Seyahat Temalı Bebek Geliyor Partisi

Seyahat Temalı Bebek Geliyor Partisi

Başlıkta kullanmaktan çekindiğim "baby shower" terimi Türkiye'de son yılların modası. Normalde bir Amerikan adeti olan baby showerı Türkiye'ye Demet Akalın'ın getirdiği iddia edilse de bence yabancı dizilerin etkisi de büyük. (Şahsen ben Friends dizisinden öğrenmiştim)

"Baby shower nedir?" diye soracak olursanız, yabancılarda hamile olan kişiye moral vermek için ve bebeğin bazı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla düzenlenen bir parti. Yabancılarda partinin asıl hedefi "hediye toplamak" olduğundan ve hamile kişinin "Ey ahali, bana hediye getirin" demesi hoş karşılanmayacağından partinin organizatörlüğünü yakın bir arkadaş veya aileden biri üstleniyor.

Türkiye'de ise konsept tam oturmuş değil, sanırım bizde amaç hediye toplamaktan ziyade moral depolamak ve eğlenmek. O yüzden çoğu hamile kendi partisini kendisi organize ediyor.

Bir grup insan tarafından da son derece gereksiz görülen bir eğlence olduğunun da farkındayım. Gösteriş meraklılığı olduğunu düşünenler, nazar değeceğine inanlar var. Saygı duyuyoruz! Bebek sağsalim doğacak mı belli olmadan böyle bir parti düzenlemek de kimisinin aklına yatmayabilir.

Şahsen ben de bu düşünceleri aklımdan geçirdim ama lohusalık döneminden önce akraba ve arkadaşlarla bir araya gelip eğlenme isteği daha ağır bastı. Yine de geleneksel yaklaşmdan kopamadığım için organizasyonun fotoğraflarını sosyal medyada ve blogda bebeğimi sağlıkla kucağıma almadan paylaşmak istemedim.

Tema seyahat olmasaydı blogda paylaşmazdım, merak etmeyin! Ortalık anne bloğuna dönmeyecek, söz! Sadece seyahatsever anne adaylarına fikir vermek ve blogdaki seyahatlerimizde artık Ekin'in de yer alacağını okuyucularıma bildirmek için yazıyorum.

Baby shower partimizin teması seyahat, sloganı ise "Ekin dünyaya geliyor".

Seyahat temalı baby shower partisi

Daha önce yakınımdaki hamilelere bebek geliyor partisi düzenlediğim için benimkinin organizasyonu bana kalmadı. Kardeşim Hale ve annem başta olmak üzere küçük detaylarla partimizi renklendiren aile bireylerime ve arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler.

Aileler candır!

Aileler candır demiş miydim?

Ben parti esnasında 32 haftalık hamileydim. Normalde daha geç yapardım ama partiden 2 hafta sonra Amerika'ya uçacaktım ve elimizdeki en uygun tarih 3 ekimdi.Şansımıza o gün Kuşadası'nda hava da süperdi.

Güzel hava, güzel dostlar

"Ekin Dünyaya geliyor" partisinin detaylarına bakacak olursak:

Konsepte uygun ama cicilikten ödün vermeyen posterimiz:

Posterimiz, önünde yüzlerce fotoğraf çekilmek için vardı

Bavulun üzerinde duran dünya küresi ve onun üzerinde uyuyan bebeğimizi görebileceğiniz şeker hamurundan pastamız:

Kesmeye kıyamadığımız pastamız

Çubuğa takılı şeker hamuru kaplı kek toplarımız: (Cakepop deniliyormuş bunlara)

Dünyadan kek toplarımız

Esasında bebek odası için yaptırdığım uçan balonlu kapı süsü partimizde dekor olarak kullanıldı.

Modellerimiz de Ekin'in halası ve yakışıklı kuzeni

Ve dünya haritası baskılı deniz toplarımız misafirlere hediye olarak dağıtıldı. Ben bunları Aliexpress'den sipariş ettim.

Harita baskılı deniz topu

Bizim bebek kız olunca parti biraz cici bici oldu ama erkek bebeklere biraz daha ciddi bir seyahat konsepti hazırlanabilir. Pinterest'de çok güzel temalar var zira, bakmanızı öneririm.

Cici partimizin birbirinden cici misafirlerinin bir kısmı

Bu arada hamur işleri ve ortam düzenlemesi İzmir'den MissPastam tarafından yapıldı. Emeklerine sağlık!

Bence bebek partilerinin olmazsa olmazı baby shower oyunları! Birbirini çok da tanımayan onca misafirin kaynaşıp eğlenmesini sağlıyor. Kazananlara verilen küçük hediyeler de günün hatırası oluyor.

Bu kısmın seyahatle ilgisi olmadığı için kısa kısa yazıp geçiyorum. Oynattığımız oyunlar:

1- Herkes makaradan göz kararı bir ip parçası kesiyor. Hamilenin göbek çevresi ölçülüyor ve bu uzunluğa en yakın uzunlukta ipi kesmiş olan kazanıyor.

