Adana’da bir haftasonu

Adana’da bir haftasonu

Bu yılın mayıs ayında Antakya'da "Haytalı asla bicibici değildir!" uyarısını görmemle bicibiciyi merak etmeye başladım. Her ilin kendine özgü yiyecekleri, tabirleri oluyor ve aynı ülke içinde yaşıyor olsak da diğer illerde neler olup bittiğini bilmiyoruz aslında…  Türkiye'nin bir yerinde insanlar "şırdan" diye bir şey yiyorlarmış ama bizim Ege'de bundan hiç haberimiz yokmuş…

Adana benim için böyle bir sır perdesiydi. Türkiye'nin 5. büyük ili diyorlar ama ben bu kocaman ilden kimseyi tanımıyordum… Kebabı güzel, kebabı acılı onu biliyorum! Bicibici de ne ilginç kelime öyle, hiç duymamıştım. Dur en iyisi şu Adana'yı biraz tanımaya çalışayım.

 

01 Adana'yı tanıyalım…

Antakya'dan sonra haziran ayında Adana biletlerine bakmaya koyuldum. İzmir'den cuma akşam gidiş pazar akşam dönüş makul saatlerde direkt uçuşların olduğunu gördüm, üstelik de uygun fiyatlarda. Hemen kafamda bir tarih belirleyip satın aldım… Daha 4 ay vardı gitmemize ama olsun, bir işimiz çıkarsa da yakarım bileti, risk almaya değer.

 

Biletimizi alırken Adana'da yakinen tanıdığım kimse yoktu, ama tesadüf bu ya, blog aracılığı ile benim gibi gezmeyi seven bir meslektaşımla sohbet etmeye başladık. O da Adanalı'ymış! Sevgili Didemle blogdan tanıştık ama kısa zamanda samimiyeti ilerlettik ve kendisi hemen her gün mesajlaştığım bir arkadaşım haline geldi. Adana'ya gidince de muhabbeti koyultup tüm haftasonu beraber gezdik. Bu sebeple bizim Adana gezisi hem bilgilendirici, hem de konforlu bir gezi oldu 🙂

Adana'ya Ne Zaman Gitmeli?

Yaz hariç gidilebilir diye tahmin ediyorum. Ama en güzel ayları Nisan ve Mayısmış. Bu tarihlerde şehir portakal kokuyormuş… Nisan'da düzenlenen portakal festivaline denk gelirseniz tadından yenmez. Biz ekim sonunda gittik, gezmek için idealdi. Ekim – Kasım ayları da düşünülebilir.
İlla festival olsun derseniz aralık ayında Adana'da "Dünya Rakı Günü" kutlamaları çok coşkulu oluyormuş… Bu seneki tarih 13 Aralık 2014müş, rakıseverlere duyrulur!

Adana'ya Ulaşım

Biz uçak ile ulaştık. Küçük bir havaalanı, öyle körük filan yok. Uçaktan inip binaya yürüyorsunuz. İzmir'den bile hem Sun Express hem de Pegasus direkt uçuyor. Uygun fiyatlı bilet bulmak kolay.

Adana içi Ulaşım

Havaalanından merkeze taksi ile gitmek gerekiyor. Çevre illere Havaş var ama şehiriçi yok. Taksi 20-25 tl tutuyor. Şehiriçinde minibüslere binebilirsiniz veya taksi kullanabilirsiniz, çok pahalı değil.

Bazı yerlerde otobüs durakları kapalı ve klimalı. Dubai'den neyin eksik Adana?

Yolun karşısında kapalı bir otobüs durağı görüyoruz

Adana'da Konaklama

Didem'in tavsiyesi ile merkezi yerden bir otel bulmayı başardık. Otelimiz Akkoç Butik Otel, Adana'nın hareketli caddelerinden Atatürk Caddesi ve Gazi Paşa'nın arasındaydı, Ziya Paşa'ya da çok yakındı. Az sonra anlatacağım "Eski Adana" bölgesine de 15-20 dakikada yürümek mümkündü.

