Amerika’da Doğum Hakkında Sık Sorulan Sorular

Amerika’da Doğum Hakkında Sık Sorulan Sorular

Amerika’da doğum konusunda o kadar çok mail alıyorum ki, böyle bir yazı hazırlamayı borç bildim okuyucularıma. Aslında biraz hassas bir konu, ahkam kesmeye çekiniyorum. Umarım yanlış anlaşılmadan belli sorulara cevap vermeyi başarabilirim. Haydi iyi okumalar 🙂

Amerika’da doğumun avantajları nedir? Biz neden orada doğumu tercih ettik?

Amerika’da vatandaşlık toprak esasına dayalı olarak da veriliyor. Yani Amerika’da doğan her birey oranın vatandaşı olma hakkını kazanıyor. Kendi ülkemizi, Türkiye’yi elbette seviyoruz ama başka bir ülkenin daha vatandaşı olmak her zaman bir artıdır diye düşündük. 

Üstelik orta doğu kaynayan bir kazanken, Türkiye’de bombalar patlarken çocuğumuza bir B planı hediye etmek, kullanmayacak bile olsa yurtdışında yaşama fırsatı sunmak elimizden gelen en iyi şeydi.

Şu an Ekin Amerikan pasaportu ile bizim vize aldığımız ülkelere elini kolunu sallayıp giriyor. İleride staj veya iş imkanları çıktığında da vize konusu önünde bir engel teşkil etmeyecek.

Üniversite eğitimini Amerika’da tamamlamak isterse yabancı öğrenci tarifesinden değil, vatandaş tarifesinden yararlanacak, yani daha az para ödeyecek.

Türkiye’de okumak isterse de daha basit sınavlarla okullara yerleşme imkanı olabilecek. Burada bir parantez açayım, elbette Ekin’in “haketmediği yere kolayca girmesi” gibi bir amacımız yok. Zaten iyi bir üniversitede okumak için belli eğitim altyapısını almış olması gerekiyor. Sadece bizim yaşadığımız stresi, yarış atı sendromunu daha hafif atlatabileceğini umuyorum.

Erkekler için askerlik konusunda avantaj sağlayabilir Amerikan vatandaşı olmak.

Son olarak çocuk 21 yaşına geldiğinde anne baba ve kardeşlerine yeşil kart alabiliyor.

Kısacası farklı bir ülkenin vatandaşlığı her zaman bir anahtardır ve hangi kapıyı açacağını bilemiyoruz. 

Amerika’da doğumun anne için avantajları var mı?

Sadece çocuğun iyiliği için atlayıp doğuma gittik, ama orada yaşadığım 2 ay aslında hayatımın en tatlı, en rahat aylarıydı. İş stresinden uzak (gitmesem son güne kadar çalışacaktım, çok net!), çocuğa ve doğuma odaklandığım o güzel günleri unutamıyorum.

Bunun yanında katıldığımız anne bebek kursları, orada varolduğunu öğrendiğim ürünler (her amaca uygun bir ürün var, “ulan bunu da mı yapmışlar” demeden duramıyorsunuz) ufkumu epey genişletti.

Olgun bebeğin altını bağlamayı öğreniyor

Türkiye’de duyduğum hikayeler genelde “aslında normal doğum yapacaktım ama ….. olduğu için sezeryana döndük” şeklinde. Noktalı kısım herkeste farklı olabiliyor, ama çoğunluğu da bahaneden ibaret. Ben en azından normal doğum yapabildim.

Amerika’da size bebeği nasıl beslemek istediğinizi soruyorlar. Emzirmeyi veya formül mama ile beslemeyi tercih edebiliyorsunuz. Emzirmeyi tercih ederseniz de çok destekliyorlar. Benim gittiğim hastanede odaya gelen “emzirme danışmanları” olaya çok bilimsel yaklaşan, pozisyonları isimleriyle öğreten ve uygulatan kişilerdi. Göğsüm yara olmadan emzirmeye başladım ve bence çok başarılı devam etti.  

Amerika’da doğum yapınca etrafınızda “göğsüne soğan sür yara olmasın” veya “çocuğun ağzına nar suyu değdir gazı kolay çıksın” diyen batıl inançlı kimselerin olmaması da avantaj. “Acaba sütün yetmiyor mu” gibi sinir bozucu bir soruyu ancak Türkiye’ye döndüğünüzde duyabilirsiniz. 

Amerika’da doğum çok mu cool, sosyetikliğin göstergesi mi veya hiç dezavantajı olmayan mükemmel bir dünya mı?

Aslında yukarıda saydığım avantajlar bir nevi dezavantaj olarak da değerlendirilebilir. 

Boş durmaya alışkın olmadığım için işten ayrı kaldığıma üzüldüğüm zamanlar oldu. Bilgisayar başında işimi takip etmek zorunda kaldım, orada olmak istedim. 

Doğum esnasında annem babam ve Olgun yanımdaydı, ama diğer sevdiklerimin de yanımda olmasını isterdim. 

Türkiye’de aynı dili konuştuğum, nazımı çekeceğini bildiğim doktorum ile doğum yapmak varken orada 2 aydır yüzeysel tanıdığım bir doktor ile doğum yaptım.

Ben hamilelik dönemimde yoğurdumu evde mayalayan, haftanın belli günlerinde et, belli günlerinde balık tüketen, günlük süt içen dikkatli bir hamileydim. Oraya gidince beslenme düzenim istediğim gibi devam etmedi. Normalde patates yemeye ihtiyaç duymayan ben, orada patatessiz sofraya oturmadım neredeyse 🙂 Neyse ki çok yürüyüp az kilo almayı başardım. 

Türkiye’de çoğunlukla evde kendim yemek yapıyordum ama temizliğe mutlaka bir yardımcı alıyordum. Orada temizlik işlerini de Olgunla birlikte yapmak zorunda kaldık. Sosyetiklik şurda dursun, Türkiye’de elime Vileda almıyorken Amerika’da temzilik yaptım ben! Bir başkasının evinde olmak ve oranın hijyen koşullarını kendinize uydurmak da ayrı bir dert. Amerikan evlerinin genelde halıfleks kaplı olması çok sinir bozucu mesela. 

Süslü doğum odaları, artistik bir doğum fotoğrafçısı benim için sadece bir fantezi olarak kaldı. Çünkü Amerika’da bu işler daha pahalı. 

Hamilelik ve lohusalık dönemleri hormonların alt üst olduğu, duyguların şelale gibi aktığı dönemler. Uzaktayken aldığınız kötü bir haber sizi normalde etkileyeceğinden 10 kat daha fazla etkileyebiliyor.

Amerika’da doğumun en büyük dezavantajı da maliyeti. Türkiye’de bedava doğum yapabileceğinizi düşününce orada ödediğiniz paralar bir hayli yüksek. İster istemez bütçeyi zorluyor. Hele de bebeğin kuvöze girme ihtimalini düşünmek bile istemiyor insan; hem maddi, hem manevi anlamda.

