Budapeşte Gezi Notları

Budapeşte Gezi Notları

Son senelerde Şubat ayı seyahate çıkma isteğimin kabardığı, tatili özlediğim bir ay olmaya başladı. Yeni yılın ilk seyahatini fazla uzatmamak lazım diye de düşünüyor olabilirim.

Kışı ve soğuğu hiç sevmediğim için geçen sene Dubai'ye kaçmıştık. Bu sene de kısa bir kaçamak yaparak içinde "sıcak" olan nereye gidebilirdik?

Nasıl yazın kızgın kumlardan serin sulara atlıyorsak, kışın da serin havadan sıcak sulara dalabilirdik elbette.Ve bunun Avrupa'daki adresi olsa olsa Budapeşte olurdu. Üstelik en son Viyana'ya gitmiştim, sıralama da doğruydu. 14 şubat da güzel tarih, çok romantik olduğumuzdan değil ama şehir cıvıl cıvıl olabilir sanki. Bilet fiyatları da fena değil.  Aldım gitti o zaman…

Budapeşte'de kış böyle oluyor dediler, geldik…

Genel Bilgiler:
Budapeşte Macaristan'ın başkenti.

Macarlar Orta Asya'dan gelen bir topluluk. Göçebe bir kavim olarak gelip Avrupa'da tutunabilmek kolay değil. Çözüm olarak Avrupa'ya ayak uydurup Hristiyanlığı benimsemişler ve yerleşik hayata geçmişler.

Avrupa Hunları'nın devamı oldukları düşünüldüğünden bütün dünya onlara "HUNgary" diyor ama onlar ısrarla kendilerine "Magyar" yani "Macar" diyorlar.

Macaristan toprakları tarih boyunca farklı devletler tarafından yönetilmiş. Bunlardan en önemlisi de Avusturya. Uzun dönem Avusturya – Macaristan devleti olarak bilinen bu ülkede Habsburglar'ın izi çok derin. Şu an Budapeşte'de gördüğümüz tüm tarihi binalar Habsburglar'ın eseri.

Macaristan'ın bir bölümü de Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mohaç Meydan Savaşı ile Osmanlı topraklarına katılmış. 150 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan Macaristan, Karlofça anlaşması ile Osmanlı'dan ayrılıyor.

Budapeşte'de Osmanlı'dan kalan herhangi bir iz olmasa da termal su zengini bu ülkeye hamam kültürünü Osmanlı öğretmiş.

Sadece hamamlar değil, Macaristan mutfağının vazgeçilmez malzemesi "toz biber" de Osmanlı'nın mirası. Her yerde "paprika" adı altında kırmızı biber ve toz biber satıldığını göreceksiniz zaten.

Osmanlı'dan öğrenilen bir diğer madde de "kahve". Hem Macaristan'a hem de Viyana'ya şu aralar meşhur olan kahve kültürünü öğreten Osmanlıymış.

Bu bilgileri öğrendiğim an "Biz neymişiz be abi" dediğim nadir anlardan biriydi 🙂 

Ülkenin dili Macarca, bizler için gerçekten anlaşılmaz bir dil. Her ülkede oranın bir kaç kelimesini öğrenip aksanını taklid etmeye çalışan Olgun bile Macarca'nın zorluğu karşısında çaresiz kaldı…

Macaristan nüfusu 10 milyon civarında olmasına rağmen bugüne kadar 12 Nobel Ödülü alınmış ve ülkede birçok icada imza atılmış. Bu parlak zekalarını dillerinin zorluğuna borçlu olduklarını düşünüyorlar 🙂 Kağıdı ıslatmayan tükenmez kalemin mucidi, rubik küpün mucidi hep Macarmış…

Bir Macar icadı: rubik küp

Avrupa Birliği'nde olmalarına rağmen para birimleri değişmemiş, HUngarian Froint, yani HUF. Yanınızda Euro götürüp Froint'e çevirtebilirsiniz. 
 
Paraları da dilleri kadar karmaşık, sıfırları bol. Neyseki Froint'i Türk Lirası'na çevirmek kolay. Macar fiyatını 100'e bölünce TL yi elde ediyorsunuz. Örneğin bir bira 600 HUF ise 6 TL, Gulaş çorbası ise 1550 HUF yani 15,5 TL ye tekabül ediyor.
 
Alışveriş yaparken  sıfırlara dikkat, en kolay kazıklayabildikleri yöntem sıfır eklemekmiş. 
 
Güvenlik açısından Budapeşte, Viyana gibi elinizi kolunuzu sallayıp rahatça gezebileceğiniz bir yer değilmiş, yankesicilere dikkat etmek lazımmış.
 

Havaalanından Ulaşım:

Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı'na İstanbul'dan yaklaşık 2.5 saatte ulaştık. Tabii başta bir İzmir – İstanbul aktarması yapmıştık. Sabah erken kalkıldığı için uyku dolu bir yolculuktu.
Havalimanından inince bavulunuzu alıyorsunuz, pasaport kontrolünde hiç soru sormuyorlar. Yani Türkler'e sormuyorlar, yanımızdaki Hintli'ye yapılan muamele çok daha farklıydı.
 
Havaalanı çıkışında oklar sizi taksiye veya airport shuttle denilen havaalanı servislerine yönlendiriyor. Bütçenize göre karar sizin ama bunlar pahalı opsiyonlar. Havaalanı servisi 2 kişi gidiş dönüş 9000 Huf idi.
 
Biz ne yaptık, havaalanındaki büfeden kişi başı 350 HUF (3,5 tl) verip bilet aldık. Hemen havaalanı çıkış kapısının dışında bekleyen 200 E numaralı otobüse bindik. 20-25 dakika sonra Kobanya Kispet durağında indik. Burada durağı kaçırmakla ilgili endişeye gerek yok, zaten son durak. Bu durakta metroya geçiş var. Metro istasyonundan tekrar bilet alıp istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Kalacağınız yerin adresini bilmekte fayda var. Havaalanında ve metro istasyonunda haritalar var, kolayca yolunuzu bulursunuz.
 

Budapeşte içi Ulaşım:

Biz seyahatlerimizde toplu taşıma kulanmayı seviyoruz. Hem ucuz oluyor, hem de lokallerle karşılaşma fırsatı oluyor. Budapeşte'de genelde yürüyerek gezdik ama son gün ayaklara kara sular inince günlük bilet alıp toplu taşıma kullandık.

 

Metro, tramvay ve otobüs hatları ile her yere gitmek mümkün.  Tek yön biletler 350 HUF, günlük sınırsız kullanım biletleri 1650 HUF. 10lu bilet, günlük grup bileti seçenekleri de var. Biletmatikten size uygun olanı seçebilirsiniz. 

 
Biletler şoförden de alınabiliyor, ama 350 yerine 450 HUF oluyor fiyatı.
 
Aldığınız biletle her türlü taşıta binebilirsiniz. 
 
Otobüs ve tramvayların içinde, veya metro girişlerinde turuncu kutular göreceksiniz. Bu kutulara bileti sokup onaylatmanız gerekiyor. Biletler her zaman kontrol edilmiyor ama risk alınmaz, çünkü diğer Avrupa ülkelerine göre daha sık kontrol ediliyor. Özellikle metrolarda 2-3 kez kontrol edildik.
Budapeşte metrosu dünyanın en eskilerinden. Bazı istasyonlar ve trenler çok eski iken bazı istasyonlar çok sanatsaldı.

Szent Gellert metro istasyonunda aniden karşımıza çıkan sanat

Geçen yaz annem ve babam Budapeşte'ye gittiklerinde hop on hop off otobüsler ile gezmişler. Türkçe anlatım da varmış, çok memnun kalmışlar. Tavsiye ediyorlar. Zamanınız azsa iyi bir fikir olur.
 