Akkoç Otel'de 2 gece konaklamaya 280 tl ödedik. Odası gayet moderndi, açık büfe kahvaltı da fiyata dahildi. Telefonla aradığımda otelde konaklamak için evli olmamız gerektiği söylendiğinde biraz gıcık olmuştum ama otelde personelin ilgisi ve otelin güzelliği kızgınlığımı unutturdu. Kısacası evlilere, ailelere veye hemcinsi ile konaklayacaklara tavsiye edebileceğim bir otel 🙂

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana malumunuz pek turistik bir yer değil. Benim gibi meraklılar veya kebapseverler gittiğinde ise pişman olmayacaktır. 3-4 saatte az sonra anlatacağım tarihi bölüm gezilir. Gerisinde de Adana'nın göl kenarında veya canlı caddelerinde takılabilirsiniz. Belki 1 gün Mersin'e geçebilirsiniz.

Adana'da rastladığım GoAdana dergisi Adana Gezi Rehberini hazırlarken bana çok yardımcı oldu. Oradan bulduğum haritayı da baştan ekliyorum ki gezilecek yerlerin konumunu kafanızda hayal edebilin…
 

Adana'da gezilecek yerler haritası

Biz gezmeye sadece Adana'nın değil, Türkiye'nin en büyük parkı olan Merkez Park'tan başladık. Türkiye'de böyle bakımlı parklar görmeye alışkın olmadığımız için biraz şaşırdığımızı itiraf edeyim.
Spor yapanlar, güneşin keyfini çıkaranlar, gelinlikle fotoğraf çekilenler ve yer yer dilenenler ile renkli görüntülere sahne olan bir yerdi.

Adana Merkez Park

Adana Merkez Park çok bakımlıydı

Park 2004 yılında yapılmış, bu tarihten önce bu alan otogar olarak kullanılıyormuş.

Parkın güneyinde heybetli bir cami var, Sabancı Merkez Camii. Hem Türkiye'nin, hem de Ortadoğu'nun en büyük camisi burası. 6 minareli bu cami Sultan Ahmet Camii'nden esinlenerek inşa edilmiş, içerisi 20000 kişi alabilcek kapasitedeymiş.

Sabancı Merkez Camii

Çok modern bir cami olduğunu söyleyebilirim, ayakkabılarınızı poşete koyup içerideki ayakkabılıklara yerleştiriyorsunuz. Kolonlara klimalar gizlilikle yerleştirilmiş. Ramazanda ise çeşmelerinden şerbet akıyormuş…

Merkez parkta yüzünüzü Sabancı Camii'ne döndüğünüzde sağda Arkeoloji Müzesi olacak. Ama kapalı! Hiç boşuna yorulmayın. Etnoğrafya Müzesi ile birleşip daha büyük bir binaya taşınıyorlarmış.

Seyhan Nehri boyunca ilerleyip Seyhan Caddesi'ni bulduğunuzda cadde üzerinde yanyana eski tip konaklar göreceksiniz. Sarı renkte olan konak Suphi Paşa Paşa Konağı yani Atatürk Müzesi.

Suphi Paşa Konağı Ramazanoğulları Beyliği'nin mirası. Zamanında Atütürk Adana'yı ziyaret etmiş ve bu konakta kalmış. Konak şu an Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak hizmet veriyor, giriş ücretsiz. Konağı gezerken güvenlik görevlisi de bizimle geziyor ve bilgiler veriyor. Kendisini çok seviyoruz, ne kadar yardımsever biriydi!

Atatürk'ün çalışma masası

Atatürk'ün kaldığı odada halının aynen durduğunu, diğer aksesuarların değiştiğini söyledi. Bir zamanlar Atütürk'ün o halıya basmış olduğunu düşünmek hoş bir histi…

Atatürk Müzesi'nin yanındaki konak ise Adana Sinema Müzesi. Sinemada emeği geçmiş Adanalıların balmumu heykellerinin, resimlerinin, film afişlerinin oldığu bir müze. Meğer ne çok tanıdığımız Adanalı varmış diyoruz!

Yılmaz Güney ve Olgun

Adanalı veya yolu Adana'dan geçmiş ne kadar çok ünlü varmış meğer…

Kıvanç Tatlıtuğ da bir Adanalı olarak sinema müzesinde yerini almış…

Bu müze bize Yeşilçam'da nostaljik bir yolculuk yaşatıyor. Girişi yine ücretsiz.

