Meis Adası Gezi Notları

Meis Adası Gezi Notları

Yıllar önce Kim 500 milyar ister yarışmasında bir soruydu "Türkiye'ye en yakın Yunan adası hangisidir?". Cevap Meis Adasıydı. Hatta Kenan Işık demişti ki, "Meis kelime olarak göz demek, bu ada Kaş'ın tam karşısında yer alıyor ve haritada baktığınızda Kaş ve göz şeklinde duruyorlar."

Bu bilgi çok hoşuma gitmişti, ancak şimdi araştırdığımda bunun meşhur bir söylenti olduğunu anlıyorum. Meis göz demek değilmiş. Gerçek bilgi olmasa bile hoş bir hikaye olarak kalsın istedim yazılarım arasında.

Kaş ve Göz

Yunanlılar Kastellorizo diyorlar bu adaya, resmi adı ise Megisti.

Kaş'tan feribotlar kalkıyor Meis'e. Meis Express adlı gemi ile yolculuk 20 dakika sürüyor. Sabah 10'da kalkıyor gemi, dönüşümüz ise akşamüstü 4'te. Cuma günleri gece turu yapılıyormuş, sabah 10'da gidip akşam daha geç dönebiliyormuşsunuz.

Otobüs konforunda feribot

Gidiş-geliş ücreti kişi başı 60 lira + 15 tl yurtdışı çıkış harcı.

Vize gerekli. Yunanistan'ın bu yıl uyguladığı "kapı vizesi" bu adada da veriliyor. Konsolosluğa gitmeden acentaya kimlik bilgilerinizi 3 gün önceden verdiğinizde, adaya girerken onaylanıyor vizeniz.

Samos'a giderken beklenilen sıralardan çok yakınmıştım. Burası çok daha küçük bir ada olduğu için her şeyi acenta halledebiliyor. Öyle sıra beklemeler olmadı. Sadece pasaportunuz acentanın elinde kalıyor bir süre.

Meis'te çok küçük bir bölümde hayat var. Geminin yanaştığı şehir merkezinde 2-3 sıra evler var, adanın geri kalan kısmında ise doğal yaşam hüküm sürüyor, şehirleşme yok. Adada hepi topu 300-500 kişi yaşıyormuş.

Kaş'tan Meis. Sadece Kaş'a bakan bölümde şehirleşme var.

Şehir merkezi ve evler bu kadarcık

Coğrafi konumu göz önünde bulundurulursa bir Yunan olarak Meis'te yaşamak zor olsa gerek. İnsan oraya gidince ister istemez empati yapıyor, denizin ortasındasın, bir hasta olsan tam teşekküllü büyük bir yerde tedavi olman için kim bilir kaç saat yolculuk yapacaksın. Burnunun dibinde kara parçası var, orası da Türkiye. Kendi ülkenden doğru dürüst insan gelmez, varsa yoksa Türklerle muhatapsın.

O kadar Türkiye'ye bağımlı bir ada ki, para birimi olarak TL geçiyor. Tatile hazırlık listemde "Meis'e gidilecekse yanında euro bulundur" vardı. Meğer kasmaya gerek yokmuş, teknede kimse yanına euro almamış, millet çatır çatır TL harcadı.

Bizim evde çekmeyen Avea burda full çekiyordu. O derece Türkiye'de sayılırsın.

Bu şirin mi şirin adada ne yapılıyor derseniz, bizim ilk işimiz bir Sea Taxi yani deniz taksisi tutup Mavi mağaraya gitmek oldu. Bu taksiyi nereden buluruz derseniz, bir şey yapmanıza gerek yok, limandan çıkıp biraz yürüyün, onlar sizi bulur 🙂

Deniz Taksimiz Kostas'a selam

Mavi mağarada bizim gittiğimiz gün su yüksek olduğu için tekne mağaranın içine giremedi. Kaptanımız Kostas bizimle beraber 4 kişi daha olan teknede bizi yerlere yatırıp bir kaç deneme yapsa da başarısız oldu. Neyse ki bizim su altı kameramız vardı ve içeriyi fotoğraflayabildik.