Budapeşte'de Konaklama:

Budapeşte'nin iki yakası var: Buda ve Peşte. Konaklamayı Peşte'de yapmakta fayda var, zaten restoranlar, barlar, canlı sokaklar hep Peşte'de.

 

Otelimiz La Prima Fashion Budapest Vaci Utca Caddesi'nde Tuna Nehri'ne çok yakın konumdaydı. Konum olarak çok iyiydi. Lüks olmasa da konforu fena değildi. 3 geceliğine 650 tl verdik. Kahvaltı dahil.

 
Geziden önce otel bana mail atıp Budapeşte hakkında bilgiler verdi, 14 şubat için yemek önerisinde bulundu. Hizmetinden memnun kaldım doğrusu.
 
Bu rezervasyonu Booking'den değil, Hotels.com üzerinden yaptım. Çünkü Hotels.com 10 gece konaklamaya 1 gece bedava hediye ediyor. Reklam olsun diye yazmadım valla, ben yeni öğrendim, sizle de paylaşayım dedim 🙂
 

Budapeşte'de Gezilecek Yerler:

Biz Budapeşte'yi gezmeye bir "free walking tour" yani "bedava yürüyüş turu" ile başladık. Bu turda lokal bir rehber size şehrin önemli noktalarını yürüyerek gezdiriyor, hikayeler anlatıyor. 3 saatin sonunda rehbere bahşiş veriyorsunuz, gönlünüzden ne koparsa. Anlatım dili İngilizce. Şahsen "bedava yürüyüş turu" konseptinden çok memnun kaldım, çok yararlı bilgiler edindim. Katıldığımız turu Trip Advisor'dan bulmuştum, web sitesi için tık tık… 

Budapeşte'de yürüyüş grubuna katıldık

İngilizce bir tura katılmak size uymuyorsa önerim Budapeşte'de yaşayan Türk arkadaşların Türkçe olarak düzenledikleri Budapeşte Rehberli Şehir Turları na katılmanızdır. Budapeşte günlük turları yanı sıra, havaalanı transferleri ve konaklama kısmını da ayarlayabiliyorlar. Estergon Kalesi turunda iddalılar. Kendilerine Budapeşte Gezilecek Yerler Tur sitesinden ulaşmak için tık tık…  

Ortasından geçen Tuna Nehri ile güzelleşmiş bir şehir Budapeşte. Tuna Nehri'ne Macarlar "Duna" diyor, İngilizce ise "Danube" olarak geçiyor.

Tuna Nehri şehri ikiye bölüyor. Dağlık olan ve önemli tarihi binaların olduğu taraf "Buda", düzlük ve günümüzde daha canlı olan bölüm "Peşte". Gezinizin büyük bir kısmı Peşte tarafında geçiyor.

Ortada Tuna Nehri, bir taraf Buda, bir taraf Peşte

Buda'da da yerleşim var, ama Kale tepesi tüm evleri gizlemiş. Buda tarafı aslında şehrin pahalı tarafı, Buda'da eviniz varsa çok zengin ve başarılısınız demekmiş…

Buda ve Peşte'yi birbirine bağlayan köprüler birbirinden güzel. En önemlisi de "Lanchid" yani "Chain Bridge" yani "Zincirli Köprü". Üzerinde mutlaka yürünüp karşıya geçilmeli, fotoğraflar çekilmeli…

Chain Bridge – Zincirli Köprü

Zincirli Köprü yapıldığı zaman mimarı eserine o kadar çok güveniyormuş ki, bir kusur dahi bulunursa kendisini köprüden atacağını söylemiş. Köprüyü inceleyen kimse bir hata bulamazken küçük bir çocuk çıkmış ve "köprü üzerindeki aslanların dili yok" demiş. Güya hikayenin bu kısmında köprünün mimarı köprüden atlayarak intihar etmiş.

Yerel rehberle gezmeseydim bu hikayenin doğru olduğunu sanan turistlerden biri olabilirdim. Oysa bu anlatılması hoş bir masaldan ibaretmiş. Aslanlara göz hizasından bakıldığında dilleri görünebiliyormuş.

Zincirli Köprüden geçerken Parlamento Binası

Budapeşte'deki yapıları not alırken Macarca isimlerini de kaydetmeyi unutmayın. Çünkü oraya gittiğinizde haritada görmeyi beklediğiniz İngilizce isimleri bulamıyorsunuz.

 Buda tarafında daha az vakit geçireceğimize göre orayı anlatıp bitirelim hemen. Çıkmamız gereken 2 önemli tepe var:

1- Gellert Hill (Gellert Hegy): Yeşil köprüden Buda tarafına geçtiğinizde tepeye çıkış noktasına geliyorsunuz. Tepeye çıkmanın yolları: 15 dakika yürümek, taksiye binmek veya Hop On Hop Off lara binmek.
Gellert Tepesi'nde muhteşem bir Budapeşte manzarası bekliyormuş sizi.

Ardımda Gellert Hill ve Özgürlük Heykeli

Bir de Özgürlük Heykeli (Szabadsag szobor). Bu heykel ülkede 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kısa dönem süren komünizme ait tek hatıra. Komünizme ait tüm yapılar yıkılmış, ama bu heykele kıyamamışlar. Üzerine bir battaniye örtüp 3 gün kapatarak heykeli "güya" komünizmden arındırıp boyamışlar, özgürlüğün sembolü haline getirmişler…

2- Castle Hill (Varhegy): Zincirli Köprü'den geçtiğinizde Kale Tepesi hizasına gelmiş oluyorsunuz. Kale Tepesi'ne çıkışın da 3 yolu var: 7 dakikada yürümek, füniküler kullanmak ve 16 numaralı otobüse binmek. Biz yürümeyi seçtik.  

Kale tepesinin gece görünümü

Kale tepesinde göreceğiniz yapılar:

– Royal Palace (Kiralyi Palota): Kraliyet Sarayı dendiğine bakmayın, artık içinde çeşitli müzeler var.

Budapeşte Kraliyet sarayı, şu an müze olarak kullanılıyor

– Matthias Kilisesi (Matyas Templom): Macar Kralı Matthias bu kilisede 2 kez evlendiği için kiliseye ismini vermiş. 13. yyda inşaa edilmiş bu kilise Budapeşte'nin en eski binalarından biriymiş. Osmanlı şehri ele geçirdiği zaman kilise camiye dönüştürülmüş, duvarları boyanıp halı ile kaplanmış. Bu hamle aslında yapıya zarar vermemiş, aksine duvardaki fresklerin solup yıpranmasını önlemiş. Daha sonra tekrar kiliseye dönüştürülürken Osmanlı'nın duvarlara yaptığı işlem sayesinde freskleri kolayca ortaya çıkarabilmişler. 

Matthias Kilisesi, bir zamanla camiye dönüştürülmüş

– Balıkçı Burcu (Fisherman's Basiton – Halaszbastya): Bu yapı bir çeşit duvar aslında ve kale. Ama gerçekten masalsı güzellikte… Fotoğrafını çekmeye doyamazsınız.

Balıkçı burcu karşımızda

Bir masal kalesi gibi: Fisherman's Basiton

Az önce bahsettiğim rubik küpün mucidi de Kale Tepesi civarında yaşıyormuş. Belki kendisi ile karşılaşıp, küpü çözmeye harcadığınız zamanın hesabını sorarsınız 🙂

Kale tepesinden Zincili Köprü ve Peşte manzarası

Kale tepesinde biz ve manzara

Buda tarafında görebileceğiniz yerlerden biri de Gül Baba Türbesi. Osmanlı hakimiyeti zamanında Budapeşte'de çok sevilmiş bir dervişmiş Gül Baba. Biz gitmedik ama ilginizi çekiyorsa gidilebilir.