Konakların yanında tarihi Otel Bosnalı'yı göreceksiniz. Adana'nın tarihi yerlerine yakın olmak isterseniz bu konak otelde konaklayabilirisiniz. Kalmasanız da terasında bir şeyler içmek mümkünmüş.

Müzeleri bitirip nehir kıyısında yürümeye devam ettiğimizde Adana'nın meşhur Taş Köprü'süne varmış bulunuyoruz… Bu köprü Hititliler döneminde yapılmış, Romalılar döneminde taşlaştırılmış. Taş Köprü"Dünya'da araç trafiğine açık en eski köprü" ünvanını bir kaç yıl önce kaybetmiş, artık sadece yaya trafiğine açık.

Bizim hayal ettiğimiz Taş Köprü

Aslında köprü bizim gittiğimiz tarihte "köprülük" vazifesini bile yerine getiremiyordu, çünkü nehir kupkuru idi! Seyhan Nehri üzerinden yürüyerek de karşıya geçilebilirdi… Nehir baraj gölünü beslediği için zaman zaman böyle kuru olabiliyormuş. Şansımıza böyle bir manzara düştü…
 

Gördüğümüz Taş Köprü

Biz bu noktadan sonra Didemler ile buluşup araba ile gezmeye başladık. Ama siz Taş Köprü'den sonra biraz ilerideki Tarihi Kız Lisesi Binasını görüp, yolun karşısından sokaklara dalıp Ulu Cami Külliye'sine geçebilirsiniz. Burası da Ramazanoğulları Beyliğinin Adana'da bıraktığı izlerden.

Ulu Cami Külliyesi

Ulu Cami Külliyesi içinde çay molası verilebilir

Adana'nın ilk valisi Ziya Paşa'nın mezarını da bu bölgede görebilirsiniz.

Ziya Paşa mezarı

Adana Belediyesi'nin simgesi Büyük Saat'e de çok yakınsınız. Kendisi Türkiye'nin en uzun saat kulesi olmakla birlikte bizim gideceğimiz tarihte tadilatta olacağı tutmuş…

Görmeyi beklediğimiz Büyük Saat

Gördüğümüz Büyük Saat

Çarşı

Çarşı Hamamı oldukça tarihi…

Büyük saat etrafında çarşılar, yerel satıcılar göreceksiniz. Bu muhitteki Tarihi Kazancılar Çarşısı hem yerel esnaflarıyla, hem de Adana lezzetleri ile meşhur bir nokta.

Eski Adana bölümünü bitirmiş bulunuyoruz. Buraya kadarki bölüm "Adanalıyık Allah'ın adamıyık" ruhunu sonuna kadar hissedeceğiniz, kozmopolit yapıyı göreceğiniz bölümdü. Bundan sonra gezeceğimiz noktalar normal bir büyük şehirde neler varsa onlar…

Adana'ya dair noktalardan biri de Seyhan Baraj Gölü kıyıları… Buraya gelmek için dolmuş veya taksi kullanabilirsiniz. Adnan Menderes denilen bu bölge imara açık olmadığı için Adanalıların "tablacı" dediği seyyar tezgahlar var her yerde. Biz de bir tablacıda bicibicimizi yedik, göl kenarında araba ile tur attık…

Baraj gölü etrafında gezinti yaptık, Sevgi Adası diye bir adacık gördük 

Göl ve Adana binalarını arkamıza aldığımız hatıra fotoğrafımız

Bu bölgede güzel manzaralı restoranlar da var. Biz Kaktüspark diye bir kafede göle karşı nargilelerimizi fokurdattık. Nargile ile ilgili kamu spotundan çok etkilenmiş olan benim uzun zamandan beri ilk nargile içişimdi, bir daha da ne zaman içerim bilmiyorum 🙂
 

Kaktüspark'ta Caillou da bizimleydi

Geri kalan zamanımız otelimizin de yakın olduğu Gazi Paşa, Atatürk ve Ziya Paşa Caddeleri civarında geçti.