Mavi silüetler

Mavi Mağarada

Giriş biraz korkunç görünse de içerisi gayet yüksek ve geniş. Öyle kolostrofobik bir ortam yok. Yüzme bilen herkes rahatlıkla girebilir. Kimse bu muhteşem manzarayı kaçırmasın derim.

Mavi mağaradan sonra Kaptan Kostas bizi St George diye güzel bir plaja bıraktı. Burada yüzüp vakit geçirdik. Suyu çok berraktı, fakat biraz sığ ve kayalık olduğu için ayaklara dikkat! Burada bir kumsal yok. Şezlong şemsiye kiralamak isterseniz 6 euro veya 15 tl (2 kişi için).

St George

Belli bir saat belirttiğinizde taksi sizi buradan alıp Meis merkeze götürüyor. Meis – Mavi Mağara – St George – Meis taşıma bedeli kişi başı 30 tl.

Meis merkezde de dolanıp denize girebilirsiniz. Bazı kafeler kapısının önüne şezlong atmış, insanlar oralardan denize giriyordu.

Meis merkezden de denize girilebiliyor

Adada yürüyerek adayı gezip fotoğraf çekmekten başka yapacak fazla bir şey yok.

Balıkçı tekneleri

Yunus heykeli

Anlamı neydi acaba?

Osmanlı'dan kalan şirin bir cami

Yunanistan'da geze geze okumayı söktük!

Hep böyle bir şey kiralayalım istemiştim, karşımıza çıkıverdi

Adayı terketmeden bir şeyler yemeyi ihmal etmeyin. Ahtapot, kalamar, karides bol miktarda. Deniz kıyısında oturup bir bira keyfi yaparken gözünüz açık olsun, yanınızda Caretta Carettalar yüzüyor olabilir!

40 derece sıcakta buz gibi Alfa Beer

Su gerçekten berraktı

Hazır Schengenimiz varken bir Yunan adasını daha aradan çıkarmış olduk. Yapılacak çok fazla şey olmasa da sevimli bir adaydı. Siz de Kaş'a gittiğinizde vaktiniz olursa bir komşu frapesi için derim!

Kaş yazım için buraya tık tık…

Instagramla Meis başka güzel

 

 

Son Yazılar
Yorum ( 26 )
 1. Sergul Kato dedi ki...
  24 Eylül 2013 at 21:00
  Cevapla

  Ay keske daha once okusaydim bu yaziyi yaaa Meis de aklimda kaldi 🙁

 2. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  24 Eylül 2013 at 21:00
  Cevapla

  Seneye tek tek gezeriz hepsini artık 🙂

 3. Neslihan Çagli dedi ki...
  24 Eylül 2013 at 21:00
  Cevapla

  Ölmeden önce gidilmesi gerekenler listesine dahil etmeliyim!!

 4. newlife dedi ki...
  25 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  öncelikle yazınızı çok beğendiği ifade etmek isterim. İşim dolayısıyla Kaşta Yaklaşık 3.5 sene yaşadım ama sizin gezi notlarınızdan daha gidilmesi görülmesi yerlerin çok olduğunun farkına vardım.\r\nbenim sorum bu yazdığıklarımla ilgili olmayacak ama bu web sitesini tasarlarken başlık kısmını nasl hazırladınız?bir blog sitesimi bu acaba?yoksa ücretli bir web sitesimi?teşekkür ederim.

 5. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  26 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba! Yazılarımı okuyup beğendiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu site blogger alt yapısı ile hazırlanmış bir site. Blog yani. Şablonu eşim yabancı bir siteden bulmuştu, kategorizasyonu ve sitenin bir takım ayarlarını Blogger Modifiye’ye yaptırdım. Daha ayrıntılı bilgi isterseniz bana özelden ulaşabilirsiniz.

