Bebeğimi Giyerim, Adım Adım Gezerim: Seyahatlerde Kanguru Seçimi

Bebeğimi Giyerim, Adım Adım Gezerim: Seyahatlerde Kanguru Seçimi

“Bebek giymek”, ingilizcesi ile “babywearing”, benim anne olmadan önce en çok ilgimi çeken konuydu. Annelikle ilgili en büyük hevesim bebeğim olunca onu kanguruda taşımaktı diyebilirim 🙂

Bu heves bana nereden geldi bilmiyorum ama tek bildiğim daha hiç bebek düşünmezken bile bebeğini kanguruda taşıyan anne babaları görüp Olgun’a “yaa bebeğimiz olunca biz de bundan alalım” dediğimdi ve Olgun’un da “evet kesin almalıyız, ben taşırım çocuğu” diyerek beni onaylamasıydı. Bana seyahatlerde çok yardım edecek bir aparat olduğunu içgüdüsel olarak anlamışım sanırım.

Ve hayaller gerçek olur…

Daha önceki “seyahatlerde bebek beslenmesi” isimli yazımda da bahsettiğim gibi anne olunca çeşitli facebook gruplarına üye oluyorsunuz, bir süre sonra da onların size uygun olmadığını düşünüp gruptan koşarak uzaklaşıyorsunuz 🙂 Benim daha bebek beklediğimi öğrendiğimde üye olduğum ilk grup ne hamilelik üzerineydi, ne de doğum veya emzirme üzerine… İlk grubum”babywaering türkiye” idi. Bu grupta da diğer anne grupları gibi birbirini üzme kırma aşağılama kol gezse de ben alacağım bilgileri aldım, kendi araştırmamı yaptım, mantık süzgecimden geçirdim ve öyle uygulamaya koydum.

Kanguru kullanımı bence motivasyonla ilgili biraz. Kimi anneler alıp kullanamıyor, kimileri ise onsuz yapamıyor. İstek ve sabırla halledilecek bir şey, biraz da bebeği küçüklükten alıştırmalı diyorum. Anne sıcaklığında “ten tene temas” ederek taşınmaya kolay kolay hiçbir bebek hayır diyemiyor. Doğru kanguru seçilirse de ebeveynde bel ağrısı vs oluşmuyor.

Kanguru Zararlı mı?

Tabii ki uzaktan görüp heves ettiğim şey ince ayrıntılarına girdiğimde hiç beklediğim gibi çıkmayabilirdi. O yüzden her annenin ilk aklına gelen konudan bahsedelim. Bebeği kanguruda taşımak zararlı mıydı?

Kangurunun modeline ve kalitesine bağlı. “Ergonomik” olarak nitelendirilen kanguruların şu an için bilinen bir zararı bulunmuyor. Ergonomik kangurular kalça gelişimine destek olmalı ve omurgayı C pozisyonunda tutmalıymış. Bu bilgileri International Hip Dysplasia sitesinden elde ettiğim gibi, çocuk ortopedisti profesörümüze onaylattım.

Sağdaki pozisyon doğru olanı. Bacakların aşağı sarktığı durumlar sağlık açısından önerilmiyor. 

Kalça ile bacakların M pozisyonunda olması, yani poponun diz hizasından daha aşağıda olması gerekiyormuş

Bu pozisyonlarda bebek tamamen poposunun üstüne oturduğu için erkek bebekler için yumurtalıklarının ezilmesi durumu söz konusu değilmiş.

Ve aylara göre sırtın alması gereken C pozisyonu

Kangurunun Sağladığı Avantajlar Neler?

 • Elleriniz boşta, çocuk koynunuzda özgürce geziyorsunuz.

 • Küçük bebekler kanguruda çok kolay uykuya dalıyorlar ve mışıl mışıl uyuyorlar.