Atatürk ve Ziyapaşa Caddeleri'nin kesişimindeki Atatürk Parkı'ndaki Atatürk heykeli, "Atatürk'ün kendi heykeli ile aynı karede fotoğraflandığı tek heykel" imiş. Bu bilgiyi de müzedeki çok sevdiğimiz güvenlik görevlisi abiden öğrendik, kendisine sonsuz teşekkür.

Heykelin arkasından gelen ışık hüzmeleri ile çok güzel bir fotoğraf çekme imkanımız oldu. Tam da 29 ekim öncesi böyle bir fotoğrafa imza atan kocama bir alkış lütfen!

Filtreler ile de süslediğimiz fotoğraf by Olgun

Ziya Paşa Caddesi Adana için Bağdat Caddesi kıvamında. Sıra sıra kafeler, lüks mağazalar hep burada… Ziya Paşa'yı kesen Metro Sineması Caddesi'ni de gezmeyi unutmuyoruz.

Ziya Paşa Caddesi

Canlı caddelerden

Adana'da Neler Yenir? 

Gelelim fasulyenin faydalarına… Sanırım Adana'yı ziyaret edecek bir çok kişinin motivasyonu yemekler olacaktır.

Adana Kebabını yerinde yemek üzere bir restorana girdiğinizde racon şöyleymiş, önce masa mezeler ile donatılıyor, sonradan kebaba sıra geliyor. Midede yer kaldıysa! Acılı ezmeler, çiğ köfte, soğan salatası, içli köfte ve humus kebaptan önce mideye gidecek olanlar… Bunların yanında da tabii ki şalgam suyu içiyoruz, ama garsona ısmarlarken şalgam suyu değil de, "şalgam alayım" diyor, Adana usulü davranıyoruz 🙂

Adana Kebap

Biz Adana'ya gelen ünlülerin mutlaka misafir edildiği, İstanbul'da da şubeleri olan Yüzevler'e gittik. Yeri Ziya Paşa'da.

Yüzevler Kebap

Burası hariç araştırmalarımda öne çıkan Şadırvan, Eco'nın Yeri, Eyvan Kebap daha lokal bir deneyim yaşamak isterseniz arayıp bulabileceğiniz yerleden.

Her öğün kebap yemeyelim derseniz de Ziya Paşa üzerinde ve yan sokaklarında hoş yerler var. Didem'in yazısındada bahsettiği Taps, Paşalimanı Restoranları gerçekten lezzetli alternatifler sundu.
 

Paşalimanı

Adana'nın sadece kebabı değil, sakatatı da meşhur. Yıllar önce internette görüp iğrendiğim ve ne olduğunu merak ettiğim şu yiyeceğin ismi şırdan, memleketi Adana imiş…

Şırdan görseli Google'dan. Siz olsanız yer miydiniz?

İçkinin üzerine yenen bir yiyecek olduğunu öğrendik ve cumartesi gecesi gittiğimiz 90'lar partisinin ardından Adana'da bol bulunan "paçacı"lardan birine gittik. Şırdan yemek ile yememek arasında gidip geliyordum ki şırdan bitmiş! E o zaman mumbar olsun dedik.
 

Görüntü yok, lezzet var

Görüntü yine iç açıcı olmasa da Adanalılar yiyip de ölmediğine göre biz de yedik…

Adana'da gece alkol aldıktan sonra ciğer yemek de çok yaygınmış.

Paçacılarda denemeniz gereken bir çorba da "çürük"! Bol sarmısaklı, kelle paça karışık değişik bir çorbamızdı…

Bicibici Adana'ya özgü serinletici bir tatlı. Dondurmanın en ilkel versiyonu olarak çıkmış sanırım! Nişasta kalıpları üzerine gülsuyu, buzparçaları, pudra şekeri ve muz ilave ediliyor. Bicibici yemenin adresi Adnan Menderes'te göl kenarı tezgahlar ve Ora diye bir kafeymiş. Mükemmel bir tat olmasa da gelmişken denenmeli. Ne demişler? "Adanalıyık Allah'ın adamıyık, bici yerik, şalgam içerik."
 

