Santorini Gezi Notları

Santorini Gezi Notları

İşte en güzel, en estetik, en romantik ada! Mykonos'tansa Bodrum'u tercih ederim ama Santorini fotoğraf çekmeyi sevenler için tam bir cennet.

Burası volkanik bir patlama sonucu oluşmuş. İrili ufaklı volkanik adacıkların en büyüğü Santorini.  Sahillerini de volkanik taşlar oluşturmuş. Yunanlılar da bu plajlara siyah kum, kırmızı kum gibi çekici isimler bulup turist çekmeyi başarmışlar. "Volkanik plajda güneşlendim, yüzdüm" demek ilginç olsa da bizim Ege sahillerinin eline su dökemezler 🙂

Santorini'ye yanaşan gemiler

Bir çok geminin uğrak noktası olan bu adada gemiler limana yanaşmıyor. Denizde açıkta gemi duruyor, yolcular küçük botlara aktarılıyor ve karaya ulaştırılıyor. Karaya ulaştım diye de adanın merkezine geldim sanmayın, merkez epey yüksekte konuçlanmış. Thira diye yazılıp Fira diye okunan bu merkeze ulaşmanın 3 yolu var:

1- Tabanvay: Çok yorucu olmasının yanı sıra eşeklerle omuz omuza bir yürüyüşe tamamsanız neden olmasın?

Yürüyerek çıkarken arada dinlenmek gerek

2- Eşek sırtında: Turistik bir aktivite olarak da görülebilir ama bana göre cesaret isteyen bir seçenek.

3- Teleferik ile: Bir çok turist bu yöntemi tercih ediyor, o yüzden biraz sıra beklemeyi göze almak lazım.

Teleferik ile yukarı çıkıyoruz

Teleferik ile yukarı çıkarken anlıyoruz ki bugün manzaraya doyacağız. Gerçekten muhteşem bir ortamı var buranın.

Fira merkezi de çok tatlı dükkanlara ve kafelere sahip. Gezerken sıkılmaz insan.

Fira'da manzara

Fira Sokakları

Otobüs duraklarını ararken eşek duraklarını gösteren levhalar görüyoruz. Burada eşek çok kullanılan bir taşıt, hatta araç giremeyen ara sokaklardaki kafelere eşeklerle su ve içecek taşındığını gördük.

Eşek durağı 🙂

Firada yürüyoruz ve otobüs durağını buluyoruz. Gitmek istediğimiz yer adanın kuzey ucundaki turistik köy Oia. "İya" diye okunuyormuş.

Fira'dan Oia'ya, oradan da Kamari'ye geçiyoruz

Oia'ya gitmek yarım saatten daha uzun sürüyor. Ben yolda yanımdaki kadının omzuna düşe düşe uyudum. Beni tanıyanlar bu huyumu iyi bilir, olur olmaz ortamlarda uyuklarım. Ama bu seferki yol arkadaşım çok tatlıydı, Oia'da gezerken "aa merhaba uykucu kız, gelin sizin resminizi çekeyim" dedi ve eşimle ikimizin bir resmi olmuş oldu 🙂

Omzunda uyuduğum turist kadının çektiği fotoğraf 🙂

Oia'da fotoğraf çekmeye doyamadık… Burası çok estetik, çok romantik. Dünya çapında bir çok çift buraya nikah kıydırmaya veya balayına gelirlermiş.

Oia Sokakları

Bir kilise

Bir başka kilise

Olgun'un çektiği en güzel resimdi bence

Mavi kubbelerden çok sayıda gördük

Her gidenin burada bir resmi vardır heralde.

Sonra bir de plaj görelim dedik. Bunun için de Oia'dan otobüse binip tekrar Fira'ya geldik, Fira'dan da gideceğimiz plajın otobüsüne bindik. Otobüs fiyatları tek yön 1-2 euro arası. Bu şekilde gezmek gemiden tur satın almaya göre ucuza geliyor ama hafif yorucu. Oia'dan Kamari plajına uzun bir yolculuk yapmış olduk, bu şekilde etrafı gördük. Mykonos gibi burası da kel bir ada, zaten volkanik olduğu için çok da şaşırtıcı değil bitki yetişmemesi.

Otobüs durakları bizden soruldu

Siyah kumlu Kamari Plajını önerdiler bize gemideki rehberler. Kardeşim 1 ay önce gittiğinde Perissa plajına gitmiş, orayı fotoğraflarda gördük diye biz Kamari'yi tercih ettik. Kamari'de plaj kenarındaki kafelere veya sahilde şezlonglara oturabilirsiniz. Şezlonglar paralı. Denizini ve kumsalını çok da mükemmel bulmadım.