Amerikan vatandaşları çok vergi ödüyormuş, doğru mu?

Vergi olayı tam bir kaos. Şükrü Kızılot’un, Cengiz Semercioğlu’nun son derece yüzeysel yazılmış köşe yazıları var internette dolaşan. Şu siteyi okursanız vergi konusunda çok da endişelenmeye gerek olmadığını anlarsınız: http://amerikanvergisi.com/genel-bilgiler/

İki ülke arasında çifte vergi anlaşması var, yani iki ülkeye de ayrı ayrı ödeme yapılmıyor. Gayrımenkul zenginiyseniz, borsadan veya faizden para kazanıyorsanız evet, Amerikan vergisi belinizi bükebilir ama maaşlı çalışanlar için veya serbest meslekler için Amerika vergisi pek sorun olmuyor. 

Doğuma gideceğimiz şehri nasıl seçtik?

Amerika’da doğum için meşhur bazı yerler var. Ben onların arasından doğumum kışa denk geldiği için San Diego’yu seçtim. Kaliforniya genel olarak yumuşak bir iklime sahip ve San Diego yaşamak için harika bir yer diye duymuştum. Benim San Diego notlarımı da buradan okuyabilirsiniz. 

New Jersey, Chicago, Toledo, Houston gibi yerler de doğum için çok tercih edilen şehirler. Belki benim bilmediğim başka şehirler de vardır.  

Doğum turizminin yoğun olduğu şehirlerde hastaneler bizim gibi doğuma gelenlere özel fiyat paketleri sunuyor. Yani Amerika’nın X kasabasında yaşayan bir tanıdığınızın şehrinde doğum yapmak her zaman maddi anlamda avantajlı olmayabilir. 

San Diego’da hamilelik çok keyifliydi

Doğuma gideceğimiz şehirde hastane ve doktor tercihini neye göre yaptık?

Bu konuda size yardımcı olabilecek bir sürü aracı şirket var. Aracı şirketler tabii ki size sağladıkları hizmetin karşılığında paralarını alıyorlar.

Biz herhangi bir aracı şirketle anlaşmadık, süreci tamamen kendimiz yürüttük. Bu da belli bir çaba ve zaman harcattı bize. Sonucunda hem çok şey öğrendik, hem de doğumu daha ucuza getirdik. Ben firma ile gitmediğime çok memnunum ama siz kendinizi nasıl daha rahat hissedecekseniz o şekilde gidin diyorum. Hamile kişinin kafası rahat olmalı.

Hastane ve doktor seçim sürecini 5 maddede özetlersem:

1- Ben önce doğum yapacağım hastaneyi belirledim, ki burada daha önce orada doğum yapmış bir arkadaşımın önerisini dikkate aldım. Hastaneye telefon açıp fiyat sorduk.

2- Hastanenin sitesine girip orası ile anlaşmalı doktorların listesine baktık. 

3- Listedeki doktorlardan gözüme kestirdiklerimin Yelp‘deki yorumlarını okuduk. 

4- Yorumları beğendiysek ofislere telefon açıp fiyat teklifi aldık.

5- Beğendiğim 2-3 doktordan randevu alıp San Diego’ya gidince yüzyüze görüşüp birini seçmeye niyetlendim, ama daha sonra ilk gittiğim doktoru gayet beğendim ve maliyeti azaltmak adına diğer doktorlara gitmedim.

Merak edip araştırmak isterseniz doğum yaptığım hastanenin adı Sharp Mary Birch. Doktorum ise Anmar Mansour idi. 

Benim doktorum yabancıydı ama Amerika’da Türk doktorlar da var. Bir çok hamile Türk doktora gitmeyi tercih ediyor, hatta doktora göre şehir tercihi yapıyor. Siz de böyle yapabilirsiniz. 

San Diego’da kalacağımız evi nasıl bulduk?

Uçak biletimizi aldık, doktorumuzu aşağı yukarı belirledik. Sıra geldi ev ayarlamaya. 

Aracı bir şirketle giderseniz onlar size ev buluyor ama bizim gibi işi ekonomik halletmek isterseniz airbnb.com gayet başarılı. Airbnb’nin kredi kartından parçalı çekim yapması da bir avantaj. 

Oradan içinize sinen bir ev bulamazsanız San Diego’da emlakçılık yapan Türk bir arkadaşım var, mail adresini verebilirim isteyenlere. 

Evimizin bulunduğu cadde, Pacific Beach

Amerika’ya hamileliğin hangi evresinde gittik ve orada ne kadar kaldık?

En geç 32. haftada gitmeyi öneriyorlar ama ben 33+4 de gittim. Eğer normal doğum düşünüyorsanız işi garantiye almak için 60-70 gün arası bir konaklama ayarlamanız iyi olur. Dönüş biletinizi çocuğun muhtemel doğum tarihinden 20 gün sonrasına almayı düşünebilirsiniz. 

Amerika’ya girişte geliş amacınızı söylemeniz gerekiyor mu?

Girişte hamileliği gizlemek veya söylemekle ilgili karşıt görüşler var. Kapıdan döndürülenler olduğunu da duyuyorum. Açıkçası bu konuda bir otorite olmadığım için çok yorum yapmak istemiyorum, tavsiye de veremiyorum.   

Bizim tecrübemiz şu şekildeydi: Kendiliğimizden hamile olduğumu söylemedik ama “doğuma mı geldiniz?” dediklerinde inkar da etmedik. Sorumluluklarımızı hatırlattılar, yani doktor ve hastane ücretlerini ödeyip faturaları bir sonraki sefere ülkeye girişte yanımızda bulundurmamız gerektiğini söylediler. O şekilde giriş yaptık.

Yanınızdaki parayı bildirmenizi istiyorlar. 10000 doların üzerinde bir paranız varsa ekstra bir form doldurtuyorlar. 

Dediğim gibi, bu konuda herkes farklı bir tecrübeye sahip olabilir, biraz da girişte karşınıza çıkan memurun tutumuna bağlı. 

Amerika’ya kiminle gittim?

Ben Amerika’ya eşim Olgunla gittim. Olgun çalıştığı şirketten “evden çalışma izni” aldı. 2 ay boyunca birlikteydik, doğum zamanı annem ve babam da geldiler.

Eşlerinin işi bırakma veya uzaktan çalışma imkanı olmayan hamile arkadaşlar genelde anneleriyle gitmeyi tercih ediyorlar.

Bence kiminle gittiğiniz önemli. Yanında rahat edebileceğiniz, sizi kasvete sürüklemeyecek birini alın yanınıza.

Bazı aracı firmalar size arkadaşlık da edebiliyor. Bu şekilde bir firma ile anlaşıp yalnız giden hamileler de var. Bu durumda eşler en son doğuma geliyor. Ama bunun için sağlam bir psikoloji lazım, ben illa ki yanımda bir yakınım olsun isterdim sanırım.