Bicibici

Biz cuma akşamı Adana'ya iner inmez Gazi Paşa Parkı'nın hemen yanındaki Kazım Büfe'yi bulduk. Hürriyet'in En İyi 10 Büfe listesinde yer alan bu büfe benim Adana'da en sevdiğim yer oldu diyebilirim 🙂 Muzlu sütü ve tostu çok meşhur.
 

Muzlu süt söylediğinizde 1 büyük bardak, bir de küçük bardakta veriyorlar. Yani 1 süt ısmarladığınızda 2 bardak süt geliyor, tıka basa doyuyorsunuz. Kazım Büfe'yi Adana'ya geldiğinizde sakın atlamayın!
 

Görünen tüm bardaklar bizim! Gece sütümüz muzlu olsun!

Kazım Büfe'de şalgam suyu da içebilirsiniz, şalgamın meyvesini de ikram ediyorlar. Eve götürmek için de şalgam aldık.

Kahvaltı için Emirgan Sütiş'in göl manzaralı Adana şubesine gittik. Adana'da denizi aratmayan bu manzarayı çok sevdim! Kahvaltımız da lezzetliydi tabii ki…
 

Adana Sütiş'te kahvaltı

Adana'da gece hayatına da değinelim… Cumartesi gecesi Ziya Paşa Caddesi cıvıl cıvıldı. Biz bu cadde üzerindeki Cosecha adlı mekanda 90'lar partisine gittik. Şansımıza partinin konuğu 90'ların fenomen ismi Çelik'ti. Hayır mı şer mi bilmem ama, Adana'da Çelik konserine gideceğim asla aklıma gelmezdi.

Ateşteyim ateşte ateşte…

Gece hayatının canlı olduğu bir diğer cadde de Turgut Özal Bulvarı imiş. Hayal Kahvesi Adana, La Noche gibi popüler duraklar buradaymış.

Adana gezimiz hem turist gibi yeni bir yer keşfettiğimiz, hem de Didem, Burak ve küçük Beyaz sayesinde şehrin yerlisi gibi takıldığımız bir deneyim oldu. Biz de onları İzmir'de gezdirmeyi çok istiyor, rövanşa mutlaka bekliyoruz…

Didem'in birlikte geçirdiğimiz haftasonu ile ilgili yazısı için tık tık…

Gastronomik destinasyonlar ilginizi çekiyorsa Antakya yazıma tık tık…

Son Yazılar
Yorum ( 29 )
 1. Didem Soyubol Atçıoğlu dedi ki...
  14 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Melikecigim, bizde sizinle tanışıp vakit geçirmekten çok mutlu olduk. Rövanşa geleceğiz inşallah .

 2. Dolap Perisi dedi ki...
  16 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Taş köprüyü görünce hayal kırıklığına uğradım.Şırdan gerçekten de görüntü itibariyle çok feci.Ama seveni de çok .Eğlenceli bir gezi olmuş. 😉

 3. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  16 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Taş Köprü de Büyük Saat de hayal kırıklığıydı… Malzeme var sunum yok 🙂 Şırdan deneyecektik ama “kalmadı” dediklerinde içten içe sevinmeden edemedim 🙂 Genel olarak güzel bir geziydi.

 4. Adsız dedi ki...
  17 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Türkiyenin en büyük parkı belki eskiden Adanadaydı ama şuan kocaeli izmitte seka park.

 5. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  17 Kasım 2014 at 22:00
  Cevapla

  Güncelleme icin teşekkürler!\r\n

 6. Embiye Ülgen dedi ki...
  13 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba, ben Gezen Anne :). Başka bir blogger arkadaşımın sizin facebook gönderinizi beğenmesi üzerine tesadüfen size rastladım. Tam da Adana seyahatim öncesi baktım Adana yazınız var, bir bakayım dedim. Adana hakkında harika bir yazı olmuş, paylaşılan bilgiler, görseller ile tamamlanmış harika bir iş çıkmış ortaya, elinize sağlık. Tam benim tarzım, gezi rehberi değil yaşanmış tecrübeler ve bol bilgi… Şimdiden diğer yazılarınızı da okumalıyım isteği uyandırdı bende… İyi gezmeler… Bu arada benim blogum ve facebook sayfama da beklerim. http://www.gezenanne.com