Peşte'ye geri dönersek…

Önemli Caddelerden biri sadece yaya trafiğine açık Vaci Utca. Bu caddenin Buddha Bar ile Vörösmarty Ter arasında kalan kısmı çok daha canlı.

Vaci Utca Caddesi

Vaci Utca'nın bir ucunda Central Market Hall isimli kapalı pazar yeri bulunuyor. Mekanın Macarca ismi "Központi Vasarcsarnok". Burası sadece turistlere yönelik değil, yerel halkın da alışverişini yaptığı yer. Sebze, meyve, kasap hep bu mekanda. Hediyelik eşya alışverişinizi bu kapalı pazarın üst katından yapabilirsiniz, fiyatlar şehre göre ucuz.

Budapeşte kapalı pazar

Ünlü Vaci Caddesi'nin diğer ucundaki Vörösmarty Meydanı şık bir meydan. Hard Rock Cafe ve yılların kafesiGerbeud bu meydanda.

Buradan Erzsebet Ter Meydanı'na ulaşın. Gençlerin takıldığı hoş bir meydan. Buradaki Love Lock Tree yi bulup bir kilit de siz bağlayın…

Budapeşte'nin köprüleri eski olduğu için kilitleri taşımayacağından bir ağacın etrafını saran demirlere kilitlemişler aşkları

Szent Istivan Bazilikası da şehrin en uzun yapılarından. Meydanında kafeler, restoranlar, şarap içebileceğiniz mekanlar var. Vakit geçirmek için gayet hoş… Bazilika'nın içini de gezebilirsiniz ilginizi çekiyorsa.

Budapeşte'nin en büyük binalarından, Szent Istivan Bazilikası

Erzsebet Ter'den Andrassy Ut Caddesi'ne de bağlanabilirsiniz. Andrassy Ut Caddesi Budapeşte'nin Şanzelize'si. Geniş bir cadde, sağlı sollu mağazalarda alışveriş yapmak mümkün. Caddenin tarihi atmosferi gerçekten görmeye değer, zaten Unesco da koruma altına almış bu caddeyi.

Andrassy Ut Caddesi, Erzsebet Ter ile Hösök Tere yani Kahramanlar Meydanı arasında uzanıyor. Tümünü yürümek 45 dakika kadar sürüyor. Cadde oldukça uzun, arada da başka meydanlar var. Erzsebet ile Octagon Meydanı arası Andrassy Ut'un en cıvıl cıvıl yeri.

Andrassy Ut Caddesi, Budapeşte'nin en ünlü caddesi

Octagon ile Kahramanlar Meydanı arasını isterseniz yürüyerek, isterseniz metro ile geçebilirsiniz, zira bu arada çok eğlenmedim ben.

Andrassy Ut üzerinde Opera binası duruyor tüm ihtişamı ile. Opera bileti de bakabilirsiniz ilgileniyorsanız…

Budapeşte Opera Binası, Andrassy Ut üzerinde

Kahramanlar Meydanı (Heroes' Square, Hösök Tere), Macarlar'ın Avrupa'ya gelişinin 1000. yılında yapılmış ünlü bir meydan. Etrafında müzeler, ortasında heykeller var. Meydana Milenyum Meydanı da deniyormuş.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Andrassy Caddesi boyunca giden metro hattı Avrupa'nın ilk yeraltı ulaşımıymış. "Millenium Underground" denilen bu sarı hatta hala çok eski trenler hizmet veriyor.

Kahramanlar Meydanı'nın arkasında bir şehir parkı var (Varosliget). Girişindeki gölet, kışın kocaman bir buz pateni alanı olarak kullanılıyor. Kesinlikle çok keyifliydi. Yaşlı ama fit çiftler buz üstünde nasıl da ahenkli dans ediyorlardı! Özendik, kıskandık, takdir ettik!

Budapeşte Şehir Parkı girişinde bir buz pisti

Parkın içindeki gölün çevresinde yürünebilir. Biz bu parkın içindeki Szchenyi Baths yani termal havuzlara yöneldik. Tecrübemizi az sonra anlatacağım.

Tuna Nehri kıyısında yürümek de Budapeşte'nin önemli bir aktivitesi.

Nehir kıyısında Parlamento Binasına yakın yerde demirden ayakkabılar göreceksiniz (Shoes on Danube). Bu ayakkabılar 2. Dünya savaşı sırasında Tuna nehri kenarında sırtından vurulmuş Yahudilerin ayakkabılırını simgeliyor. Üzücü bir hikaye…

Sırtından vurularak Tuna Nehrine düşüp ölen Yahudilerin ayakkabıları, temsili

Parlamento Binası (Orszaghaz) da şehrin en güzel yapılarından biri. Sadece biz değil, Freddie Mercury de bayılmış bu binaya, hatta satılık olup olmadığını sormuş. Youtube'da bile var, inanmazsanız bakın…

 

Budapeşte Parlamento Binası, Freddie Mercury çok haklı!

Parlamento binasının içine girip gezebilirmişsiniz de, çok görkemliymiş. Biz etrafını gezmekle yetindik.

Parlamento etrafında geziyoruz…

Parlamento etrafında geziyoruz…

Parlamento binasının boyunun Bazilika'nınki ile aynı olması tabii ki tesadüf değil. Ve Budapeşte'de bu binalardan daha uzun bir bina inşaa edilmesi yasakmış.

Tuna Nehri üzerinde tekne turu yapmak da mutlak bir aktivite. Yemekli turlar da var ama biz yemeksize katıldık. Her saat tur olmayabiliyor, bazen de tekneler dolu olabiliyor. O yüzden gider gitmez ayırtmakta yarar var. Biz rastgele birinden tesadüfen yer bulduk, kişi başı 21 tl gibi bir para verdik. Gün batımına yakın bir zamana denk getirirseniz hem gece hem gündüz görmüş oluyorsunuz şehri. Şehrin gece ışıklandırmaları cidden çok hoş.

Parlamento binası, gece

Budapeşte, geceleri de çok güzel

Budapeşte manzarası ile benim de bir fotoğrafım olsun…

Gece gece Budapeşte

Bazı tekne turları Tuna Nehri'nin ortasındaki Margaret Adası'na uğruyor, bazıları ise uğramıyor. Margaret Adası'na köprü bağlantısı da var, yürüyerek de gidiliyor aslında. Yürüyüş ve spor için gidiyor yerel halk buraya, piknik de yapılıyor. Yazın ise festivaller ve kafeler sayesinde çok daha canlı bir ada haline geliyormuş.

Gençler için Budapeşte'nin en hip bölgesi tabii ki Jewish District. Avrupa'nın en büyük sinegogu olan Central Synagogue etrafındaki bu muhite 7. bölge de deniyor. En canlı caddeleri: Kiraly, Dob, Kazinczy. Bu bölgede neler mi var? Harabe barlar, restoranlar, sokak yemeği, sanatsal aktiviteler vs…

Harabe Bar, yani Ruin Bar konsepti Budapeşte'de Komünizm sonrası ortaya çıkan bir konsept. Avlulu evleri çöpten, hurdadan alınan objelerle, evdeki kullanılmayan eşyalarla donatmışlar. Ortaya yaratıcı dizayna sahip bohem yerler çıkmış. Kültürün öncüsü "Szimpla Kert" isimli bar. Fiyatları çok uygun, yerel birayı 6 tl ye içebiliyorsunuz.