Amerika’da normal doğum mu yapılıyor, epidural anestezi uyguluyorlar mı, doğum sürecini nasıl atlattım?

Amerika’da parasını siz ödediğiniz takdirde ister normal doğum, ister sezeryan yapabiliyorsunuz. 

Sezeryan daha pahalı.

Mümkünse öncelikle normal doğum öneriliyor. 

Amerika’da insanlar doğal doğum yanlısı. İlaçsız epiduralsiz doğumu destekliyorlar. Doğum odalarında sancı ile başetmenizi kolaylaştıracak pilates topları, duş, film izleme imkanları filan var.  

Zaten bizim gibi zırt pırt ultrasona da girmiyorlar. Bazıları cinsiyeti doğumda öğrenmeyi tercih ediyor. 

Nst yi sadece doğumdan önce çekildim ben, öyle 35. haftadan sonra her hafta nst gibi bir uygulama yoktu. 

Benim doğum sürecim suyumun gelmesi ile başladı, sancı yetersiz olduğu için suni sancı verdiler. Bir süre sonra da benim talebim üzerine epidural anestezi yapıldı. Çok sancı çektiğim söylenemez.

Doğum ekibi son derece sıcak ve profosyoneldi. Şükran günü tatili olmasına rağmen herkes işini zevkle yapıyor gibiydi. Son yarım saate kadar hemşireler, annem ve Olgunla birlikteydim. Son anda doktor geldi ve doğum gerçekleşti.

Amerika’da doğum sonrası en önem verilen şey bebek ile annenin ten tene teması. Öyle çocuğu doğar doğmaz alıp ölçüp tartıp giydirmiyorlar. Çocuk çıkar çıkmaz üzeri hemen hızlıca silinip annenin göğsüne yatırılıyor. 1-1,5 saat boyunca bebeği kimse almıyor üstünüzden. “Skin to skin” dedikleri bu olayı ben önce çok ciddiye almamıştım ama yaşayınca gördüm ki muhteşem bir duyguymuş. Bence süt salgısına çok olumlu bir etkisi var. Türkiye’de bu hakkımızı gaspetmeleri cidden çok acı.

Bana ilginç ve güzel gelen bir detay da, çocuk doğduğundan itibaren sizin yanınızdan asla ayrılmıyor. Bütün testler odanızda yapılıyor. Hem size, hem bebeğe birer bileklik takılıyor ve bu bilekliklerdeki sensörler bebeğin annesinden uzaklaştığını hissederse tüm hastaneye alarm veriliyor. Kapılar, asansörler kilitleniyor vs… Hastaneden çıkarken de kimlik kontrolü yapıyorlar. Yani çocuğunuzun başka bir bebekle karışması veya kaçırılması ihtimali sıfır. 

Pasaport çıkartma işlemi ne kadar sürüyor?

Bebek doğduktan sonra prosedürel olarak yapılması gerekenleri 6 maddede sayıyorum

1- Hastande bir form doldurup “birth certificate” isimli doğum belgesini ve çocuğun Social Security Number (SSN) denilen bizim tc no gibi bir numara talep ediyorsunuz.

2- Birth Certificate birkaç gün içinde hazır oluyor ve bunu resmi bir yerden teslim alıyorsunuz (nereden teslim alacağınızı hastane söylüyor size). En az 2 kopya almanız öneriliyor, tanesi 28 dolar. 

SSN numarası ise adresinize postalanacak. Bundan sonraki kısmı SSN postaya geldikten sonra da yapabilirsiniz ama aceleniz varsa illa SSN’i beklemenize gerek yok.

3- Pasaporta başvuru için randevu alıyorsunuz

4- Pasaporta koymak için bir vesikalık fotoğraf çektiriyorsunuz. CVS lerde filan çekiyorlar. Evde kendiniz de çekebilirsiniz ama onlar daha bir işin ehli sanki.

5- Randevu aldığınız tarihte pasaport ofisine gidip belgelerinizi elden sunuyorsunuz ve bebeğin sizin olduğuna yemin ediyorsunuz (bu kısım biraz komik)

6- Pasaportun adresinize postalanmasını bekliyorsunuz.

Tüm bu süreç yaklaşık 10-12 gün sürüyor. Ve pasaportu alır almaz Türkiye’ye dönebiliyorsunuz. 

Dönüşte uçak yolculuğu sorun oluyor mu?

Yenidoğan bebekle uçmak gayet kolay. Uçak aksamının sesi bebekleri çok rahatlatıyor ve uyutuyor. Genelde uyku ve emme ile geçiyor. Şanslıysanız havayolundan bebek pusetli bir koltuk ayarlayabilirsiniz. 

En can alıcı soru, Amerika’da doğum yapmanın maliyeti nedir?

Herkesin harcama kalemleri, lüks ve konfor anlayışı farklı olduğu için net bir şey söylemek doğru olmayacaktır.Yine de 2015 yılında bizim ana kalemler ne kadar tuttu örnek vereyim, aşağıda da 2018’deki güncel fiyatları paylaşacağım:

Doktor: 3150 dolar

Hastane: 2250 dolar

Epidural: 850 dolar

Ev kirası: 6000 dolar

Araba kirası: 1900 dolar

Uçak parası: 2000 dolar 

Bunlar bizim seçtiğimiz doktor, hastane ve ev için geçerli. Evi daha lüks bir muhitte tutup 10bin dolar da harcayabilirsiniz, daha kötü bir yerde tutup 4-5 e de halledebilirsiniz (San Diego için 5 in altı biraz zor). Biz direkt olsun diye THY ile uçtuk ama daha ucuz havayolu seçilebilirdi. Arabamız Toyota Camry idi, siz daha lüksünü kiralamak istebilirsiniz.

Doktor ve hastane için de farklı fiyatlar almanız mümkün. Benim hastane için söylediğim rakam normal doğum ve 1 gece kalma fiyatı. Sezeryan olursa, 2 gece konaklanırsa fiyat artıyor.

Biz olabildiğince işi ekonomik hallettik, ve  yaptığımız kıyafet, elektronik, bebek eşyaları alışverişleri, Las Vegas gezisi de dahil olmak üzere toplamda 27 bin dolar harcadık. Bu fiyata eşimle ikimizin harcamaları dahil. Annemle babam 15 gün bizimleydiler ama onların bütçesi ayrıydı.

Alışveriş kısmını saymazsanız da bu işi 20 bin doların altına halletmek mümkün değil diyebiliriz.

Eğer bir firma ile anlaşacaksanız maliyetiniz muhtemelen 30-35bin doları geçecektir.

İşlerin yolunda gitmemesi, annenin veya bebeğin yoğun bakıma, kuvöze girmesi durumunda maliyetler çok artıyor. Umarım kimsenin başına gelmez ama hazırlıklı olmakta fayda var.