 7. Melike Kutlay Cengiz dedi ki...
  13 Ocak 2015 at 22:00
  Cevapla

  Merhaba Embiye Hanım! Sitenizin adını Seyahat Blogları grubunda görüyordum hep. Çocukla gezebilmekten daha takdir ettiğim bir şey varsa o da çocukla gezdiğin yeri yazabilmektir.O yüzden sizi çok tebrik ediyorum. Sitemi beğenmenize de çok sevindim, hoş geldiniz diyor, keyifli okumalar diliyorum! Face sayfanızı da hemen beğeniyorum 🙂

 8. Adsız dedi ki...
  22 Mart 2015 at 22:00
  Cevapla

  Adanadaki merkez Park’ta ticari amaçlı Cafe otel bulunmuyor sadece çok fazla bitki çeşidinin olduğu dinlenme parkı 33 hektar üzerine kurulu suni gölet yok gerçek Seyhan nehri kenarına yapılmış doğa harikası\r\n

 9. GEZİYORUZ
  29 Haziran 2015 at 21:00
  Cevapla

  yazınız güzel ve kendine özgü olmuş, yazı üslubunuza bayıldım

 10. dlk
  9 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  HAVAALANI SEHİR MERKEZİNE MINIBUSLE 3 DK.1.5 TL KARŞILIĞINDA 3 DK DA VARABİLİRDİNİZ\r\n25 TL TAKSIYE HIC GEREK YOK.ZATEN ALAN SEHİRN GÖBEĞİNDEDİR

 11. Esra durmuş
  14 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Adanayı tanıttığınız için teşekkür ederim. Insallah Bu ay gideceğim ıcın ıyı bır rehber oldu.

 12. Hasan Bilgili
  22 Temmuz 2015 at 21:00
  Cevapla

  Ben Adananin pozanti ilcesinde yasiyorum ve adanaya daha once cok defa gittim fakat tam gezememistim..detayli bi gezi detayli bi arastirma yapiyordumki sayfaniz denk geldi cok hosuma gitti..sanki boyle karsimdaymisinizda anlatiyormussunuz hissine kapilio insan 🙂 yazinizi gorsellerlede desteklemissiniz cok hos olmus ellerinize saglik

 13. Çağrı A
  4 Ağustos 2015 at 21:00
  Cevapla

  Öncelikli yaziniza yeni denk geliyorum adana yi guzel anlatmissiniz hatta zaman zaman da güldüm hoşuma gitti fakat bir noktayı duzeltmek isterim adana için turistik bir yer değil demişsiniz inanin bana vaktiniz yetmez adana tam bir tarih tam bir cennet

 14. Murat Ildem
  5 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  eSINIZIN CEKTIGI aTATURK HEYKELI FOTOGRAFI MUHTESEM. TEBRIKLER.\r\nFARKLI KAYNAKLARDA DA RASTLAMISTIM, MESHUR YEREL KEBAPCILARA NACIZANE BIR KAC ILAVE:\r\nYESIL KAPI, CiK CIK ALI, KEBAPCI MESUT.

 15. Eren
  24 Eylül 2015 at 21:00
  Cevapla

  Arkadaslar adana cok guzel bir sehir bence sizde gidin\r\n:-)

 16. Demet
  16 Kasım 2015 at 22:00
  Cevapla

  3 gün sonra ADANA’YA KISA zamanli bir ZIYAREt gerçekleştirmek üzereyken YAZINIZA rastladım VE gerçekten çok MUTESEKKIRIM 🙂 ELINIZE sağlık. SEYAHAT anilarini paylaşma kültürü çok GÜZEL VE cok FAYDALI, umarım BU KERVANA BEN DE KATILACAĞIM ilerde, IMKANLAR OLUŞTUĞUNDA 🙂 BELKI SIZLERLE DE BULUSMA fırsatı buluruz, cok memnun OLURDUM. SIZI TAKIP etmeye DEVAM edeceğim, HOSCAKALIN 😉