 6. newlife dedi ki...
  27 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  GOOGLE dan aradığım zaman karşıma bir çok şablon ayarları çıkıyor. sizin sitenizi de Türkiyede gezi blog siteleri arattığım zaman tesadüf eseri buldum, çok beğendim.sade ve akışkan. Bende kendimi bir blog sitesi açtım bundan yaklaşık 1 hafta önce. sizin kadar olmasada gezdiğim gördüğüm yerleri sitemde yayınlıyorum ingilizce olarak. http://www.visitforturkey.blogspot.com. cevabınız için teşekkürler..iyi yayınlar.

 7. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  27 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Beğenmenize inanın çok sevindim. Bu şekli tasarlarken en internet özürlüsü biri sitede dolaşabilsin istedim. İngilizce yazmanız çok büyük hizmet! Keşke vaktim olsa da ben de yazsam. Umarım yazmaktan sıkılmazsınız, devamlı olur. Emeğinize sağlık sizin de!

 8. newlife dedi ki...
  27 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  çok teşekkür ederim. blog hazırlamadan önce, yapmış olduğum araştırmada da sadelik, özgünlük, abartıdan uzak blog sitesi hazırlanması konusunda uzman görüşleri vardı. bu konuda hazırlamış olduğunuz site çok isabet olmuş. ben de bu uyarıları dikkate alarak hazırladım kendi sitemi ama tabi katedeceğim çok yol var sanırım.\r\nyazmaktan sıkılırmıyım bilmem ama bir gün yazacak bir şeyim kalmamasından korkuyorum, malum insan her istediği zaman yeni yerler göremiyor, yazamıyor.\r\nbuarada ben bir şeyi merak ettim, bu sitenizden ticari kazanç elde ediyormusunuz? veya böyle bir amacınız var mı?

 9. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  27 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Genelde yazacak şey bitmeden kişilerin yazma motivasyonları düşüyor 🙂 Şu ara ben de seyahate çıkmıyorum ama gittiğim güzel mekanları paylaşıyorum, veya dinleniyorum, yeni planlar yapıyorum.\r\n\r\nTicari kazanç elde ettiğim söylenemez. Bir kaç reklam yayınlayıp biraz kazanç elde ettim ama hatrı sayılır bir meblağ değil 🙂 Blogdan para kazanmak gibi bir amacım yok, hali hazırda kazanç elde ettiğim bir işim var (eczacıyım). Hobi amaçlı yapıyorum. 3-5 kuruş elde ettiğimde ise tabii ki motive edici oluyor.

 10. Suat Yılmaz
  11 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Yunan yemeklerı bılhassa greek salad yıyebılecek bir restaurant var mı?

 11. melike kutlay cengiz
  14 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  Selamlar Suat Bey, zaten adadaki restoranların hepsi limandan yürüme mesafesinde. Yunan yemekleri ve Yunan salatası yiyebilirsiniz buralarda. Kıyı şeridi boyunca yürüyp gözünüze kestirdiğiniz birine oturabilirsiniz.

 12. Turgay cengiz
  12 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,\r\nher araştırma da karşıma çıkıyor yazılarınız 🙂 benım merak ettığım gunubırlık geçiş yeterlimi, kalmak daha mı mantıklı? birde turkiyeye girişte çanta kontrolu ne durumda, mıdıllıdeki gıbı serbestmı sıkı mı? (freeshop ‘dan yararlanmak üzerine)

 13. melike kutlay cengiz
  12 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Turgay Bey, umarım her araştırmada karşınıza çıkmamdan memnunsunuzdur 🙂 Bence Meis günübirlik yeterli, zaten çok küçük bir yer ve gezecek fazla bir şey yok. Kafa dinleyeyim sakinlikte derseniz belki kalmak istersiniz. Duty freede çok kontrol olduğunu hatırlamıyorum. Rahat gibiydi sanki ama emin değilim.

