Girit Adası Gezi Notları

Girit Adası Gezi Notları

 

Balayı gemimizle ilk yanaştığımız liman Girit'in Souda limanıydı. Normalde eşimle gezerken gideceğimiz yeri önceden araştırıp elimizde harita ile kaybola kaybola gezmeyi severiz. Ama bu sefer düğün hazırlıkları malum, pek araştırma yapamadık ve gemiden tur satınalarak gezdik.

Limandan ayrılıp ilk olarak Retimno kasabasına yöneldik. Bu kasaba Osmanlıların Girit'e ilk giriş yaptıkları yermiş.  Buraya ait önemli yapıların başında Rimondi (Raymondi) çeşmesi geliyor. Venedikliler zamanında Rimondi ailesi tarafından bir güç simgesi olarak yaptırılmış bir çeşme. Onun haricinde bir ilkokul binası görüyoruz ki Osmanlı döneminden kalmış olduğu mimarisinden belli oluyor.

Sokakları Türkiye'nin her hangi bir turistik şahrinden farksız, dar, taşlı…

Rimondi Çeşmesi

Retimno Sokakları

Şu anda ilkokul olarak kullanılan bir Osmanlı binası

Daha sonra Girit'in Venedik limanıyla birlikte en güzel şehri olarak ünlenmiş şehri Hanya'ya geçtik. Hanya da Osmanlının Girit'de en son ele geçirdiği yermiş, kuşatması tam 22 yıl sürmüş.

Daha önce katıldığım bir turda rehberin anlattığı hikayeye göre, Osmanlı Devleti Hanya'yı ele geçirdikten sonra oraya bir Mevlevihane kurmuş ve Konya'dan mevleviler getirip Hanya'ya yerleştirmişler. "Hanya'yı Konya'yı görmek" lafı da oradaki mevleviler arasında bir espri olarak türemiş.

Venedik limanı etrafında güzel bir yürüyüş yaptık. Renkli bir mekan olmasına rağmen bana çok da ilginç gelmedi, hediyelik eşya olarak da alacak bir şeyler bulamadım. "Bunlar bizim orda da var" modunda gezdim. Esnafın da çok yardımsever olduğunu söyleyemeceğim.

Bizdeki çarşılara benzemiyor mu? Bu da Hanya versiyonu

Hanya

Hanya Venedik Meydanı

Facebook'da dikkatimi çekiyor, yurtdışına çıkan eczacı arkadaşlarım mutlaka bir eczane önünde poz veriyorlar veya eczane fotoğrafı çekiyorlar. Baktım Girit'de ben de çekmişim 🙂 Belki ileride çeşitli yerlerde çektiğim eczanelerle ilgili de postlar hazırlarım.

Hanya'da bir eczane

 Tur eşliğinde gezdiğimizden ve kıyıda sınırlı vaktimiz olduğundan çok tadına varamadığımız bir gezi oldu. Gelecekte yine yolum düşerse plajlarını da keşfetmeyi umuyorum 🙂

Son Yazılar
Bir cevap bırakın