Bu eski ev aslında Budapeşte'nin en önemli harabe barı: Szimpla Kert

Eski objelerle donatılmış Szimpla Kert

Szimpla Kert "Simple Garden" demekmiş, "basit bahçe" gibi…

Her odasını müze gibi gezdim, sağa sola dokunmadan edemedim.

Daha sonra başka harabe barlara da girip çıktık.

Avizeleri denizanası şeklinde olan Kuplung bar

Budapeşte'nin en keyifli aktivitelerinden biri kuşkusuz ki termal havuzlar. Şehirde bir çok hamam var, ama biz mimarisini beğendiğimiz için ve büyük olduğunu bildiğimiz için Szcheni'yi tercih ettik.

Szchenyi Bath (Seyçeni gibi okuyorlar sanırım!)  kompleksi de 1909 yılında yapılmış. Hem dışarıda, hem içeride bir çok havuzu var. Buz gibi havada dışarıdaki havuzlarda olmak gerçekten çok güzel bir anı oluyor!

Soğuk havada sıcak suyun keyfini çıkaranlar

Biz de eğlendik…

Türkiye'de de bunu yapabileceğimiz birçok yer var aslında ama buranın mimarisi ve ortamı çok güzel!

Szchenyi hamamlarına giriş ücreti 45-50 tl civarı. Biz kendimize özel kilitli kabin istediğimiz için 50 lira verdik. Sadece kilitli dolap kiralamayı seçerseniz 45 lira veriyorsunuz.

Szchenyi kompleksindeki bir iç havuz

Havuzda satranç oynayan amcalar da vardı…

Şehirdeki diğer turistik hamamlardan Gellert Spa da tercih edilebilir.

Rudas Hamamı zamanında Sokullu Mehmet Paşa'nın gittiği hamammış. Ama Sokullu ile aynı hamamda yıkanacağım diye hafta içi Rudas'a gitmek isterseniz hemcinsleriniz ile çıplak olarak yüzmek zorunda kalabilirmişmissiniz, bilginize 🙂 Haftanın bazı günleri bayanlara, bazı ünleri erkeklere ayrılmış. Hafta sonu ise her iki cinsiyet de gidebiliyor, mayo giymek de zorunlu.

Termal havuzlara giderken yanınıza almanız gereken 3 şey: Mayo, terlik ve havlu. Kış günleri için bornoz da çok iyi fikir. Bunlar yanınızda olmazsa oradan da kiralayabiliyorsunuz. Yanınıza almamanız gereken şey ise altın ve gümüş takılarınız. Suyun kimyasalı takılara zarar verebiliyormuş çünkü.

Tesiste saç kurutma makineleri var ama ben çok randımanlı olmayacağını düşündüğüm için saçımı hiç ıslatmadım. Size de bunu tavsiye edebilirim eğer kışın gidecekseniz.
 

Budapeşte'de Yeme İçme:

Macar mutfağının en meşhur yiyeceği "Gulaş çorbası". Etli patates yemeğinin daha sulusu gibi düşünebilirsiniz. Gayet lezzetli bulduk biz. Türk damak tadına yakın, hiç yadırganmayacak bir lezzet.

Gulaş Çorbası, "kul aşı" çorbasından geliyormuş

Biz kahvaltılarımızı otelde yapıp öğlen yemeğini pas geçtik genelde. Akşam yemeklerinde ise güzel yerlerde yemeye gayret ettik.

Sadece ilk gün öğlen yemeği yedik, Vörösmarty Meydanı'ndaki Boom&Brass isimli restoranın öğlen yemeği menüsünden aldık 10 euroya. Çorba, ana yemek ve tatlı servis edildi. Beğendik.

Akşam yemeği için arkadaşım Didem'in tavsiyesi üzerine Matyas Pince'ye gittik. Turistik bir yer ama yemekleri cidden lezzetli. Macar mutfağını çigan gecesi eşliğinde deneyimlemek isterseniz burası doğru bir yer.

Çigan gecesi ve lezzetli yemek Matyas Pince'de var, ama bir hayli turistik

Ben de turist tuzağına böyle düştüm işte…

Fiyatları çok ucuz bir yer değil, ana yemekler 40 – 66 tl arasında değişiyor, çorba ise 17 tl. Ama zaten Budapeşte'de çorbanın 15 tl nin altında olduğu bir yer görmedim.

Budapeşte'nin en ünlü kafesi New York Cafe de mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Yeri Erzsebet KörütCaddesi'nde. Sloganı ise çok iddialı: "The Most Beautiful Cafe in the World" yani "dünyanın en güzel kafesi". Gerçekten öyle mi bilmiyorum ama aşırı ihtişamlı olduğu kesin. Duvardaki süslemeleri saatlerce inceleyebilirsiniz. 

The most Beautiful Cafe in the World diyorlar…

New York Cafe, Budapeşte

Dünyanın en güzel kafesinde kahvemizi yudumlarken…

Yine eski bir kafe Gerbeud da aynı atmosferde. Biz New York Cafe'yi tercih ettik. Fiyatlar tabii ki biraz yüksekti. Kahveler 12 tl civarı, tatlılar 21 – 25 tl.

Bir akşam yemeğimizi Jewish district'deki Grill &Chips'de yedik. Süper değildi. Aynı sokaktaki Meksika büfesi El Rapido çok meşhurmuş meğer, bilseydim ona giderdim.

El Rapido, Yahudi bölgesinde

Sevgililer Günü yemeği içinse gözüme Gundel Restoran'ı kestirmiştim ama rezervasyon yaptırmaya çalıştığımda istediğim saatin dolu olduğunu söylediler. Biz de otelimizin önerisi ile Aszu Etterem'e gittik.

Azsu, Macar yemeklerini modern bir şekilde sunuyor. Romantizme uygun bir mekan. Biz gittiğimizde canlı müzik vardı, ksilifon ve violensel. Ama müzik inanılmaz keyifliydi. Bizim beğendiğimizi gören müzisyenler nasıl olduysa taa uzaktan "Türk" olduğumuzu anlayıp bize jest yaptılar, "Üsküdara gideriken" ve "Deniz ve Mehtap"ı çaldılar.

Sevgililer günü yemeğinde

Bar olarak en sevdiğim yer Szimpla Kert oldu. Harabe bar atmosferini yaşamak için mutlaka uğrayın. Lampasda lokallerin çok sevdiği bir barmış, biz de burada ünlü Macar içkisi Palinka'yı denedik. Ağır bir içki, shot olarak tüketiliyor. Bayıldığımı söyleyemeyeceğim.

Szimpla Kert'de eski bir arabaya oturup kendinize içki ısmarlayabilirsiniz

Kütüphanesi olan Lampas Bar'da palinka içtik. 

Jewish District'te gözünüze kestirdiğiniz yerleri deneyebileceğiniz gibi Bazilika'nın karşı sokağı ve civarında da hoş barlar vardı.

Bir de sokak atıştırmalığı, ismini söyleyemediğim bir yiyecek var:

Kürtöskalacs ismini not edin

Sokaklardaki büfelerden tadabileceğiniz gibi Vaci caddesinde bunu yapan meşhur bir yer var. Biz oradan almıştık. Tatlı bir atıştırmalık. Süper bir şey olmasa da denenebilir. En azından yapılırken izlemesi zevkli.

Vaci Caddesi'nde kürtoskalacs

Not alıp gidemediğimiz diğer yerler:

Mak Bistro: Çok popüler bir öğlen yemeği durağı. Tavsiye eden çok site var, Foursquare puanı da yüksekti. Yeri Zincirli Köprü'ye yakın, adresi, Vigyazo Ferenc Utca.

Gelarto Rosa: Gül şeklinde dondurma yapmışlar. Kış günü çok canım istemedi tabi. Denemek isterseniz yeri Hercegprimas Caddesi'nde.

