustos 2017 at 21:42
  Cevapla

  Yazınıziyi çok befendim bayram için Midilli yi gezmeyi düşünüyoruz.Araba kiralama konusunda derya hanim yardimci olabilir mi mailden donebilirmisiniz

 116. Mustafa
  12 Ekim 2017 at 22:29
  Cevapla

  Tanıtımlarınız, anlatımlarınız gezip görmek isteyenlerin Rehberi oluyor. Emeğinize sağlık.

 117. Suat Vulaş
  10 Temmuz 2018 at 22:05
  Cevapla

  Akıcı ve anlaşılır bir anlatım ustalığı ile Midilli hakkında yazdıklarınızı ailece zevkle okuduk. Her şeyi açıklamışınız ama, gene de yazışabilir diye Derya hanımın miail adresini verebilirseniz memnun olurum.
  İyi günler dilerim..

 118. Asuman
  28 Mayıs 2019 at 23:17
  Cevapla

  Merhaba, yazınız çok bilgilendirici ve güzel olmuş, ayağınıza sağlık:) derya hanımın mailini alabilir miyim?

 119. Esra
  23 Haziran 2019 at 21:42
  Cevapla

  Merhaba,
  Haftaya gideceği için Midilli seyahat sayenizde çok faydalı bilgiler edindim 🙂 Öncelikle akıcı ve keyifli bir anlatım tarzınız var tebrik ediyorum.
  Rica etsem Derya Hanımın mail adresini benimle paylaşabilir misiniz?
  Sevgilerimle..
  Esra

Bir cevap bırakın