Atina Gezi Notları

Atina Gezi Notları

Atina'ya sabah erken saatte vardık. Limanda 4-5 saat gibi bir süremiz vardı, aslında Atina'yı bir gözümüz gördü, diğeri görmedi diyebiliriz.

Gemiler Atina'nın Pire limanına yanaşıyor. Pire merkezden 20 dakika(araç ile) uzaklıkta bir yer. Eskiden ayrı bir şehir olarak görülür iken şimdi Atina'nın bir parçası gibi olmuş, Atinalıların akşam eğlenmeye geldikleri yermiş.

Gemiden tur satın almadıysanız şehri gezmek için bir kaç seçenek var:

Limandan çıktığınızda hemen taksicilerle karşılaşıyorsunuz. Belli bir ücret karşılığında sizi gezdirmeyi teklif ediyorlar. 3-4 kişi birleşilirse ekonomik olabilir. Tabii yabancı dil şart.

Limandan çıkıp taksicilerden sıyrılıp biraz yürüyünce "hop on hop of" denilen üstü açık kırmızı turist otobüsleri karşılıyor sizi. Biz bu seçeneğe takıldık. Ücret pazarlığa tabi, 18 euroya bindik ama bizden öncekilerin 20 ye, bizden sonrakilerin 15e bindiğini de duyduk. Kulaklık veriyorlar, ve Türkçe bilgi anlatan kanal da var. Bu gezi seçeneğinde yabancı dil bilmek de şart değil.

Harita ve kulaklık veriliyor

Toplu taşıma bir diğer seçenek. Vakit az olduğu için araştırıp keşfetmeye zaman kalmıyor, üsttekilerden birini tercih edin derim.

Önce Pire şehrini turluyor otobüs. Burası deniz kenarında şirin mi şirin bir yer. Ana limanın yanı sıra Paşalimanı (Marina Zeas) ve Mikrolimano (Turkolimano) gibi küçük limanlar da var. Bu bölge deniz kenarı restoranların ve barların olduğu eğlence merkezi imiş.

Pire

Pire'den Atina merkeze giderken ünlü Barış ve Dostluk Stadyumunu görüyoruz (Peace and Friendship Stadium). 2004 olimpiyatlarında bir çok maç da burada yapılmış.

Peace and Friendship Stadium

Syntagma (Sintagma) Meydanı Atina'nın en ünlü meydanı. Burada parlamentonun önünde nöbet tutan geleneksel kıyafetli muhafız askerlerine "Evzon (Efsun)" deniyormuş.  Efsun askerlerinin nöbet değişim töreni mutlaka izlenmeliymiş. Bu askerler ikiyüz küsur pileden oluşan eteklerini kendileri ütülerlermiş 🙂 Her eve lazım böyle iyi ütü yapan erkeklerden 🙂

Parlamento Binası

Evzon askerleri

Atina'da başka bir önemli stadın önünden geçiyoruz. Panathinaiko Stadı mermerden yapılmış bir stad ve ilk modern olimpiyatlar için restore edilmiş.

Panathinaiko Stadı

Ve şehrin ortasında tepede kurulmuş bir antik kent, Acropolis. Buradaki en önemli yapılardan biri Parthenon tapınağı. Buraya çıkmak zor, hava sıcak, zaman az olduğundan biz çıkmadık.

Acropolis

Akropolis çevresinde Plaka bölgesi denen merkezi ve turistik muhitte alışveriş yapılabilir.

Panaromik olarak gezdiğimiz Atina şehri tipik bir Avrupa şehrinden ziyade yer yer İstanbul'a yer yer İzmir'e bezeyen karmaşık ve dağınık bir şehirdi. Tam da bizim alışkın olduğumuz gibi 🙂

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. MERT
    2 Ağustos 2016 at 21:00
    Cevapla

    Çok GUZEL

Bir cevap bırakın