Di Vino: Burası aslında babamın tavsiyesiydi, onlar gitmişler ve beğenmişler. Şarap içmek için çok popüler ve canlı bir yere benziyordu. Bizim fırsatımız olmadı ama siz oturmak isterseniz yeri hemen Bazilika'nın karşısı.

Di Vino, şarap içmek için uğranabilir

Yerel bira markette 2 tl. Barlarda da biraya en fazla 9 tl vermemizi öğütledi rehberimiz.
 

Budapeşte'den neler alınır?

Her yerde satıldığını gördüğümüz "paprika" lardan veya paprika temalı hediyeliklerden alınabilir. Ama ben Osmanlı'dan öğrendiklerini duyunca almak istemedim açıkçası. "Bizde daha iyisi var demek ki" diye düşündüm…

Kırmızı biber ve mamulleri çok satılıyor hediyelik olarak

Kilitli kutular, dantel işleri de göreceksiniz. Ben pek bir şey almadım, magnet hariç.
  
Nereyi hangi sıra ile gezdiğimizi de söyleyeyim de tam olsun:

Perşembe öğleden sonra vardık: Vörösmarty Meydanı, Szent Istivan Bazilikası ve Erzsebet Meydanı. Ardından Zincirli Köprü'den Buda'ya geçiş ve Kale tepesi.

Cuma: Vaci Utca'dan çıkıp Andrassy Ut boyunca yürüyüş. Şehir parkı, hamam, ny kafe, jewish district,

Cumartesi: Central Market Hall, Tuna boyu yürüyüş, Shoes on Danube, Parlamento, Vaci Utca alışveriş, Tuna nehir turu.

Yaz sezonunda giderseniz Osmanlı için Avrupa'da önemli bir nokta olan Estergon Kalesi-Visegrad Kalesi ve alışveriş kasabası Szentendre Köyü'ne giden tam günlük tur yapabilir ve oraları da gezebilirsiniz. Budapeşte gezisinde Türkçe rehberli turları satın almak isterseniz  tık tık…

Bir seyahatin daha sonuna geldik… Benim çok eğlendiğim ve keyif aldığım bir gezi oldu. Gerek termal havuz keyfi, gerekse harabe bar turumuz çok renkli geçti. Viyana'nın asaletini bulamasam da Budapeşte'nin salaş ve samimi havası beni daha çok cezbetti.

 
Budapeşte'yi mutlaka görülecek yerler listesine ekleyin derim. Hem de öyle araya dereye sıkıştırmayın, 2-2.5 tam gün ayırın, pişman olmazsınız. Ve gittiğinizde nehir kenarında bu erkek görünümlü kız çocuğu heykelini bulun. Dizini okşayın ki Budapeşte'ye tekrar yolunuz düşsün 🙂

Bulun, dizi okşayın, tekrar gelin 🙂

Son Yazılar
Yorum ( 75 )
 1. Adsız dedi ki...
  25 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  epey aydınlatıcı bir yazı olmuş, eşimle gittiğimde sizin güzergahınızı izleyeceğiz herhalde:) merak ettiğim şey bu seyahat size ortalama ne kadara mal oldu (uçak biletleri de dahil olmak üzere).

 2. girgin35 dedi ki...
  25 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Çok aydınlatici bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

 3. selçuk kaleli dedi ki...
  26 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  takipteyiz

 4. Cansu KARADAĞ dedi ki...
  26 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, \r\n\r\nBizde bayadır sizin blogunuzu takip edip geziyoruz. Dedim benim de bir blogum olsun http://www.ayagimintozuyla.net‘e rakip olayım. 🙂 \r\n\r\nDaha önce gittiğim ve yazdığım Budapeşte’ye gittiğinizi görünce hemen yazıyı açtım eksik bir yer kalmış mı diye kabul edelim hamamlara gitmedik. \r\n\r\nSüpersiniz. Kıskanmıyor değilim. Yazıma göz atmak isterseniz. http://www.gezionerileri.com/budapestegezilecekyerler/ linki tıklayabilirsiniz. \r\n\r\nİyi gezmeler.

 5. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  26 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Herkese selam,\r\n\r\nGezinin maliyeti şöyle oldu: Uçak biletleri toplam 1000 liraydı, orada da hemen hemen 1000 lira harcadık, 650 de otele verdik. \r\nDaha ucuza maledebilirsiniz, bizim yemekler biraz pahalı tuttu. Otel olarak da daha ucuz veya daha pahalı seçenekler var. \r\n\r\nTakipler ve destekler için çok teşekkürler, beni motive ediyorsunuz yazmam için :)\r\n\r\nCansu Hanım, sizin yazınızı okudum şimdi. Hop Onlar ile epey gezmişsiniz, o dönme dolabın nerede olduğunu merak etmiştim, siz görmüşsünüz. Hamamlara da gitmenizi öneririm bir sonraki sefere. \r\n\r\nAyrıca Ayağımın Tozuyla kaliteli rakipleri ile gurur duyar, destekler! Blog açmakla ne iyi etmişsiniz. Yazmayı bırakmayın, hiç pişman olmazsınız.\r\n\r\nSevgiler…

 6. Adsız dedi ki...
  27 Şubat 2015 at 22:00
  Cevapla

  Teşekkür ederim Melike Hanım takipteyim. Ben Budapeşte’yi çok beğendim inşallah bir daha ki sefere hamamları da ziyaret ederiz. \r\n\r\nİyi gezmeler 🙂 \r\n\r\nCansu KARADAĞ\r\nwww.gezionerileri.com

 7. Adsız dedi ki...
  1 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  Melike, yazıların da kendin gibi doğal. Budapeşte gezisi harika geçmiş gözüküyor. Ankara’dan kucak dolusu sevgiler. Öpüyorum seni.. Canan :))

 8. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  1 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  Canancığım, teşekkür ederim doğal bulduğun için 🙂 Benden de çok çok sevgiler,bekliyorum seni buaralara!

 9. Pınar Karaman dedi ki...
  9 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  Harika bir yazı hemen çıktısını alıcam , nisanda işime çok yarayacak

 10. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  15 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  Nisan’da Budapeşte super fikir. Şimdiden iyi eğlenceler!

 11. Beylikdüzü dedi ki...
  29 Mart 2015 at 21:00
  Cevapla

  Güzel yermiş gerçekten Budapeşte,Kıskandım 🙂

 12. Adsız dedi ki...
  25 Nisan 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazılarınız çok aydınlatıcı çoookkkk teşekkürler

 13. Budapeste gezi tavsiyeleri dedi ki...
  10 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Genclik super tabiki.. Bizde gecen ay Budapestedeye geldik ailecek. Budapeste gercekten super. Ben ailecek gidecekler icin ve bizim gibi kalabalik icin orada buldugumuz turk rehber arkadaslari tavsiye ederim. Herseyi super ayarlamislardi benim gibi tembel birine bile tarihi dineletirmeyi basardilar ve hic strese girmedim . Faydasi olur diye sitelerini paylastim. http://www.budapestetur.com. Oralara kadar gitmisken derim ki mutlaka estergon turlarina katilin..Tarihi yasamk cok hostu\r\n

 14. yener yılmaz dedi ki...
  11 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba, yardımını isteyeceğim, yurtdışında telefon yada ınternet paketı aldınız mı ? yol bulma ve bırcok sey ıcın ınternet gerekıyor..Bu sorunu nasıl cozdunuz? tesekkurler

 15. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  12 Mayıs 2015 at 21:00
  Cevapla

  Biz internet paketi almıyoruz gittiğimiz yerlerde. Oturulan kafelerde veya otelde wi fi kullanıyoruz. Gitmeden once telefonunuza “pocket guide” uygulamasini indirip gideceğiniz şehrin offline haritasını kaydedin. Bu harita internet olmasa bile sizin nerede olduğunuzu tespit edebiliyor.