 17. Turgut Yalkı
  11 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Kızım Adana 14 senedir evli,dolayısıyla senede2-3 kez gidiyoruz. Bu gn yine Adanadayız acaba görmediğim yer kalmış mı acaba diye blogunuzu okudum. Genel hatları ile güzel buldum. Meraklısıs detaylarını yerinde inceleyebilir. Yerel kebabçı listeniz zayıf kalmış ancak 2 günede bu kadar sığar. Atatürk anıtının fotoğrafı için çok güzel bir anı yakalamışsınız. Elinize sağlık. \r\nEski Adana için çarşıyı, çarşının kuzeyinde kalan evleri ki bunların Taşköprüye doğru olanları restore edilmiş, çarşı içindeki yerel ciğer ve kebabçıları tavsiye ederim. Bazı kebapçılar ticari anlamda büyümüşler, benim tavsiyem başı kalabalık küçük kebabçı dükkanları.\r\nBu arada unutmadan yazayım görülecek yerlerin hemen hemen hepsini yazmışsınız. Gözlemleriniz ve uslübunuz gayet güzel. Kutlarım.

 18. KEREM RENT A CAR
  24 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Adana’ya bir daha geldiğinizde aracınızı ücretsiz olarak bizler vermek istiyoruz. bizi böyle tanıtacak kişiler lazım bize 🙂 faydalı ve güzel bir yazı olmuş

 19. Duygu
  8 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  Çok güzel anlatmissiniz.üslubunuza bayıldım.ama gezmediginiz yerler var.çoban dede türbesi,parkı oranın gol manzarası dilberler sekisi.ve karsisindaki kucuk şelale. Çukurova Üniversitesi,üniversite yolunda DSi barajı ve manzarasi vs..

 20. Adana
  24 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  çok güzel anlatmışsınız keyifle okuduk. elinize sağlık 😉

 21. hülya
  10 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  hersey iyi de o şırdanı ve mumbarı nasıl yediniz anlamadım

 22. Ebru
  22 Mart 2016 at 22:00
  Cevapla

  Meraba yazınızı okudum ve çok beğendim nisan başında ucuz bilet bulduğum için eşimle ziyaret edeceğiz adanalı bilgilerinizden yararlanacağız çok teşekkürler

 23. ramazan
  27 Nisan 2016 at 21:00
  Cevapla

  öz adanalı olarak sizin kadar gezmedim sanki yani kıskandım da..

 24. Nurseda
  19 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  Yani doğma büyüme ADANALIyım adana müthiş bir şehir ya müthiş

 25. Hülya Şenocak
  14 Kasım 2016 at 21:00
  Cevapla

  Adana’da yaşayıpta adanayı bu kadar gezmeyip bilmeyen o kadar çok insan varki. ellerinize sağlık çok güzel bir gezi turu olmuş.

 26. haşmet bağlam
  9 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  16aralıkta adanada olacağım belirttiğiniz yerleri gözlemliyeceğim\r\nyazınız benim için bir yol gösterici.inşallah eşim ve ben iyi bir hafta sonu geçiririz tşkl.klyg.

 27. EMİNE AKÇALI
  24 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  bir adanalı olarak adanayı bir de baharda gezmenizi tavsiye ederim.Portakal çiçeği kokusu çukurovadan başka yerde bulunamayacak muhteşem bir şey. kebap yemek için de yavuzlar mahallesindeki gönül kebap bir numara yerlerden birisi. ilçelerimizi de unutmamak lazım tabi ki.

 28. hgs yükleme
  12 Haziran 2018 at 12:24
  Cevapla

  elelrinize sağlık sayenizde adanayı 1 günde gezme fırsatım oldu

 29. SALİH BEYAZ
  9 Temmuz 2019 at 12:15
  Cevapla

  merhabalar ek olarak bazı güzel yerleri söylemek istedim
  1-Mestan hamamı
  2-Çatalan köprüsü
  3-Kazancılar çarşısı
  4-Lokanta olarak Öz Asmaaltı Kebap Salonu (çok lezzetli)
  5-Otel olarak Saydam Otel (4 yıldız hizmeti veriyor )
  6-Cafe olarak Dilber Cafe (manzara süper)

Bir cevap bırakın