Bahsettiğim maliyetleri “doğum parası” olarak düşünürseniz hiç akıl karı değil, neticede Türkiye’de çok çok daha ucuza hatta bedavaya doğum yapılabilir. Ama ödediğiniz bu ücret ile “vatandaşlık” satın aldığınızı düşününce kulağa daha makul geliyor. Bence çocuğa bırakmak için iyi bir miras. 

2018’den gelen ek bilgi: Ocak başında 2. çocuğumuzu kucağımızı almak için tekrar San Diego’ya geldik. Doktor ve hastane fiyatlarındaki değişiklikleri aktarmak istiyorum:

Aynı doktoru tercih ettim (Dr Anmar Mansour), fiyatı 4500 dolara yükselmiş, peşin ödemeniz durumunda 4050 dolar. Piyasada daha ucuz doktorlar da var, daha pahalıları da.

Hastanem de aynı (Sharp Mary Birch), fakat onda da artık normal doğum bile yapsanız 2 gece konaklama gerekiyor ve fiyat 4300 dolar olarak güncellenmiş.

Epidural ücreti: 940 dolar

Sezeryan için fiyat bilgisi de çok soruluyor: Hastane ücreti 5200 dolar, epidural 800 dolar. Benim gittiğim doktor ise sezeryan için 4700 dolar alıyor.

2018’de diğer gider kalemlerimiz ise hemen hemen aynı: Evimiz biraz daha pahalı ama arabayı kişisel bir kontakt aracılığı ile kiraladık ve daha ucuz oldu.

Uçak parası ise Ekin 2 yaşını geçtiği için 3000 dolar gibi tuttu.

Bu geldiğimizde dolar kuru 4’e yaklaştığı için ve geçen seferden bebek malzemelerimiz tam olduğu için daha az alışveriş yapıyoruz.

Umarım beklenmeyen bir harcama yapmadan sağ salim geri döneriz.

Bildiklerimi ve tecrübelerimi ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Umarım kafalardaki soru işaretlerini dindirebilmişimdir. Daha özel sorularınız için iletişim bölümünden, sosyal medyadan veya bu yazıya yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz.

Herkese mutlu günler dilerim…

Son Yazılar
Yorum ( 63 )
 1. istemihan ulusoy
  21 Eylül 2016 at 21:00
  Cevapla

  ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSInız İlave etmek gerekirse bizim zamanımızda doğumla birlikde anneye de oturma izni veriliyordu. birde çocuk erkek olursa 18 inden sonra gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda ayrıca askerlik problemi söz konusu olabiliyor\r\nsağlık ve mutlulukla büyütmeniz dileği ile selamlar

 2. Tugba
  21 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  Yazınız çok yardımcı oldu zira şuan HAMİLELİGİM 31+3 Fakat çok kararsızız hala. Size birkaç sorum olacak yardımcı olabilirseniz.oncelikle downtown da bir ev bulduk 2.750 dolar kirasi fakat bize pahalı geldi sizce fiyat, hastaneye göre lokasyon ve 2 ay orada yaşayacağımız düşünülürse downtown mu yoksa pasific beach ya da alternatif bir bölge mi önerirsiniz? Airbnb mi avantajlı emlakci arkadaşınız mi daha uygun yardımcı olur, öyleyse telefon mail verebilir misiniz? Siz ev için ne kadar depozito ödemiştiniz? Anne bebek kursu hastanenin miydi, ücreti ne kadardı? Son olarak bebeğiniz için bebek arabası, kozmetikler , elektronik , kıyafet vs her tür ihtiyac ALİŞVERİŞLERİ en uygun fiyata nerelerden yapılır tecrübelerinizi maille yollayabilir misiniz ? Çok uzun oldu ama en kısa zamanda yanıtlayabilirsniz çok yardımcı olmuş olursunuz .şimdiden teşekkürler

 3. melike kutlay cengiz
  23 Ekim 2016 at 21:00
  Cevapla

  mERHABA, TEKNİK BİR PROBLEMDEN DOLAYI MAİL ADRESİNİZE ULAŞAMIYORUM. bANA İLTEİŞİM BÖLÜMÜNDEN AYNI MESAJI YOLLAYABİLİR MİSİNİZ? bURADAN DA ÇOK KISA CEVAPLAMAYA ÇALIŞAYIM, EV FİYATLARI DEDİĞİNİZ ARALKTA, sAN dİEGO İÇİN NORMALİ BU. aRABA KİRALAYACAKSANIZ bEACHLER DAHA HUZURLU. dOWNTOWN DA OLSA pACİFC BEACH DE OLSA HASTANEYE UZAKLIK ÇOK DEĞİŞMİYOR. hASTANEYE EN FAZLA 20 DK UZAKLIKTA OLMAK İDEAL.bEBEK ALIŞVERİŞİ İÇİN BABY’S R US, BUY BUY BABY VE aMAZON’U KULLANDIM. mAİLDE DAHA AYRINTILI YAZARIM, SEVGİLER.

 4. hakkı
  12 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  yazınız için teşekkürler, size izninizle birkaç soru yoneltmek istiyorum.\r\n1. hangı havaalanından giriş yaptınız?\r\n2. yanınızda bulundurduğunuz miktar ne kadardı? (sorun olmaz ise)\r\n3. gitmeden önce hastane veya doktorunuzdan bir belge aldınız mı? giriş memuruna gösteririz lazım olursa diye dusunerek?\r\n4. daha önceden vizenız var mıydı?\r\nşimdiden çok teşekkur ederim.

 5. melike kutlay cengiz
  13 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  Biz Los Angeles’dan giriş yaptık. Yanımızda 12bin dolar filan vrdı sanırım ama 10bini geçince ayrı bir prosedür uygulanıyor, form dolduruluyor. 10 bini geçmemek daha rahat olabilir. 10bin dolar aile başına rakam bu arada. Gitmeden önce giriş memuruna göstermek üzere bir belge almadık. Uçağa göstermek için “uçabilir” izni aldık sadece. Doğum öncesi tesadüfen 10 yıllık vize bitmişti. Yeni vize aldım. Ama önceden 4 kez amerikaya gitmiştim.

 6. seray
  21 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  arkadaşlar ben 4 yıl önce kendi imkanlarımla daha önce hiçyurt dısına çıkmamış yeterli derecede ingilizcesi de olmayan memur maaşlı bir insan olarak tek başıma gittim geldim. cesur olun vize alabilmişseniz bileti alıp varmıssanız sokakta da doğum yapsanız cocugunuz amerikalı. facebookta harvey rahimian adında biri var. doktor yanında calışıyor orada tanıstım. ona yazın bir melektir az cok türkçesi de var aslı azeri . merak etmeyin sarkmaz 🙂 duygusal anlamda kadın seviyor mu emin değilim . beb çok faydasını gördüm. aklınızda ne varsa ona sorun.