 16. Berna
  21 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazınıza bayıldım. 2 gunluk Budapeste maceram olacak ve yazınızı okumak benı bayagı aydınlattı,cok Isıme yarayacaK.Zaman ayırıp paylastıgınız Icın tesekkurler..

 17. Budapeste gezilecek yerler
  24 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  oncelikle canli resimlere baktikca tekrar gitmis kadar oldum.elinize saglik.emekliler toplugu olarak 5 kisi budapeste yolunu tuttuk. once hop on otobus turu aldik ama ne sicaktan durabildik nede turkcesinden biresey anladik,sonrasinda buradan turk rehber cocuklara ulastik. bu yasta hem tarihini ogrendik hemde cok eglendik.isteyenler icin yazdim adreslerini wwww.budapestetur.com. dediginiz gibi kizin dizlerini birde kulagini oksadik artik gorecegiz bakalim 🙂 estergon ve cigan gecesi arti bizim favorilerimiz oldu

 18. mine-gökhan bingöl
  5 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  merhaba; budapeşte yazınızı okuduk eşimle de çok güzel bir yazı olmuş. budapeşteye gitmiş biri olarak, margaret adasına gitmemişsiniz onu söylemek istedik. budapeşteye gitmişken oraya da gidilmeli diye düşünüyoruz. gerçekten çok güzel ve yeşil bir ada. bisiklete binilebilir,cafeleri var isteyen oturup birşeyler içebilir, yazın giderseniz güneşlenenleri de görürsünüz parkta. \r\nsevgiler…

 19. melike kutlay cengiz
  5 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhabalar, Margeret’a gidemedik evet. Kış mevsimi olduğu için çok bir şey bulamayacağımızı düşündük, biraz da üşendik sanırım 🙂 Bir dahaki sefere umarım gideriz, ne de olsa heykelin dizini okşadık 😉

 20. Aslı-Suzan
  11 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  SANIRIM SIZE KOCAMAN BIR TEŞEKKÜR BORÇLUYUZ. ŞEHIRDE ÇOK KISA KALMAMIZA RAĞMEN REHBERLIĞINIZ SAYESINDE ÇOK KEYİFLI ZAMAN GEÇIRDIK VE TAVSIYE ETTIĞINIZ HER YERE GITTIK. ÖZELLIKLE SZIMPLA KERT’E PEK BIR BAYILDIK. SOHBETLERDE BOLCA ISMINIZ GEÇTI HABERİNIZ OLSUN ☺️

 21. Alıze
  12 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,yazınız için teşekkür eTMEK İSTERİM. 2 günlük budapeşte seyahatimde çoğunlukla sizin önerilerinize uymakla beRABER, HER KONUDA EN GEREKLİ VE AYDINLATICI DETAYLARI VERDİĞİNİZİ YAŞAYARAK GÖRDÜM VE İYİ Kİ GİTMEDEN OKUMUŞUM DEDİM. VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER GEZİ SIRASINDA OLDUKÇA ZAMAN KAZANDIRDI. vİYANA İLE İLGİLİ YAZINIZ DA ÇOK YARDIMCI OLDU. TEKRAR TEŞEKKÜRLER, SEVGİLER..

 22. melike kutlay cengiz
  12 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Bu güzel yorumlar için teşekkür ederim, yazımın yararlı olmasına çok sevindim!! Kulaklarım çınladı zaten 🙂 Sevgiler…

 23. melike kutlay cengiz
  12 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Selamlar! Yazımdan yararlanmanıza çok sevindim ve bu güzel yorumlar için çoook teşekkür ederim. Kulaklarım çınlamıştı zaten 😉

 24. semra taşkaya
  13 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazınızı dikkatle okudum.dün macaristan’dan döndüm.sizin yazdıklarınızla bilgilerimi birleştirdim.ben dediğiniz gibi tekrar ve tur harici gidecegim.budapeşte muhtesem bir sehir..

 25. hAKAN
  22 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  çOK GÜZEL BİR YAZI. ELLERİNİZE, YÜRÜĞENİZE SAĞLIK. gÜZEL İNSANLAR DÜNYAYI GÜZEL GÖREBİLİR VE GÜZEL AKTARABİLİR.

 26. Dilara
  28 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  MERHABA/ ben çok teşekkür ediyorum bu yazı için kalbim kıpır kıpırdı bu yazıyı görene dek ne yaparım ne ederim cinsidnen umarım iki hafta sonra orada olacağı. çokt eşekkür ederim yazı için.! kieve gelirseniz. misafirim olun kiev de yaşıyorum. öpücükler.!\r\n\r\ncansn_k@yahoo.com.tr den bana ulaşabilirsiniz.!

 27. dr gk
  11 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  ellerinize sağlık, 2 gün sonra eşimle budapeşteye gideceğiz, gitmeden önce biraz bilgi sahibi olayım dedim. sizin blogunuzda yazılanlar okuduklarım arasında en iyi olanı idi. teşekkürler

 28. Pinar
  15 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Ayrıntılı ve sıcak Yazılarınızdan çok faydalanıyoruz,elinize,ayağınıza sağlık:)bol geziler dılerım:)

 29. Mehmet
  20 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,\r\ngezi notlarınızı merakla okuyorum. macarıstan ıçın osmanlıdan kalan bırkaç eseri keşke bılmem ne bar kadar anlatsaydınız fena olmazdı.saygılar…

 30. melike kutlay cengiz
  20 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Mehmet Bey selam, Budapeşte’deki Türk eserlerini de ziyaretinizden sonra sizden okumak isteriz. Vakit ayırıp yazabilirseniz ve adresi burada paylaşabilirseniz çok memnun oluruz.

 31. Azime özvarlık
  24 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Sevgili melike ,tek kelimeyle supersın…\r\nSeni severek takip etmeye çalışıyorum.yurt dışı seyahatlerimiz öncesi tam da istediGimiz gibi bilgileri veriyor olmanı,dilinin akıcılıgını çokkk begeniyorum.\r\nMusmutlu geziler…\r\nAzime

 32. melike kutlay cengiz
  24 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Bu ne muhteşem bir yorum, çok teşekkür ederim. Sevgiler size de…

 33. Yusif
  26 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  çok teşekkür ederim.

 34. pınar
  13 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba.yaziniz çok keyifli cidden.Avrupa’da italya almanya belcika fransa hollanda cekoslovakya ispanya yunanistani gördüm. 29 ekimde 3gün ÇOCUKLARLA YAKIN bir yere kacmak istiyoruz.esim thy de calistigi icin pas ile uygun uçabiliyoruz.bize nereyi tavsiye edersiniz???\r\nYanitinizi bekliyoruz

 35. melike kutlay cengiz
  21 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Pınar Hanım, bu aralar yoğunluktan epey geciktirdim yorumlara cevap vermeyi. Benim çocuklarım olur da büyürlerse Viyana’ya götürmeyi çok isterdim onları. Çok güzel çocuk müzeleri var. Sizinkiler kaç yaşında bilmiyorum. Barselona da çocukların sevebileceği bir yer.