 • Aslında sadece seyahat eden ailelere değil, avm gezen ailelere bile kanguru kullanımını öneriyorum. Benim için “bebek arabası ile avm ye gitmek” insanlardan nefret etme sebebi. Çünkü ne zaman bebek arabasıyla asansör bekliyor olsam eli ayağı tutan sağlam yetişkinler benim önümden hoop diye asansöre biniyor ve ben elimde bebek arabasıyla bir sonraki asansörü bekler konuma düşüyorum. Veya onlara “ama ilk ben gelmiştim, ama sıra bendeydi” deyip ortamı germek zorunda kalıyorum. Kısacası ben böyle anlarda insanlıktan soğuyorum! Ama avmye bir kanguru ile gitmişsem asansöre hiç yönelmiyorum ve direkt merdivenlerden inip çıkıyorum.  Böylece insanların ne kadar saygısız olduklarını hatırlamama gerek kalmıyor 🙂

 • Bebek arabasının girmediği müzeler, antik kentler, kaleler, merdivenli şehirler kanguru ile rahatlıkla geziliyor.

Olimpos’u geziyoruz.

 • Toplu taşıma kullanmak kesinlikle kanguru ile çok daha rahat. Özellikle asansörü olmayan metro istasyonları bebek arabasıyla tam bir problem.

Berlin metrosundaki hallerimiz

 • Bebeğin kucak isteme derdi olmuyor, çünkü zaten kucakta.

 • Uçak yolculuklarında bebek kucağımda uyurken kollarımı ağrıtmak yerine yükü kanguruya taşıtmak benim için bulunmaz nimetti.

 • Kanguru kullanan anneler bir yandan gezerken bir yandan emzirebiliyormuş. Ben bunu hiç denemedim ama yapanlar olduğunu okuyorum.

Ben Hangi Marka Kanguruyu Kullandım? Seçimlerimi Neye Göre Yaptım?

Dedim ya ben bu konuya çok ilgi duymuştum ve bu yüzden çeşitli taşıyıcı sistemleri farklı zamanlarda kullanmaktan çekinmedim.

Esnek Wrap Sling

Bu ne demek derseniz, upuzun esnek bir bez parçası olarak tanımlayabilirim. Ama bu öyle bir bez parçası ki kıkırdaktan oluşmuş bebeğin vücudunu yumuşacık sarıp sarmalayan, sizinle tek vücut yapan bir bez.

Esnek slingimiz ile parktayız

Takip edenler biliyordur, ben Ekin’i Amerika’da dünyaya getirdim ve orada doğum öncesi farklı konularda kurslara katıldım. Bize o kurslarda konu ne olursa olsun bu wrap slingi önerdiler bağlamayı öğrettiler. Yani bu slingin faydaları “uyku stratejileri” dersinde de anlatıldı, “emzirme teknikleri” dersinde de, “bebek bakımına dair her şey” kursunda da…

İlk 3 ay anne ile bebeğin ten tene teması çok önemli olduğu için kolik bebeklere bile çok iyi geldiği iddia ediliyor bu taşıma yönteminin.

Dolayısıyla ben de bu sistemden ilk 3 ay istifade ettim, parklarda onunla gezdim, evde uyuturken faydalandım.

Evet bağlaması biraz zor ve ben de hiç becerikli biri değilim ama onlarca faydasını duyunca oturup bir zahmet öğreniverdim. Bir süre sonra alışılıyor.

İlk 3 ay kullanılması gereken buymuş diye öğrendim ve uyguladım. İsteyenler bunu daha uzun süre de kullanabiliyor ama bir süre sonra çocuğun ağırlığı bezi çok esnetmeye başladığı için taşıma konforu kayboluyor. Bir de bağlaması zahmetli olduğu için ben 3 ayla sınırlandırdım. Daha sonrasında “dokuma wrap sling” veya kangurulara geçiyorsunuz.

Benim esnek slingim Neko markaydı.

Dokuma wrap slingin de çok sağlıklı olduğunu savunanlar var fakat bunları kullanmak aşırı motivasyon istiyor, hiç pratik değil. O yüzden ben bulaşmadım.