 7. Elcin
  24 Aralık 2016 at 21:00
  Cevapla

  Seray hanim dediginiz beyefendiyi aradim gorustum birde size ulasmak istiyorum soyadinizi yazabilrimisiniz

 8. Ozge
  1 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  mELİKE hANIM YAZINIZ İCİN COK TESEKKURLER. hASTANE VE DOKTORUNUZUN İSMİ NEYDİ OGRENEBİLİR MİYİM?

 9. melike kutlay cengiz
  3 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  Yazının içinde isimler geçiyor Özge Hanım

 10. Aybike
  7 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  Niçin hiç olumsuz yorum yok? Herşey mükemmel mi yani? Hiç Güven vermiyor!

 11. melike Kutlay Cengiz
  7 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  Dezavantajlarını da yazıda anlattım, öyle mükemmel bir dünya değil dedim. İyi okumanızı öneririm.

 12. Mehtap
  13 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  Bir sitede amerika’ya turist vizesi ile giriş yapıp doğum yaparsanız, turıst vızenız omur boyu ıptal ediliyOr diye OkUdum. Sanırım duRumun Anlaşılan ajansın bu işi vergilEndirip vergilendirmemesi ile ilgili. Ben de kendim organize etmeyi PlanlıyOrum. Acaba vize BaŞvurusunda doğum için gittiğimizi belirtmek gerekli mi? Gerçi özellikle belirtmediğinizi söylediniz yazıda. TurisTik vize ile mi gittiniz?

 13. Melike kutlay cEngiz
  14 Ocak 2017 at 21:00
  Cevapla

  Biz turist vizesi ile giris yaptik. Su an icin vizemiz iptal degil. Bir daha giriste sorun yasayacaK miyiz bilmiyOrum ama bircok arkadasim dogumdan sonra gitti, sorun yasamadi. Ben onceden de bircok kez amerikaya gitmistim. Vize basvurusunda dogum icin demeyin ama ulkEye giristeki memura soylenebilir, size kalmis.

 14. Müge
  10 Nisan 2017 at 16:10
  Cevapla

  melike hanım , ayrıntılı yazınız benim için çok faydalı oldu. Tek bir sorum olacak zika viriüsü riski o dönemde de var mıydı? Sivrisinek vb sorun yaratan bir durumla karşılaştınız mı?

  • Melike Kutlay
   10 Nisan 2017 at 16:48

   Sanırım vardı ama ben pek uzerinde durmadım o konunun. Oradayken de pek bahsi gecmedi. Takılacak bir konu degil bence, gitme kararınızı etkilememeli diye dusunuyorum.

 15. Zuhal
  7 Mayıs 2017 at 17:44
  Cevapla

  Merhaba

  Yazınız çok faydalı oldu. Teşekkürler. Biz de Amerika’da doğumu düşünüyoruz. Sizden emlakçı konusunda bilgi almak isterim. Detaylı bilgi paylaşır mısınız ?

  zuhalsarioglu@hotmail.com

  Teşekkürler.

 16. sevinç
  30 Haziran 2017 at 14:27
  Cevapla

  merhaba,
  çok detaylı bir anlatım olmuş. çok teşekkürler. biz de san diegoda doktor ve hastane arayışındayız. doktor ve hastaneden memnun kaldınız mı? biraz daha detay verebilir misiniz? çok teşekkürler

  • Melike Kutlay
   3 Temmuz 2017 at 02:03

   Merhaba, hastaneden memnun kaldım. Doktorlarla ilgili herkesin beklentisi farklı olduğu icin tavsiye etmeyi riskli buluyorum. Ayrıntı soruları mail yoluyla konuşabiliriz.

 17. eser
  2 Temmuz 2017 at 16:59
  Cevapla

  merhaba, yazınız için teşekkürler, ayrıntılarıyla yazmışsınız, gerçekten yardımcı oldu. Benim bazı sorularım olacak zaman bulup yanıtlarsanız çok sevinirim. Önce kendimi tanıtayım. 15 haftalık hamileyim aralık ayında doğumu bekliyoruz. Benzer sebeplerle doğumu USA de yapmaya karar verdim. Siz normal doğum yapmışsınız epidural isteyerek. Doğum öncesi doğum müdahaleleri ile ilgili bilgi verildi mi size? Örneğin forceps, vakum, amniyotomi, epizyotomi uygulamaları….epidural gibi bu uygulamalarda annenin rızasıyla mı yoksa bir rutin işlem olarak uygulanıyor mu?ikinci sorum yeni doğan bebeğe yapılan rutin uygulamalar ile ilgili olacak. Örneğin Türkiye de bir rutin olarak yeni doğana K vitamini ve hepatit aşısı yapılıyor. Sizin hastanenizde nasıldı, bebeğinize neler yapıldı(aşı, vitamin v.s) ve bunlar yine sizler bilgilendirilerek ve rızanız alınarak mı yapıldı?
  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim
  Sevgiler
  Eser

  • Melike Kutlay
   3 Temmuz 2017 at 02:01

   Merhaba! Güzel sorunuz icin teşekkürler. Epidural annenin talebi ile yapılıyor, orada esas teşvik edilen ilaçsız doğal Doğum. Süreçler hakkında bilgi veriliyor, bakış açınızla ilgili anket yapılıyor. Epizyotomiye ne kadar razısın puanlıyorsun.
   Bebeğe K vitamini ve hepatit b aşılari yapıldı, bilgi verildi ve ben onayladım diye hatırlıyorum. Aslinda onay isteyip istemediklerine cok dikkat etmedim dogrusu.
   Bana da Doğumdan sonra grip asisi ve başka bir asi daha yapılacaktı ama ben Türkiye’de oldum deyip asinin birini reddetmişim mesela…

 18. Sule
  20 Temmuz 2017 at 00:29
  Cevapla

  Merhaba Melike hanım yazınız çok açıklayıcı olmuş bana da bir umut oldunuz benzer şeyleri düşünüyoruz. Ben ikinci doğumu Amerika’da yapmayı planlıyorum. Sezeryan olmuştum ilkinde oradaki prosedür nedir burda ikinci sezeryan oluyor ve planlı olarak 40.haftadan öncede alıyorlar oradaki durumu nasıl öğrenebilirim

  • Melike Kutlay
   20 Temmuz 2017 at 09:00

   Merhaba! Bildiğim kadarıyla orada da doktorunuzla konuşup sezeryan talep edebilirsiniz. Tabi tarihe de birlikte karar veriyor olursunuz. Sorun olacağıni sanmıyorum.

