Ayağımın Tozuyla | Seyahat ve Gezi Blog Sitesi

Dünya Bizim Mutfakta

Yayınlanma Tarihi : 17-09-2013

Seyahat tutkumun nereden geldiğini anlamak için çocukluğuma inersek karşınıza haritalara çok meraklı bir çocuk çıkar.

En sevdiğim oyunlar arasında haritadan şehir veya ülke bulma vardı. Hale sorar ben bulurdum, sonra da ben sorardım Hale bulurdu. Kim daha kısa sürede bulursa o kazanırdı. Bazen de gözüm kapalı dünya küresinde rastgele bir noktaya parmağımı koyar, kendimi orada hayal ederdim.

Babamın rolünü de atlamayalım, kendisi neredeyse Dünya'daki bütün başkentlere hakimdir. Sürekli bizi sınava tabi tutar, bir çok ülkenin başkentini ezberletirdi.

7'imde neysem 27'imde de oymuşum demek. Son yıllarda eşimle yurt dışı gezilerimizin sayısı artınca, gezdiğimiz yerleri bir harita üzerinde işaretleyip duvara asmak gibi bir proje aklımza geldi.

"Öyle mi yapsak, böyle mi yapsak, kağıt haritaya raptiye ile mi işaret koysak, sacdan yapıp mıknatıs mı kullansak, evin neresine assak" derken zeki ve becerikli kocam olaya el koydu ve aşağıdaki harita mutfağımızdaki yerini aldı.

İnternetten bulduğumuz bir dünya haritasını tabelacıda ahşap bir malzemeye bastırdık. Beyaz tahtalara yazdığımız kalemler ile (biz okulda marker derdik, Türkçesi nedir bilemedim) oklar çıkartıp küçültülmüş boyutta bastırdığımız fotoğrafları çift taraflı bant ile yapıştırdık. Sonuç aşağıda gördüğünüz gibi.

Haritanın renkleri turuncu tonlarındaki mutfağıma da çok uydu.

Artık her sabah kahvaltı ederken "Aaa Mozambik de buradaymış bak", "Hanimiş bu Peru?" , "Bak sen şu Nepal'e" modundayım. Haritadaki boşlukları doldurmak da temel hedefim.

Sahi, bu Şili ne kadar ince uzun değil mi?

Açık yeşil ince uzun ülkemiz Şili.

Not: Eşim Olgun'un bu projeyi İngilizce olarak anlattığı yazısı için buyrun tıklayın.

Yorumlar ( 13 )
 1. çok tatlısınız yaw:))
 2. Süper dersem çok yüzeysel olur........Onun için süperin çok çok ötesinde.....
 3. Merhaba sergül hanımın blogundan haberdar oldum güzel blogunuzun :) ordada yazdım benimde hep yapmak istediğim bir şey haritam hazır fakat gitme kısmı beklemede :) inşallah olur ve çok tatlısınız gerçekten :)
 4. esther dedi ki...
  25-09-2013
  bir eczacı adayından gezgin eczacıya sevgiler :) ben de meslek hayatına başlayınca (para kazanınca :D gezmek,gezebilmek çok istiyorum takdir ettim sizi iyi gezmeler eczanenizde de bol kazançlar melike hanım
 5. b. dedi ki...
  25-09-2013
  Cok tatli bir harita olmus, o uzun ince Sili'den selamlar :)
 6. Herkese çok teşekkür eder, bol seyahatler dilerim. İnce uzun Şili'ye bile gitmeler nasip olsun :)
 7. Adsız dedi ki...
  28-08-2014
  merhabalar, internetten buldum dediğiniz haritanın üstü karalanmamışi jpeg formatını paylaşır mısınız? biz de oğlumun odasına istiyoruz benzer bi tane.
 8. Merhaba, bana bloğun iletişim bölümünden ulaşabilir misiniz? Size mail atarım haritanın orijinalini.
 9. Harika olmuş ahşam malzemeye bastırmak derken nasıl birşey? Ayrıca silinebiliyormu notlar bend ebu tarz birşey istiyorum çocuklarımla gezdiklerimizi işaretlemek için
 10. Şimdi eşime sordum, malzeme dediğim 8mm lik mdf imiş. Üzerine Tabelacıda baskı yapmışlar. Notlar silinebiliyor evet, fotoğraflar ise çift taraflı bant ile yapışıyor. Çok teknik detay bilmiyorum ben de ama yüzey parlak. Tabelacılar bilir heralde görünce. Siz de yapın kesin, çok hoş bir detay oluyor evde.
 11. Ufuk dedi ki...
  05-02-2015
  Çok güzel olmuş. Kıskandık eşimle, bizde yapalım dedik. Ayrıca Buzdolabınızda asılı duran magnetler için metal bir levha bulup üzerine yapıştırıp duvara asmanızı öneririm. 1 x 2 mt paslanmz sac iş görür. Fotoğraf ekleyebilseydik örnek sunacaktık. Sevgiler.
 12. Dİdem TOPTAŞ
  13-08-2015
  1. çok tatlısınız :) 2. bloğunuz çok faydalı ve çok güzel :) 3. vallahi bu fikir benim aklıma gelmişti :):) ama hemen eşime mail atıp bana sürpriz yapması konusunda psikolojik baskı yaptım. 4. benim de yavru bir bloğum var, belki arada bakar fikrinizi söylersiniz. :) www.kuvvetlitabanlar.com
 13. Selam Didem Hanım, bloğunuzda gezinmeye devam ediyorum, siz de çok tatlısınız :) Sevgiler...
Yazımı nasıl buldunuz? Yorumları alayım :)
2+5 = ?
İlgili Bloglar