Kamari Plajı

Ve geri dönüş tekrar Fira'dan teleferik ile deniz kenarına iniş, daha sonra botlarla kendi gemimize ulaşma şeklinde. Santorini ulaşımı zahmetli bir ada ama kesinlikle gittiğinize değiyor. Burası gemi gezimizin son durağıydı, tadı damağımızda kaldı ama ileride belki o deniz manzaralı sonsuz havuzlu otellerde kalmaya geliriz tekrar 🙂Hoşçakal Santorini

Son Yazılar
Yorum ( 14 )
 1. Adsız dedi ki...
  23 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba yazılarınız çok güzel ve yardımcı oluyor benim gibi gezi sevenler için. Birşey öğrenmek isterim Santoriniye hangi gemi acentasıyla gittiniz acaba?

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  23 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, biz ocean majesty isimli bir gemi ile gitmiştik 2012 senesinde. Sanırım artık o gemi Yunan adalarına gitmiyor (emin degilim). Su aralar Ets Tur’un Çesme’den kalkan gemisi cok revaçta. Etrafımda bir cok kısi gitti ve memnun kaldı.

 3. Adsız dedi ki...
  23 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Bu ara ismim Şebnem, Yorumunuz için teşekkür ederim. Turlarla En güzel adalara varışlar geç saatlerde oluyor Mesela Mykonos 16 ile 21 arası için size zaman veriyor, akşam nekadar gezip görebiliriz ki: Hele bizim gibi fotoğraf delisi çiftler için iyi bir tercih değilmiş gibi geliyor ama başkada çare kalmıyor malesef, Adalara turlarla gidilsin diye feribot saatlerini çok düzensiz yapmışlar.\r\nEşimle kendimiz plan yapalım istedik, feribotla geçişlerle bi kaç ada gezelim istedik, Feribot saatlerinden dolayı Santoriniye gece 1de ulaşılıyor, o saatte Yunanistan gibi dinlenmeyi çalışmayı sevmeyen bir yerde ulaşım bulamamaktan çekinip, sabaha kadar feribot iskelesinde beklememek istememizden bu fikri biraz erteledik. Yakın adalardan hangisini önerirsiniz, Midilli, Samos, Kos ? Sakıza geçen haftalarda gittik.

 4. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  24 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Tekrar merhaba Şebnem Hanım, dediğiniz doğru, gemi turu ile gidildiğinde adalarda arzu edildiği kadar zaman geçirilmiyor. Örneğin Santori’nin gün batımı benim de içimde kaldı.\r\nYakın adalardan biri için öneri istemişsiniz, bayramda mı gideceksiniz? Kaç günlük bir tatil düşünüyorsunuz? \r\nÇekinerek Midilli’yi öneriyorum. Çekiniyorum çünkü zevkler ve renkler gerçekten herkese göre farklı.\r\n\r\nAslında benim favori adam Samos, ama yazın daha keyifli olacağına inanıyorum Samos’un. Yine de gidilebilir. Monalates köyüne uğrarsanız oradan güzel fotoğraflar çıkıyor.\r\n\r\nKos 1 günlük bir ada, 3 gün filan kalacaksanız sıkabilir. Hele de denize girilmeyecekse…\r\n\r\nMidilli’de gezecek yerler daha bol. Molivos’ta güzel fotoğraflar da çekilebilirsiniz.\r\nMadem fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz, siz benim yazılarımdaki fotoğraflara bakın bakalım hangi adayı en çok seveceksiniz :)\r\nRodos da olabilir, bayram için uygun ama ben oraya gitmedim henüz…

 5. Adsız dedi ki...
  24 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Bilgi için tekrardan teşekkür ederim, Bayram için düşünüyoruz evet, 4günümüz olacak, ben bir plan yaptım Kos ve Santorini için, eğer onlar olmasa 2günlüğüne Midilli yada diğerlerinden birini tercih edebiliriz. Ekimde umarım bizi kötü hava karşılamaz:D \r\nSantoriniyi çok istiyorum tek oraya gece varışımız canımı sıkıyor, merkeze ulaşmak sezonun olmadığı zamanda ve gece yarısı sıkıntı olabilir mi acaba? Neyse araştırmaya devam ediyorum, yazılarınızıda takip ediyorum:) umarım güzel bir bayram geçirirsiniz sizde:)

 6. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  25 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Bana sorarsanız gece yarısı Kos’tan Sanotorini’ye giden bir tek siz olmayacaksınızdır ve feribot saatine göre bir ulaşım çeşidi ayarlanacaktır. En kötü ihtimalle yürüyerek çıkarsınız limandan Fira şehir merkeze. Gece serinliğinde daha az yoracaktır ve maceralı olacaktır 🙂 Otelinizi Fira’da limana yakın yerde seçerseniz ve yükünüzü hafif tutarsanız pek sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.\r\nAslında ulaşımınızı ben de merak ediyor olacağım, tatil dönüşü yorumunuzu beliyorum :)\r\nŞimdiden keyifli seyahatler…