 19. Simge
  18 Eylül 2017 at 09:36
  Cevapla

  Merhaba Melike Hanım,
  Öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler, bu konuda çok az kaynak bulabilirken hem özet hem de tüm önemli noktalara değinen derli toplu bu güzel yazı çok faydalı olmuş!
  Ben de 2 ay sonra 34.haftamda San Diego’ya sizin doğum gerçekleştirdiğiniz hastanede doğum yapmak üzere gitmeyi planlıyorum. Daha önce birkaç arkadaşım da San Diego’da doğumunu gerçekleştirdi. Yalnız sizin hastanede doğum yapan bir tanesi özelllikle doktor seçiminde bulunmamış, klinikte sırası gelen doktora muayenelerini yaptırıp doğum için yine aynı sistemle ilerlemişti. Siz bu konuda ne düşünürsünüz deneyimlerinizden. Ben de aynı hastanede olucam, bu şekilde mi ilerlesem yoksa hala orda çalışıyorsa sizin doktoru tavsiye edermisiniz? Fikir verebilriseniz sevinirim. Sevgiler ve çok teşekkürler, Simge

  • Melike Kutlay
   18 Eylül 2017 at 11:48

   Merhaba Simge Hanım, bebeğiniz sağlıkla gelsin. Arkadaşınız tek bir doktor seçmemiş ama bir klinik seçmiş anladığım kadarıyla. Yani ben tek bir doktorun ofisine giderken, o 5-6 doktorun çalıştığı bir kliniğe gitmiş. West Coast OBGYN bu sistemle çalışan çok popüler bir klinik mesela. Benim doktorumun alt katındakdı ofisleri. Doğumuna da o klinikteki doktorlardan hangisi nöbetçiyse o girmiştir. Ben tek bir muhattabım olması için klinik sistemini değil, tek çalışan bir doktoru tercih etmiştim. Kliniğin avantajı da var: doğumda doktorun işi çıktı gibi bir sürprizle karşılaşmıyorsunuz. Ve klinikler daha ucuz oluyor. Bence tercih edilebilir. Benim doktor da iyiydi ama ben doktor tavsiye etmeye korkan bir insanım, herkesin beklentileri çok farklı çünkü.

 20. Zeynep
  27 Ekim 2017 at 22:23
  Cevapla

  Merhaba,
  Yaziniz gercekten aydinlatici olmus bebeginizi saglikla buyutmenizi dilerim. Ben 16 haftalik hamileyim ve Amerika’da baska bir eyalette bir yakinimin yanina giderek dogum yapmayi planliyorum. Size sorum su, doktorlarin belli bir haftadan sonra (28. hafta) hasta kabul etmediklerini duydum. Bu durum genelde boyle mi? Sizin boyle bir duyumunuz veya yasadiginiz olay oldu mu? Verdiginiz bilgiye gore 33+4’te gitmissiniz, doktorunuzdan gitmeden once ve sonrasinda tarafiniza bu konuda bir uyarida bulundu mu? Herhangi bir doktor bulmadan gidersem bu haftadan sonra beni kabul etmeleri zor olur mu?

  • Melike Kutlay
   31 Ekim 2017 at 20:31

   Merhaba! O tür söylemleri ben de duydum ama sizi ortada bırakacaklarını zannetmiyorum. Hele de benim gittiğim yer zaten bizim gibi gidenlerle dolu, dolayısıyla öyle bir şey söz konusu değil. Sizin gideceğiniz yeri bilmiyorum, belki orada birkaç doktoru arayıp fikir sorabilirsiniz. Sağlıkla gelsin bebeğiniz, sevgiler.

 21. Hıdır Rüzgar
  6 Aralık 2017 at 21:42
  Cevapla

  Yazınız çok açıklayıcı teşekkürler. Sadece çocuğun Türkiye’de oturum izniyle ilgili neler yaptınız. İlave olarak oturum izni için gerekli belgeleri yazabilirseniz çok memnun oluruz.

  • Melike Kutlay
   7 Aralık 2017 at 12:35

   Çocuğa Türkiye’den oturum izni almamıza gerek kalmadı çünkü belirttiğim gibi biz TC vatandaşlığı da aldık. O yüzden vatandaşlık almayanların prosedürlerini bilmiyorum maalesef.

  • cem s.
   25 Ocak 2018 at 01:42

   yabanci uyruklu oldugu zaman tc vatandasligi olmazsa il goc idaresinden randevu olusturuluyor,bu formlari doldurup randevu tarihinizde anne baba ve bebeğinizle birlikte gidiyor eksiksiz olarak evraklari teslim edip 2 hafta icinde adresinize oturum izni karti gonderiyorlar fakat istenilen belgeleri goc idaresi resmi sitesinden temin edebilir,eksiksiz gitmeye ozen gosteriniz yoksa kesinlikle yardimci olmuyorlar. ( 2 cocugumda abd vatandasi deneyimim ordan geliyor )

 22. ZEYNEP YORULMAZ
  24 Ocak 2018 at 10:30
  Cevapla

  Melike Hanım merhabalar,

  Bilgilendirici yazınız gerçekten çok faydalı. Sharp Mary Birch den biz de fiyat aldık. Size sormak istediğim hususlar var, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Normalde Türkiye’de doğum paketi fiyatlarına “bebeğin ilk muayenesi”, “ilk aşısı”, “topuk kanı tarama testi”, “metabolik tarama testi” ve “işitme testleri” dahil oluyor. Sharp Mary Birch den aldığımız teklifte newborn care “hariç” yazmaktadır. Bu durumda bebeğe herhangi bir test yaptırmıyorlar diye anlıyorum. Tabii ki hastaneye ben bu hususu yine teyit edeceğim. Ancak, sizin bebeğinizde durum nasıl oldu öğrenmek isterim. Bana mail atarsanız ve kontaktta kalırsak çok sevinirim.

  Teşekkürler,

  • Melike Kutlay
   29 Ocak 2018 at 10:59

   O testlerin hepsi pakete dahil aslında. İlk pediyatrist muaynesi de var hatta. Newborn care olarak farklı bir şeyi kastediyor olmalılar. Biz paketteki tekliften başka hibir para ödemedik. Hatta şu an yine San Diego’dayız, şartlar aynen geçerli, sadece fiyat yüksek 😉

 23. İpek Özgen
  5 Şubat 2018 at 11:50
  Cevapla

  Zevkle okudum 👌🏻

 24. Murat
  5 Şubat 2018 at 22:28
  Cevapla

  Merhaba,

  Yazınız çok bilgilendirici olmuş teşekkürler.
  2018 de hangi bölgeden ev kiraladınız ve aylık kirası ne kadardı?
  1+1, yada 2+1 detay verebilir misiniz?

  • Olgun Cengiz
   10 Şubat 2018 at 07:51

   Bu seferki evimiz Bankers Hill diye bir muhitte. Çok merkezi. Etrafında yürüyerek yapılacak şeyler var. 2+1 ev ve 6600 dolar 66 günlük kirası, hizmet bedeli dahil. 1+1 ler daha ucuz olacaktır tabii ki. Ama 5000 in altında ev bulmak biraz zor.