 36. tans
  22 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  başarılı bir formatta hazırlamışsın. emeğine sağlık

 37. Misafir
  23 Ekim 2015 at 21:00
  Cevapla

  aYDINLATICI BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER. YAZILARINIZDA GEZDİĞİNİZ YERLERİ YALIN BİR ÜSLUPLA AMA BUNUN YANINDA BÜTÜN DETAYLARA DA YER VEREREK ANLATIYORSUNUZ.BU YÜZDEN FARKLI GEZİ BLOGLARINI İNCELEMEYE DE GEREK KALMIYOR… HER GEZİM ÖNCESİNDE SİZİN NOTLARINIZA MUTLAKA GÖZ ATIYORUM.\r\nBOL GEZMELİ GÜNLERİNİZ OLSUN.\r\n ECE

 38. Hüray
  2 Kasım 2015 at 21:00
  Cevapla

  10 gün sonra budapeşte yolcusuyum ,oğlum bu sene pecs’te üniversiteye başladı iki gün pecs^te 1 gün de budapeştede kalacağım.Yurtdışına ilk kez çıkacağım için ve oğlumu çok özlediğimden sadece hasret gidereceğim bir 3 günlük tatil olacak. Yaza doğru tekrar gidip bol bol gezmeyei düşünüyorum. Yazınızı okudum ilgimi çekti ve kısa kısa notlar aldım. Budapeşte de nehir kenarında bir otelde kalacağım umarım güzeldir.sizden edindiğim bilgilerle azda olsa gezme imkanım olacak,bu güzel anlatımınız için çok teşekkürler.

 39. HAKAN
  14 Kasım 2015 at 22:00
  Cevapla

  Cok guzel bir gezi notu olmus. Basarilar dilerim. Bu da benden budapeste timelapse video.\r\nhttps://youtu.be/2VOxWROkTio\r\n

 40. Selma gönen
  24 Kasım 2015 at 22:00
  Cevapla

  su anda budapeşte gezisine hazırlanıyorum. yazınızı çok beğendim titizlikle hazılanmış oldukça yararlı bir yazı tavsiye ettiğiniz yerlere gitmeye çalışacağım.\r\nellerinize sağlık

 41. SaHİn
  23 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Yılbaşı tatili için seçtiğim yeri inceLerken,yazmış olduğunuz tatil maceRaLarınıza takıldım:) tesekkür ederim .aynı GüzeRgahlarda ilerleyeceğim.

 42. ece
  28 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  elinize sağlık, çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş.

 43. ozlem
  5 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  MERHaba\r\nmartin ilk haftasi icin avrupada gidilecek bir destinasyona bakiyorum- ispanya harici, kolay schengen alabilecegimiz-\r\nkarlovy vary i dusundum, ancak schengenden korkuyorum.\r\nsiz subat ayinda ziyaret etmissiniz, budapeste cok mu soguktu? acik hava hamam olayi sahsen bana cezbedici geldi, ancak disarda hava gezilemeyecek kadar soguksa partnerim icin iskence olabilir :)\r\nsimdiden cevabiniz icin tesekkur ederm

 44. Nurhayat
  7 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  eşimle gezilere çıkmadan mutlaka okuduğum yazılarınızla sanki budepeşteyi gezdim .Biz hiç turla gitmiyoruz Nisan da düşündüğümüz viyana-Prag-Budapeşte turu sizinki ile muhtemel ayni ama zamana yayılmışı olacak çok teşekkür ederim.\r\n

 45. Şennur Zengin
  12 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  bu hafta sonu için 2 günlük bir SEYAHAT PLANLADIK EŞİMLE.. REHBER OLARAK DA BİREBİR SİZİNKİNİ UYGULAYACAĞIM..HATTA OTEL REZERVASYON UMUDA YAPTIRDIM.. DÖNÜNCE YORUMLARIM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER PAYLAŞIM İÇİN..SEVGİLER

 46. melike Kutlay Cengiz
  21 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Güzel yorumlara teşekkürler, umarım yararlı olabilmişimdir. Biz Şubatta gittik, evet biraz soğuktu ama yine de şanslıydık, aşırı soğuk değildi. Kış ayında Avrupa seyahati tamamen şansınıza kalmış, yağmur, kar, soğuk, her şey beklenir…

 47. Nilay
  31 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  MERHABA\r\nyazınız gercekten super. hem cok tatlı anlatmışsınız hem de cok faydalı bilgiler vermişsiniz. bizde kızkıza grup olarak nisanda gideceğiz kalacak yer olarak güvenle girip cıkabileceğim gece rahat dönebileceğimiz bir bolge öneriniz varsa cok seviniriz.\r\nTeşekkürler.

 48. SÜLEYMAN
  6 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  Çok aydınlatici bİr yazı olmuş, Ellerİnİze sağlık, TEşEKKÜRLER.

 49. emrah
  15 Şubat 2016 at 22:00
  Cevapla

  aradigim tum bilgileri buldum, cok tesekkur ederim. geriye sehre ait turist haritasini bulup kisitli zamanimi optimum sekilde nasil kullanabilirim, onu belirlemek kaldi. emeginize saglik, tesekkurler.

 50. Yesim
  7 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Yaziniz cok yardimci gercekten bahsettiginiz rehber olayi ile ilgili detay verebilirseniz sevinirim saat kacta baslar belli bir kisi sayisi aranirmi bulunduklari yere nasil ulasirim gibi faydalanmak cok mantikli gorunuyor yaptiginiz gibi tesekkurler 2 nisanda orada olacagim

 51. melike kutlay cengiz
  9 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Selam Yeşim Hnım, yazımı yararlı bulmanıza sevindim. Bedava yürüyüş turu ile ilgili yazının içinde bir link var, onu tıklayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Günde 2 defa yapılıyordu, rezervasyon gerektirmiyordu. Sadece turun başlangıç saatinde belirtilen yerde olmanız yetiyor. Linkten incelemenizi öneririm. Turun İnilizc olduğun da hatırlatmak isterim. Sevgiler…

 52. Banu tozluyurt
  9 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Szchenyi Bath İÇİN ÖNCEDEN REZERVASYONA GEREK VAR MI? HARİKA BİR YAZI OLMUŞ.

 53. melike kutlay cengiz
  10 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Selam Banu Hanım, yorumunuz için teşekkürler. Hamamlara rezervasyon yapmanıza gerek yok, istediğiniz zaman gidip girebilirsiniz. Sevgiler.

 54. ayşe AYDINER
  31 Mart 2016 at 21:00
  Cevapla

  SAYENİZDE ÇOK RAHAT VE KISA SUREDE GEZDİM.TOPLU TAŞIMA BİLGİLERİDE BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİYDİ ÇÜNKİ ORTOPEDİK PROBLEMİMDEN DOLAYI ÇOK UCUZA VE RAHAT OLDU.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 55. hande
  6 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Gerçekten çok faydalı bilgiler var teşekkür ederiz. http://www.gezirehberleri.com/budapestede-nereye-gidilir/ adresındeki yerler ile harmanlayarak çok verimli zaman geçirdim. tekrar elinize sağlık.

 56. Alper
  9 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Bir sehır bu kadar güzel anlatılır gerçekten hayran Kaldım\r\nYarın budapestedeyım selamlar\r\nInstagramınız varsa takıp etmek ısterım

 57. Merve
  13 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Çok faydalı bir yazı. Yarın eşimle gideceğiz bizde budapeşte’ye Not alıyorum verdiğiniz bilgiLeri. TeşeKkürler. Sevgiler:)

 58. budapeŞte
  29 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  Resimler cok hos. Ozellikle Budapeste nin metro\r\nistasyonlari.