2- Bir fanus pirincin içine minik bir plastik emzik gizledik. Gözler kapalı şekilde emziği en kısa sürede bulan yarışmayı kazanıyor.

Gözler kapalı emziği arıyoruz

3- Dağıtılan boş kağıtlara 1 dakika içinde en fazla bebek eşyası yazan kişi de bu oyunun galibi. Yeni anneler avantajlı burada.

Daha önceki partilerde kavanoz maması alıp aromasını gösteren etiketi saklıyorduk. Herkes mamadan birer kaşık alıp mamanın neli olduğunu tahmin etmeye çalışıyordu. Ama bu oyunu benim partimde oynatmadık, çünkü baya zahmetli oluyor kaşık temini.

Bir bebek eşyasının ismini söyleyip misafirlerden ürünün piyasa satış fiyatını tahmin etmelerini istemek de yaygın oynatılan bir oyun.

Belki siz hamilelikte kaç kez uçağa bindiğinizi filan soran seyahat temalı bir quiz hazırlayıp en doğru cevapları vereni ödüllendirebilirsiniz.

Ekin'i beklerken bu parti sayesinde çok hoş bir gün geçirdim. Bizimle bu keyifli günü paylaşan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. Çok güzel fotoğraflarımız var ama konudan sapmamak için buraya koymuyorum.

Bu yazı ile Ekin'e "hem hayatımıza, hem de Ayağımın Tozuyla'ya hoş geldin" diyorum.

Umarım Ekin'in hayatı da öncesinde verdiğimiz parti gibi keyifli ve renkli olur. Temenni ettiğimiz gibi "dünyaya geldiğinden itibaren dünyayı gören ve anlayan" bir birey olarak yetişir.

Bu dileğimden de anlayacağınız gibi gezilerimiz devam edecek, bundan böyle tatillerde bebekle yollarda olmayı umuyoruz.

Okuyan herkese teşekkür ederim, çiçeği burnunda anneden sevgiler…

Son Yazılar
Yorum ( 8 )
 1. AYŞE ÇETİNÖZ
  12 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  süper olmuş ağzına sağlık .her okuyan partideymiş hissi yaşıyacak bende dahil ben torun bakma görevimden dolayı gelememiştim .ekinle gezilere gitme diyosun ya garantili çocuk bakılır .bilginize .biz 4 ayda ustalaştık bebeyinize bakmaya talibim yani seve seve .ekini sizi sevgiyle öpüyorum canım herşey gönlünüzce olsun.

 2. Misafir
  12 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Allah analı babalı büYütsün.. Tebrik ederim.. Parti çok sevimli olmuş.. Mutluluklar dilerim.. Birlikte gezmeye devam:))

 3. Mutludusler
  12 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Çok tebrik ederım.aLlah anAlı babalı buyutSun ınşallah. Mutlu huZurlu bır yasamı olsun… \r\n\r\nBeBeklı gezı yazılarınıZı da merakla beklıyorum.bız de OğlumuZla bIRlıkte gezıYoruz.Üç kişi gezmek daha keyıflı

 4. ARZU
  14 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  sevgili Melike,\r\n\r\nallah analı babalı, sizin gibi öğrenmeye, keşfetmeye ve evrimleşmeye meraklı ve istekli bir ailesi olduğu için ekin çok şanslı, umarım bu şansı daim olur.\r\nbirlikte güzel maceralarınızı bekliyoruz. biz bu yaz 2,5 yaşındaki kızımızla mini bir Avrupa turu yapacağız. yine senin güzel tavsiyelerinden faydalanacağım. \r\ntekrar tebrikler :)\r\nsevgiler,\r\n\r\narzu

 5. Erkut OZEN
  14 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Hem fikir iyi hem de ürünler bir harika. Belki bir daha ki sefere(!) düzenlenebilecek ciddi anlamda ilham verici bir organizasyon

 6. Canan
  16 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Melikecim,cok guzel gecmis parti,bekliyordum paylasmani zaten. telde irtibattaydik ama bir kez daha EKIN’iNe bir omur saglik ve guzel bir omur DILIYORUM.Ankaradan sevgiler,Canan

 7. melike Kutlay Cengiz
  19 Aralık 2015 at 22:00
  Cevapla

  Tüm güzel ve içten yorumlarınız için teşekkür ederim! Benden sevgiler bolca…

 8. Misafir
  27 Ocak 2016 at 22:00
  Cevapla

  henüz avrupa dışına çıkamasak da tüm tatilleri yurtdışı seyahatiyle değerlendiren bir çiftiz. bebek bekliyoruz ve bebekle nasıl gezeriz soruları sarmış durumda. bebekle tatil nasıl yapılır sizden öğreneceğiz sanırım 🙂 sevgiler

Bir cevap bırakın