 7. Adsız dedi ki...
  25 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Büyük bir ihtimal gece otele ulaşımımızı sağlayacak bir yol buluruz, diğer gidenlerin yazılarından otellerin transfer hizmetleri olduğunu okudum, otel rezervsyonunda soracağım. Beni düşünceye iten aslında, Yunanistana Ağustos ayında arabamızla gittik, otoban boyunca benzinlik bulmakta zorluk çektik, bulduklarımızda kapalı olunca yolda kalıcaz sıkıntısı yaşadık ama şans bizden yana oldu ve herseferinde bir yolunu bulduk, ve gideceğimiz noktaya sorunsuz vardık:)\r\nBizim tur planını şimdiden yazabilirim;\r\n\r\nGİDİŞ : 03.10.2014 BODRUM – KOS : BODRUM 09:00’ DAN – 09: 45 KOS \r\nDÖNÜŞ: 06.10.2014 KOS – BODRUM : KOS 17:00’ DAN – 17: 45 BODRUM \r\n———————————————————————————————-GİDİŞ-DÖNÜŞ 2 KİŞİ: 60 EUR\r\nGİDİŞ : 03.10.2014 KOS – SANTRONI: KOS’TAN 19:45 – SANTRONI 01:10 (4EKIM) \r\nDÖNÜŞ : 06.10.2014 SANTRONI – KOS : SANTRONI’DEN 00:50 (5EKIM GECESI) – KOS 05:45 (6EKIM SABAHI) \r\n———————————————————————————————– GİDİŞ-DÖNÜŞ 2 KİŞİ: 138 EUR\r\n\r\nDetaylarıda bildirim daha sonra 🙂

 8. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  25 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Süpersiniz! Bu güzergahı Bodrum – Kos – Santorini – Mykonos – Syros – Samos – Kuşadası şeklinde de çeşitlendirenler var. Ben de bir yaz bunu uygulamayı düşünüyorum. Sizin tecrübelerinizden de yararlanmak isteriz :)\r\nBence her şey yolunda gidecektir, biz bir çok kez gittik Yunanistan’a, pek bir olumsuzluk yaşamadık.\r\nİyi eğlenceler!

 9. Adsız dedi ki...
  25 Eylül 2014 at 21:00
  Cevapla

  Teşekkürler:) Evet onu Bende istedim ama bayram tatili maalesef sınırlı ve feribotlardan ötürü en az 1 haftanızı vermeniz gerekiyor, seneye Sakız- Mykonos yapmayı planlıyoruz, kısmet 🙂 Sakıztan kalkan uçak seferleri gidiş- dönüş 172 EUR. https://www.erturk.com.tr/index.asp?page=0&id=301\r\nTabi başka şekildede güzergah çizilebilir 🙂 \r\nŞimdiden iyi tatiller&İyi bayramlar 🙂

 10. kEMAL argun:
  19 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  YARARLI BİLGİLER.DİL AKICI VE EĞLENCELİ.TEŞEKKÜRLER.ANCAK,SANTORİNİ LİMANDAN MERKEZE ULAŞIM BİLGİSİNİ ( GECE İNİNCE ) NETLEŞTİRMEMİŞSİNİZ. BU BİLGİYE İHTİYACIM VAR.TEŞEKKÜRLER.

 11. melike kutlay cengiz
  21 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Selam Kemal Bey, ben gece inmediğim için bu konuda bir tecrübem yoktu. Fakat gece giden bir okuyucum ayarladığı otel ile anlaşıp otelin transfer hizmetinden yararlanmış. Aynı hizmeti rent a car lar da sağlıyormuş.

 12. Zeri
  25 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Iyi gunler yaziniz harika. ama size sormak istedigim bazi sorular var. ornegin. en bastaki 5. ve 9. fotodaki sokaklari nasil bula bilirim eger gidersek. ve ben azeriyim esim turk ve biz kibrisa balayina gittik. ve pasaportumuzda kibris muhuru var. yunanistana girmemizde sorun ola bilirmi bu? gemile degil havayolula gidilirse eger?\r\n

 13. melike kutlay cengiz
  12 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  mERHABA, KIBRIS MÜHÜRÜ VARSA yUNANİSTANA GİRİLEMİYOR DİYE BİLİYORUM. yİNE BİR BİLENE DANIŞIN DERİM.

 14. Murat
  2 Ekim 2017 at 15:11
  Cevapla

  ellerinize sağlık. gayet faydalı olmus. Uzak dogu seyahatım ve 2017 ets gemısı ile yaptıgımız Yunan Adaları yolculugunun notları da aşağıdadır. göz atarsanız sevinirim.
  saygılarımla
  https://hayalinaninolsun.blogspot.com.tr/

Bir cevap bırakın