 59. tuba
  2 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  merhaba, bızde balayına gıdıcez kısmetse 10 ekımde. sımdıden otelımızı ve ucuslarımızı ayarladık. verdıgınız bılgıler cok aydınlatıcı hepsını uygulucaz gıdınce 🙂 benım sormak ıstedıgım sey su, ınternette pegasusun sayfasında falan busapeste kart yada hop on-off bıletlerı satın alma lınkı var ama daha mı pahalı dırek budapesteden mı alsak karar veremedım ne onerırsınız. bızde ızmırden gıdıyoruz buarada 🙂

 60. Veli cinaroglu
  3 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba,6 yildir budapeste’de yasiyorum. budapeste’ye yerlesmeden önce türkiye’de rehberlik yapiyordum. burda da yine turizmde calisiyorum. budapeste sevdalisi biri olarak blogunuzu bugün viyana’dan otobüsle gelirken türk hanimefendilerden ögrendim. cok yararli bilgiler vermisiniz. bos zamaninim oldugu günderlede budapeste’yi kendi basina gezmek isteyen herkese seve seve eslik edebilirim. günde en az 6 saat gezmek isteyen varsa yazsin lütfen. gezimizi yürüyerek ve tramvayla yapabiliriz. ücretsiz yürüyüs turlarina katilmis biri olarak ben tavsiye etmiyorum. sebebini de söyleyeyim. 30 dakkika sürecek turu sizin 2 saatinizi alacak sekilde ayni yerde dolastiriyorlar. bu 2 saatin sonunda birsey ögrenmiyorsunuz acikcasi. ellerindeki anlasmali olduklari bar vs. yerlerin reklamini veriyorlar. sizden de cok profesyonelce en az 5 euro bahsis birakmanizi istiyorlar sonunda. tabii bahsis vermek zorunda degilsiniz ama o kadar güzel oynuyorlarki bahsis birakmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi. ilk bahsisi sapkanin icine atanlarda yine kendi arkadaslari olabilir diye gözlemledigim de oldu. eger blogunuzun kurallarina aykiri degilse emailimi ekliyorum eger ulasmak isteyen olursa diye. email: velicinaroglu@gmail.com Budapeste’den saygi ve sevgilerimle.

 61. melike kutlay cengiz
  8 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Tuba Hanım, açıkçası pegasusun sitesi ve oradaki hop on fiyatları ile ilgili bilgim yok. Oraya gidince almak daha garanti olur sanırım. Pazarlık bile yapabilirsiniz yüzyüze.

 62. Ece
  12 Mayıs 2016 at 21:00
  Cevapla

  Cok basarili olmUs. HAvalimanindan baslayayarak adim adim ilerliyorUm. Suanda budapeste’deyiM. Cok Tesekkurler

 63. GÜlce
  6 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  Yazınızı çok beĞendim, bilgilendiRici ve sıkmayan bir yazı oLmuş. Ben de arkadaşLarımla Sziget Festivaline gitmeK istiyorum. Şimdilik bir plan yaptım ve Oldukça amatör olduğum blogumda Paylaştım. Planım kesinleştiği takdirde sizin blogunuz benim için en önemli rehberlerden biri olaCak sanırIm. Teşekkürler.

 64. Ertan
  13 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  öncelikle selamlar.\r\nyazınız için teşekkürler. gezi için araştırma yaparken denk geldim. Komünizm döneminden kalan tek eser demişsiniz ama memonto parktaki sosyalist önder heykellerinin halen durduğunu okudum. bır bakın derim. \r\nmetro sistemi de avrupanın en eskısı olması cok doğru değil sanırım. zira dünyanın en eskı metrosu londradır 1863\r\nhttps://tr.wikipedia.org/wiki/Metro_sistemleri_listesi\r\n\r\n

 65. melike kutlay cengiz
  14 Haziran 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Ertan Bey,\r\nKomünizm döneminden kalan heykel olayını yerel rehber söylemişti. Belki de abarttı bilemiyorum. Avrupa’nın en eski metrosunun Londra olduğunu biliyorum, zira yazıda da en eskisi değil, “en eskilerden biri” cümlesini kullandım. kATKINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM, İYİ GEZMELER DİLERİM…

 66. Şeyma
  9 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  MERHABA BEN ŞEYMA . YAZINIZIN GEZI FIKRIMIZ IÇIN YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM . ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ BUNUN IÇIN EN BAŞTAN TEŞEKKÜR EDIYORUM . BIZ OCAK YA DA ŞUBAT GIBI DÜŞÜNMÜŞTÜK TARIHI FAKAT BAŞKA BLOKLARDAN DA OKUDUĞUM KADARIYLA SONBAHAR EKIM KASIM DAHA UYGUN GIBI GELDI BU KONUDA SIZIN ÖNERINIZ VAR MIDIR ? BILET BAKIYORUM ŞUAN DA ÖĞRENCI OLDUĞUMUZ IÇIN BÜTÇEMIZ SINIRLI KALICAK YER TAVSIYENIZI DE INCELEDIM FIYATLAR UÇMUŞ DURUMDA DEĞIŞME OLUR MU SIZCE Üç ayıMız var beklemeli miyiz şimdiden ayarlamalı mıyız . Bu güzel yazı için teKrar teşekkÜrler 🙂

 67. melike kutlay cengiz
  18 Temmuz 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Şeyma, ne kadar erken rezervasyon,o kadar ucuz fiyat demektir. Ayrıca bahar ayları kışa göre her zaman daha elverişli olur gezmek için. Tabi biraz da şans meselesi, bizim bu geizimiz şubatta gerçekleşti, çok da iyi geçti.

 68. merve
  12 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  slmlar kaplica icin onceden rezervasyon yaptirdiniz mi cok yogun olduklarini duydum biz gece partisine katilmak istiyoruz

 69. melike kutlay cengiz
  18 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Merhaba Merve, biz yapmadık rezervasyon ama siz yaparsanız garanti olur. braz da gideceğiniz sezon önemli. Biz kışın gitmiştik

 70. Misafir
  26 Ağustos 2016 at 21:00
  Cevapla

  Kardes 3 gunlugu 650 tl fazla degil mi? Ve memnun kalmadim diyorsunuz. Siz mi keyfinize duskunsunuz yoksa sehir mi pahali anlamadim. Ama internetten rezervasyonlarda cok guzel farklar koyarak insanlari kazikladiklarini okumustum. Keske siz de okusaydiniz yahut yazinizda ‘ biz kazik yedik o yuzden pahaliydi. 3 gundr 1000 tl yedik 3 gecelik otele 650 tl verdik. ‘ deseydiniz. Ben budapesteli arkadaslarimla konustum, gunlugu 100 tl ye uygun oteller bulabiliyorsunuz. ( herhalde 9.500 forint falan yapiyor unuttum forint degerini ) siz gunluk 220 tl vermissiniz ve begenmemissiniz. Umarim siz keyfinize duskunsunuzdur zira pek fazla insan gidemez oraya.

 71. ÖYKÜ
  6 Haziran 2017 at 11:56
  Cevapla

  Melike yazın şahane bilgiler içeriyor, inanılmaz ayrıntılı şekilde bir rehber oluşturmuşsun..Bu bilgilere göre bayramda bol bol gezip seni anacağım. Eline sağlık!

  • Melike Kutlay
   8 Haziran 2017 at 00:35

   Canımm, tepe tepe kullan, daha güzelini sen yaz. Öpüyorum.

 72. Gülnur Dereli
  3 Ocak 2018 at 08:26
  Cevapla

  Harika bir yazı olmuş, gayet aydınlatıcı

 73. Yeşim
  5 Şubat 2019 at 14:23
  Cevapla

  Her zaman ki gibi çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler 🙂 Benim tek önerim, fiyatlandırmaları yerel para birimiyle mi yazsanız acaba yazılarınızda? Malum son kur artışlarından sonra bu rakamları nasıl yorumlamam gerektiğini bilemedim. Sevgiler…

  • Melike Kutlay
   25 Şubat 2019 at 14:06

   Artık öyle yapıyorum tabii, ama 2014’te o vizyonum yokmuş sanırım 🙂

Bir cevap bırakın