Kangurular

Üçüncü aydan itibaren sadık yarim kanguruya geçiş yaptım. 3 farklı kanguru tecrübem oldu.

Kanguruda aranması gereken koşullar:

 • Yukardaki fotoğraflarda da görüldüğü gibi bebeğin kalçası ve bacakları M pozisyonu yapmalı,
 • sırtı ise C harfini andırmalı ve
 • bebeğin yüzü dışarıya değil, sizin vücudunuza bakmalı.

Bebeğin bacak pozisyonu kalça gelişimi için önemli. Kalça çıkığı riski olan bebeklerin özellikle bu pozisyonda taşınmaları gerekiyor.

Bebeğin sizin vücudunuza doğru değil de, dışarıya doğru baktığı kangurularda bacak açısı doğru sağlansa bile sırtın “c” pozisyonunu sağlamak mümkün olmuyormuş ve özellikle bebeğin boyun kısmı desteksiz kalıyormuş. Devamlı dışarı bakan bebeğin aşırı uyarana maruz kaldığını savunan bir tez de var.

Ebeveyn açısından bakınca da kangurunun omuzlukları pofidik olmalı ki acıtmasın, kangurunun kayışı belinizi iyi sarmalı ve sırtınızı desteklemeli ki bel ağrısı oluşmasın.

Ergonomik kanguru deyince aslında pek çok marka var. Benim aldığım zaman çok fazla seçenek yoktu ve ben tercihimi Boba 4G ‘den yana kullanmıştım. Sanırım hala en popüleri bu, ama artık başka alternatiflerin de olduğunu gözlemliyorum.

Boba 4g kangurumuz

Boba 4g’nin kumaşı kanvas, ama artık dokuma kumaştan kangurular da çok revaçta.

Kangurular kalın oluyor ve yer kaplıyor. Aktif olarak kullanmıyorsanız taşıması çok da kolay bir şey değil. Ben de bu yüzden yazın gideceğim Asya seyahati için “Boba air” modeli bir kanguru daha edindim. Boba air, daha ince bir kumaş, naylonumsu ama çok da terletecek cins bir naylon değil. Katlayıp kesesine koyduğunuzda bir makyaj çantası kadar yer kaplıyor. Çoğunlukla bebek arabası kullanacağımız Singapur-Malezya gezimiz için çok idealdi, sadece belli başlı yerlerde tapınak ziyaretlerinde ve uçakta kullandık.

Boba air kangurumuz ile Singapur’dayız

Yaz boyu da Boba air’i çantamda taşıdım, kucak istediği zamanlarda ben de yorgunsam kullandık. Antik kent gezerken kullandık.

Havalar biraz soğuyunca da Boba 4g’ye geri döndük çünkü 4g modeli hem ebeveyn için hem de bebek için çok daha konforlu.

Kangurular boyut olarak 2’ye ayrılıyor: Baby Size ve Toddler size.

Baby size doğumdan itibaren kullanılırken, bebek belli bir boy ve kiloya eriştiğinde daha geniş olan “toddler size” a geçiş yapmak gerekebiliyor.

Bizim Ekin 1.5 yaşına geldikten sonra kullandığımız toddler boy kangurumuzun markası Tula Baby idi. Bu da oldukça konforlu bir kanguru, ağırlığı size hissettirmiyor. Üzerimdeyken kilometrelerce yürüyebilirim.

Tula Baby kangurumuz ile buzullara bile gittik, Norveç’teyiz

Ben kendi kullandıklarımdan oldukça memnun kaldım ama başka marka alternatifleri için yazının başında bahsettiğim Facebook’daki “Babywearing Türkiye” grubuna bakabilirsiniz.

İyi marka bir kangurunun ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim ama hayatınıza bu aleti aktif olarak sokarsanız parasını çıkarıyor. Emin olamayanlar için kiralama yapabilabilen siteler var. 2. el satın almak da mantıklı olabiliyor, ben boba air i 2. el almıştım mesela.