 25. Ceren aykurt
  8 Şubat 2018 at 23:49
  Cevapla

  Melike hanım, bende 4 hafta sonra sandiegoya doğum için gelmeyi planlauanlardanım. Doktorumu oraya gidince ayarlama şansım nedir, eşyalı ev için airbnb çok pahalı çünkü hep bir gecelik fiyatlandırılmış. Size buranın hativinde ulsşabileceğim ni mail adresi var mı

 26. Marina Kulaksizoglu
  22 Mart 2018 at 22:10
  Cevapla

  Melike hanim merhaba, yaziniz cok aydinlatici cok tesekkurler. Bende 4.5 aylik hamileyim San Diego da dogum yapmayi ve oraya 28 hafta da gitmeyi planliyorum. SMB hastanesi ile gorusup fiyat aldim uygun buldum. Doktor icin bir short list gonderdiler simdi o listedeki doktorlar ile gorusuyorum.
  Ev konusunda size danismak istiyorum. Sizin calistiginiz ve tavsiye edeceginiz bir emlakci var mi acaba ? Yada airbnb icin hangi bolgeyi secebilecegimiz konusunda tavsiyede bulunabilir misiniz ?

  Simdiden tesekkur ederim

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:40

   Merhaba, ev bölgesi olarak Bankers Hill di bu seferki, çok memnun kaldık. Geçen seferki Pacific Beach i de sahile yakınlığından ötürü seviyorduk. Araba olduktan sonra her yer güzel ama evden yürüyerek çıkmayı düşlüyorsanız Downtown bölgesine bakın derim.

 27. Nermin
  25 Mart 2018 at 22:48
  Cevapla

  Zaman ayırıp deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkürler…Cesaret verdiniz 10 haftalık gebeyim daha önce turist vizem var ve Amerika’ya gezimde oldu… şimdi iki arkadaş aramızda 1 hafta var sizinle aynı sebeplerden dolayı abd de Doğum yapmak istiyoruz… bizlere yardımcı olurmusunuz

  nerminsenol@hotmail.com

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:38

   İletişim bölümünde ne konuda yardım istediğinizi yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

 28. Gülşah
  26 Mart 2018 at 10:54
  Cevapla

  Yazınız çok açıklayıcı olmuş elinize sağlık❤️ Ben de 19 haftalık hamilym, vizemi aldım, şuan hastane seçme aşamasındayım.. benim sorum turist vizesiyle ev ve araba kiralayabiliyor muyuz? Bir de turistler için sağlık sigortaları var mı, varsa ne gibi avantajları olabilir? Teşekkür ederim..

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:38

   Merhaba, biz de turist vizesi ile ev ve araba kiraladık zaten. Ama sağlık sigortası olduğunu sanmıyorum. Ancak Türkiye’den seyahat sigortası yaptırabilirsiniz ama o da doğumu kapsamaz. Biz sigortasız yaptık her şeyi. Sigorta yaptıranı da hiç duymadım açıkçası.

 29. Sevil
  29 Mart 2018 at 00:58
  Cevapla

  Merhaba bilgilenidirici yazınız çok güzel olmus emeğinize sağlık. Ben 22 haftalık hamileyim ve amerikada yada kanada da dogum yapmak istiyorum. Araştırdıgım kadarı ile amerika ile kanadanın sağlamış oldugu vatandaşlık hakları aynı. Kanada maliyet açısından birazdaha avantajlı oldugu için kanadaya yönelmiş durumdayız. Sizin bu konuda bilginiz varmı kanadada dogumu araştırmışlıydınız? Ayrıca instagramdan da sizi takip ediyorum orada yanlış hatırlamıyorsam hemşirenizin türk oldugundan bahsetmiştiniz öymiydi

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:36

   Kanada hakkında hiç fikrim yok maalesef, garantör filan istendiğini duymuştum. Prosedür biraz farklı galiba. Hemşirem Türk değildi bu arada 🙂

 30. gizem ISIK
  3 Nisan 2018 at 02:18
  Cevapla

  merhaba ilk defa boyle bir yere yorum atiyorum:)bir cok yazi okudum ABD de dogum konulu fakat en guzel detayli ve geyige cevirilmemis bir yazi sizinkini buldum cok tsk ellerinize saglik..ben kontrollere ne kafar verdiniz onu merak ettim bende hazira gibi dogum icin ucmayi planliyorum..birde mutlaka buradan cikmadan dr ile iletisime gecilmeli mi bunu merak ediyorum tsk😘

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:34

   Kontrollere ayrıca para verilmiyor. Doktora verdiğimiz yazıda bahsi geçen ücrete tüm kontroller dahil. Gitmeden önce doktorla iletişime geçmek şart değil. Oraya gidince de ayarlayabilirsiniz.

 31. sevil şenel
  12 Nisan 2018 at 21:24
  Cevapla

  melike hanım merhaba,
  bende san diegoda doğum yapmaya karar verdim doktorunuz Anmar hanım’ın mail adresini paylaşabilirmisiniz. internetten bulamadım.

  • Melike Kutlay
   14 Nisan 2018 at 17:31

   merhaba, ben hiç mail atmadım doktora. Telefonla ulaşıyoruz 😉

 32. SEMRA DURUK
  28 Mayıs 2018 at 15:48
  Cevapla

  Merhaba Melike Hanım öncelikle bebğinize uzun ve sağlıklı bir ömür dilerim yazınızı okudum ve içten ve detaylı bu bilgiler için teşekkür ederim. size sormak istediğim birşey var ben şöyle birşey buldum

  Amerika’da doğum için yasal beyanın önemi:

  3 Mart 2015 tarihinde ABD hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre ülkeye turist vizesi ile giriş yapan kadınların Amerika’da doğmuş ve ABD vatandaşı olmuş bebekleri ile ülkeden çıkışları aşamasında girişteki beyanlarına bakılacaktır.

  Eğer, turist statüsü ile giriş yapıldıysa “Vize dolandırıcılığı” ve “Yalan beyan” vermekten ötürü vizeleri ömür boyunca iptal edilecektir.
  Bununla ilgili bir bilginiz varmı ya da önceden yapmış olduğunuz bir araştırma varmı acaba şimdiden teşekkür ederim

  • Melike Kutlay
   1 Haziran 2018 at 20:04

   Biz bu yazı yayınlandıktan sonra 2 kez girip doğum yaptık. Aslı varsa da pek uygulandığını görmedim.

 33. Feray Gungor
  13 Temmuz 2018 at 18:26
  Cevapla

  Merhaba Melike Hanim.
  Merak ettigim bir durum var ilk cocugunuzla birlikte ilk kez amerikaya girisinizde bir sorun cikti mi? Daha dogrusu ilk cocugunuzun amerikan pasaportunu goren kontrol memuru cocugunuzun dogum masrafini sizin karsilayip karsilamadiginizi sordu mu ve akabinde hastane faturalarini ibraz etmek durumunda kaldiniz mi?

  • Melike Kutlay
   19 Temmuz 2018 at 16:00

   İlk çocukla ilk girişim 2.ye doğum için oldu. Biraz sordular ama problem çıkarmadılar, kolay geçtik. Fatura soran olmadı.