 14. yaşanmış güzel şeyler ,kaleme dökülünce YAZINIZDA güzel olmuş ,EN KISA ZAMANDA ZİYARET EDECEGİM ,ZATEN ANTALYADA YAŞIYORUZ . ......
  20 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla
 15. Emre
  25 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Bu güzel yazı için çok teşekkür ederim.

 16. Sema
  7 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Meis paylaşımlarınızı da kaştaki gibi çok beğendim. Çok teşekkür ederim. Biz de günübirlik meis adasına geçmeyi planlıyoruz. Diğer yunan adaları gibi balIk restoranları uygun mu acaba? Tavsiye edeceğiniz denize girebileceğimiz yürüme mesafesinde bir yer var mı? \r\nGezilerinizin ve paYlaşımLarınızın devamını diliyorum. Sevgi ve saygılarımla. Sema

 17. melike kutlay cengiz
  9 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Sema Hanım, evet balık restoranları uygun fiyatlı. Meis merkezde görünüen küçük bir cami var, onun altındaki kafede denize girenleri göreceksiniz zaten. İyi gezmeler şimdiden!

 18. murat ince
  29 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  çok güzel ve fotolarla süslü bilgilendirici bir sayfa hazırlamışsınız.tebrik ederim\r\n

 19. Beliz
  19 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Selamlar. siz de bizim gibi kostasla gezmıssınız. kostas dıger kaptanlardan daha fazla para alıyor, ancak ılk o karsıladıgı ıcın bız de bılemedık ve bız de onunla gezdık. mavı magaraya gırerken kafasını cok kotu carptı ve orada kalacagız dıye bıraz korktuk. allahtan baska tekneler geldı de yardım ettıler. tavsıyem kostas yerıne baska kaptanlarla anlasın. benım de blogumda da meıs hakkında bır yazı var. ılgılenen ve ısteyen olursa okuyabılır. http://www.belizinvalizi.com/2015/09/meis-adasi.html

 20. Merve
  22 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  sELAMLAR,\r\nbu yaz barcelonaya gitme ihtimalimiz var. eğer vizemiz olursa direk giriş yapabiliyoruz değil mi bir problem çıkarırlar mı? yine de 3 gün önceden kimlik bilgilerini paylaşmaya gerek oluyor mu?\r\nçok teşekkürler

 21. melike Kutlay Cengiz
  25 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Vizeniz hazırsa kimlik bildirmeye gerek yok, direkt giriş yapabilirsiniz. Sevgiler…

 22. Mehmet Hakan
  16 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Listeme ekledim, gerçekten çok güzel resimlerle süslemişsiniz yazıyı, teşekkürler…\r\nBu arada şu cümlenize de bayıldım “Bizim evde çekmeyen Avea burda full çekiyordu. O derece Türkiye’de sayılırsın.” 🙂

 23. melike kutlay cengiz
  21 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Mehmet Bey güzel yorumunuz için teşekkürler, yazımı beğenmeniz beni mutlu etti.

 24. kaan
  2 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  not mail küçük harflerle olacak küçük yazmadı tamamı küçük olacak… bu arada ben sizin yazılarınızı bi süredir takipteyim… benim çok işimi görecek sagolun… ramazandan sonra adalardan bikacı ve yunanistan ordan makedonya (ohrid) ve arnavutluk var inşallah bide ben sadece bira tüketen bi insan olarak efes kalitesinde ne bulabilirim admin.! son olarak söylemesi ayıptır tuvaletlerde taret ceşmesi yokmuş zorlanacaz… taret ceşmeli oteller varmıdır…

 25. melike kutlay cengiz
  8 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, Kaan Bey, Mythos ve Alpha Türklerin sevdiği bira markaları. Denemeye değer diye düşünüyorum. Taharet musluğu sorunuz şimdiye kadar gelen en ilginç soru diyebilirim, hiç bir fikrim yok 🙂

 26. TüZN
  28 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  süper yazmışsınız, meis ile ilGili kafamda tek bir soru bile kalmadı, keŞke herkes sizin gibi yazabilse.. Kolay gelsin, tebrikler 🙂

Bir cevap bırakın