Kanguru kullanımı çoğunlukla pratik ve kolay. Kimseye ihtiyaç duymadan bebeği üzerinize giyip dışarı çıkabiliyor oluyorsunuz. Kanguruya koyduğunuz bebeğe ayaklı tulum giydirilmemesi öneriliyor, bacakları kasılmasın diye. Kanguru içine giydireceğiniz kıyafete karar verirken de kangurunun da 1 kat kıyafetmiş gibi düşünülmesi gerekiyor. Çok soğuk günler için kangurunun üzerine giyilen örtüler de var. Çok sıcak günler için ise bebekle aranıza müslin bez koymanız tavsiye ediliyor. Anlayacağınız bu sektör oldukça geniş 🙂

Kanguru örtümüz mor, bunu da babywearing grubundan 2. el almıştım

Biz kanguruyu aktif olarak kullansak da bebek arabasından da vazgeçmedik. Ekin ikisine de alıştı bir şekilde. Ama sadece kanguru ile seyahat eden anneler de var, arkadaşım Özlem gibi… Ben ikisini de kullanmış olmaktan memnunum.

Özellikle 2. bebeğimizi beklediğimiz şu günlerde 2 puset taşıyıp 2 araba sürmektense birini arabada birini de kanguruda taşımanın daha uygun olacağını hayal ediyorum. Ama bakalım zaman ne gösterecek…

Seyahatle kalın…

Son Yazılar
Yorum ( 7 )
 1. didem atcioglu
  21 Aralık 2017 at 11:33
  Cevapla

  Bilgilendirici bir yazı olmuş, ikinci çocuk gelince yine eklemeler yapabilirsin diye düşünüyorum 🙂 Kalemine sağlık…

  • Melike Kutlay
   21 Aralık 2017 at 12:49

   Teşekkürler canım. Bakalım 2.de yeni bir şeyler deneyecek olursam eklerim tabii.

 2. www.yollardahayatvar.com
  25 Aralık 2017 at 20:23
  Cevapla

  Kangurum olmasaydi bu kadar seyahat edebilir miyim bilmiyorum. Yerli bir arabasi verip aldigimiz cocuk arabamiz kenarda bol bol dinlenirken Boba4g miz verdigimiz parayi fazlasiyla cikardi. Ayrica ikinci el olarak satarken bile kar ettim. Arman i kanguruya koyup evde supurge yaptim, uyuttum, emzirdim, dag bayir gezdim. Yasasin babywearing

 3. www.gezdikceyazdikca.com
  31 Ocak 2018 at 23:03
  Cevapla

  Bebeği giymek harika birşey! 17 aylık ikiz bebek annesiyim (kızlarımdan birinin adı Ekin:) seyahatlerimizde kanguruyu aktif olarak kullanan bir çift olarak söyleyebilirim ki kanguru özgürlüktür, medeniyettir, candır. Bebekle gezmek kolay bir hobi değil, hele aynı anda aynı ihtiyaca sahip iki bebekle gezmek hiç kolay değil. Kanguru bu süreçte bizim işimizi çok kolaylaştırdı. Yolda olmaktan keyif alabilmek için bu işe biraz niyetli olmak lazım, biz yeni yol arkadaşlarımızı çok sevdik. Sana da ekin ve ikinci bebeğinle kolaylıklar diliyorum. Sevgiler (bi blogum var aslında ancak kızlardan pek vakit bulamıyorum şu ara)

 4. Gezgin Anneler ‘Melike Kutlay Cengiz’ |
  13 Mayıs 2018 at 09:38
  Cevapla

  […] Not:Melike’nin bloğunda Ekin ile yaptığı seyahatlerde kullandığı kangurular ile ilgili … […]

 5. Asiye
  13 Temmuz 2018 at 14:22
  Cevapla

  Melike hanım, 2.el kanguruyu nerden aldınız acaba. Her yere güvenemiyor insan. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Melike Kutlay
   19 Temmuz 2018 at 16:00

   Facebook’daki babywearing Türkiye grubundan aldım ben.

Bir cevap bırakın