 34. Semra DURUK
  19 Temmuz 2018 at 21:12
  Cevapla

  Merhabalar Melike Hanım
  Bebeğinizi keyifle büyütmenizi temenni ederim bende 25 haftalık hamileyim ve Amerikada doğum düşünüyorum size daha öncede bir soru sormuştum çok teşekkür ederim cevapladınız bunuda cevaplarsanız cok sevinirim 2. doğumunuz içinde aynı hastane ve doktoru tercih etmişsiniz bende hastane arastırması içerisindeyim. Tampa general hospital,sharp mary birch ve scriips la jolla arasında kaldık ve fiyatları yeni aldık sharpın fiyatları sizin verdiğiniz ile aynı ancak benim öğrenmek istediğim mesela biz farklı hastaneleri aradığımızdada nstnin ücretli olduğu,bazılarında 7 visit sonrasının ücretli olduğu gibi bilgiler aldık size sormak istediğim yukarıda belirttiğiniz ücret dışında herhangi bir ödeme yaptınızmı? mesela ultrason istendimi? tahlil istendimi? bebek doğduğunda pediatrik muayenesi için doktoru hastanemi yönlendiriyor ve bunun ücreti ne kadar? anestezi doktorunuda kendinizmi buldunuz hastanemi yönlendirdi? Birde doktorunuz Anmar Monsouru düşünüyorum bende eğer sharpta karar kılarsak randevuyu en geç ne zaman almak gerekir .. cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Melike Kutlay
   20 Temmuz 2018 at 12:09

   Tampa Hastanesini hiç duymadım doğrusu. Nst ücretli değil, zaten nstye girmiyorsunuz doğuma kadar. Ben sadece doğumda girdim nstye, o da ücretsizdi. 2 defa doğum sancısı alarmı hakkınız var, yani doğum yapıyorum diye hastaneye başvurma hakkınız. 3. de para alıyorlar. Tüm viziteler doktorun ofisinde ve verdiğiniz ücretin içinde. Ek bir ücret yok, benim doktor kendi ofisinde ultrason da çekiyor. Ek bir tahlil, masraf hiç çıkmadı. Sadece burada yazdıklarım.
   Anestezi uzmanı doğum esnasında hastane tarafından ayarlanıyor.
   Pediyatristi isterseniz siz seçiyorsunuz, isterseniz nöbetçi doktor geliyor. Ücreti 200-250 dolar. Tek ek maliyet bu. Biz nöbetçi doktoru tercih ettik mesela.
   Randevuyu gitmeden 1-2 hafta önce ilk gittiğiniz günlere denk gelecek şekilde ayarlamanızı öneririm.

  • Murat Cengiz Bala
   4 Ocak 2019 at 22:05

   Merhaba Semra hanım,

   Araştırma yaparken biz de Tampa, Miami, Houston, San Diego arasında döndük
   hala da net karar veremedik.

   Siz güzel bir şey bulduysanız paylaşabilir misiniz? 🙂

   Teşekkürler
   ( muratbala57@gmail.com )

 35. Aygül Ansari
  21 Eylül 2018 at 13:33
  Cevapla

  Uzun uzun yazmışsınız Melike Hanım. Ağzınıza sağlık birçok konuda faydalı oldu benim adıma. Yalnız bir şey sormak istiyorum benim turist vizem var. Eşim için ise başvuru yapacağız bir aksilik olmazsa. Eşime vize çıkmaması durumunda ben annesi olarak yalnız halledebilir miyim resmî işlemleri. Vatandaşlık pasaport vs.. yoksa eşimin de olması gerekir mi? Teşekkürler şimdiden.

  • Melike Kutlay
   4 Ekim 2018 at 15:35

   Eşiniz yanınızda olmazsa çok başka prosedürler devreye giriyor. Noter onaylı vekalet gibi. Tam ayrıntıyı bilmiyorum. En iyisi eşinizle gitmek.

 36. ATLAS
  6 Aralık 2018 at 04:02
  Cevapla

  Melike Hanım iyi günler,
  Çocuklarınızı iyi ve sağlıklı günlerde büyütmenizi temenni ederim. Benim sorum doğum sonrası Türk kimliğini ABD’de mi çıkarrtınız yoksa ülkeye döndükten sonra mı? Çocuklar Türkiye’ye girişte ABD pasaportu ve vize ile mi giriş yaptı, nasıl bir yol takip ettiniz VE MASRAFLAR NE OLDU? TEŞEKKÜRLER..

  • Melike Kutlay
   22 Ocak 2019 at 22:36

   Çocuklar Türkiye’ye turist vizesi ile giriş yaptılar. 30 dolar mı neydi şimdi tam net bilemeyeceğim. Türk kimliğini Türkiye’den çıkardık. Amerika’dan da çıkartılabilirdi ama San Diego’dan olmuyordu, onun için LA’e gitmeye de gerek duymadık.

 37. Mira
  17 Aralık 2018 at 18:04
  Cevapla

  Ben New York’ta doğum yapıp döndüm, gitmeden bu yazıyı okuyup motive olmuştum ve gözümü karartıp dedim ki evet bu iş yapılır. Tabii içine girince bir sürü detay, hazırlık oldu, çokça endişelendim ama endişelerim yersizmiş. Bir de ev paylaşımlı, araç sağlayan, hastanelerle ilgili bilgi veren Türklerle tanıştık bir arkadaşım aracılığıyla, her şey daha kolay ve ekonomik oldu, Aynı şekilde gitmek isteyen olursa yardımcı olurum.

  • Murat
   27 Ocak 2019 at 16:17

   merhaba Mira Hanım,

   acaba bu konuda bilgi verebilir misiniz bana mail atarak, birkaç defa yorum ekleme calıstım ama olmadı,

   oksiladoo (at) h o t m a i l . c o m ( hepsi birleşik oksiladoo ) 🙂

   mail atabilme ihtimailiniz var mı ?
   şimdiden teşekkür ederim

 38. Murat Cengiz Bala
  5 Ocak 2019 at 21:51
  Cevapla

  Çok faydalı bir paylaşım Melike hanım, elinize sağlık.

  Ben Lufthansa’da Frankfurt aktarmalı ve direk San Diego’ya inen bir uçuş gördüm, Los Angeles’dan San Diego transfer masrafı da Uber’de baya yüksek ve yol da uzun görünüyor. Bunu neden tercih etmediniz acaba?

  Ülkeye giriş için San Diego havalimanı daha sıkıntılı bir yer midir diye düşünerek soruyorum,
  Selamlar.

  • Melike Kutlay
   22 Ocak 2019 at 22:34

   San Diego Lax den daha iyi aslında. Ben öyle bir uçuşa rastlamamıştım, British airwaysinkini duymuştum ama onu da konforsuz bulanlar olmuş. Thy olsun diye biraz da kastık sanırım.

 39. Ayşe
  13 Mart 2019 at 00:11
  Cevapla

  Selam ismin Amerika veya İngilizce telaffuz olma yasası var mı Türkçe isim serbest mi

Bir cevap bırakın